Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ostavinska rasprava !!!

elitemadzone.org :: MadZone :: Ostavinska rasprava !!!

[ Pregleda: 16508 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 01:59 - pre 206 meseci
Ovako, bila je neka ostavinska rasprava iza jedne rodjake i moj otac kao jedan od naslednika se odrekao svog dela u korist jednog drugog rodjaka. Medjutim ispostavilo se da sad naknadno mene sud poziva da bih i ja dao izjavu.

Ja se ne slazem sa odlukom mog matorog da se odrekne svog dela u korist tog rodjaka jer mislim da doticni to uopste nije zasluzio. Sad me zanima o cemu ja to tacno treba da se izjasnim jer ja ipak nisam direktni naslednik, nego moj otac, tj izjanjavamo se i on i ja o jednom te istom delu. I sta se desava ako je on, kao sto i jeste, dao izjavu da se odrice svog dela u korist tog jednog rodjaka, a ja recimo dam izjavu da se ne slazem sa tim, tj da se prihvatam svog dela (mada ne znam da li ja uopste imam deo kad je moj otac jedan od naslednika a ne ja)?? i ako ja uopste imam deo koji je to deo, da li je to takozvani nuzni deo? (cuo sam za taj termin) I koliki je taj nuzni deo, koji je to deo od dela koji pripada mom ocu?

i da li ja ako se izjasnim da se prihvatam mogu mozda potpuno da zablokiram odricanje u korist rodjaka od strane mog oca?

[Ovu poruku je menjao MarkBg dana 25.04.2007. u 04:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 05:26 - pre 206 meseci
Citat:
MarkBg: Ovako, bila je neka ostavinska rasprava iza jedne rodjake...

A da to nije rasprava koja je tice tebe i advokata, a ne tematika za MZ? Cisto da sebi ustedis vremena, zivaca, i sacuvas zdravlje koliko-toliko, istipkaj sve ovo sto si ovdje napisao, obrazlozi razloge, odstampaj, i odnesi kompetentnom advokatu (naglasak na ovo prvo), i da ti da strucno misljenje u vezi tvoje situacije. Sam sebe upitaj na kraju citanja istog dokumenta da li si odgovorio na sva pitanja, ko, sta, kako, kada, kome i gdje. Ako ti naplacuje po vremenu utrosenom, odmah stedis jer si mu dao sve detalje, i odmah vidis koliko ti trazi za uslugu - slazes se/ne, i vidis da li vrijedi i koliko. Takodje, odmah imas vecinu detalja sa sobom, vec otkucano + poneses CD/disk/sta vec, pa je lakse uraditi cut-n-paste, nego da mu jos naplacujes dodatno za kucanje i sl. Poslije sat/dva vremena, odes miran kuci, a tema ce se ovdje razvlaciti nekoliko dana, i ti ces opet otici kod advokata, ili ces odustati, dati nepripremljenu izjavu i kasnije se jesti jer mozda nisi uradio sve ono sto si mogao da uradis. Sad se upitaj sto bi to sve sebi radio, i da li je vrijedno toga.

p.s. Ako je advokat hm...kaka, imas sve informacije na jednom mjestu, i ne moras prepricavati pricu sto puta, nego je dovoljno da drugi advokat procita, a ne da se smaras nepotrebnim prikupljanjem detalja.
 
Odgovor na temu

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 06:42 - pre 206 meseci
Nikad u zivotu nisam isao ni kod jednog advokata i zaista niti znam nekog, niti imam pojma koji je dobar, plus sto se kod njih obicno zakazuje itd. a i necu sebi da stvaram bilo kakve troskove, jer ovo nije nikakav spor niti bilo sta slicno nego ipak ostavinski postupak za koji mi advokat ne treba. u krajnjoj liniji reci cu da se prihvatam i bas me briga, samo me brine da time ne zakomplikujem podelu imovine jer se radi o placevima. a i odgovor na moje pitanje je bukvalno samo jedna recenica i glupo mi je zbog toga da idem kod advokata.

 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 07:02 - pre 206 meseci
Ovo sto ti kazem, uzmi sa rezervom ali ipak proveri.
Naime, mislim da pri svakoj opstini postoji pravnik koji deli besplatne pravne savete.
Mozda gresim, ali mi se cini da mi je neko pricao da je na opstini Novi Beograd dobio besplatan pravni savet.
Okreni telefon opstine i pitaj.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..1-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 09:27 - pre 206 meseci
Citat:
MarkBg: ...a i necu sebi da stvaram bilo kakve troskove, jer ovo nije nikakav spor niti bilo sta slicno nego ipak ostavinski postupak za koji mi advokat ne treba...


Hm. Meni lici da se postupak odvija na sudu, i da si temu pokrenuo jer se ne slazes sa nekom stavkom koja se eventualno tice tebe licno (citaj: dio tog nasljedja); pa prvo ti je stalo do toga, a sad odjedanput nije. Dok budes smislio koje li je - da li ti je stalo ili ne - alkion ti je predlozio dobru stvar ako ti je zao para; na kraju uvijek mozes da nazoves i pravni faks i pitas da li negdje u gradu ima neko generalno pravno savjetovaliste i gdje; ima hrpa nevladinih organizacija, nicu k'o pecurke, neko drugi ih placa, pa uzmi ono sto je besplatno.

