Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako najbolje ovo rashladiti?

[es] :: Storage :: Kako najbolje ovo rashladiti?

[ Pregleda: 3002 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.ptt.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 20:52 - pre 208 meseci
Dakle, šta bi se moglo kupiti da se ovo ohladi što bolje, pošto se greje nenormalno (gornji se drži na konstantnih 51, donji varira 45—47). Nisam raspoložen da menjam celo kućište (koje stoji otvoreno), ostale predloge ću primiti sa zahvalnošću.


Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 21:57 - pre 208 meseci
bas je nezahvalno. ako imas na bocnoj strani otvore za ventilator treba pokusati sa tim.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

skocimish
Zemun

Član broj: 133188
Poruke: 153
213.244.209.*



+41 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 22:13 - pre 208 meseci
Sudeci po slici vidim da imas Maxtor (donji), koji je inace sampion u visokim temperaturama , a bliski mu gornji (lici na prastari Quantum - ispravi me ako gresim) samo doprinosi tome da se greju kao ludi u tandemu. Obzirom na "prostranost" samog kucista , nista ti drugo ne preostaje do postavljanja sto veceg kulera koji ce duvati u pravcu diskova.
dobro je...
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 22:54 - pre 208 meseci
I jedan i drugi disk su Makstorovi, gornji 80 GB a donji 40 GB. Imam spreman Samsungov od 400 GB da zameni donjeg, jer je počeo da otkazuje (iz razumljivih razloga), pa se zbog toga raspitujem za hlađenje, da mi se ne bi opet dogodilo nešto slično. Možda bi bilo bolje prebaciti ovog Makstora kog čuvam na donje mesto a Samsunga gore (pretpostavljam da se on nešto manje greje), ali time svakako ne bih dobio spektakularne rezultate. Na bočnoj strani nemam otvore za ventilator, a temu sam i postavio da bih čuo nešto poput ovog skocimishovog predloga (o velikom ventilatoru koji bi duvao u pravcu diskova), samo bih, pošto zaista nemam iskustva s rashlađivanjem diskova, molio za malo više detalja: gde bi se postavio taj ventilator (tj. kakve se sve mogućnosti mogu naći na tržištu), valja li da obratim posebnu pažnju na nekog proizvođača (ili model) i sl.

Hvala još jednom.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 23:23 - pre 208 meseci
Pozdrav Bojane;

Imaš dole ispod diskova još prostora koji bi mogao iskoristiti na način da pripašeš držač (ramice,ladice u žargonu) iz starih kučišta, ispod ovih koje sad imaš. Nije puno zapetljano, sve ovisi od spretnosti i onoga na što se naiđe. Uglavnom ideja je da jedan (gornji) disk bude gdje je, a drugi se spusti dole u novi držač koji češ implementirati u kučište (jedno ili dva mjesta ispod gornjeg diska ti dođe donji disk)

mislim da imam nešto takvog pa ti sutra postavim koju sliku da vidiš na što mislim

 
Odgovor na temu

skocimish
Zemun

Član broj: 133188
Poruke: 153
213.244.208.*



+41 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?21.03.2007. u 23:31 - pre 208 meseci
Posto ti je kuciste, kako si sam rekao, otvoreno, jedini nacin da sprecis prekomerno zagrevanje je da postavis ventilator bocno i da ga okrenes tako da peraja izvlace toplotu sa mesta gde su diskovi postavljeni. Svakako da bi morao da izmislis neki nosac koji ce ventilator drzati vezan za kuciste, npr. perforirane metalne trake usrafljene na sasiju od vrha do dna a na njih usrafljen ventilator. Mozda ti nisam dao bas najbolje objasnjenje ali nadam se da si u neku ruku razumeo sta zelim da kazem. Sada sve zavisi od tvog umeca. Druga alternativa je da zamenis kuciste u kome ce biti mesta za 3-4 diska. Tako ce ti diskovi biti razdvojeni i samim tim se manje grejati. Na trzistu imas veliki izbor kucista , raznolikih cena. Ja sam licno mucio muku sa pregrevanjem sve dok nisam kupio dovoljno veliko kuciste koje dozvoljava da u njemu obitava gomila kulera. Postigao sam to da mi se nijedna komponenta ne zagreva van dozvoljenih granica u zatvorenom kucistu.

dobro je...
 
Odgovor na temu

gsimon
HDD guru
Beograd

Član broj: 18715
Poruke: 763
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.datarecovery.rs


Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?22.03.2007. u 01:10 - pre 208 meseci
zameni shraf koji ucvrscuje Floppy drive
malo duzim - za 5 mm - i njime ujedno mozes
da ucvrstish sa te bocne strane i ventilator
- obican iz napajanja -
koji ce duvati u hardove

Samo pazi kako ces povezati njega nanapajanje....
-----------------------------------
So guru's business is to bring out
the disciples from darkness to light.
That is guru's business.
That is guru.
-----------------------------------

-----------------------------------

http://www.datarecovery.rs
http://www.helpdisc.rs
-----------------------------------
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?22.03.2007. u 13:59 - pre 208 meseci
@Bojan Basic

Varijanta 1:
Makni taj flopi van i na njegovo mesto pomeri srednji fisk. Tako ćeš barem malo kompenzovati problem uzajamnog dogrevanja.

Varijanta 2:
Dokupi Chieftec aluminijumski rek i jedan disk prebaci u njega. To će mu dosta sniziti temperaturu, zbog toga što je taj rek napravljen kao jedan veliki hladnjak.

Varijanta 3: Dokupi jedan ili dva Cooler Master Cooldrive-a (http://www.coolermaster.com/in...=99&url_place=product_list), koji služe za hlađenje diska.

Ili eksperimentiši sa postavljanjem dodatnih ventilatora. U svakom slučaju, izuzetno je poželjno da odvojiš ta dva diska!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Kako najbolje ovo rashladiti?22.03.2007. u 14:13 - pre 208 meseci
@Bojan Basic
Izreži rupu na prednjoj strani kućišta (tamo gdje su sada rupice) i montiraj ventilator (ako može stati neki od 12cm najbolje je, ali može i 9cm). Zatvori kućište i obezbjedi da prednji ventilator ima gdje da usisava vazduh (da nije previše prekriven maskom). Postavi (ako već nije) i jedan fan na zadnju stranu kućišta. Otvoreno kućište ti ništa ne znači jer se u njmu samo stvaraju "džepovi" toplog vazduha, oko komponenti koje se griju.
Uperi sobni ventilator na tako otvoreno kućište pa ćeš i sam vidjeti o čemu govorim.
PS: U suštini ne moraš ništa ni rezati, ali se bojim da je taj prednji otvor ipak malo previše restriktivan.


[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 22.03.2007. u 18:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Kako najbolje ovo rashladiti?

[ Pregleda: 3002 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.