Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis

[es] :: Access :: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis

[ Pregleda: 2632 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zovujovic
zoko vujovic

Član broj: 151618
Poruke: 3
*.crnagora.net.



Profil

icon Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis16.07.2007. u 13:38 - pre 204 meseci
Pocetnik sa u radu sa Access-om i potrebna mi je pomoc.
Pokusavam da vodim evidenciju predjene kilometraze automobila u voznom parku.
Tabela je u continuous formi sa poljima: datum, registarski broj, staro stanje, novo stanje.

Datum Reg.broj StaroSt NovoSt
01/01 A123-456 1000 1500
12/01 B987-321 17000 17100

Sta da uradim da pri svakom novom zapisu registarskog broja "starostanje" bude njegovo "novo stanje" iz prethodnog perioda, odnosno:
Datum Reg.broj StaroSt NovoSt
11/03 A123-456 1500 1780
25/05 B987-321 17100 19000

HVALA



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis16.07.2007. u 14:45 - pre 204 meseci
Nešto ovako u On Enter događaj polja na formi za novo stanje.

Me![NovoSt] = DLookup("[StaroSt]", "Tabela", "[Reg.Broj] ='" & Me![Reg.Broj] & "'" And "[Datum] = " Max([Datum]))

Nisam baš siguran u sintaksu ali ako zakačiš .mdb sa formom, tabelom i podacima mogao bih da izguram.
 
Odgovor na temu

zovujovic
zoko vujovic

Član broj: 151618
Poruke: 3
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis16.07.2007. u 16:00 - pre 204 meseci
HVALA GETSBI za odgovor!!!
Saljem fajl .
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis16.07.2007. u 20:40 - pre 204 meseci
Formatirao sam ti datum, napravio sam dodatni query „ZadnjiDatumUpotrebe“, kako bi na On Enter događaj imao DLookUp sa jednim uslovom, a to je izabrana registracija na formi. Pogledaj query. Nije nešto specijalno ali radi radnju. Kood ispod OnEnter događaja je sad jednostavniji u odnosu na onaj iz mog prvog posta jer onako nije bilo korektno.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis17.07.2007. u 14:17 - pre 204 meseci
Najbolje resenje problema je ono koje potpuno eliminise problem. U tvom slucaju problem nije nepoznavanje postupka za prenos vrednosti iz kolone NovoStanje jednog rekrda u kolonu StaroStanje sledeceg rekorda. Kolege su ti pokazali kako se to moze odraditi. Medjutim, problem je u tome sto to uopste ne mora (ne treba?) da se radi. Tvoja tabela je lose postavljena. I sam vidis da bez pomoci front-enda ne mozes da odrzis integritet podataka.

Pretpostavljam da Stanje predstavlja citanje brojaca kilomatra na vozilu. Umesto strukture (Datum, RegBroj, StaroStanej,NovoStanje) mozda je bolje postaviti
nesto kao (Datum, RegBroj, TrenutnoStanje). Ako te zanima tada koliko je kilometara predjeno izmedju bilo koja dva datuma, moze se napisati kveri koji to odradjuje. Moze se napisati i kveri koji prikazuje podatke u obliku (Datum, RegBroj, StaroStanej,NovoStanje), onako kako si ti psotavio i sto ti omogucuje da lakse resis reporte, pretpostavljam. U tom slucaju svi reporti koje si bazirao na svojoj strukturi nastavili bi da rade kao i pre. Jedina razlika - ne moras da pises kod i da nagadjas koji event da upotrebis i kada.

Problem kojim se bavis nije jednostavan jer ukljucuje vreme, pa ti mogu trebati i neke druge stvari koje za sada ne vidis. Ako ovo radis za vezbu ili da ucis, mozda je bolje da uzmes neki drugi zadatak. Ako ovo radis za posao, onda moras da naucis. Ako si zainteresovan da naucis, kazi pa da ti pomognemo.

Ponavljam, data modeli koju ukljucuju pracenje kroz vreme nisu uopste jednostavni. I iskusni prave velike greske, a prva je da se model ne normalizuje dovoljno. Tvoj model je naoko jednostavan, sa jednom manom - nije normalizovan ni do 2NF. Imas kolonu koja ne zavisi od PK, nego od nekog rekorda u proslosti i od PK. A lepo kaze - svaka kolona sme da zavisi samo i samo od PK. U normalizovanom modelu, minimum koji se zahteva jeset da je svaki rekord nezavisan od ostalih rekorda. Kod vremenskih podataka, u vecini savremenih RDBMS to nazalost nije moguce postici. I model koji ja predlaze ima istu manu, samo nije toilko ocigledna kao kod tebe. U mom modelu, sa trenutnim stanjem, podrazumeva se, ocekuje se da u svakom rekordu trenutno stanje bude vece ili jednako nego u prethodnom danu za isto vozilo. To se ne moze garantovati na nivou data modela, barem u Accessu nije moguce postaviti constraint koji to garantuje. To cini mi se moze trenutno da uradi samo PostGres ili Firebird. Znaci, problem medjuzavisnosti individualnih rekorda ostaje i dalje. Samo je model koji ja predlazem nesto laksi za manipulisanje i odrzavanje nego onaj koji si ti postavio, veruj mi na res, znam iz prakse oba modela sta rade i sta zahtevaju.

Nemoj da se obeshrabris, vecina profesionalaca bi postavila model bas onako kako si ti uradio, i vecina takvih modela ima velikih problema u praksi.



