Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24492 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 17:19 - pre 209 meseci
Pre deset dana kupim auto, kadeta limuzinu, 87-mo godiste, i jutros se upali.

Krenuo sam kod majstora da sredim neke sitnice, sednem, zaverglam, nece da upali. Zaverglam jos nekoliko puta i cuje se explozija ispod haube, pocne dim da kulja, ja se polomih od izletanja iz kola, ne znam da li ce da explodira ili ne, trcim oko zgrade po ulazima trazim PP aparat kojeg, naravno, nema.... Dolazi komsija iz marketa sa kantom vode... I nekako smo mi to ugasili, ali fino je vec sve izgorelo unutra, instalacija, struja, creva, manzetne... i ostala plasticno-gumena galanterija.
POLUDEO. Pre 10 dana sam ga kupio, zaduzio se 1500€ i sad tako.
Odslepam ga do majstora, kaze jao kakav je ovo uredjaj, ko je ovo ugradjivao, i ostala standardna spika koja se moze cuti od "strucnjaka".

Mene interesuje:
1. KAKO je uopste moglo da dodje do explozije i vatre, s'obzirom da se prica da je plin sigurniji od benzina?????????????
2. Kako se to uopste upalilo???????????????????? Benzina nije bilo skoro dva dana, kako moze da se upali?????
3. Plinski uredjaj je ugradjen u Beogradu, u ovlascenom servisu "Longas" ili sl. 2003. god. Za uredjaj je izdat atest u R.J. "Tecni gas" Elemir, 29.07.2003 godine.

Ko treba da odgovara za ovo? Auto je osiguran kod DDOR-a Novi Sad i sve, ima atest za plinski uredjaj, koji je izdala ovlascena ustanova, kako je uopste moguce da se tako nesto desi. Ko treba da odgovara za to? Da li je nikom nista, ili ipak mogu nekoga da teretim za obestecenje?
Da li neko zna kako je to regulisano ovda, i sta bi mi bilo najpametnije da radim. Stena je procenjena na nekih 200€, nova instalacija, isparivac, creva i sve ostalo.... Joj, hauba zuta od toplote auto inace bele boje, sad ce pasti i farbanje haube... Cirkus.
Koga da tuzim ili da se obesim?
Sta da radim?
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 17:42 - pre 209 meseci
Citat:
dr.NPN: Pre deset dana kupim auto, kadeta limuzinu, 87-mo godiste, i jutros se upali.

Krenuo sam kod majstora da sredim neke sitnice, sednem, zaverglam, nece da upali...


Mislim da su ove dve recenice kljucne, i navode na zakljucak da tu nesto nije bilo ispravno, a mozda je cak i negde curkao benzin, posto kazu da plin odmah isparava i tesko je da se upali... Da se plin upalio tesko da bi ga ti ugasio sa kofom vode, to znaju oni koji su videli kako izgleda kad se plin zapali, (shishti ko raketa) ne verujem da bi smeo da mu pridjes, tako da ja mislim da se tebi nekako benzin upalio...(hint: stara creva)

A da uradis ne mozes nista, auto je verovatno osiguran samo obaveznim osiguranjem sto znaci samo ako ti nekoga ostetis... za plinsku instalaciju takodje ne mozes nikoga da juris jer je ugradjena 2003 godine i garancija je davno istekla...
S obzirom da si auto kupio pre deset dana ja sumnjam da prethodni vlasnik nesto nije budzio...Po meni on verovatno zna uzrok pozara...


I sledeci put obavezno nosi PP aparat u kolima, mada kad imas plin i vatru, tesko da ce to da pomogne...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 18:03 - pre 209 meseci
Nemoguce da je bilo benzina, nema ga vec dva dana, nema sanse. Nije se dva, ako ne i tri vise ni sam ne znam, dana vozio na benzin. Vatra je izbijala ispod letve volana, gde su manzetne gorele uveliko, i tu negde oko svecica, ceo taj deo. Ponavljam, benzina nije bilo, prvo se cula neka prigusena explozija pa je odjednom krenuo dim da kulja sa vatrom.

