Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18

[ Pregleda: 104797 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 10:05 - pre 196 meseci
mi na primeru evropskog Zapada mozemo otprilike videti da visok zivotni standard i razvijeni socijalni servisi ne vodi nuzno do povecanja nataliteta. Stavise, ne vazi vise maksima "deca su nase najvece blago". Sa stanovista egoizma modernog coveka ona vise nisu blago vec finasijski i vremenski trosak. Pored toga deca jacaju i vezu izmedju supruznika, sto ih oboje dalje sprecava da se prepuste nekim drugim zabavama ili menjanju partnera.

Mediji u potpunosti danas podgrevaju coveciji egoizam. Sociolozi objasnjavaju da potrosackom drustvu odgovara nepostojanje porodice (ne nuzno i dece) jer samci vise trose i vise kupuju kojekakve gluposti dok porodican covek vise stedi i ne ulece nepromisljeno u troskove.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 10:09 - pre 196 meseci
@Beltrammi

Mislim da nisi u pravu - ne postoji puno dodirnih tacaka "evropskog zapada" i Srbije u razlozima smanjenog nataliteta. Egoizam je jedna stvar, a elementarni uslovi za kvalitetan zivot su druga stvar.

To sto na zapadu ljudi nece da imaju decu da bi mogli vise da putuju, da menjaju kola svake 2 godine i da bez problema napreduju na poslu nije isti razlog kao recimo nedostatak novca za kvalitetnu ishranu, oblacenje i edukaciju svoje dece.

Dve potpuno razlicite stvari - uopste mi nije jasno zasto ljudi to svode na istu ravan.

Nije moguce naci sredinu? Sumnjam.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 10:14 - pre 196 meseci
ne, nisi dobro razumeo. Ja sam u prethodnom postu govorio samo o situaciji u bogatim drzavama.

Razlozi niskog mentaliteta u Srbiji su svakako druge prirode, ali ne verujem ni da ce povecanje bogatstva moci da ih otkloni bas iz iskustva nekih zemalja koje su vec prosle taj put.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 10:18 - pre 196 meseci
Ne niskog mentaliteta ,vec nataliteta :-)
 
Odgovor na temu

prolupator

Član broj: 117061
Poruke: 13
*.adsl.beotel.net.



+48 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 10:24 - pre 196 meseci
Nije bas istina da ljudi bez potomstva vise trose ... sve se potrosi ili onako ili ovako. Samo, kad imas decu, troskove preusmeravas drugacije, ali se potrosi svejedno.

Dosli smo do pocetka, a to su uslovi za imanje dece i to elementarni, najelementarniji: ishrana i smestaj !!!
Trebalo bi da je normalno da svaki clan porodice ima svoju sobu (roditelji idu u jednu :) )
Troje dece = 5-soban stan !!! Naravno, sa pripadajucim terasama, podrumom, parking mestom....
Pogledajte malo koliko samo taj smestaj kosta ?!
Zatim, kad se ima troje dece jedan supruznik im se mora potpuno posvetiti dok ne stasaju dovoljno da brinu (koliko-toliko) sami o sebi.
Taj period je min 15 godina, sto dovodi do toga da taj supznik moze slobodno da se oprosti od posla, karijere, bilo kakve zarade...
Prema tome, drugi supruznik mora mnooooogo da zaradjuje da bi sve to finansirao.
U ovo sve nisu uracunata letovanja, zimovanja, garderoba, skolovanje, slobodne aktivnosti....

Kako pomenu Ivan Dimkovic ... "tekovine modernog drustva"... prosla su vremena kad su se u 1.5-soban stan (dobijen od drzave) utrpavali roditelji + troje dece i ziveli srecno i veselo :) Egoizam ili ne, tako je...
.. kojesta ..
ko ima pravog posla ni ne visi na ovakvim mestima ....
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 12:22 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Da vidimo - check lista stvari koje drzava moze da uradi:
- Oslobadjanje PDV-a robe namenjene deci - Srbija to, naravno, nije uradila, jbg. Misko pise zakone ne ide
- Stroga kontrola poslodavaca u pogledu postovanja zakona o radu u pogledu trudnoce - Srbija to, naravno, nije uradila
- Opipljive finansijske olaksice roditeljima - Srbija to, naravno, nije uradila
- Veci broj drzavno subvencioniranih vrtica - Srbija to, naravno, nije uradila
Čuj, pravljenje/odgajanje dece nije biznis i u to se ne ulazi finansijskom računicom koja se bazira na PDV-u, tako da bi tvoja priča olakšala život svim roditeljima ali ne bi 'proizvela' verovatno ni jedno dete. Godinama postoje kojekakve, možda izolovane (a možda i ne) stimulacije u vidu 0-5% poreza na bebi opremu (u Slobino vreme), dužine plaćenog porodiljskog bolovanja, kojekakve varijanta produžetka istog i sl. pa smo tu gde smo.

