Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

menjanje ulja u kolima

elitemadzone.org :: AutoZone :: menjanje ulja u kolima
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21672 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

annaB
beograd

Član broj: 143774
Poruke: 54
*.ptt.yu.



Profil

icon menjanje ulja u kolima17.06.2007. u 12:08 - pre 204 meseci
Imam klia3 godinu i po dana.Presao je 18 000km i interesuje me na koliko treba da se menja ulje ili da se dosipa?

anna
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima17.06.2007. u 13:25 - pre 204 meseci
Pa do sada je vec trebalo biti zamenjeno...bar na kalendarsku godinu, pa makar auto i nije vozen.

Malo je cudno da za 1.5 godinu auto nije oteran na servis, izgubices garanciju!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

vsi

Član broj: 34932
Poruke: 301
*.donet.co.yu.



Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima17.06.2007. u 16:07 - pre 204 meseci
Ode garancija.....
 
0

MarkBg

Član broj: 141323
Poruke: 165
194.106.184.*



+5 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima18.06.2007. u 00:50 - pre 204 meseci
Citat:
annaB: Imam klia3 godinu i po dana.Presao je 18 000km i interesuje me na koliko treba da se menja ulje ili da se dosipa?


Dama za volanom...
Salu na stranu, i aj se nazalost bojim da ode garancija... lai probaj da ih sarmiras, mozda i prodje...
 
0

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima18.06.2007. u 07:36 - pre 204 meseci
Da li si ti prvi vlasnik,da li je do sada menjano ulje ako jeste imas karticu negde zakacenu na motoru.
Zamena bitrebala da budes sigurna na 7-8 hiljada.Dolivanje ako neznas koje je ulje polusintetika mada
je suludo dolivati ulje na autu sa tolikom kilometrazom.Ostaje da odgovoris da li je ikada menjano.>>????!!!!!
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
0

annaB
beograd

Član broj: 143774
Poruke: 54
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 15:35 - pre 204 meseci
Paaaaa ljudi jesam,menjala sam,tj.menjali su ga u servisu-ulje+filtere ulja,filtere putnickog prostora,vazduha,filter goriva,u januaru,ove godine,tada je presao 12 000km.Nisam bas toliko nenormalna da ga ne odvedem na servis .Veliki sam ljubitelj automobila,ali se na zalost ne razumem dovoljno oko odrzavanja,a i tih siiilnih cuda ispod haube,ali imaaam ogromnu zelju da naucim nesto vezano za to.Posto sam ja ipak zensko, dobro bi mi dosao neki savet od vas momaka.Pa.... posavetuj te me kako je najbolje da odrzavm svog ljubimca?
anna
 
0

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dial.b92.net.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 15:55 - pre 204 meseci
Trebala si to odmah da kazes
A sto se tice zamene preporucio bih ti da ipak ti ne vodis brigu o tome, nego lepo vodis evidenciju kada je termin za servis, zapises datum i kilometrazu, otprilike znas koliko mesecno prelazis km u proseku, i onda znas kada se termin za servis priblizio, i to je to.
Sto se tice zamene ulja sve zavisi od tipa i stanja motora, vrste i kvaliteta ulja, evo ja konkretno menjam na 5000, buduci da je moje vozilo vec malo starije, sto je sigurno sigurno je.
Za novo vozilo kao sto je tvoje pretpostvaljam da je realni kranji rok svakih 10 000km, ali najbolje je da pitas servisere, da ne bude posle problema.
A sto se tice dolivanja slazem se sa deksterom2, ako si kupila novo vozilo na dolivanje zaboravi, osim naravno ako vozis ko Schumaher
Ako te jos nesto interesuje slobodno pitaj.
Pozdrav!



Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
0

annaB
beograd

Član broj: 143774
Poruke: 54
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 16:16 - pre 204 meseci
Hvala vojvoda :).Mene buni to sto su mi rekli da na sl.servis dodjem kada budem presla 27 000km,a cini mi se da je to mnogo kasno za servis,tj.za menajnje ulja,jer su mi poslednji put(ujedno i prvi)menjali u januaru,kada sm presla 12 000km?
anna
 
0

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
194.106.174.*

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 16:40 - pre 204 meseci
To je taman interval zamene od 15.000 km, sasvim OK za novija kola i sinteticko ulje koje se danas koristi.
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
0

annaB
beograd

Član broj: 143774
Poruke: 54
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 17:13 - pre 204 meseci
Aha,a sto se tice ostaog odrzavanja?Hladnjaka...?I imam jos jedno pitanjce...poprilicno mi se maste prednji tockovi,radkapne,to je verovatno zbog vuce ili...?Cime bih mogla da otklonim tu mast?

anna
 
0

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
77.46.224.*



+109 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 17:19 - pre 204 meseci
Ulje u motoru na svakih 5000 km najbolje na 3000 ulje u menjacu na 50 000 km najbolje na 40 000 km
Ako koristite jedan tip ulja 1 proizvodaca najbolje je ostati na istom - mislim na najjbolje vrste proizvodaca u svetu !

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao vaske71 dana 19.06.2007. u 19:24 GMT+1]
 
0

annaB
beograd

Član broj: 143774
Poruke: 54
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 17:24 - pre 204 meseci
aaa momci pa sada ste me zbunili??Je l' je na 5 000 km (tj.3 000km)ili na 15 000km>Nov je auto 1.2 benzinac
anna
 
0

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
77.46.224.*



+109 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 17:40 - pre 204 meseci
Citat:
annaB: aaa momci pa sada ste me zbunili??Je l' je na 5 000 km (tj.3 000km)ili na 15 000km>Nov je auto 1.2 benzinac

ULJE U MOTORU
Bez obzira na preporuke uljnih kompanija da pojedina ulja mogu biti u motoru 20.000 km pa i više. To se posebice odnosi na potpuno sintetična ulja. Praksa je pokazala da je ipak bolje koristiti kraći interval, posebice jer je naše gorivo po čistoći još uvijek daleko od standarda EU. Češćim izmjenama smanjuje se trošenje i povećava čistoća unutrašnjosti motora. Naime, proces u motoru s unutrašnjim izgaranjem je takav da tijekom eksploatacije neminovno dolazi do stvaranja štetnog taloga unutar motora, posebice kod dizelskih. Zbog toga treba mijenjati ulje nakon 10.000 km, odnosno najkasnije nakon jedne godine. Ulje se mijenja pri radnoj temperaturi motora (80 do 90°C) i tada skupa s uljem iziđu i nakupljene nečistoće.
http://www.autoportal.hr/savje...emeljit_servis_sigurna_voznja/
E sad posto iskustva ljudi na benzinskim stanicama kazu da imamo 2 puta gore gorivo nego u okruzenju podeli to i dobices 5000 km

Ako zelis uvek da ti motor prede dobices ono sto sam ja napisao gore a ulje je krv automobila - dali zelis da je uvek u Top formi ili ne to je cisto tvoja odluka .
A ulje i nije bas toliko skupo !
Edit
Normalno ovim sto sam napisao nisam hteo da izazovem polemike strucnih ljudi koji su na ovom forumu i koji znaju 100 puta vise od mene ali se ja pridrzavam ovog pravila poodavno kao i prvi vlasnik pre mene i motor mi radi kao sat , iako imam Opel kadet iz 90 bolje radi i pali nego ovi najnoviji !
Ulje je zaista krv motora ! Budi sigurna u to !
Pozdrav



[Ovu poruku je menjao vaske71 dana 19.06.2007. u 19:15 GMT+1]
 
0

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dial.b92.net.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 18:16 - pre 204 meseci
Citat:
annaB: aaa momci pa sada ste me zbunili??Je l' je na 5 000 km (tj.3 000km)ili na 15 000km>Nov je auto 1.2 benzinac