 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis17.07.2007. u 16:36 - pre 204 meseci
@ Zidar
Bio sam se usredsredio na njegovo pitanje i nisam ni pogledao model podataka što je priznajem greška. Pošto sam tamo zatekao mali nered, rešio sam da to popravim.
@ zovujovic
Evo jednog brzog modeliranja bez neke dublje analize problema. Nazive tabela sam ostavio istim kako bi se lakše snašao. Iz istog razloga sam izbegao dodavanja i oduzimanja kolona. Povezao sam sve tabele. Ostavio sam da jedan vozač može da bude zadužen za više vozila što u dužem vrmenskom periodu ima smisla. Model bi valjalo razraditi.

Ne znam da li ima veze sa ovom temom:
http://www.elitesecurity.org/t...radnik-za-izradu-baze-podataka
Pošto se u toj ponudi krije izrada programa za taksi firmu. U svakom slučaju voljan sam pomoći.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis17.07.2007. u 21:28 - pre 204 meseci
Nisam ni ja pogledao sta se stvarno nalazi u originalnom fajlu. Bolje sto nisam ;-)

Uzeo sam Getsbijev dizajn i samo izabcio sta sam mislio da je suvisno:
- RegBr iz tabele Nalozi, imamo VoziloID kao vezu, ne treba nam RegBr u TABELI PutniNalozTbl
- Na100 km iz tabele PutniNalozi = ovo ej ocigledno izracunato polje i nije mu mesto u tabeli, bilo kojoj, to cemo izracnati kverijem

Izbacio sami ID brojeve za vrstu benzina i marku vozila, nepotrebne kolone.

Kad smo vec tako naterali coveka da prekroji dizajn baze, treba i da pomognemo. U zakacenom fajlu dao sam cetiri kverija koji rade sta se trazi - racunaju predjenu kilometrazu izmedju dav punjenja goriva i naravno, utroska benzina na 100 km (prilicno tacno samo ukoliko se puni do vrha svaki put)

Kveri qryPotrosnjaGoriva_ALL odradjuje ceo posao, ali moze biti tezak za razumevanje.

Kveriji qryPrethodniDatum, qryPrethodniDatum_i_Kilometraza i qryPrethodniDatum_i_Kilometraza_Final, u datom redosledu resavaju isti problem, korak po korak, tako da se lakse razume sta je uradjeno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zovujovic
zoko vujovic

Član broj: 151618
Poruke: 3
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis18.07.2007. u 09:11 - pre 204 meseci
Hvala na vasoj pomoci, mada iskreno receno mnoge sugestije su mi nejasne posto sam pocetnik u ovome.

Ovaj program nisam ni pokusao praviti za komercijalu vec da bih sebi olaksao zivot u svakodnevnom poslu (koji nema veze sa programiranjem,a ovo je inace druga stvar koju sam napravio u access-u).

U pocetku sam radio evidenciju na worksheet-u na osnovu listinga potrosnje koji dolazi uz mjesecni racun, a zati putem
sort-a i filter-a imao kakav takav uvid i izvjestaj. Onda sam te podatke importovao u Access da bih olaksao sebi i imao bolje izvjestaje (kolone datum, regbr, pumpa, kolicina, cijena). Problem je nastao kad sam primijetio da vozila trose ne samo "svoju" vrstu goriva (npr eurodizel, a ubaci se i super), sto dva razlicita vozila sipaju na isti broj kartice (nevjerovatno ali moguce) a stvar komplikuje da se vozilo ne moze vezati samo za jednog vozaca.

Zato sam pored postojece forme odlucio da dodam i ovu koju sam poslao kako bih vrsio uvid i pumpi i vozaca paralelnim unosom podataka (u prvu-listinga pumpi jednom mjesecno, a u drugu-kopija racuna sa naznaceno kilometrazom jednom u 10-15 dana). To rjesenje nije idealno (jer svi ne toce do vrha), ali je najmanje lose jer se sve u nekom duzem periodu "ispegla".
Vidi da je bolje rjesenje je samo sa `trenutnim stanjem`, ali mi to nije palo na pamet jer sam imao neku drugu ideju (a nisam siguran da bih to umio i da izvedem).

Ovo sto ste mi dali meni zavrsava dosta, a ako imate neku korisnu literaturu, posebno iz oblasti pisanja procedure pomocu VBA koda, ili neku bazu sa malo vise procedure odakle bih pokusao nesto da `pohvatam` volio bih da me uputite kako bih umio neke stvari koje mi se u poslu javljaju sam da rijesim, s obzirom da mi se znanje svodi na "Korak po korak-access 2002" i "Access 2003".
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis18.07.2007. u 14:56 - pre 204 meseci
Hej, nismo mi ovde protiv ljudi koji rade 'za komercijalnu'. Onaj sto smo ga nabrusili bio je posebno bezobrazan
Samo sam napomenu da probelm koji resavas nije tako jednostavan i sto je radilo u Excelu ne moze da se bukvalno presika u Access.

Postoji jedna jdina knjiga za koju znam da lepo i razumljivo objasnjava Access Forms' Event model (kojim redosledom se desavaju eventi i kako ih treba iskoristiti). To je Essential Access 95, Allen Browne/Alison Balter, SAMS Publishing. Posle citanja ove knjige mozes da predjes na bilo koju knjigu o Accessu koje je pisala Alison Balter, i na kraju knjige koje pise Ken Getz (Sybex, Developers Handbook serija). Verovatno nista od ovoga nije prevedeno na srpski, pa ces morati da to dobije iz inostranstva. Niko ne prevodi ono sto je najbolje, nego ono sto je najbrze i sto ce se prodavati dobro. Postoji i knjiga na srpskom, koju ne preporucujem ukoliko imas izbora, Access Bible, by Carry Prague, ali ako nemas izbora, moze da prodje. Bolje ista nego nista. A imas i top temu Korisni Linkovi sa mnogo dobrih linkova i tutorijala.

 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Potrebna pomoc za prenos vrijednosti na novi zapis

[ Pregleda: 2632 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.