Ostavimo malo po strani to, jer mislim da je ovo bolji pokazatelj - u vreme socijalizma je bilo vrlo slično stanje po pitanju nataliteta u Srbiji, pogotovo u najrazvijenijim delovima zemlje, a sistem je bio savršeno napravljen za planiranje podmlatka - siguran posao/plata, beskonačna bolovanja, stambena politika bazirana na bodovima (što više dece => više bodova => veći stan, ili brže dobijanje) i sl. a što je bilo najznačajnije, sistem je govorio tadašnjim roditeljima da će tako sve biti i za njihovu decu: sigurica posao/plata/stan... Ja prosto ne mogu da zamislim bolji sistem u kome bi se planrao podmladak u većem broju (i sa civilizacijskim tekovinama) od ondašnjeg socijalizma. :-)
I? jesu li sve porodice imale bar po 3 dece?

Evo npr, tvoj slučaj - koliko imaš braće/sestara?
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 12:25 - pre 196 meseci
Ipak se odrazava civilizacijska tekovina na natalitet. Ako neko pozeli da detetu, ili deci, ponudi i obezbedi dobre uslove za start kroz zivot, to jako komplikuje situaciju kod veceg broja porodica. I finansijski, u malom obimu, i prostorno, sto zahteva znacajna sredstva.

Drustveni status deteta se sve ranije izgradjuje, zivot je mnogo brzi, veca je kolicina informacija, ogromni su potrosacki zahtevi.

Zato ce trend blago opadati, i dalje, nikakvi apeli tu ne pomazu. Vec je zaguseno svako obdaniste, birokratija zivi usporenim zivotom, ne prati zbivanja, otezava se pravljenje novih...ometa i za svaki drugi segment zivota.

Po meni, opadace natalitet, dokle god traje samostalna borba roditelja za kvalitet zivota dece.

Poz
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 12:34 - pre 196 meseci
Citat:
MyWay: Ja prosto ne mogu da zamislim bolji sistem u kome bi se planrao podmladak u većem broju (i sa civilizacijskim tekovinama) od ondašnjeg socijalizma. :-)
I? jesu li sve porodice imale bar po 3 dece?

Evo npr, tvoj slučaj - koliko imaš braće/sestara?


Nisu troje, ali imali su svi po dvoje bar. I Jugoslavija je imala nekih 20-ak miliona stanovnika ako se dobro sećam, što je sasvim dovoljno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 13:05 - pre 196 meseci
Citat:
MyWay
Ostavimo malo po strani to, jer mislim da je ovo bolji pokazatelj - u vreme socijalizma je bilo vrlo slično stanje po pitanju nataliteta u Srbiji, pogotovo u najrazvijenijim delovima zemlje, a sistem je bio savršeno napravljen za planiranje podmlatka - siguran posao/plata, beskonačna bolovanja, stambena politika bazirana na bodovima (što više dece => više bodova => veći stan, ili brže dobijanje) i sl. a što je bilo najznačajnije, sistem je govorio tadašnjim roditeljima da će tako sve biti i za njihovu decu: sigurica posao/plata/stan... Ja prosto ne mogu da zamislim bolji sistem u kome bi se planrao podmladak u većem broju (i sa civilizacijskim tekovinama) od ondašnjeg socijalizma. :-)
I? jesu li sve porodice imale bar po 3 dece?


