Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cene za fizicka i pravna lica

elitemadzone.org :: MadZone :: cene za fizicka i pravna lica

[ Pregleda: 6534 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 02:41 - pre 206 meseci
da li postoji neki zakon koji kaze da isti proizvod/usluga ne sme da se prodaje za razlicitu cenu fizickom i pravnom licu?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 03:14 - pre 206 meseci
Da, zakon o zastiti potrosaca:
Citat:
Član 2.
Potrošač u smislu ovog zakona jeste svako fizičko lice koje kupuje proizvode ili koristi usluge za lične potrebe ili potrebe svog domaćinstva.
Potrošač jeste i privredno društvo, preduzeće, drugo pravno lice i preduzetnik, kada kupuje proizvode ili koristi usluge za sopstvene potrebe.

Ovim je dakle definisano da se fizicka i pravna lica smatraju potrosacem sa istim pravima.

Citat:
Član 12.
Potrošačima se proizvodi i usluge nude pod jednakim uslovima.

Dakle potrosacima (fizickim i pravnim licima) ne sme isti proizvod/usluga da se prodaje po razlicitim cenama.


Citat:
Član 16.
Zabranjeno je:
1) odbijanje da se potrošaču proda proizvod koji je izložen ili na drugi način pripremljen za prodaju ili odbijanje pružanja usluge koja se može obaviti, ukoliko to nije u suprotnosti sa drugim propisom i opšte prihvaćenim poslovnim običajima;
3) vršiti diskriminaciju potrošača u pogledu vrste, kvaliteta, cene proizvoda i usluge ili količine proizvoda, kao i uslova za isporuku kupljenog proizvoda, odnosno pružanje usluge potrošaču.

Ovim je takodje zabranjeno da pojedine vrste robe i usluga budu namenjeni iskljucivo pravnim/fizickim licima. Znaci, sve sto se prodaje, prodaje se svakom (po istoj ceni).



Citat:
Član 71.
Nadzor nad primenom ovog zakona vrši Ministarstvo.
Inspekcijski nadzor vrši Ministarstvo preko tržišnih inspektora i turističkih inspektora.
Eto kome treba podneti prijavu. Po proveri istinitosti prijave, prekrsiocu ce se naplatiti kazna:

Citat:
Član 77.
Novčanom kaznom u iznosu od 300.000 do 3.000.000 dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice ako:
6) ako ne vrši prodaju proizvoda, odnosno pružanje usluga pod jednakim uslovima, odnosno vrši diskriminaciju potrošača u pogledu vrste, kvaliteta, cene proizvoda i usluga ili količine proizvoda, kao i uslova za isporuku kupljenih proizvoda, odnosno pružanje usluga potrošaču ( član 12. stav 1. i član 16. tačka 3);

Za privredni prestup iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 20.000 do 200.000 dinara i odgovorno lice u pravnom licu.


To ako naplacuje razlicito, a ako nekoj grupi potrosaca odbije da uopste proda proizvod/izvrsi uslugu:
Citat:
Član 78.
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
7) odbije da potrošaču proda proizvod koji je izložen ili na drugi način pripremljen za prodaju ili odbije pružanje usluge koja se može obaviti ukoliko to nije u suprotnosti sa drugim propisom ili opšteprihvaćenim poslovnim običajima (član 16. tačka 1);





Prijave treba podnositi pisanim putem, odstampate u 2 primerka i predate na pisarnici. Oba primerka se pri prijemu overe zavodnim pecatom i jedan se vraca licu koje predaje dokumentaciju. To je jedini nacin da budete sigurni da ce neko zaista uzeti tu prijavu u obradu, ako predate bez overe to svako moze baciti i reci da mu nikada niste ni predali, a ako kazete usmeno... to ne treba ni komentarisati.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.dhcp-pool-ue.sbb.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 10:14 - pre 206 meseci
Citat:
ukoliko to nije u suprotnosti sa drugim propisom i opšte prihvaćenim poslovnim običajima;


Mislim da sve govori ...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 10:53 - pre 206 meseci
Citat:
McKracken: Mislim da sve govori ...

