Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi

elitemadzone.org :: MadZone :: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32076 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Miloje Sekulic
Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.mccannpr.co.yu.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi14.06.2007. u 13:46 - pre 205 meseci
Godinama unazad, tokom letnjih meseci, u Srbiji je smanjen broj davanja krvi. Godišnji odmori, odsustvovanja sa posla, raspust i letnja opuštenost verovatni su razlozi za smanjeni broj davalaca krvi.

Na žalost, bolesti i povrede prisutni su i tokom leta, pa se potrebe za krvlju ne smanjuju. Povremeno teške situacije deficita krvi prevazilaze se odlaganjem “hladnih” hirurških intervencija i pozivanjem članova porodica pacijenata da daju krv.

kompletan txt
http://www.b92.net/specijal/dajtekrv/

odlican spot
http://www.youtube.com/watch?v...tp%3A%2F%2Fblog%2Eb92%2Enet%2F

Miloje
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi14.06.2007. u 22:11 - pre 205 meseci
Ja sam sutra dobrovoljac
Ako ste blizu, svratite od 9 do 11 u Press centar BG Sajma, gde ce biti organizovano dobrovoljno davanje krvi.

[Ovu poruku je menjao markom dana 14.06.2007. u 23:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
91.150.119.*



+109 Profil

icon Re: akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi14.06.2007. u 22:22 - pre 205 meseci
Dobrovoljni sam davaoc krvi vec poduze vreme - dao sam 19 puta ali zadnji put mi je sve preselo zbog jedne bezobrazne sestre Spremim se ja odem i na vratima me doceka sestra i pita Koja ste krvna grupa Rekoh Ja sam B+ a ona ce Izvinite ali B+ mi imamo pa nam nije potrebna ! Nama trebaju sve druge grupe a posto vi niste ta - nema potrebe da je dajete !
Znate kako sam se osecao - kao zadnji otpad na ovoj planeti i nisam dao krv vec godinu dana ! Normalno mene ova guska nece ubediti da nedajem i dalje krv ali ovaj po meni bezobrazan postupak da sam takav covek ( a nisam) mogao je da se zavrsi kobno po njen posao jer na jednoj strani bolnice mole za krv a na drugoj zbog ovakve curke ispada da moja krv nije potrebna .
Kada dajem krv - ja znam da ta krv nekome moze spasiti zivot - i osecam se zaista ponosno jer radim dobro humano delo
Sta ce oni kasnije da rade sa njom dal je prodaju ili bacaju apsolutno me ne zanima - ja samo znam da se osecam ponosno !
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi14.06.2007. u 22:28 - pre 205 meseci
Otiđi na VMA, tamo nikad nema gužve, i svi su maksimalno ljubazni...
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
91.150.99.*



+363 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi14.06.2007. u 22:30 - pre 205 meseci
Ja sam dao jedno 10-ak puta do sad i uvek me prime. Mozda zato sto sam nulta+...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Spavac_na_Chatu
Marko Kozic
Senta - Beograd

Spavac_na_Chatu
Član broj: 87473
Poruke: 128
89.216.197.*

ICQ: 263724169


+1 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 00:40 - pre 205 meseci
nema veze koja si grupa uvek te prime. Ja sam AB+
Imam jos mnogo toga da naucim
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
196.200.1.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 01:41 - pre 205 meseci
Cisto informativno, interesuje me sledece:

Poslednji put sam krv dao pred odlazak u Afriku, 2002, od tada sam ovde. Do skoro nisam imao malariju ali na zalost jesam pre 2 meseca. Da li uopste, i ako da, koliko po dolasku u Srbiju mogu da dam krv?
 
Odgovor na temu

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
195.252.79.*



Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 07:14 - pre 204 meseci
Citat:
flighter_022: Cisto informativno, interesuje me sledece:

Poslednji put sam krv dao pred odlazak u Afriku, 2002, od tada sam ovde. Do skoro nisam imao malariju ali na zalost jesam pre 2 meseca. Da li uopste, i ako da, koliko po dolasku u Srbiju mogu da dam krv?


Prilikom davanja krvi popunjava se jedan upitnik, izmedju ostalog i dali si bio u inostranstvu!

http://www.tvojihpetminuta.com/home.htm
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

rdragan79
Dragan R
Novi Sad

Član broj: 12785
Poruke: 592
*.static.beocity.net.



+7 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 09:40 - pre 204 meseci
Citat:
flighter_022: Cisto informativno, interesuje me sledece:

Poslednji put sam krv dao pred odlazak u Afriku, 2002, od tada sam ovde. Do skoro nisam imao malariju ali na zalost jesam pre 2 meseca. Da li uopste, i ako da, koliko po dolasku u Srbiju mogu da dam krv?


Za malariju ne znam, moja mama je imala zuticu kao dete i bila je dobrovoljni davaoc, s time da je upisano da je imala zuticu i da krv
moze da primi samo ko je imao zuticu.