MyWay,

Po podacima sa popisa,

1971, SFRJ je imala 20.522.972 stanovnika
1981, SFRJ je imala 22.438.331 stanovnika

Dakle, ne samo sto su imali odrzavanje populacije, nego su se jos i povecali za 2.4 miliona stanovnika

Ehm... mislim da to nije tako lose ako se uporedi sa negativnim prirodnim prirastajem koji preti Srbiji, ne? :)

To bi takodje trebalo da znaci da su stabilnost i kvalitet zivota i te kako presudni za odrzavanje populacije.

PS - i da, pre nego sto neko lupi ocekivan komentar da su tih 2.4 miliona u stvari "Albanci sa Kosova" - u tom periodu se broj Albanaca povecao za oko 420 hiljada, tako da ostaje jos 2 miliona novih stanovnika SFRJ rodjenih u periodu 1971-1981 koji nisu doticne etnicke pripadnosti. Sorry, pokvario sam zabavu :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.rcub.bg.ac.yu.



+5251 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 13:20 - pre 196 meseci
Te godine su bila "spora" vremena. Islo se na posao, bilo blagostanje, zivelo se od stranih kredita. Ljudi su imali uredan zivot, trajna dobra(nisu se televizori, kompjuteri, automobili..menjali svake dve godine), zivelo se za nijansu brze nego na planini.

Postojao je srednji sloj stanovnistva, sa prilicno uniformisanim potrebama, nije bilo skupih gadgeta, zivelo se skromnije.

Svako ko bi, kao normalno nosio neku stvar (recimo rucni sat), u vrednosti prosecne plate, bio bi predmet socijalnog posmatranja, osim ako nije partijski funkcioner

Ta vremena nisu za poredjenje ni sa cime, solidan vremenski razmak sa II svetskim ratom, solidan svetski razvoj i prosperitet, a stara Juga negde u procepu dva bloka, zivi kao bubreg u loju...

Istina, '71 je Josip ukidao tehnomenadzere, koji su pretili da naprave poseban kanal novca i moci...sada je mast u propasti.. na celokupnom terenu...

Ta vremena zaboravite...YU atlantida....

Poz

 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 13:42 - pre 196 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Nisu troje, ali imali su svi po dvoje bar.
Pa to tvoje 'po dvoje bar' znači da je negativan 'prirast' stanovništva, valjda ti je to jasno. Umesto pozitivnog obzirom da su država i sistem obezbedili savršene uslove za multiplikaciju.
Citat:
Ivan Dimkovic: MyWay,
Po podacima sa popisa,

1971, SFRJ je imala 20.522.972 stanovnika
1981, SFRJ je imala 22.438.331 stanovnika

Dakle, ne samo sto su imali odrzavanje populacije, nego su se jos i povecali za 2.4 miliona stanovnika

Ehm... mislim da to nije tako lose ako se uporedi sa negativnim prirodnim prirastajem koji preti Srbiji, ne? :)

1971: Centralna Srbija 5,250,355, Vojvodina 1,952,560
1981: CS 5,694,464, V 2,034,782
1991: CS 5,606,642 V 1,970,195
Nisi ti džabe gledao samo popis iz 71-ve i 81-ve - demantuje tvoje pisanije popis iz 91-ve ;-)

I ne treba gledati celu SFRJ (čak i sa kasnijim popisom) jer cenim da je u najnerazvijenijim područjima bivše SFRJ (delovi Bih, Makedonije, Kosovo i sl) natalitet bio vrlo značajan - ajde da vidimo demografske podatke vezane za područje kojim se bavimo - dakle Srbija. Kao što se vidi i u centralnoj Srbiji a pogotovo u Vojvodini nije zabeležen prirast, već baš obratno. I to u periodu 81-91, ubedljivo najboljem i najbogatijem periodu u SFRJ, kada su svi uslovi postojali da se nacija sretno ušuškana razmnožava...

btw: još uvek nema odgovora na to koliko imaš braće/sestara? ;-)

Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 13:55 - pre 196 meseci
Citat:
MyWay
1971: Centralna Srbija 5,250,355, Vojvodina 1,952,560
1981: CS 5,694,464, V 2,034,782
1991: CS 5,606,642 V 1,970,195
Nisi ti džabe gledao samo popis iz 71-ve i 81-ve - demantuje tvoje pisanije popis iz 91-ve ;-)


