Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li neko zna ovo da napravi u PROE?

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: da li neko zna ovo da napravi u PROE?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15234 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?13.01.2008. u 17:15 - pre 198 meseci
pa da li si poskidao sve slike iz ove teme
tu imas kako se crta krivina uz konturu
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?13.01.2008. u 18:23 - pre 198 meseci
Da poskidao sam sve slike,super si ti sve to uradio,nije to problem.Znaci kada uvezem sliku i idem na ``create curves`` i nacrtam pravu liniju(kao kod tebe na slikama),e sad hocu da je ``prilagodim`` obliku konture,i to ne mogu nikako.Video sam da na tvojim slikama postoje tacke kojima pratis konturu,i do tih tacaka ne mogu da dodjem(to je na predhodnoj strani slika 004).
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?13.01.2008. u 19:30 - pre 198 meseci
samo crtaj krivu liniju kao sto crtas spline i to je to
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?13.01.2008. u 20:58 - pre 198 meseci
Dobro,uspeo sam vecinu da uradim jedino kada idem na``create surfaces from boundaru curves`` ne mogu nikako da dobijem 3d model.Hvala ti puno nadam se da cu ti se nekako moci oduziti.Srecna svima i ova druga po redu nova godina!
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?13.01.2008. u 21:27 - pre 198 meseci
Ne razumem te.Kakav 3d model?
Fora kod ovog nacina modeliranja je da ti dobijes surface iz koga ces da izvlacis 3d model (najcesce se primenjuje Tickness, mislim da se tako pise, a znaci da zadas debljinu tog surface-a kojeg si dobio).
Nadam se da sam ti pomogao ovim odgovorom i da je to to sto si hteo.
Srecna Nova Godina i sve najbolje
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?14.01.2008. u 07:43 - pre 198 meseci
Problem je sto ja dobijem tu povrsinu,ali ona nema ``debljinu``,tj nema trecu dimenziju,vidi se samo u ravni,akada zadam debljinu ``thicken``,stalno mi javlja gresku.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?14.01.2008. u 17:08 - pre 198 meseci
Hmmm celo pre podne sam proveo probavajuci,ali nista,nikako ne mogu iz surface-a da izvucem 3d model,probao sam thicness sto puta ali ne ide.Sad cu probati da napravim poprecne preseke,pa da kroz mnjih provucem surface.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?23.01.2008. u 19:09 - pre 198 meseci
Bokisha ajde molim te,ne bilo ti tesko kada si na onim slikama objasnjavao konstrukciju omotaca,sve mi je bilo jasno do slike 10,pa ako bi mogao da mi pojasnis kako si to dobio(slika 10)
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?23.01.2008. u 23:18 - pre 197 meseci
Trenutno nemam vremena, ali nadam se da cu stici sutra to da uradim, da se podsetim, nisam odavno ovo radio :-)
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?26.01.2008. u 01:31 - pre 197 meseci
Pozdrav,
opet ja, :-)
evo uradio sam drsku, tako da mozes malo da se igras sa njom,
???ali i dalje te ne kapiram sta zelis da dobijes, sta uopste zelis???
Ako zelis debljinu ove drske, uradis sledece :
selektujes povrsinu, odes na EDIT-> i tu nadjes Tickness i to ti je to.
E sad u zavisnosti od krivina, za velike vrednosti debljine, prijavljivace ti gresku, ali to je realno, zamisli da treba da izradis ovu drsku, da li ima smisla da je lijes od plasitke i da su joj zidovi debeli 10mm!
Mala napomena, moja verzija PRO-E je WF3 M090
To bi bilo to,
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?26.01.2008. u 11:48 - pre 197 meseci
Hvala ti Bokisha na tolikom trudu,kada budem mogao oduzicu ti se.Imam wf2 pa ne mogu ono da otvorim.Evo sada cu probati bez ikakve ``terminologije``,onako prostim recima da ti objasnim.
1.uvezem sliku na nacin koji si mi objasnio-ok.
2.pomocu krivih pratim linije konture i opcrtam celu konturu-ok.
3.kliknem na ikonicu``create surfaces from boundary curves``,selektujem te krive i napravim ``surface``.-ok.
E sada nastaju problemi,prethodno napisano odnosi se sve do one tvoje ``misteriozne``:-) slike 10 na kojoj se vidi dobijen oblik drske te busilice e to je ono sto meni nije jasno kako si to dobio?
Drska-rucica ili kako vec te busilice je dosta nepravilnog oblika,i ja sam slican oblik uspeo da dobijem na dva nacina,ali o tome sad necu jer nisam koristio sliku,tj. nisam to uspeo onako ako želim,ali i nebitno.