Posto sam znao da ce do ovakve vrste polemike neminovno doci savetovao sam te, i dalje te savetujem da ne slusas nikoga sa ovog foruma, zato sto svako ima svoje misljenje, ali ces se samo ti voziti u tom autu, i samo ce tebe opaliti po dzepu njih nece.
Zato ti lepo kazem da pitas servisera u ovlascenom servisu, predpostavljam da tamo servisiras masinu. Lepo pitas:"Na koliko predjenjih km se menja ulje? Da li je obavezna zamena filtera ulja svaki put kada se menja ulje? Koliki je interval zamene ostalih filtera? Koliko za svecice, koliko za kaiseve?" Da te dalje ne zbunjujemo,samo redovni servisi kad ti oni kazu, da ne izgubis garanciju i kraj price.
Danasnji automobili su zaista isprojektovani da se zaista lako odrzavaju, tako da ne moras da budes mehanicki ekspert. Znas ono "Sipas i ne mislis!!!"
Eventualno ako imas nekih pitanja, slobodno pitaj, ako te zaista mnogo interesuje mehanika, i zelis da naucis nesto o automobilima preporucujem ti Ovaj Sajt. Na njemu imas mnosto postupno objasnjenih stvari vezanih za auto-mehaniku, pa opet ako negde zapne pitaj...
Poz!
Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
0

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 18:54 - pre 204 meseci
@~Vojvoda
re:Da te dalje ne zbunjujemo,samo redovni servisi kad ti oni kazu, da ne izgubis garanciju i kraj price.

Poslusaj ga,a sto se cini tockova,ta masnoca ako jeste , moze biti ate ulje od kocnica,a posto i za to
neverujem zbog godista i kilometraze auto je verovatno od trosenja plocica i izgleda crno i prostire
se po celoj felni.Mejbi !?
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
0

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 20:56 - pre 204 meseci
Vaske iskreno lupio si i ostao ziv!!!

Ako bi menjali ulje na svakih 3000, to znaci da bi prosecan srpski vozac trebalo da menja ulje bar 5 puta godisnje???

Benzin i ulje generalno nemaju mnogo kontakta, tako da nema potrebe menjati ulje u ovako kratkom intervalu ma koliko los benzin bio!!

Zamena ulja se dakle vrsi u principu na pocetku sezone ( znaci mart april ) ili ako se prelazi veliki broj kilometara godisnje, kod novih automobila u intervalu od 15-20k a kod starih u intervalu od 5-10!!

Tacno je da u menjacu treba da se menja ulje, ali ja ne poznajem coveka koji je isto i uradio, uglavnom svi dolivaju, ili prvi put zamene, a nakon toga samo dolivanje :D

ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
0

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 20:58 - pre 204 meseci
Ulje dakle ima tri vrste:

imas mineralno, polusinteticko i sinteticko. Sineticko je najbolje i najvise km mozes preci sa njim. Takodje ulje ima i filter za ulje.

Posto vozim Reno evo kako ja radim.

- kupujem elfovo ulje i to sinteticko ili polusinteticko.
- zajedno sa uljem menjam i filter ulja. Neki kazu da ide filter svaki drugi put, ali on kosta 11 evra i ja uvek castim svoj auto.

Na koliko menjam ?

- za sinteticko kazu da moze i preko 20,000, a polusinteticko oko 15000km. Medjutim bitno je i kako vozis auto. Nije isto 10,000 km po gradu ili po autoputu. Ako vozis po gradu, menjaj ulje nesto pre roka, a ko dosta ides van grada predji i vise.

Ulje ti je veoma bitno. Ono podmazuje klip koji ide kroz cilindar par stotina puta u sekundi, a zazor mu je u delovima milimetra. Nema problema za njega kad je podmazan ulazi u rupu samo tako, a li zamisli da nemas ulja. Klip, karike sve bi se to iskidalo i auto bi zaribao. Dakle jedno 600 evra za servis. Medjutim vremenom i pored sve brige klip se izrabi, pogotovo karike na njemu. Onda ulje odozdo pocne da curi ka izduvnom sistemu i malo ti se zagaravi iz auspuha. To je znak za veliki servis. Ali ne brini, proci ces ti jos bar 200,000 km do toga. S i PS mogu da se menjaju mejusobno i posle njih moze i mineralno, ali ako posle mineralnog menjas na S ili PS neka ti isperu motor.