Citat:

I to u periodu 81-91, ubedljivo najboljem i najbogatijem periodu u SFRJ


Pa kriza komunizma tj. socijalizma u SFRJ je pocela 80-tih zar ne? Rekao bih da je "najbolji i najbogatiji" period u SFRJ bio bas 70-tih, a ne 80-tih... 80-tih je SFRJ bila konstantno u teskim ekonomskim krizama koje su kulminirale u totalni haos, i to je istorijski fakat o kome smo nasiroko razglabali na nekim ranijim temama. Sta je radila Milka Planinc? Sta je radio Ante Markovic? Gasili ekonomske krize - "stabilizacija" je bio omiljen termin na TV-u... divno jedno vreme.

Ne znam stvarno da li neko zaista moze dobronamerno tvrditi da su 80-te bile najbolje vreme u SFRJ ;-)

Sto pokazuje da broj dece opada u kriznim vremenima...

Vidi ovo:

http://www.pregled-rs.com/article.php?pid=147&id=14617

Citat:

Godina 1992. je prva godina posle Drugog svetskog rata u kojoj je u Srbiji i Crnoj Gori zabeležen negativan prirodni priraštaj. Od tada je broj umrlih bio svake godine veći od broja živorođenih. Pri tom se negativan prirodni priraštaj povećavao sve do 2000, tako da je te godine dostigao rekordni nivo od –26 500 (–3,3‰). Naredne godine, 2001, negativni prirodni priraštaj znatno je smanjen (na –17 200)


Sta kazes na ovo? Mislim da je korelacija sa kvalitetom zivota tj. stresom i krizama vrlo vrlo tacna.

Ja nemam brace i sestara, posto su mi se roditelji razveli jako rano... mada, opet, ne znam kakve to veze ima sa temom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-192-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 14:08 - pre 196 meseci
Citat:
MyWay:Pa to tvoje 'po dvoje bar' znači da je negativan 'prirast' stanovništva, valjda ti je to jasno. Umesto pozitivnog obzirom da su država i sistem obezbedili savršene uslove za multiplikaciju.


ako ja znam racunati,da se napravi dete potrebno je DVE osobe,tako da dvoje dece nikako ne moze biti negativni prirastaj,vec stacionarni,tj. na glavu svakog roditelja po jedno dete
a 3++ je vec pozitivni prirastaj ,a jedno i nijedno je negativni

Citat:
Ivan Dimkovic:Ne znam stvarno da li neko zaista moze dobronamerno tvrditi da su 80-te bile najbolje vreme u SFRJ ;-)

sto se mjuze tice,jesu :P

a sto se tice 80-ih i 90-ih,onda su ljudi mahom odlazili odavde
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 14:29 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta kazes na ovo? Mislim da je korelacija sa kvalitetom zivota tj. stresom i krizama vrlo vrlo tacna.
Aaaaah nije mi teško da prikažem screenshot tog linka i teksta na koji se pozivaš
E ovo se zove izvući rečenice iz konteksta :-)))))

Citat:
Ivan Dimkovic:Pa kriza komunizma tj. socijalizma u SFRJ je pocela 80-tih zar ne? Rekao bih da je "najbolji i najbogatiji" period u SFRJ bio bas 70-tih, a ne 80-tih... 80-tih je SFRJ bila konstantno u teskim ekonomskim krizama koje su kulminirale u totalni haos, i to je istorijski fakat o kome smo nasiroko razglabali na nekim ranijim temama.
Čuj, ako je zaista kriza socijalizma i bila 80-tih, veruj mi da je to narod najmanje osećao, pa čak i obrnuto, najbolje živeo. Uostalo, po nekima kriza kapitalizma i zapadnog sveta je počela, osećaš li ti to? ;-)
Pretpostavimo da je sve tačno u vezi krize, političke i ekonomske u kojoj se zemlja nalazila, ali to ipak nema veze sa temom, jer je tema standard, blagostanje, sigurnost i podrška države koju je narod u to vreme imao, da bi mogao da se bezbedno prepusti multiplikovanju. Ako je i sistem išao ka tome da se sruši kao kula od karata za samo deceniju, to običnom građaninu (drugu) nije bilo ni na kraj pameti, tako da nema smisla dalje polemisati oko stanja države..