P.S. imao sam i onaj mali PP u gepeku, ali kada sam ga uzeo nije bio pod pritiskom. Imao je smesu unutra, ali nije bilo pritiska. Zaukao sam ga u kontejner.
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dialup.neobee.net.



+363 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 18:31 - pre 209 meseci
Procitao sam negde podatak da u Italiji na 100 000 automobila na gas koji su bili akteri saobracajnih nezgoda, u samo jednom slucaju se dogodila eksplozija. Moguce da je kod tebe neski drugi problem bio...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Milan Andjelkovic
Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 18:39 - pre 209 meseci
Ako se ne varam, pogon na plin ipak podrazumeva da se auto "pali" na benzin, pa onda nakon nekoliko sekundi prebacuje na plin. Ako si vozio auto prethodnih dana, onda bi ovo znacilo da je ipak bilo benzina. Opet, ako je to tacno, mozda jutros nije hteo da upali jer je taj benzin iscureo neposredno pre toga... (nagadjam)
ex.mangel
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl-1.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 18:51 - pre 209 meseci
Kuku, prvo neće da se upali, a onda se UPALI da izgori!!!

Da ti ne stajem na muku... verovatno ti je garancija za plinski uređaj istekla. Moraš da zoveš osiguranje da utvrdi uzrok i iznos štete. Ako ti je auto uopšte osiguran na taj način. Mislim, od "spontanog sagorevanja", a ne od sudara! Svedoke čuvaj kao oči u glavi!

Mislim da nisam čuo da je nekome eksplodirao uređaj, ili se upalio na taj način... mada, možda si baš ti taj "statistički promil", na nesreću!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.123.*



+6455 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 19:00 - pre 209 meseci
Od obaveznog osiguranja nećeš dobiti ništa jer to nije kasko, ako je plin ugrađivan 2003. god. garancija ti je uveliko istekla, prodavac ti je auto prodao u viđenom stanju, tako da si ispravno odgovorio na svoje pitanje. Moraćeš sve sam da platiš.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
212.200.180.*



+105 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 20:50 - pre 209 meseci
Citat:
Ako se ne varam, pogon na plin ipak podrazumeva da se auto "pali" na benzin, pa onda nakon nekoliko sekundi prebacuje na plin.


Ne mora da znaci obavezno, vecina novijih auto gas uredjaja nema uslov da se pali na bezin. Ja imam ugradjen auto gas i nikada ga ne palim na benzin, cak ga ni ne vozim na benzin vec 2 godine....
 
Odgovor na temu

ippixel

Član broj: 128115
Poruke: 36
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?27.01.2007. u 21:06 - pre 209 meseci
Po pravilu, svi automobili sa elektronskim ubrizgavanjem moraju imati automatski prekidač, što znači da je palenje na benzin a nakon postizanja unapred zadatog broja obrtaja automatski prebacuje na plin. Kod automobila sa karburatorom može palenje na plin dok je temperatura vazduha preko 5 stepeni celzijusa. Ovo su pravila ali nažalost malo ih ko poštuje.
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?28.01.2007. u 00:14 - pre 209 meseci
Citat:
fanfon: Procitao sam negde podatak da u Italiji na 100 000 automobila na gas koji su bili akteri saobracajnih nezgoda, u samo jednom slucaju se dogodila eksplozija. Moguce da je kod tebe neski drugi problem bio...
Imas neku ideju?
Citat:
Milan Andjelkovic: Ako se ne varam, pogon na plin ipak podrazumeva da se auto "pali" na benzin, pa onda nakon nekoliko sekundi prebacuje na plin.
Hm, da. Ali nie bilo benzina.
Citat:
Milan Andjelkovic:Ako si vozio auto prethodnih dana, onda bi ovo znacilo da je ipak bilo benzina. Opet, ako je to tacno, mozda jutros nije hteo da upali jer je taj benzin iscureo neposredno pre toga... (nagadjam)