Citat:
vaske71: Dobrovoljni sam davaoc krvi vec poduze vreme - dao sam 19 puta ali zadnji put mi je sve preselo zbog jedne bezobrazne sestre Spremim se ja odem i na vratima me doceka sestra i pita Koja ste krvna grupa Rekoh Ja sam B+ a ona ce Izvinite ali B+ mi imamo pa nam nije potrebna ! Nama trebaju sve druge grupe a posto vi niste ta - nema potrebe da je dajete !
Pozdrav


Ja sam imao slicno iskustvo, kada sam hteo da odem da dam prvi put krv ovde u NS, nisu hteli ni da mi utvrde ni krvnu grupu. mada
pitali me pa sto sam dosao?! i zavrsilo se da dodjem neki drugi put, to je bilo pre 10 godina taman napunio 18, od tada nisam ni isao.

Jedan od razloga sto jos nisam otisao da vidim da li smem da dajem krv je taj, sto sam kao beba od 1.5- 2god prelezao trombocitopeniu
(nedostatak ili nedovoljan broj trombocita) izazvanu sulfonamidima, manifestovalo se tako sto gde god da su me pipnuli nastajali su podlivi.
Od tada nisam imao nikakvih problema sa krvlju i trombocitima, jer sam radio testove.
Pa ne znam da li bih smeo davati.

Mada sam napomenuo na kraju glavnoj doktorki koja je rekla kada budem dolazio sledeci put da ponesem taj nalaz kada sam bio beba.

A neprijatnost da nisu hteli ni da me pogledaju je bilo maltene kako sam usao unutra u zavod za transfuziju i dobrovoljne davaoce.
 
Odgovor na temu

micky
Beograd

Član broj: 1819
Poruke: 286
*.ppbank.com.



+4 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 10:28 - pre 204 meseci
Nisam dao krv nikada.Krv koju zavod za transfuziju uzima od gradjana dobrovoljnih davaoca naplati debelo onome kome treba.Cuo sam dosta primera i citao u novinama o ljudima koji su non stop davali krv a kada je njima zatrebala morali su da plate.Gde je tu pravda i postenje ? Cak bi trebalo dobrovoljni davaoci da imaju neke popuste ili beneficije u zdravstvu ali to kod nas u ovom sistemu zdravstva ne postoji.
Na zapadu se sve to placa , kada date krv i kada dobijate uvek je uz novcanu nadoknadu.

Eto toliko od mene

 
Odgovor na temu

Spavac_na_Chatu
Marko Kozic
Senta - Beograd

Spavac_na_Chatu
Član broj: 87473
Poruke: 128
89.216.197.*

ICQ: 263724169


+1 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 11:02 - pre 204 meseci
Citat:
micky: Nisam dao krv nikada.Krv koju zavod za transfuziju uzima od gradjana dobrovoljnih davaoca naplati debelo onome kome treba.Cuo sam dosta primera i citao u novinama o ljudima koji su non stop davali krv a kada je njima zatrebala morali su da plate.Gde je tu pravda i postenje ? Cak bi trebalo dobrovoljni davaoci da imaju neke popuste ili beneficije u zdravstvu ali to kod nas u ovom sistemu zdravstva ne postoji.
Na zapadu se sve to placa , kada date krv i kada dobijate uvek je uz novcanu nadoknadu.

Eto toliko od mene


sneke strane si u pravu..... ovde sve sto dopijes je sendvic od pre nekoliko dana i neki vocni sok (meni jetra nije navikla :D pijem samo pepsi) da mi daju litar pepsija za litar krvi svake nedelje bi davao krv :)
Imam jos mnogo toga da naucim
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
77.46.199.*



+11 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 11:02 - pre 204 meseci
Micky cudo ti nisu obrisali poruku, posto meni jesu, a bila je u slicnom tonu.

U Srbiji je prilicno naivno zalegati na humanu notu davalastva krvi zbog silnih afera, narocito oko prodaje krvi. Razmislite samo kako je moguce da ne postoji mogucnost da neko da krv za pare, a postoji mogucnost da neko kupi krv i to za debelih 100-tinak evra po jedinici.

Uzicki centar za trasnfuziju je cak odbio da se povinuje reorganizaciji cele sluzbe koja je napravljena tako da sva krv ide u Beograd, a da se otud rasporedjuje kako nekome dune ili prodaje. Posebnim resenjem, uzicki centar za transfuziju je izuzet iz takve organizacije i funkcionise potpuno samostalno, a to znaci: ima svoju krv, uvek ima krv, a ako se pojavi potreba za dodatnim kolicinama (sto se desava kada je "sezona" ali nikada nije kriticno), uvek ima dobro organizovane i motivisane dobrovoljne davaoce koji znaju da nece biti zloupotrebljeni.

