Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ovo moguce sa check box opcijom

[es] :: Access :: Da li je ovo moguce sa check box opcijom

[ Pregleda: 1859 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

logme
sarajevo

Član broj: 142970
Poruke: 25
*.ali.dlp2.bih.net.ba.



Profil

icon Da li je ovo moguce sa check box opcijom20.04.2007. u 22:12 - pre 207 meseci
Pozdrav svima,

Odmah da naglasim da nemam previse iskustva sa radom u ms accessu.
Imam otprilike ovakvu tabelu

ID_preduzeca
Naziv
Prihod

E sad zelio bih slijedece. Ako za jedan mjesec imam da je prihod 5000, a za drugi nemam podatke, otprilike bih stavio da je i za drugi mjesec prihod isti, dakle 5000. Kako da postignem da mi u formi pored prihoda za drugi mjesec stoji neka oznaka (npr. P-procjena). Dakle da mi ukaze da sam tu cifru unio otprilike, bez tacnog podatka o prihodu.

I dalje kako da mi pored polja za unos prihoda, stoji i cifra unijeta za prethodni mjesec.

Nadam se da vas nisam zbunio, ne znam kako bolje da objasnim. Ako treba jos informacija, probacu pojasniti.
Ako neko ima ideju molio bih za pomoc

Hvala
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom21.04.2007. u 07:41 - pre 207 meseci
Prvo ovo ne može da stoji u jednoj tabeli. Više prihoda po istom preduzeću zahteva drugu tabelu, tabelu Prihodi jer bi se u suprotnom kršila 1NF. (prva normalna forma).

Dakle prva tabela: Preduzeće druga tabela: Prihod

PreduzeceID PreduzeceID
NazivPreduzeca RedniBrojPrihoda
MaticniBrojPreduzeca Prihod
SedistePreduzeca Mesec
Telefon Godina


I da ne dužim dalje. Primarni ključ prve tabele je PreduzeceID, a druge PreduzeceID + RedniBrojPrihoda. Prva tabela je u ovom slučaju veze roditelj, a druga dete. Veza ide od prve ka drugoj. To postavi pa ćemo dalje.

 
Odgovor na temu

logme
sarajevo

Član broj: 142970
Poruke: 25
*.ali.dlp241.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom21.04.2007. u 12:30 - pre 207 meseci
Hvala Getsbi,

Evo uradio sam kako si napisao. Nadam se da je to u redu. Nakacicu fajl da mozes provjeriti sta sam radio.

Bio bih zahvalan ako mozemo dalje
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom21.04.2007. u 14:27 - pre 207 meseci
Večeras ću imati malo više vremena. Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom23.04.2007. u 16:40 - pre 207 meseci
Sajt nije radio neko vreme pa kasnim sa obećanim odgovorom.

Prepravio sam ti Data Type za ključeve (izbacio AutoNumber)kako bi mogla da se uspostavi veza jedan prema više. Skratio sam ti Field Size za mesec i godinu na 2 i 4 ali sam ostavio Text tip podatka. Ovo zadnje ima smisla ukoliko beležiš mesečne prihode pojedinih preduzeća, a ukoliko ti terba dnevni pazar onda upotrebi datum (Date/Time).
Upit „Query1“ sam ti napravio da bi ga koristio Combo Boxu na formi „Prihod“ u polju „Prihod“. Prvi Combo Box koji se oslanja na tabelu „Preduzece“ je postavljen na „Yes“ u Propertiesu Limit to List, dok je drugi postavljen na „No“ kako bi osim već postojećih iznosa prihoda mogao da uneseš i novi. Mada je mala verovatnoća da ćeš prihode unositi iz padajuće liste Combo Boxa već će ti on služiti više za pregled iznosa prihoda za odnosno preduzeće. „RedniBrojPrihoda“ ti nudi u okviru „PreduzećeID“, što znači da će se povećavati u skladu sa odabranim preduzećem. Posle unosa zaostalih podataka iz ranijih meseci možeš ovo polje da postavi na Enabled = No, da kursor ne može da uđe u polje i remeti sistem povećavanja rednog broja zbog nepažnje.
Forma „Preduzeće“ je naravno zasebna jer je to u ovom slučaju šifarnik i predstavlja roditelj tabelu u relaciji. Minimalne i maximalne prihode možeš da vidiš prilikom odabira preduzeća.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

logme
sarajevo

Član broj: 142970
Poruke: 25
217.75.195.*



Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom24.04.2007. u 12:51 - pre 207 meseci
Veliko hvala Getsbi.

Ovo je vise nego sto sam ocekivao. Trebace mi malo vremena da probam shvatiti kako si dosao do ovakvog rjesenja, jer mi nije cilj da samo iskoristim ovo sto si uradio, namjera mi je da nesto naucim.
Takodje umjesto kolone SjedistePreduzeca, ubacicu dvije oklone. OpstinaPreduzeca i KantonPreduzeca. Cim zavrsim to nakacicu da pogledas.
U principu to je ono sto mi je trebalo, s tim da bih dodao jos jednu stvar.

Naime ako za jedan mjesec ne dobijem podatke, unio bih cifru otprilike. Da li se moze postici da mi pored te cifre stoji slovo P (kao procjena) ili neka druga oznaka koja bi mi sugerisala da sam tu vrijednost unio proizvoljno.

Hvala u svakom slucaju.
podrav
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom24.04.2007. u 14:11 - pre 207 meseci
Može. Dodaj u tabelu Prihod još jedno polje Procena, Text, Field size = 1 i kad je procena u pitanju popuni ga sa P. Na formi pozovi i to polje pored polja Prihod.
 
Odgovor na temu

logme
sarajevo

Član broj: 142970
Poruke: 25
217.75.195.*



Profil

icon Re: Da li je ovo moguce sa check box opcijom25.04.2007. u 12:02 - pre 207 meseci
Odlicno, to je ono sto mi je trebalo. Hvala jos jednom. Nastavicu raditi na bazi, pa kad zapnem eto me opet

pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Da li je ovo moguce sa check box opcijom

[ Pregleda: 1859 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.