Pises da ce te mozda kostati da razgovaras sa nekim advokatom, a ne razmisljas koliko ce te mozda kostati da ne razgovaras sa njim. Pravno misljenje se ne trazi samo kad je osoba u corskokaku, ili dodje do konflikta, nego da se rijese stvari na najbolji moguci nacin. Takodje, ako je ostavinska rasprava, onda jeste u jednu ruku spor; jer da su se svi slozili, do rasprave ne bi ni doslo, ti ne bi isao na sud da dajes misljenje i to bi bilo to.

Takodje, ako ti advokat ne treba, koliko li je onda zaista neophodno da trazis necija druga misljenja, od ljudi koji nemaju toliko iskustva u istom; ili u nadi da je neko prolazio kroz slicnu situaciju kao i tvoju - pa da ides precicom, makar situacija imala specificne cake i zahtjevala koji minut paznje prije nego sto das svoju izjavu. Elem, tice se tebe, pa ti razmisli.

p.s.
Citat:
I koliki je taj nuzni deo, koji je to deo od dela koji pripada mom ocu?

Ne bi ni pitao da te nije zanimalo, a ako saznas da imas pravo na to, onda mozes napraviti informisanu odluku.
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Majstor Duja
Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 09:29 - pre 206 meseci
@Alkion je u pravu, a nuzni deo postoji - recimo ako ti otac prepise neku nekretninu a imas jos brace onda se 1/3 deli na ostalu bracu
a tebi pripada 2/3 kao nasledniku ...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10242 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 12:14 - pre 206 meseci
Nužni deo je nešto što naslednik mora da dobije, bez obzira kakav testament napiše ostavilac. Na primer, ima otac dva sina, i testamentom jednog potpuno razbaštini a drugom ostavi sve. E - to ne može. Po sudskoj odluci, onaj koji je razbaštinjen, ima pravo na polovinu onoga što bi dobio da nije bilo testamenta.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dintel011
Beograd

Član broj: 19822
Poruke: 221
*.adsl.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 16:43 - pre 206 meseci
Citat:
MarkBg: Ovako, bila je neka ostavinska rasprava iza jedne rodjake i moj otac kao jedan od naslednika se odrekao svog dela u korist jednog drugog rodjaka. Medjutim ispostavilo se da sad naknadno mene sud poziva da bih i ja dao izjavu.

Ja se ne slazem sa odlukom mog matorog da se odrekne svog dela u korist tog rodjaka jer mislim da doticni to uopste nije zasluzio. Sad me zanima o cemu ja to tacno treba da se izjasnim jer ja ipak nisam direktni naslednik, nego moj otac, tj izjanjavamo se i on i ja o jednom te istom delu. I sta se desava ako je on, kao sto i jeste, dao izjavu da se odrice svog dela u korist tog jednog rodjaka, a ja recimo dam izjavu da se ne slazem sa tim, tj da se prihvatam svog dela (mada ne znam da li ja uopste imam deo kad je moj otac jedan od naslednika a ne ja)?? i ako ja uopste imam deo koji je to deo, da li je to takozvani nuzni deo? (cuo sam za taj termin) I koliki je taj nuzni deo, koji je to deo od dela koji pripada mom ocu?

i da li ja ako se izjasnim da se prihvatam mogu mozda potpuno da zablokiram odricanje u korist rodjaka od strane mog oca?

[Ovu poruku je menjao MarkBg dana 25.04.2007. u 04:50 GMT+1]

Prvo i osnovno je u kom te svojstvu sud poziva i dal si i ti mozda naveden u testamentu?
Ako na pozivu pise da treba da das "naslednicku izjavu" onda ce da te pitaju dal prihvatas nasledstvo ili ne...
Citat:
Java Beograd: Nužni deo je nešto što naslednik mora da dobije, bez obzira kakav testament napiše ostavilac. Na primer, ima otac dva sina, i testamentom jednog potpuno razbaštini a drugom ostavi sve. E - to ne može. Po sudskoj odluci, onaj koji je razbaštinjen, ima pravo na polovinu onoga što bi dobio da nije bilo testamenta.

Pravo na nuzni deo je ostvariv samo ako osoba koja ga trazi nije sposobna za rad!
Znaci ako npr otac ima dva,tri sina a samo se jedan brine o imovini,roditeljima a ostali nista, ako testamentom ostavi samo njemu, nikakav nuzni deo ne pomaze osim ako su bolesni,invalidi itd...


Ako nema testamenta, onda se imovina deli po zakonu koji je jasan kome koliko pripada.
 