Vidi, da se razumemo. Vozim auto svakodnevno vec 4 godine, vozio sam stvarno stasta od najgorih krseva pa do boljih kola. Znam da nije bilo benzina 100%.
Citat:
ventura: Od obaveznog osiguranja nećeš dobiti ništa jer to nije kasko, ako je plin ugrađivan 2003. god. garancija ti je uveliko istekla, prodavac ti je auto prodao u viđenom stanju, tako da si ispravno odgovorio na svoje pitanje. Moraćeš sve sam da platiš.
Ma znam ja to, nego rekoh da cujem sta vi imate da kazete na sve ovo....
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne mora da znaci obavezno, vecina novijih auto gas uredjaja nema uslov da se pali na bezin. Ja imam ugradjen auto gas i nikada ga ne palim na benzin, cak ga ni ne vozim na benzin vec 2 godine....
To je tacno. To su mi i nesto pominjali danas u servisu, kao ovaj moj nema te neke zastiti trlababalan-dajojprodjedan.... i da onaj noviji ne mora da se pali na benzin jer ima nesto-sto-nisam-zapamtio i kosta 85 eura. Taj cu i da stavim, ne zelim da gledam isti film dva puta....

jos nesto kad sam vec otvorio temu... Ima pored prekidaca plin-benzin jos neki taster sa nacrtanim gromom iznad, cemu to sluzi? Ja sam to stiskao par puta kad sam ga kupio, zelena ledara nesto kao treperi, ali nisam primetio da se ista desava, pa nisam to ni dirao. Cemu to sluzi?
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?28.01.2007. u 00:58 - pre 209 meseci
To sluzi da ubrizgas plin u karburator kad palis hladan motor, ili da mu dodas malo plina i tako mu pomognes kad pocne da pali. Kad pritisnes treba da se cuje kao neki klik. Ja isto palim na plin i na -15 (kad je ono bilo hladno prosle i pretprosle godine) i nisam kupovao benzin 2 ipo godine. E sad, sta se to tebi upalilo ne bih znao, ali sam par puta cuo te eksplozije iz kola koja rade na plin, u toku paljenja, doduse nisu se kola zapalila, a sta to puca i gde se nakuplja taj plin koji puca, pojma nemam.

Da nisi ti drzao dugo kontakt pre verglanja? Kad das kontakt ventili se otvore i plin izlazi pod pritiskom iz boce. Tako bar ja mislim da treba da bude. Kad motor radi on usisava taj plin, ali kad ne radi, taj plin mora negde da ode. I sad, ako si predugo drzao kontakt a nisi verglao, mozda se taj plin nakupio negde unutra oko motora, na primer nakupio se tu ispod haube, i onda kad si zaverglao, mozda se upalio od varnica koje prave cetkice anlasera, pa se od te vatre zapalila guma manzetni i creva.
 
Odgovor na temu

zei
bgd

Član broj: 40123
Poruke: 196
195.250.120.*



Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?28.01.2007. u 19:37 - pre 209 meseci
Problem kod palenja hladnog motora na plin je taj sto moze doci do nezeljenih detonacija unutar cilindra. Tako moze i klip da pukne...
Nema sanse da se zapali plin ispod haube jer je cureo negde pa se to zadrzalo. Plin je tezi od vazduha!
Uzrok pozara je neispravna elektricna ili benzinska instalacija. u svakom slucaju ti placas.
Ako vec imas vozilo na plin onda se bar informisi kako se koristi sistem koji ti je ugradjen.
 
Odgovor na temu

Shomi-1
gsm serviser
PG-MNE

Član broj: 108016
Poruke: 208
*.crnagora.net.