Ja kada kreiram taj surface i kada mu yadam ‚‚thicken‚‚ on izgleda kao da sam ga extrudirao!?
A ti dobijes bas tu povrsinu.i prostorni oblik te drške.E tu je glavni problem.
Molim te objasni mi u cemu grešim.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?27.01.2008. u 20:27 - pre 197 meseci
Aaaaaa uuuuuuuuhh,jao ljudi!!!!!!!Zaista ne znam sta vec vise da uradim,nadam se samo da nisam nikome dosadio(znam da jesam al da se malo izvucem :-)).Pokusao sam iz pocetka,skinuo sam sa neta sliku nekog Makitinog alata(mislim da je neki ušrafljivač,al totalno je to i nebitno) i pokušao sam da kreiram jedan deo drške ali,opet isti problem.Pomoću krivih nacrtao sam konture jednog dela i napravio površinu-‚‚surface‚‚ i dalje nikako.Kada zadam ‚‚thicken‚‚ ta moja površina samo dobije debljinu(određenu koju sam zadao,2,3,..5mm)tj izgleda kao da sam je ekstrudirao,ne mogu nikako da dobijem prostorni oblik tog dela molim vas pomozite mi i recite šta treba da uradim ili gde grešim.
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?27.01.2008. u 20:41 - pre 197 meseci
Kolega molim te pazi kako se izrazavas :-)
nije to neki usrafljivac vec aku-busilica :-)
Hajde okaci sliku, ili jos bolje posalji mi na mail, to sto si dobio...
Ja i dalje ne kapiram sta zelis da dobijes,...

moj mail je [email protected]

POzdrav
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?28.01.2008. u 15:47 - pre 197 meseci
Bokisha jesi li pregledao onaj fajl koji sam ti poslao,to je sve dokle stignem.Hajde molim te odgovori mi u cemu gresim,ili ako treba na neki drugi nacin da pristupimresavanju problema.Pozdrav.
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?30.01.2008. u 11:31 - pre 197 meseci
Pozdrav,
Kolega, sada sam bas bas u guzvi i sa poslom i sa ispitnim rokom.
Pogledao sam onaj tvoj fajl i najzad sam ukapirao sta si hteo, ;-)
aj da probam ovako da ti objasnim, potrudi se da me skapiras...
Vidi ovako,
ono sto si ti radio nije dobro koncipirano, pogresno si krenuo.
Znaci, kada crtas, npr u FRONT ravni, moras svaku tu 3d liniju(to je ona linija koja se crta kao SPLINE) da crtas posebno.
Dakle, nacrtas liniju koja ce da prati konturu sa unutrasnje strane(to je ona strana gde stoji onaj prekidac, a uslono sam je nazvao unutrasnja), pa zatim nacrtas liniju koja ce da prati spoljasnju konturu( to je ona linija, nasuprot unutrasnjoj).
Dakle to su ti dve posebne linija, nemoj ni slucajno da zatvaras konturu kao sto si ti uradio!!!
E onda odredis proizvoljno poprecne preseke, npr 3 pop. preseka, 2 na krajevima i 1 na nekom mestu gde je nagla promena visine,(naravno, jos si u FRONT ravni)
onda isto uzmes onu liniju koja se crta kao spline i iscrtas te poprecne preseke, znaci ove linije bi trebalo da povezu one dve predhodne linije koje si isctao ranije.Kada si to uradio, onda editujes te popreccne linije, ali iz ravni koja je upravna na FRONT ravan a da se ta poprecna linija nalazi u toj ravni( u tvom slucaju bi to bila RIGHT).
Editovanje ces uradio tako da ti ta linija opisuje "zamisljenu" debljinu uvezene slike( to je zato sto imas samo jednu projekciju tog dela i razlog zasto se ne stavlja izometrijska slika).
Kada si zavrsio editovanje svih linija onda izvlacis SURFACE i to ti je to