Pa, ne bih rekao...
Kad je nesto opsteprihvaceno podrazumevam da ga je prihvatilo recimo 70% privrednih subjekata. Ovde to nije slucaj - razlicite cene za pravna i fizicka lica primenjuje manje od 1% privrednih subjekata. Osim toga, citat se odnosi na odbijanje prodaje proizvoda i pruzanja usluge, tako da su razlicite cene nedvosmisleno protivzakonite.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

1jedini
Dejan Milosavljevic
BG

Član broj: 102721
Poruke: 74
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 10:53 - pre 206 meseci

Citat:
McKracken
Citat:

ukoliko to nije u suprotnosti sa drugim propisom i opšte prihvaćenim poslovnim običajima;

Mislim da sve govori ...


Apsolutno tacno.

Moj primer ( vise puta prezivljen ):
Ja: Dobar dan. Hteo bih da kupim proizvod XYZ.
Trgovac: Znate mi radimo samo veleprodaju.

Da generalizujem:
U necijem potpisu lepo pise: Nije bitno sta pise u zakonu, bitno je kako ga tumacimo. Dodao bih kako jaci shvata zakon.

I sta je uopste roba?
Jedna narandza. Kilo narandzi, tona, vagon ili tanker?
AKA DDMM
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 11:49 - pre 206 meseci
Veleprodaja je drugo. To nije potrosnja, pa kupci u veleprodaji nisu potrosaci. Evo jos jednom definicije:
Citat:
Član 2.
Potrošač u smislu ovog zakona jeste svako fizičko lice koje kupuje proizvode ili koristi usluge za lične potrebe ili potrebe svog domaćinstva.
Potrošač jeste i privredno društvo, preduzeće, drugo pravno lice i preduzetnik, kada kupuje proizvode ili koristi usluge za sopstvene potrebe.

Znaci, ko nije potrosac - na njega se ne odnosi zakon o zastiti potrosaca. Ne tako davno, firme su popunjavale one poreske izjave prilikom svake kupovine i koriscene su jedne za sopstvene potrebe a druge za dalju prodaju. Firme koje su radile samo veleprodaju obicno nisu htele da prodaju firmama koje donesu izjavu za sopstvene potrebe, vec samo za dalju prodaju.
U veleprodaji u principu i ne postoji neki cenovnik, niti ima polica sa cenama, vec dodjes u kancelariju kod komercijaliste i tu dogovorite uslove placanja i cenu. Tu ce cena svakako varirati u zavisnosti od toga da li kupujes jednu narandzu, kilo narandzi, tonu narandzi ili nekoliko slepera narandzi, da li placas avansno ili po sistemu "dodjem ti", da li si dosao prvi put ili vec godinama saradjujete...
Veleprodaja obicno nema izlog, police, kasu, blagajnu. Papirologija se zavrsava u kancelariji kod komercijaliste a zatim se posalje kamion u magacin. Nego, sto ja to sve pricam... kao sto rekoh kupac u veleprodaji nije potrosac i tu je kraj price.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
*.adsl.beotel.net.



+10 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 11:58 - pre 206 meseci
Citat:
1jedini: Apsolutno tacno.

Moj primer ( vise puta prezivljen ):
Ja: Dobar dan. Hteo bih da kupim proizvod XYZ.
Trgovac: Znate mi radimo samo veleprodaju.

Da generalizujem:
U necijem potpisu lepo pise: Nije bitno sta pise u zakonu, bitno je kako ga tumacimo. Dodao bih kako jaci shvata zakon.

I sta je uopste roba?
Jedna narandza. Kilo narandzi, tona, vagon ili tanker?


ako firma nije registrovana za maloprodaju, ne moze da ti proda robu kao fizickom licu..
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.dhcp-pool-ue.sbb.co.yu.

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica30.03.2007. u 22:39 - pre 206 meseci
Ok pctel, otidji u Telekom i pitaj ih zasto ti naplacuju impulse po dvostruko vecoj ceni ako si pravno lice?


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: cene za fizicka i pravna lica31.03.2007. u 13:02 - pre 206 meseci
@McKracken
Ciljas na to da imaju pravo po zakonu ili nesto drugo? Ja mislim da je ono drugo.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: cene za fizicka i pravna lica

[ Pregleda: 6534 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.