+2 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?28.01.2007. u 22:04 - pre 209 meseci

To sto si cuo prigusenu eksploziju ispod haube, vjerovatno su ti losi kablovi svjecica ili probija rotor u razvodniku paljenja. Tako da je neka od svjecica "bacila" varnicu kad ne treba(kad je otvoren usisni ventil) tako da je to prouzrokovalo eksploziju smjese skroz do filtera za vazduh. A jos ako si malo duze verglao pa se "nakupilo" malo vise plina, a jos je negdje bilo ostalo benzina u karburatoru, sve se to "namjestilo" i BUM.
 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?28.01.2007. u 23:12 - pre 209 meseci
Citat:
Lesli Eldridz
Da nisi ti drzao dugo kontakt pre verglanja? Kad das kontakt ventili se otvore i plin izlazi pod pritiskom iz boce. Tako bar ja mislim da treba da bude. Kad motor radi on usisava taj plin, ali kad ne radi, taj plin mora negde da ode. I sad, ako si predugo drzao kontakt a nisi verglao, mozda se taj plin nakupio negde unutra oko motora, na primer nakupio se tu ispod haube, i onda kad si zaverglao, mozda se upalio od varnica koje prave cetkice anlasera, pa se od te vatre zapalila guma manzetni i creva.
Gledaj, to ne moze da funkcionise tako. Cim ti das kontakt, on da pusta plin... Ne sme. A ako je tako onda je to idiotizam. To bi isto bilo kao kada bi kada das kontakt pumpa za benzin pocela da radi i gura benzin u karburator. i kad se prelije upali se. Ne. Ne ide to tako. I ne moze plin da izlazi pod pritiskom iz boce jer je u tecnom stanju, pa ide na rasplinjac gde se pretvara u gasovito i ide dalje do karburatora.

Citat:
zei:Nema sanse da se zapali plin ispod haube jer je cureo negde pa se to zadrzalo. Plin je tezi od vazduha!
Uzrok pozara je neispravna elektricna ili benzinska instalacija. u svakom slucaju ti placas.
Ako vec imas vozilo na plin onda se bar informisi kako se koristi sistem koji ti je ugradjen.
Ovo ponavljam POSLEDNJI PUT: NIJE BILO BENZINA NI ZA LEK!!! Elektricna instalacija takodje ne veruje da je problem. Kontam da je plin NEKAKO cureo preterano, ja sam verglao, cetkice, varnica, bum.

Ne znam vise sta da radim. Imao sam fobiju od plina i ranije kada mi je stan izgoreo, sad auto, tek sada imam fobiju... Koliko sam se naslusao prica kako je plin sigurniji... Sta reci....
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

daywalkerzr
Zrenjanin

Član broj: 58284
Poruke: 291
*.dialup.neobee.net.



+4 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 02:22 - pre 209 meseci
moja zastava 101(82) se uplalila oktobra 2005 imao sam plin ugradjen 2 meseca.evo i slike nekoliko dana posle pozara





10 meseci kasnije.



 
Odgovor na temu

dr.NPN

Član broj: 55785
Poruke: 908
*.flashnet.co.yu.



+9 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 02:52 - pre 209 meseci
KAKO se upalila?
Zanimljivi i korisne spravice za vas dom! Posetite www.sniff.rs
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.smin.sezampro.yu.



+558 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 09:13 - pre 209 meseci
Citat:
dr.NPN: Gledaj, to ne moze da funkcionise tako. Cim ti das kontakt, on da pusta plin... Ne sme. A ako je tako onda je to idiotizam. To bi isto bilo kao kada bi kada das kontakt pumpa za benzin pocela da radi i gura benzin u karburator. i kad se prelije upali se. Ne. Ne ide to tako. I ne moze plin da izlazi pod pritiskom iz boce jer je u tecnom stanju, pa ide na rasplinjac gde se pretvara u gasovito i ide dalje do karburatora.

Pa ne znam, ja samo pretpostavljam, ali kad das kontakt jasno se cuje klik kad se ventil ukljuci. A ako ne dolazi plin u karburator kad das kontakt, znaci pre verglanja, kako ces onda da upalis? Eto, zei kaze da je plin tezi od vazduha, pa tim pre bi mogao da se nakupi oko anlasera ili svecica ili tu negde gde je moguce da se upali varnicom. Ako detonira u cilindru zbog lose smese, onda bi ti gasovi izasli kroz auspuh ili negde, a ne bi se upalile manzetne. Na kraju, niije ni vazno, bilo sta je bilo, ono sto je vazno da se taj kvar otkloni.