Eh sad, zašto sam rekao da je najbolji i najbogatiji period u SFRJ bio između 80-90, za to ćeš najzad morati da uradiš domaći na tu temu - raspitaj se, proguglaj, vikipediraj da prikupiš podatke o materijalnom segmentu života jugoslovena u tom periodu, a ja bih ti preporučio da se, više nego materijalnom sferom, baviš duhovnom sferom/nadgradnjom i analiziraš umetničke domete tog doba (muzika, film, književnost, slikarstvo...). Verovatno će ti biti jasnije kakav je bio bazični deo (materijalna sigurnost i blagostanje) kad je bila intenzivna duhovna nadgradnja. Ponavljam, (da neko ne lupi, kao što kažeš) to što se sistem održavao na staklenim nogama (i kreditima), to za druga i drugaricu nije bilo vidljivo, već naprotiv, imali su sliku uspešnog i stabilnog sistema koji će da potraje, i u kom mogu odgajati bezbroj dece.

Izvini ako je bilo neumesno pitanje oko braće i sestara (zbog tvojih roditelja) - evo da preformulišem: koliko je, otprilike, tvojih poznanika živelo u porodicama gde je bilo bar troje dece?

Save time... see it my way.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 14:56 - pre 196 meseci
@MyWay,

Sorry, sudeci po mnogim izvorima - prirodni prirastaj u Srbiji je poceo da opada ispod nule od 1992 godine

http://arhiva.glas-javnosti.co...2/06/29/srpski/D02062811.shtml

Citat:

Negativni prirodni priraštaj u Srbiji u poslednjoj deceniji izražen je brojkom od 170.000. Odlazak građana u inostranstvo i pad prirodnog priraštaja koji datira još od 1992. godine kompenziran je dolaskom 400.000 izbeglica iz bivših jugoslovenskih republika. Negativan prirodni priraštaj zabeležen je i u Vojvodini i u centralnoj Srbiji, dok procene za Kosovo i Metohiju u 2001. godini pokazuju porast za oko 350.000 ljudi u odnosu na popis iz 1991. godine - rekao je Kovačević.


http://www.pregled-rs.com/article.php?pid=147&id=14617

Citat:

Godina 1992. je prva godina posle Drugog svetskog rata u kojoj je u Srbiji i Crnoj Gori zabeležen negativan prirodni priraštaj.


http://www.bgsvetionik.com/ekonomija/436.html

Citat:

Još od 1989. godine u Vojvodini je broj umrlih lica veci od broja živorodene dece i prirodni priraštaj je negativan. U centralnoj Srbiji je takvo stanje od 1992. godine. U 2005. stopa prirodnog priraštaja iznosila je minus 4,6.


----

Pad stanovnistva u Srbiji tokom 80-tih ocigledno nije posledica pada prirodnog prirastaja vec ekonomske migracije Srba u inostranstvo - ja bih vrlo rado rekao zasto je to tako bilo, ali se bojim da cemo opet uci u besmislenu raspravu da li su 80-te bile "krizne" ili ne u SFRJ, pa cu se distancirati od toga ovaj put.

Ostaje i fakat da su 70-te i u Srbiji prolazile sa povecavanjem stanovnistva...

E, sad - mozemo mi ovde da pravimo razne interpretacije zasto je prirodni prirastaj u Srbiji otisao u minus 1992, ali ostaje fakat da je njegova stopa u poslednjih nekoliko decenija i te kako u korelaciji sa kolicinom kriza koje zaticu stanovnistvo.

Takodje, zanima me tvoje objasnjenje skoka prirodnog prirastaja u 2001-voj godini?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 15:02 - pre 196 meseci
Interesantan grafik:



Zanimljivo je da je prirodni prirastaj skocio u periodu od 2000-2002. Mozda ima veze sa nadom u bolje sutra za svoju decu, sta znas...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 15:33 - pre 196 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zanimljivo je da je prirodni prirastaj skocio u periodu od 2000-2002. Mozda ima veze sa nadom u bolje sutra za svoju decu, sta znas...
A nekako je i manje ljudi umrlo u tom periodu, zanimljivo? Možda im se više živelo zbog nade u bolje sutra, ili je nešto drugo u pitanju? ;-)
Evo i dela iz članka koji si citirao:
Citat:
U Francuskoj je, recimo, stopa prirodnog priraštaja pozitivna. Ova zemlja je još pre Drugog svetskog rata postavila strategiju demografske politike. No, mora se uzeti u obzir i cinjenica da u Francuskoj ima dosta emigranata muslimanske veroispovesti.