Najbolji nacin dobrovoljnog davalastva je da se prijavite za davanje krvi na poziv. To znaci da ne idete sami da dajete krv, samoinicijativno ili u organizovanim akcijama, vec samo ako vas pozovu. Pozivi slede samo ako je krv zaista nekome konkretno potrebna, znate kada je dajete, kome je dajete i zbog cega je dajete. Uz to sledi i mnogo bolji tretman od strane zdravstvenih sluzbi.

mod: uklonjen flamebait

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 15.06.2007. u 13:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 12:37 - pre 204 meseci
Citat:
micky: Nisam dao krv nikada.Krv koju zavod za transfuziju uzima od gradjana dobrovoljnih davaoca naplati debelo onome kome treba.

Koliko i odakle ti to?
Citat:
Na zapadu se sve to placa , kada date krv i kada dobijate uvek je uz novcanu nadoknadu.

Dakle ti tražiš pare da bi bio human... Interesantno. Svi ljudi koji daju krv daju da bi nekom pomogli, a ne da bi se ovajdili. To je poenta humanosti, ali nekim ljudima očigledno ne vredi pričati.

Sve u svemu, vi koji očekujete bilo kakav vid zahvalnosti ili nadoknade, od države ili bilo koga drugog, jednostavno ste promašili temu. Dobrovoljno davanje krvi nije za vas, niti ste vi za njega.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 13:11 - pre 204 meseci
Ja ne trazim nadoknadu, ako cu dati, dacu u svakom slucaju.
Medjutim, ukoliko bi se nadoknada davala, to bi definitivno povecalo broj davaoca tako da to ne mora biti losa ideja.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
217.24.18.*



+30 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 13:46 - pre 204 meseci
Ja sam pre tri sata zavrsio sa davanjem krvi. Bila je i dobra klopa nakon toga...full rucak, jok sendvici
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 14:06 - pre 204 meseci
Citat:
Na zapadu se sve to placa , kada date krv i kada dobijate uvek je uz novcanu nadoknadu.


Ja živim na najzapadnijoj tački Evrope i ovo nije tačno.
 
Odgovor na temu

Dejan Bizinger

Dejan Bizinger
Član broj: 10102
Poruke: 291
*.b92.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/bizin..


+10 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 14:37 - pre 204 meseci
Pretpostavljam da su postojale i mogu i dalje da postoje zloupotrebe sa davanjem krvi, ali u svemu zloupotrebe postoje. To ne znaci da ne treba davati krv. Mislim da ne bi bilo lose da onaj koji da krv dobije odredjenu analizu krvi a ne pare i na taj nacin bi verujem uvek bilo dovoljno davalaca krvi. Dobro je sto je pokrenuta ova akcija.

Ovo sam napisao i na mom blogu na B92 a postavljam i ovde:

Citat:
Pitali smo ljude iz instituta da prokomentarisu praksu u nekim zemljama za placanjem davaocima krvi. Ovo je njihov odgovor:

"Ukoliko bi davanje krvi donosilo materijalnu ili bilo kakvu korist može doći do sledećih pojava :

Svesno prikrivanje zdravstvenih problema od strane davalaca krvi ( hroničnih i drugih bolesti) tako da to može uticati na narušavanje zdravlja i davalaca i primalaca krvi.
Osobe sa rizičnim ponašanjem mogu namerno da to prikriju zbog materijalne koristi čime može da bude ugrožena bezbednost transfuzije za pacijente.
Ogroman broj davaoca krvi krv daje isključivo iz altruističkih razloga i za njih bi bilo uvredljivo da prime bilo kakvu materijalnu nadoknadu.
Pozdrav Ivana Rodić"

Karike.com - povezuje korisnike sa Balkana i
dijaspore od 2007.
Automatika.rs - najveći inženjerski portal na
Balkanu
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 14:57 - pre 204 meseci
Citat:
Shadowed
Medjutim, ukoliko bi se nadoknada davala, to bi definitivno povecalo broj davaoca tako da to ne mora biti losa ideja.


Ukoliko bi se uvela novčana nadonkada za davaoce krvi, šta bi se desilo - pa zavodi bi bili prepuni narkomana koji su upravo i najrizičnija grupa, a sa obzirom na inkubacioni period, odnosno prozor detekcije pojedinih bolesti, ja ne bi voleo da primim takvu krv...

I inače, neko što je lupio da dobrovoljni davaoci moraju da plaćaju ako im nedajbože zatreba krv je upravo to - lupanje...

Dobrovoljni davaoci ne samo da će u slučaju potrebe primiti krv bez ikakvih problema, već i imaju prioritet nad drugim pacijentima koji nisu davaoci...
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
77.46.248.*



+109 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 15:05 - pre 204 meseci
@Ventura:

Mislim da bi ih u svakom slucaju pretekli stariji ljudi koji su ostali bez posla , kao i ljudi koji traze posao !
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi15.06.2007. u 15:13 - pre 204 meseci
Ventura, takvih ima i sada (samo daleko manje) i opet ne mozes znati da li ces primiti takvu krv. Bio bi povecan broj i tih "losih" davaoca koje si pomenuo i onih koji ne spadaju u tu grupu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Akcija za povecanje broja dobrovoljnih davalaca krvi

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 32076 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.