Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rusenje zida i statika

elitemadzone.org :: TechZone :: Rusenje zida i statika

[ Pregleda: 18942 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Rusenje zida i statika17.01.2007. u 23:49 - pre 209 meseci
Da li ima ovde nekog gradjevinca koji moze da mi pomogne oko statike? Treba da spajam neke prostorije i da rusim neki zid u hodniku sa skice dole, pa me zanima da li ja to mogu da srusim bez da nesto dozidjujem, ili bi trebalo da napravim luk ili nesto. Evo je skica, gledano odozgo:



Znaci, ja treba da rusim ovaj zid levo, a mozda (verovatno) i desno, od 350 cm. Ploca je od fert gredica, svuda oko nje je serklaz 25 x 25 cm armiran sa 4 gvozdja precnika 10mm. U levom gornjem uglu sa slike postoji stub koji je isto armiran kao i serklaz, a levi donji ugao serklaza se oslanja na stub i produzava se dalje do kraja kuce. Sa desne strane serklaz lezi na nosecem zidu od punih cigala i nema stuba ni u gornjem ni u donjem desnom uglu, ali isto dalje ide celom duzinom kuce, kao i levi. Donja i gornja greda serklaza sa skice se produzavaju iznad nosecih zidova takodje celom duzinom kuce.

Malo je ovo zakukuljeno, ali ko se razume znace o cemu govorim. Znaci, u sustini, da li ja mogu da srusim oba zida od 350 cm a da ploca sirine 170cm ostane da "visi" na serklazima 25 x 25 cm armiranim sa cetiri desetke koji se u temenima oslanjaju na stubove / nosece zidove, ili treba da to dodatno ojacam, na primer lukom od cigala? Znam ja da je bolje da se ozida luk, ali moze li bez toga, a da ne bude opasno?

Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 18.01.2007. u 01:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

amadeuss
bgd

Član broj: 24038
Poruke: 239
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika18.01.2007. u 12:13 - pre 209 meseci
Ako zidovi prenose opterecenje do temelja (masivni sistem gradnje),a mislim da je to slucaj ,ne bi smelo da se rusi.
Serklazi kod ovog sistema nemaju neku bitnu ulogu u pogledu nosivosti.


[Ovu poruku je menjao amadeuss dana 18.01.2007. u 13:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.dialup.sezampro.yu.



+11 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika18.01.2007. u 15:59 - pre 209 meseci
Ajd i ja da predpostavim da se radi o kuci i masivnom sistemu gradnje. :)

Tada ta ploca sigurno spada u ploce koje nose u jednom pravcu, a to je naravno pravac rasprostiranja fert gredica.
Znaci mogao bi da srusis bocne (duze) zidove samo ako ta ploca nosi u duzem pravcu (3.5m). Tada ti zidovi ne nose bas nista (teoretski), jer se oslanja preko veceg raspona a na krace zidove.
Ali ako ploca nosi po kracem rasstojanju (a uvek se gleda da se tako izvede) i oslanja se po duzim zidovima (od 3.5m), onda nema sanse da ih zamenis bilo cim, pa ni fantasticnim lukovima :)

Serklazi nemaju nikakvu nosecu ulogu (opet teoretski), vec se aktiviraju tek kad naidje zemljotres, kada ukrucuju (utezu) objekat pri vibracijama. Takodje omogucuju i bolji spoj ploce sa zidom.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika18.01.2007. u 16:07 - pre 209 meseci
Ma znam to, ali oni drze plocu kad bi se skinuo zid, pa sam ih zato opisao. Levi zid je i tako od suplje opeke koja je upotrebljena kao ispuna i na levoj strani ploca ima ima stubove u temenima, a na desnoj strani je stari tip noseceg zida od pune cigle i nema stubova. Taj hodnik je u stvari dozidan kad je kuca koja je bila u ge (cirilicno) , ili na lakat, kako neki kazu, prepravljena da bude pravougaona i kad joj je stavljena ploca. Mislim da onda levi zid moze da se ukloni bez problema, ali me vise zanima za desni. A da li moze da se prvo izliju dva stuba na desnoj strani u temenima, tj pomereni po 30 cm u odnosu na temena, ono, prosece se zid 30cm pa se ubaci armatura i izlije se stub, a onda da se ukloni ostatak zida?