Odgovor na temu

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 18:26 - pre 206 meseci
Ovde ne postoji testament...
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 20:57 - pre 206 meseci
'ajmo ovako...
Tvoj otac moze da se odrekne svog dela,ali ne moze da se odrekne onoga sto treba tebi da pripadne.
Uzima se pretpostavka da otac nece ili ne moze da nasledi(iz bilo kog razloga,pa i odricanja)Ono sto je trebalo da pripada njemu,racuna se u deo njegovim naslednicima.
Ne znam da li je jasno...
I to nema veze sa nuznim delom.
Kao sto zakon stiti imovinu raspikuce,pa mu se odredi nadzor,kako bi nesto ostalo njegovim naslednicima,tako zakon stiti i decu nesavesnog roditelja,koji bi zbog neke porodicne svadje odbio da primi kakvu korist od preminulog rodjaka.
On nema pravo da toga lisi i svoju decu.Odnosno,deca imaju pravo na deo koji bi pripao roditelju.
U praksi nasih sudova se cesto dogadja da preskoce potomke i da jednostavno ne obaveste potonje naslednike o delu na koji imaju pravo,a sve se to pravda skracivanjem postupka...
Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!25.04.2007. u 22:40 - pre 206 meseci
Dalibore, svaka cast, to je ono sto me zanima. Jedino sto sam ja daleko od deteta :) no dobro.

U medjuvremenu sam procitao ceo zakon o nasledjivanju medjutim cela stvar u mom konkretnom slucaju mi iz njega i dalje nije jasna. jednostavno nigde ne pise konkretno kako to ide. No ono sto sam shvatio je da ova situacija nema bas nikakve veze sa tim tzv. nuznim delom, to je sasvim nesto drugo.

Znaci ti mislis da ako se moj otac odrekne u korist tog drugog rodjaka, a ja dam izjavu da se prihvatam, tj da se ne slazem sa njegovom odlukom, onda taj njegov deo nasledjujem ja a ne rodjak u cije ime se on odrekao?
 
Odgovor na temu

dalibord5
Dalibor Maksimović
Direktor
MAX SILVER DOO
Beograd

Član broj: 29223
Poruke: 695
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.maxsilver.rs


+38 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!26.04.2007. u 06:45 - pre 206 meseci
Tacno tako.
Moze se odreci svog dela,ali samo u tvoju korist.
a i da nece,po automatizmu mora tako biti.
Ako se odrekao,onda deo ostavstine nikada nije ni imao.
A ako nije nikada imao odnosni deo ostavstine,kako moze raspolagati sa njom?
Ipak,jedini pravi savet koji ti mogu dati jeste da se obratis advokatu.
Verovatno nece biti potrebe da te zastupa na sudu,ali pravi savet i pouku ces dobiti samo od nekoga kome je to zanimanje.
Ili,jednostavno,idi na sud i izjasni se.
Mislim da cete i tamo uputiti sta da radis dalje.

Sada je tren velikih odluka...
bolje je zivjeti sto godina kao milijunas nego sedam dana u bijedi!!!

"Bog je mrtav"-NICE
"Nice je mrtav"-BOG

www.maxsilver.rs
 
Odgovor na temu

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!26.04.2007. u 11:03 - pre 206 meseci
Citat:
dalibord5:
Moze se odreci svog dela,ali samo u tvoju korist.
a i da nece,po automatizmu mora tako biti.
Ako se odrekao,onda deo ostavstine nikada nije ni imao.


E vidis ovo je zanimljivo. U zakonu pise da se odricanje u korist nekog drugog naslednika ne smatra odricanjem vec "prihvatanjem nasledstva" i njegovim prosledjivanjem drugom nasledniku, za sta vaze odredbe o poklonu iz zakona o nasledjivanju.

Ali ako je tako onda ne vidim ni sta ima sud mene da poziva da se izjasnjavam ako nemam o cemu da se izjasnim kad se cale vec "prihvatio naslednog dela i poklonio ga drugom nasledniku"
 
Odgovor na temu

_djevojka_

Član broj: 51707
Poruke: 539
..2-tull-pth.comindico.com.au.



+3 Profil

icon Re: Ostavinska rasprava !!!26.04.2007. u 11:50 - pre 206 meseci
Citat:
MarkBg: E vidis ovo je zanimljivo. U zakonu pise da se odricanje u korist nekog drugog naslednika ne smatra odricanjem vec "prihvatanjem nasledstva" i njegovim prosledjivanjem drugom nasledniku, za sta vaze odredbe o poklonu iz zakona o nasledjivanju.

Ali ako je tako onda ne vidim ni sta ima sud mene da poziva da se izjasnjavam ako nemam o cemu da se izjasnim :) kad se cale vec "prihvatio naslednog dela i poklonio ga drugom nasledniku" :)


Sve bi to fino, dok ne dodjes do onog dijela koji se bavi finesama - ko se sa cim slaze, i kako se nasljedstvo dijeli. Sad, zavisi sta ces citati i koliko ces imati zivaca, iako se tice - tebe, licno. :)

Elem, MarkBg, cemu ljenost i inertnost u pogledu petnaestominutne price sa nekim advokatom, i to jos - besplatno?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ostavinska rasprava !!!

[ Pregleda: 16508 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.