U našem okruženju je situacija slicna kao kod nas. U Madarskoj je stopa prirodnog priraštaja minus 3,8. U Bugarskoj cak minus 4,8. U Hrvatskoj je minus 2,4. U Sloveniji minus 0,5. Zanimljivo je da je u Crnoj Gori ova stopa pozitivna i iznosi 3,5. Na to, kaže naša sagovornica, ima uticaj albansko stanovništvo na istoku i jugu Crne Gore
Jel i njima u EU (osim Cro) država ništa ili malo čini za popravljanje demografske slike? Sa sve šajni hepi imigrantima koji se veselo množe u lepoj i stimulativnoj sredini su u minusu, osim u Francuskoj, gde nema smisla ni pitati se otkud takav natalitet - uostalom i u članku je napomenuto.
A zašto je počeo da opada priraštaj u Srbiji od neke '92-ge na to je odgovor jednostavan ako se zna šta se sve događalo u Srbiji u poslednjoj deceniji 20-tog veka.
Imajući u vidu sve koji su u toj deceniji bežali iz zemlje, ginuli i sl kao i njihove starosne strukture i pol, može se napraviti slika prosečnog izbeglice/poginulog kao muškarca 20-35, 40 godina, dakle osobe u najboljim reproduktivnim godinama, i ako sračunaš da su u pitanju cifre reda stotina hiljada, shvatićeš zašto se malo beba rađalo od '92-ge :-)
Uostalom, u onom članku se navodi da se svake godine u inostranstvu radi ~5K srba - jesu li to deca onih što su videvši krizu i užas 80-tih pobegli, ili pak deca onih iz 90-tih?
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 15:46 - pre 196 meseci
Citat:
MyWay
A nekako je i manje ljudi umrlo u tom periodu, zanimljivo? Možda im se više živelo zbog nade u bolje sutra, ili je nešto drugo u pitanju? ;-)


Cek da vidimo mi to malo bolje...

2000 - Umrlih: 104042
2002 - Umrlih: 102785
Razlika: 1257

2000 - Rodjenih: 73764
2002 - Rodjenih: 78186
Razlika: 4422

1257 je kanda puno manje od 4422, jos ako se uzme relativan skok/pad (u odnosu na totalni broj rodjenih/umrlih) vidi se da je pik rodjenih daleko VECI od pada umrlih u 2002. Koincidencija?

Dakle, cinizam - kao i po obicaju, ali sorry - cifre ipak govore nesto drugo, a to drugo je da je u periodu od 2000-2002 doslo do prilicno neocekivanog skoka u prirodnom prirastaju koji ima vise da zahvali broju rodjene dece nego broju umrlih ljudi. Kako je to bas u tom periodu doslo do znacajnog skoka, to bih voleo da cujem od tebe.

Citat:

Jel i njima u EU (osim Cro) država ništa ili malo čini za popravljanje demografske slike? Sa sve šajni hepi imigrantima koji se veselo množe u lepoj i stimulativnoj sredini su u minusu, osim u Francuskoj, gde nema smisla ni pitati se otkud takav natalitet - uostalom i u članku je napomenuto.


Pa nisam siguran koliko u "EU" cine za popravljanje demografske slike - to je neka tvoja pretpostavka. Znam samo da se i u razvijenim EU drzavama ljudi jako bune oko toga, a ispada da se drzavama vise isplati da uvezu stranu radnu snagu koja je vec skolovana nego da ulazu u radjanje dece...

Ali to je za neku drugu raspravu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.94.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?27.02.2008. u 20:38 - pre 196 meseci
Citat:

Čuj, pravljenje/odgajanje dece nije biznis i u to se ne ulazi finansijskom računicom koja se bazira na PDV-u, tako da bi tvoja priča olakšala život svim roditeljima ali ne bi 'proizvela' verovatno ni jedno dete.