A jel moze neko ko se bolje razume da kaze da li plin neprestano izlazi kad das kontakt i ne verglas, ili ga onaj ventil na tom rasplinjacu (ili kako se vec zove onaj grejac za plin) na neki nacin zadrzava, kao sto plovak u karburatoru sprecava da u karburator dolazi visak benzina? Nevezano za ovu temu, nije lose da se to zna.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 10:05 - pre 209 meseci
Većina sustava ima isparivač. Da bi dovoljno plina za pogon motora prešlo iz tekućeg u plinovito stanje, potrebno je plin zagrijati (u isparivaču), jer se u tom procesu razvijaju vrlo niske temperature.

U isparivaču prilikom isparavanja plin oduzima toplinu iz okoline, pa se isparivač priključuje na rashladni sistem motora da bi bio stalno ugrijan, jer bi se u protivnom, doslovno smrznuo. Za vakumske sisteme važi da odatle pa nadalje prema motoru nema više pritiska. Kad motor radi, preko usisne grane se stvara potpritisak i pomicanjem membrane u isparivaču se dozira koliko će plina uvući motor u usisnu granu. Mješanje plina i zraka se vrši na samoj usisnoj grani, u mikseru ili mješaču (flanđa). Iz usisne grane mješavinu plina i zraka uvlači svaki cilindar onoliko koliko mu treba tog trenutka.


Citat:

Uređaji se dijele na vakumske (venturi), elektronske i sekvencijalne. Kod nas su najzastupljeniji elektronski uređaji. Da ne bi bilo zabune, vakumski sistemi se upotrebljavaju kod motora s karburatorom, dok se elektronski i sekvencijalni upotrebljavaju kod vozila s injection sistemima.

Razlika kod vozila s injection sistemom je u tome dali motor (na benzinu) radi sekvencijalno ili ne (MPI).
Princip rada je takav da se plin pod pritiskom uvlači u motor preko usisne grane. Prednost ovog sistema je nešto niža cijena uz slabije performanse vozila nego sa sekvencionalnim sistemom.
Mana je što može doći do detonacije tj. zapaljenja plina u usisnoj grani iz više razloga. Zbog toga može nastati šteta na samom motoru. Ako je usisna grana metalna, šteta može nastati samo na plastičnim dijelovima, kao što je kućište filtera zraka ili na gumenim cijevima kojima je filter spojen na motor. Ako je usisna grana plastična, šteta može biti daleko veća uz činjenicu da tako oštećen automobil ostaje nepokretan, jer bez usisne grane nema rada motora.

Stoga su napravljeni sekvencijalni sistemi koji eliminiraju mogućnost detonacije. Kod takvih sistema detonacija je nemoguća te nema ni štete.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 10:12 - pre 209 meseci
Dakle, auto bi svakako trebalo upaliti i zagrijati na benzin, jer u protivnom isparivač ne radi kako treba.. Moguće je da u usisnu granu uđe plin u tekućem stanju i zbog toga dogodi se detonacija...
 
Odgovor na temu

mexico
Horhe Jose
Samozaposleni :-)
Mexico

Član broj: 37908
Poruke: 369
*.beotel.net.



Profil

icon Re: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?29.01.2007. u 13:00 - pre 209 meseci
Citat:
dr.NPN: Ovo ponavljam POSLEDNJI PUT: NIJE BILO BENZINA NI ZA LEK!!! Elektricna instalacija takodje ne veruje da je problem. Kontam da je plin NEKAKO cureo preterano, ja sam verglao, cetkice, varnica, bum.


Pa i ne gori benzin vec BENZINSKE PARE. Ako i nije bilo benzina to znaci da si imao u rezevoaru (a i crevima) nesto mnogo opasnije: benzinske pare.
Mexico City - The Best
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Upalio mi se plin u kolima, ko ce to da plati? Ja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 24492 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.