Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

emisija o japanskom zatvoru

elitemadzone.org :: MadZone :: emisija o japanskom zatvoru

[ Pregleda: 6729 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 09:39 - pre 203 meseci
sad sam gledao neku emisiju o japanu i disciplinovanim japancima. to me je podsetilo na dokumentarac o jednom japanskom zatvoru koji sam gledao pre recimo godinu dana. odusevio me je i zeleo bih to ponovo da vidim a ne znam kako se zove.

film je snimala neka strana ekipa. disciplina je neverovatna. kada idu kroz zatvor uvek je u koloni, ide se brzim marsevskim korakom pri cemu se tacno zna dokle ide ruka, noga, polozaj glave, deru se nesto hop hop hop itd. kada rade u radionici svi sedaju istovremeno, uzimaju npr. srafciger u ruke istovremeno, istovremeno krecu sa radom. kad je vreme zaucenje svi uce u svojim celijama (jedna celija - jedan zatvorenik). nikad necu zaboraviti scenu kad ide kamera kroz hodnik i snima kroz otvore na vratima celija zatvorenike koji svi sede na istom mestu, citaju nesto i naravno drzanje pravilno ko da nose bodygard. prakticno ceo dan nesto rade jer se u zatvoru ne gubi vreme vec se covek kulkturno i fizicki unapredjuje. ekipa je snimila i par stranaca koji su zaglavili japanski zatvor i koji kazu da nije lako ali se navikavaju. sigurno je lakse japancima koji su odmalena navikli na red i disciplinu. na kraju upravnik zatvora izjavljuje da ovo sto smo videli i nije disciplina kakva je nekada bila, ahaha, i da ce jos malo popustiti. kao primer navodi da zatvorenici nece morati da trcecim korakom marsiraju kad se krecu kroz zatvor :), vec ce samo da marsiraju.

sve u svemu fenomenalno! necu da ulazim u to da li je takav zatvorski sistem dobar ili ne (meni se svidja, ali samo malo da olabave - samo malo:)

ako je neko gledao i zna koja je emisija u pitanju bio bih zahvalan do neba.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 09:45 - pre 203 meseci
Citat:

sve u svemu fenomenalno! necu da ulazim u to da li je takav zatvorski sistem dobar ili ne (meni se svidja, ali samo malo da olabave - samo malo:)


Ne znam, ovo me podseca puno na Nemacku 1939-te - sve sinhronizovano, sve po pravilima, nema niko da vata 'zjale svi rade i svima se zna mesto u hijerarhiji, svi kulturno i fizicki napreduju... :-)

Hmm... sve super, a onda se desilo nesto jako ruzno.

Mislim da je ipak bolje od ljudi ne praviti robote - ne valja to, roboti ne razmisljaju svojom glavom.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 10:19 - pre 203 meseci
mozda sam se pogresno izrazio. kad sam rekao fenomenalno mislio sam na dokumentarac koji je fenomenalno odradjen. sto se sistema tice ne kazem da je idealan, malo su preterali, mozda su i previse preterali, ne znam, nisam pametan. za neku ocenu potrebna je dublja analiza za koju nemam polazne parametre. ipak, gledajuci filmove, serije, posto naravno nisam bio u zatvoru, zakljucio sam da zatvorski sistem u USA nije dobar. slusao sam i neke analize na TV-u i rekli su da je procenat povratnika ogroman jer se sistem kaznjavanja svodi na to da se odrapi ogromna kazna a nista se ne cini da bi se zatvorenici obrazovali, naucili neki zanat, resocijalizovali i sl. bar na filmu oni sede, gledaju tv, bilduju, puse, stvaraju klanove, diluju drogu, siluju i sl. znam da je to sve preuvelicano ali gde ima dima ima i vatre, i to dobre vatre. aj nek to probaju u ovom zatvoru.

kakav je sistem u zapadnoj evropi ne znam bas ali ono sto sam usput nacuo zvuci mi ok.