Ovde je pitanje u sustini da li moze betonska greda 25 x 25 duzine 3,5m armirana sa cetiri desetke i oslonjena na stubove u temenima da nosi betonsku plocu sirine 1,7m bez pojacavanja? Po meni moze. Tu ima 9 fert gredica od 1,8m = 200kg, 54 ispune = 160kg, i 0,6 m3 betona sto je oko 1200kg, znaci ukupno 1560kg ili priblizno 1600kg. Znaci svaka greda koja cini serklaz nosi po 800 kg, a slobodan deo joj je 3m, kad se odbiju temena. Za to su valjda dosta cetiri desetke sa koliko je armiran serklaz, bez da se pojacava lukom ili novim stubovima.
 
Odgovor na temu

amadeuss
bgd

Član broj: 24038
Poruke: 239
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika18.01.2007. u 18:21 - pre 209 meseci
S obzirom da levi zid cini ispuna od opeke,njega,kao sto si i sam rekao, mozes da rusis.
Sto se tice desnog, ja ga ne bih dirao,jer sa dodatkom 2 stuba i grede,a sklanjanjem tog zida, menjas statiku kuce.
Tu se vise ne postavlja pitanje nosivosti dva stuba i grede, vec stabilnosti (labilnosti) kuce kao statickog nosaca.

Nevezano sa ovim.Zid na jednom spratu ne nosi samo plocu (ukoliko se ona uopste i oslanja na njega),vec i zid,odnosno zidove sa spratova iznad, koji su duz tog vertikalnog pravca.Znaci,zidovi se kod masivnog sistema moraju pratiti duz vertikale sve do temelja.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 16:06 - pre 121 meseci
Ima li strucnjaka gradjevinaca na forumu? Mene muci slicno pitanje, posto vrsim adaptaciju kuce, hteo bih na spratu da napravim kupatilo pa mi smeta jedan zid. na tom zidu su bila neka glupa vrata i neki glupi prozor, koji u sustini nicemu nisu sluzili. Iznad vrata i prozora je naravno greda. S jedne strane je vezana za stub, a za drugu ne znam, morao bih da skinem malter, sto cu naravno i uciniti :)

Situacija je ovakva:



Na ovo slici se vidi ta cuvena greda i stub, koji je na spoljnom zidu.



Na ovoj slici se opet vidi ta nadprozorska greda, a malo dalje greda koja je na spoljnom zidu/otvor ka stepenicama.



Sto se tice ove slike, zid krajnje levo je verovatno noseci, posto se proteze duz celog sprata i prizmlja i vidi se zidic koji bih ja srusio do plafona.

Ispod ovog zida u prizemlju nema nist,a prakticno, on je iznad ploce. Svakako, planiram da konsultujem gradjevinskog inzenjera/prijatelja, kod koga mi je i projekat kuce, posto kocu jos nesto da dogradim, pa sam mu dao projekat, da vidi sta i kako. Sme li taj zid da se rusi?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 16:24 - pre 121 meseci
Ako ispod njega nema nista, onda sve zavisi samo od toga sta je iznad njega.
Ako je ploca iznad njega u jednom komadu (u slucaju pune betonske ploce da se armatura ne prekida bas iznad tog zida, a u slucaju ploce sa fert gredicama da se gredice ne prekidaju bas iznad tog zida nego prelaze neprekinute preko njega i da ukupan raspon nakon uklanjanja tog zida ne prelazi maksimalan raspon za upotrebljene vrstu fert gredica ili debljinu armature u slucaju pune ploce) onda vjerovatno moze da se rusi.

Drugim rjecima, ako taj zid nista ne nosi nego samo pregradjuje prostor onda se moze izbiti.
Ako nesto nosi onda ne mozes. Ali mozes ga zamjeniti sa nekim nosecim ramom.

