Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Supermakro mod sa Fuji S6500

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Supermakro mod sa Fuji S6500

[ Pregleda: 2660 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.ptt.yu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 13:21 - pre 209 meseci
Pokusavao sam sa novim Fuji S6500 da slikam neke fotke u supermakro modu, ali nikako mi ne uspeva ni da se priblizim onome sto sam mogao uraditi na svojim starim Canon A430. Jel moguce da mi trebaju specijalna sociva za snimanje u supermakro modu?

Ovako: prema uputstvu za Fuji, u supermakro modu mogu da koristim samo wide angle, sto znaci bez zuma. Kada zumiram, onda ne mogu nikako da fokusiram objekat i slika uvek ispadne mutna.
Za razliku od njega, Canonov aparat lepo fokusira cak i pri najvecem zumu, pa mi nije jasno kako jeftiniji aparat moze da bude bolji u ovom aspektu. Sta to radim pogresno?

Evo primera: slikao sam levo oko na ovoj novcanici.



Ovo je otprilike najvise sto mogu da se priblizim na Fujiju



Na najvecoj rezoluciji, bez zuma, dobijam sledecu sliku:



E sad, za razliku, na Canonu sa 4x zumiranjem mogu ovoliko da se priblizim:



A u punoj rezoluciji (bez smanjivanja slike), ovo je deo oka:



Da li mogu nesto slicno da uradim na Fujijevom aparatu i kako?
 
Odgovor na temu

crnibombarder
Digitalni fotoaparati

Član broj: 23704
Poruke: 988
212.200.241.*

Sajt: pcfoto.biz


+6 Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 14:14 - pre 209 meseci
Kako nece,naravno da moze.Prebacite na manuelno,ukljucite Macro,povecate malo exp ako treba...
Evo,malopre sam napravio nabrzinu,kropovana je da smanjim velicinu. (pa ovo se i rimuje ;-)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 15:04 - pre 209 meseci
Ne znam - ja sam objektiv nabio skroz uz novcanicu, to je maltene 0cm i fokusira savrseno... ovde je detalj sa novcanice od 20 dinara... zbog velikog objektiva (pravice ti senku), uspravi novcanicu pa je tako slikaj ako hoces neki detalj da izvuces... ovo je max. sto sam ja uspeo da se priblizim.

Ovo je pun kadar:




Crop 100%, Klik na thumbnail (prevelika da je direktno nakacim, 270kb):





 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.ptt.yu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 15:11 - pre 209 meseci
crnibombarder, treba da se zaposlite u pravljenju reklamnih slogana:)
Evo probao sam ponovo u manuelnom modu, i sa manuelnim fokusom mogu da izvucem malo zuma, otprilike do polovine (5x ?). Onda dobijem ovakvu sliku:



A sa Canonom mogu da vidim cak i "dlake" na tkanini.



U svakom slucaju me zanima da, kad budem imao prilike, da li cu moci da snimim neku muvu itd. da joj se vide oci... Sa Canonom nisam mogao bez tripoda (zbog trzaja), sto nije bilo prakticno.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 15:25 - pre 209 meseci
Canonova slika mi izgleda kao da je zumirana digitalnim zumom, tj. totalno je brljava ili kao da je detalj abnormalno povecan u photoshopu.

A rekoh, posto na s6500 objektiv "strci" ne mozes pod uglom slikati novcanicu ili neki predmet (ili moras izabrati takvo svetlo da se ne vidi senka od objektiva). Postavi novcanicu uspravno (ili predmet) i onda primakni objektiv koliko god moze u super macro modu.

Ako hoces da slikas muve, pcele i cvece, bolje je koristiti obican macro mod jer s njim mozes da se odaljis dovoljno od "muve" da je ne oteras a mozes i da zumiras u macro modu. Onda lepo podignes ISO na 400 i slikas u P modu. Ako hoces da uhvatis pokret muve, onda moras u S (shutter priority) modu namestiti sto brzu ekspoziciju na recimo ISO400 (da imas dovoljno svetla). Ako hoces lepu dubinsku ostrinu (tj. plitak DOF), blendu odvrni (dakle koristi A - aperture priority mod), ukljuci macro i zumiraj koliko god mozes u makro modu da moze da fokusira. Dobijes ostar predmet a mutnu pozadinu.

Za ozbiljne makro snimke tripod je neophodan a kod slikanja pokretnih insekata ili slicno, mozes probati onako kako sam ti rekao, ali za takve stvari su DSLR aparati ipak zakon zbog brzine fokusa i veoma cistih slika na visokim ISO setovanjima.
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.ptt.yu.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 15:35 - pre 209 meseci
Hvala na korisnim savetima!
 
Odgovor na temu

guru
beograd

Član broj: 9367
Poruke: 647
*.maksnet.net.



Profil

icon Re: Supermakro mod sa Fuji S650001.02.2007. u 16:29 - pre 209 meseci
Ima i druga kombinacija, a to su closeup sochiva. Sa njima mozesh na full zumu da fokusirash mnogo blizu i sve ovo bi bilo blize nekoliko puta, a ne bi ljubio aparatom objekat.

[honda]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Supermakro mod sa Fuji S6500

[ Pregleda: 2660 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.