kod nas da ne pricam. bila je skoro serija emisija o nasim zatvorima. uzas. uslovi nikakvi. jedan tus i to pokvaren na 200 ljudi. niko nista ne radi, gluvare po ceo dan, medjusobno se mrze i mrze ceo svet. vaspitaci se kao nesto trude a u ocima im se vidi da mrze tu "bagru" i jedva cekaju kuci da idu.

kad uporedim USA, srbiju i japance, izabracu japance mada ponavljam malo preteruju (oni su i onako veoma disciplinovani pa su mozda morali jos malo da pojacaju disciplinu u zatvorima da bi bilo efekta ahahah - mozda je to razlog). primer ti nije dobar za naci nemacku. disciplina u teskim vremenima nije naodmet jer bi u suprotnom zavladao haos, mada ga oni posle preterase :). malo discipline bi i nama dobro doslo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 10:42 - pre 203 meseci
Citat:

, zakljucio sam da zatvorski sistem u USA nije dobar. slusao sam i neke analize na TV-u i rekli su da je procenat povratnika ogroman jer se sistem kaznjavanja svodi na to da se odrapi ogromna kazna a nista se ne cini da bi se zatvorenici obrazovali, naucili neki zanat, resocijalizovali i sl.


Mislim da je daleko veci razlog zasto u USA ima puno zatvorenika a i puno povratnika fakat da ne postoji efektan socijalni sistem - dakle, ako si u toj najnizoj drustvenoj klasi ti si fakticki totalno prepusten sam sebi, i drzavu zabole patka da se bavi tobom. U takvom slucaju mnogi iskalkulisu da im je isplativije da pljackaju pa i ako odu u zatvor, i to ti opet dodje neki obezbedjen zivot.

Evropa (pricamo o zapadnoj), sa druge strane, ima skuplji socijalni sistem koji ljudima iz nizih drustvenih slojeva ipak obezbedjuje kakav takav normalan zivot (neki minimalac, stan, zdravstveno osiguranje, tid...) - pa ti ljudi imaju daleko manje zelje/razloga da predju u nasilni kriminal jer su im osnovne zivotne potrebe ipak obezbedjene - imaju da jedu, gde da zive, da se obuku cak ima i za pivo :-)

Jbg, sve ima dobre i lose strane - u USA su zato porezi manji, al zato moras da drzis pistolj u kuci ako zivis u malo "opasnijem" kraju ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 10:59 - pre 203 meseci
u pravu si potpuno, bar se ja slazem sa tobom. ali ipak pricamo o ljudima koji zaglave u zatvor cak i u zapadoj evropi i njihovom tretmanu u zatvoru. po meni u zatvoru je potrebna disciplina i to samo takva. pa i u vojsci neko kuka "jao strogi su, preteruju", a da nema toga bio bi raspad sistema. a tek u zatvoru, ejjj.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 11:41 - pre 203 meseci
Gledao sam emisiju o japanskim školarcima.

Svi su uniformisani. Dečaci nose kratke pantalonice (ko Bavarci) i leti i zimi. Skupe se u red ujutro pred školom podignu državnu zastavu uz himnu i u redu uđu u školu. Svaki dan posle završtetka nastave ostaju da slože klupe, stolice i ostalu opremu i počiste učionice. Japaske škole nemaju tetkice!

Tako se deca uče redu, radu, odgovornosti, dobijaju šire društvene poglede, smanjuje se egoizam (što ja da radim, hoću da radim samo za svoje use, nase i podase...)