Nisam strucnjak za gradjevinu, tako da sve ovo uzmi sa rezervom.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 16:49 - pre 121 meseci
Ma znam ja da nema nista bez strucnjaka, dok ne pogleda. Iznad je ploca. Inad grede je jedan red betonskih blokova, a debljina grede je oko 20 cm. Neko moje razmisljanje je, da treba da skinem malter sa suprotne strane od one grede koja se vidi na slici, i da vidim koliko daleko ide greda. Ako je oslonjena na zid rekao bih da moze da se rusi.

Koji je tip ploce ne znam, moracu da izbusim da vidim, u prizemlju je monta. Ne verujem da se armatura prekida bas kod tog zida, jer je od nosece grede, na spoljnom zidu, udaljen svega 1 metar, a 3 metra dalje, tj. 4 metra od nosece grede na spoljnom zidu je drugi zid, za koji bih rekao da je noseci, psoto je na istom mestu i u prizemlju, a i zbog toga sto je nesto deblji. Ovaj koji hocu da rusim je oko 20 cm, a taj deblji je 30, i taj zid se prodeze celom sirinom kuce, i u prizemlju i na spratu. Idem sad da busnem plocu :)

Edit

u pitanju je monta.

Jos jedan bitan detalj, iznad tog dela je tavanski otvor, koji u stvari vodi na jednu veliku terasu od 30 kvm i 30-ak kvm prostorija, pametni majstori ili vlasnik skrtica, napravili prostor bez stepenica, evo i slika tog detalja:






Sad kad malo razmislim, velika je verovatnoca da nece smeti da se rusi ovaj zid, ako su primenili cicijasko resenje, i umesto da izliju dve grede izlili jednu, pa dozidali zid nad njom i na taj zid postavili fert gredice.



[Ovu poruku je menjao botr dana 04.04.2014. u 18:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 17:43 - pre 121 meseci
Ako su fert gredice kao u slucaju 1) onda vjerovatno mozes izbiti zid.
Ako su kao u slucaju 2) onda jok.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 17:59 - pre 121 meseci
Jasno mi je sta hoces da kazes, nego mene brine ovaj otvor, ako je resen cicijaski, da nadprozorska greda nosi zid i plafon iznad



umesto da su izlili dve grede, tj. drugu koja bi nosila plafon i bila vezana za stub koji se vidi na slici i zid/stub na drugoj strani



Uopste me ne bi iznenadilo da je ova prva varijanta, posto sam renovirajuci kucu naisao na dosta takvih resenja.

 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 19:36 - pre 121 meseci
to sto ima greda pa na njoj cigla je standardno i normalno resenje, zato sto je ispod grede bilo nesto, vrata i prozor. posto nema iznad cigli nista, dve su verovatnoce, kao sto je vec opisano...

nisi samo jednu stvar rekao. da li je to vanjski zid ili pregradni ?
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika04.04.2014. u 20:14 - pre 121 meseci
Znam da je normalno resenje i da ne mozes drugacije da nastavis zidanje ako ne izlijes gredu, mislim, ima i drugih resenja, ali je ovo uobicajeno. Zid je pregradni. Moracu da obijem malter ispod ovog tavanskog otvora, da vidim ima li grede, ili su plocu izlili preko zida. Mislim da je tu kljuc resenja.

Moracu da konsultujem inzenjera i majstora, posto su se sigurno susretali sa ovakvim stvarima. Ovaj prvi u teoriji, a ovaj drugi u praksi.
 
Odgovor na temu

AstralPro
NS

Član broj: 73891
Poruke: 901
212.178.224.*



+288 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika05.04.2014. u 12:36 - pre 121 meseci
Metalna noseca konstrukcija ? pa je zatvoris gipsom?
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Rusenje zida i statika07.04.2014. u 18:54 - pre 121 meseci
Odustao od rusenja. Kao sto sam i pretpostavio, pokazalo se da je uradjeno cicijasko resenje + su fert gredice delom oslonjene o taj zid. Menjam projekat :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Rusenje zida i statika

[ Pregleda: 18942 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.