Nije, sve do momenta dok nema bele kuge i dok naciji ne preti odumiranje. Onda itekako postaje "biznis" kojim drzava mora da se pozabavi. Kao sto se i u Kini drzava takodje "pozabavila" problemom nataliteta.

Ogroman broj ljudi se odlucuje da stane na jednom detetu jer nema para za vise - a lozu su na neki nacin ipak produzili, sto je bioloski drajv svake vrste. Ja bih licno najvise voleo da imam troje dece (ili bar dvoje), a verujem da i vecina ljudi tako misli. Gde ces vece srece u jednoj porodici :) Osim toga, smatram da biti jedinac lose utice na neke socijalne patterne ponasanja pojedinca (sebicnost, razmazenost, etc.), znam iz licnog iskustva :)

Ali mi ne pada na pamet da imam troje dece po cenu toga moram da rodim 800 evra mesecno za privatni vrtic, jer u drzavnom nema mesta za svo troje.

A to je nesto sto u situaciji u kakvoj je Srbija drzava moze i mora da obezbedi.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu.



+629 Profil

icon Re: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?28.02.2008. u 10:04 - pre 196 meseci
@Ivan: kad se već trudiš da me citiraš, i kad tvoj text predstavlja repliku na citirano, onda se potrudi i da sve to zajedno čini celinu sa smislom. Evo logike koju bi trebalo (više) da primenjuješ - daš neki izvor u postu, onda a. se nađe pouzdani izvor sa drugačijim podacima b. koriste ti podaci i izvor kao relevantni i analiziraju se. Mi smo krenuli varijantom b. i analizirali cifre iz tvoje tabelice. Moje citirano pitanje je bilo u vezi zanimljivosti 2002. godine gde si ti primetio porast broja rođenih kao zanimljivost koja je trebalo da nešto kaže, a ja ti pitao zašto je bilo onda i manje umrlih. Jednostavno.
U nedostatku odgovora, a sa sveprisutnom željom da odgovoriš, ti krećeš sa uvođenjem pojma 'relativan skok/pad (u odnosu na totalni broj rodjenih/umrlih)' (morao sam copy&paste jer ne mogu da zapamtim ovaj tvoj pojam :-) ) da bi dokazao da je 'pik rodjenih daleko VECI od pada umrlih u 2002'.
Ne smatram sebe glupim (čak obratno :-) ) ali izjavljujem bez srama da blage veze nemam šta predstavlja taj dobijeni odnos baba i žaba, i da još manje mogu da odgovorim na tvoje pitanje da li je u pitanju koincidencija.
Još da si podelio sve sa brojem živorođene dece 1994. godine i tako dobio index neznamtijačega tu bi me definitivno porazio. :-)

Onaj deo koji mi je jasan i koji se odnosi na citirano je 'čudan' period oko 2002. godine, kada je bio i skok rođenih i pad umrlih - ne znam otkud to, ali bih najpre sve to povezao sa ratovima i migracijama.
Citat:
boccio: Ali mi ne pada na pamet da imam troje dece po cenu toga moram da rodim 800 evra mesecno za privatni vrtic, jer u drzavnom nema mesta za svo troje. A to je nesto sto u situaciji u kakvoj je Srbija drzava moze i mora da obezbedi.
Mora. Treba. I nekada davno, u zemlji socijalizma, i jeste. A ti si ipak jedinac.
A ja ne znam nikoga (verujem da je slično i kod drugih - izjasnite se) ko je ima bar još dvoje dece uz sebe. I nije istina da ogroman broj ljudi ostaje na 'jednom' jer nema para za drugo, jer to nije bio slučaj u socijalizmu, jer je to tradicija u tradicionalno najbogatijoj regiji kao što je Vojvodina, jer najviše dece uvek i svuda imaju baš najsiromašniji...

[Ovu poruku je menjao MyWay dana 28.02.2008. u 11:25 GMT+1]
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li ce natalitet u Srbiji i dalje opadati?

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18

[ Pregleda: 104797 | Odgovora: 342 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.