Bojan,
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?30.01.2008. u 19:10 - pre 197 meseci
Puno ti hvala kolega,sasvim slucajno sam jutros otkrio u cemu sam sve gresio.Ja sam radio tako da opcrtam konturu sa 3d krivama,a zatim da sve zajedno selektujem i kreiram surface,i zato to nije islo.
Jedino sto mi je jos ostalo nejasno je sledece:

tebe citiram:
‚‚E onda odredis proizvoljno poprecne preseke, npr 3 pop. preseka, 2 na krajevima i 1 na nekom mestu gde je nagla promena visine,(naravno, jos si u FRONT ravni)
onda isto uzmes onu liniju koja se crta kao spline i iscrtas te poprecne preseke, znaci ove linije bi trebalo da povezu one dve predhodne linije koje si isctao ranije.Kada si to uradio, onda editujes te popreccne linije, ali iz ravni koja je upravna na FRONT ravan a da se ta poprecna linija nalazi u toj ravni( u tvom slucaju bi to bila RIGHT).‚‚‚

Da li mora biti paran broj 3d krivih kojima opcrtavam konturu?Predpostavljam da mora.
Tu mi jedino nije jasno(mozda) kako da linije kojima crtam poprecne preseke spojim sa linijama kojima sam crtao konture.
I da.... nesto sto me buni u celoj ovoj prici od celog pocetka zasto si i ti zatvarao celu konturu?

Kada sve zavrsim postovaću ti svoje "remek delo". Puno pozdrava,i hvala još jednom.
 
Odgovor na temu

mensa
Master iznenjer masinstva
kragujevac

Član broj: 176485
Poruke: 55
*.ptt.yu.

ICQ: 140


+1 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?27.03.2008. u 21:13 - pre 195 meseci
ako treba neka pomoc oko proe javi se
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
79.101.14.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?29.03.2008. u 15:36 - pre 195 meseci
He he he pa kad se vec nudis,samo meni uvek ima nesto sto mi nije jasno :-).Za pocetak kako da konstruisem cilindricni zupcanik sa kosim zupcima,u CATIA-i je prosto ali u proe mi ne ide nikako?
Ovaj prethodni preoblem sam jos davno resio.
Zanima me da li imas neku tutorijal za Manufacturing:NC i Sheetmetal.
 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?29.03.2008. u 20:40 - pre 195 meseci
pa u cemu je problem, ako znas sa pravim zubima, znas i sa kosim
Glavna fora, kod modeliranja zupcanika, je nacrtati sto tacnije evolventu.
Postoji vise nacina crtanja evolvente, jedan od postupaka crtanja evolvente je dan u knjizi za tehnicko crtanje za I razred masinske skole, aj vise volim da je nacrtam parametarski koriscenjem f-je.Kojim si ti nacinom nacrtao zupcanik?
Evo ti jedan predlog kako da "iskrivis" zupce.
Kada si iscrtao evolventu, zatim formirao zubac a zatim ceo zupcanik(nacrtan u 2D), onda taj 2Dzupcanik transliras za debljinu zupcanika i taj translirani crtez zarotiras za odredjeni ugao (cini mi se da je to beta=15 stepeni).
I u principu to je to, ostaje ti jos da formiras model.
Imam uradjen slikoviti tutorijal, samo treba da ga pripremim i okacim, ali posto sam sada u guzvi sa poslom i knjigom, to ce biti za koji dan.

 
Odgovor na temu

bokisha
Constructor
Vrsac

Član broj: 58101
Poruke: 440
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: proizvodnja.googlepages.c..


+3 Profil

icon Re: da li neko zna ovo da napravi u PROE?29.03.2008. u 20:45 - pre 195 meseci
Sto se tice helpa za MANUFACTURING, pripremam sa svojim timom knjigu, a sad sve zavisi od razvoja situacije da li ce se stampati ili ne.
Za sada ne mogu to da delim, jer bi bilo nekorektno prema ostalim autorima...
Mogu samo da ti preporucim net i e-mule i download

Pozdrav,
Bojan
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: da li neko zna ovo da napravi u PROE?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15234 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.