Imas dobro stivo "auto repair for dummies" i ne boj se sto si zena, zene manje grese i bolje uce.



102>77+30+20 !
 
0

~Vojvoda

Član broj: 33831
Poruke: 578
*.dial.b92.net.

Sajt: tuningpower.web1000.com


+2 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 21:07 - pre 204 meseci
Citat:
dekster2: ...a sto se cini tockova,ta masnoca ako jeste , moze biti ate ulje od kocnica,a posto i za to
neverujem zbog godista i kilometraze auto je verovatno od trosenja plocica i izgleda crno i prostire
se po celoj felni.Mejbi !?

An to sam i ja pomislio, kod mene su samo prednje felne prekrivene crnom prasinom, zato sto su napred diskovi, a pozadi dobosi.
@annaB
Samo me buni termin masno koji si navela gore, ta prasina je sve, osim masna. Kakve su felne, ako su sivo-srebrnaste i imaju veliki sjaj i jos kada se gleda po suncanom danu zaista izgleda kao masno. Najverovatine je ta prasina, i nemaj razloga za brigu, jer je to sasvim normalna pojava, u ekspolataciji vozila sa disk kocnicama, vremenom se nagomilava i jedini lek je pranje. Nadam se da je sada jasnije.
Poz!
Speed costs money. How fast do you want to go?
http://tuningpower.web1000.com/
 
0

hakinen
kragujevac

Član broj: 30133
Poruke: 1182
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 21:29 - pre 204 meseci
Uzmi crevo pa gurni u tocak, da ide voda kroz rupice felge, i ako izlazi crna voda onda je to normalna pojava! :D

Citat:
Neki kazu da ide filter svaki drugi put

Filter moze da ide samo dva puta na jednu promenu ulja, a ako bi menjao svaki drugi put, kako "neki" kazu, onda koja je svrha druge zamene kad ce da prolazi kroz prljavi filetr ??
ZASTAVA 750LE poslednja serija 85god 950.000 primerak!
 
0

Stole_sto_ljubi_zene_gole
Milan Stosic
dipl. ing.
Kragujevac

Stole_sto_ljubi_zene_gole
Član broj: 57952
Poruke: 298
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: www.kragujevac.co.yu


+1 Profil

icon Re: menjanje ulja u kolima19.06.2007. u 22:00 - pre 204 meseci
Citat:
annaB: aaa momci pa sada ste me zbunili??Je l' je na 5 000 km (tj.3 000km)ili na 15 000km>Nov je auto 1.2 benzinac


Ma na 15k bre.. mozes malo pre ili kasnije autu nista nece biti, bitno je samo da ne ostanes bez ulja :).. a najbitnije od svega da je u autu kvalitetno sinteticko ulje (original).. Inace dok si u garanciji lepo postuj dinamiku servisa i nemas brige.. kad izadjes iz garancije onda lepo sebi odredi jedan termin za servis (po meni idealno je prolece) kada ces u ovlascenom servisu odraditi standardni godisnji servis.. to podrazumeva: promenu ulja, svecica, svih filtera, zatim proveru kocionog i upravljackog sistema, proveru kaiseva itd.. posle predjenih 60 000 ide malo veci servis (uz obavezan standardni) koji ukljucuje zamenu kaiseva, proveru ili zamenu ulja u menjacu, provera i eventualna zamena kocionih diskova, provera i zamena amortizera, itd.. ako ovo budes ispostovala najverovatnije nikad neces imati problema sa autom sto je ze rebe (devojku) najbitnije.. Pozz
Nemojte ljudi na silu... uzmite veci cekic..
 
0

elitemadzone.org :: AutoZone :: menjanje ulja u kolima
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21672 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.