Mislim da nešto slično u blažem obliku treba da postoji i kod nas. Ubi nas neodgovornost, sebičnost i nerad. Nisu džaba nekada postojali gorani, izviđači, sportske priredbe i radne akcije. Dosta toga se učilio i u vojsci. Ima nečeg od toga i danas ali u mnogo manjem obliku.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 12:06 - pre 203 meseci
Japanci su "specijalan slučaj" i teško da se s njima možemo porediti bilo mi, bilo neko drugi iz Evrope. Kod njih je svest o kolektivu (da to tako nazovem) izrazito jaka i tako je već bar hiljadu godina. Postoji car koji je bog na zemlji i postoji narod i kraj, nema puno mesta za individualnost. Naravno da nije uvek i svuda tako, ali uglavnom.
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 769
89.216.195.*



+109 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 13:20 - pre 203 meseci
Japanski i Americki zatvorsko korekcioni sistem je u osnovi razlicit. Japanci pokusavaju da prevaspitaju zatvorenika, 'poboljsaju' ga i resocijalizuju. U Americi je takav sistem samo na papiru. U stvarnosti americkog korekcionog sistema, ogromna populacija (preko 6.5 miliona zatvorenika) predstavlja (besplatnu) radnu snagu, koja se itekeko iskoriscava.
Japanski sistem nama izgleda nenormalno strog, njima verovatno ne toliko, jer im je svakodnevni nivo discipline dosta blizak tom u zatvoru. Sa druge strane, tolika disciplina i uniformnost zivota ima za rezultat veliki stepen samoubistava, (pogotovo zbog istorijskog nasledja i uticaja Bushida, vezanim za osecaj morala i casti).
 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
212.200.241.*



+4 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru14.08.2007. u 22:09 - pre 203 meseci
Najluđe što sam video bila je emisija u kojoj su prikazivali kako u jednoj japanskoj fabrici počinje radni dan. Svi se okupe u minut do zvaničnog početka radnog vremena, okupe se na prolazu između mašina i sa razglasa kreće himna kompanije. Dakle, ne državna himna već himna kompanije i svi pevaju koliko ih grlo nosi, sinhronizovano podižu pesnice, itd. Pevaju kao da im život od toga zavisi.
Falile su im samo one banzai marame preko čela.

Ipak su oni neki drugi svet, kao npr. Marsovci. Čitam kako većina žena poznih godina oboli od određene nervne bolesti. Naime, mladi par sklopi brak, dobiju dete i muž se potpuno posveti poslu. Narednih 30-40 godina u kući provodi samo toliko vremena koliko mu treba da prespava. Ženu gotovo da ni ne viđa. I jednog dana, kada se penzioniše i nakon toliko vremena počinje da provodi svo raspoloživo vreme sa ženom, on za nju predstavlja potpunog stranca. Žene odjednom non-stop imaju nekakvog stranca u kući, krevetu, itd. Ne mogu tako naglo da se prikvinu na "tuđina" u kući i nervno obole. Procenjuje se da ovo pogađa više od 70% žena čiji su se muževi penzionisali! Na onoliki broj japanaca, sigurno nije zanemarljiva cifra.
10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru15.08.2007. u 08:28 - pre 203 meseci
Sećam se tog dokumentarca.

Kao, žalile se neke međunarodne humanitarne organizacije na pravila u tom zatvoru, i Japanci konačno popustili - umesto da zatvorenici kad marširaju hodnikom ruke podižu pod uglom od 90 stepeni (inače, ako ne poštuju momentalno dobiju nekim električnim pendrekom po ruci), promenjeno je da bude pod 45 stepeni. Užas.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru15.08.2007. u 11:05 - pre 203 meseci
Japanci rade čitav vek u istoj kompaniji. Kompanije su uglavnom porodično-plemenske. Napredovanje u kompaniji je više skopčano sa dužinom staža nego sa sposobnošću. Njima je rad u kompaniji kao navijanje za neki klub. Znaju da od uspeha kompanije zavisi njihov uspeh, ako propadne kompanija propali su i oni (ko u našem socijalizmu :) ). Dobiti otkaz u Japanu je korak ka samoubistvu.

Zato kad već trba rade u toj kompaniji čitav svoj život pokušavaju da je posmatraju kao porodicu. Šefovi posle radnog vremena idu sa radnicima u kofiće i tu ćaskaju, imaju zajedničku fiskulturu, idu na zajedničke sportske aktivnosti gde je jedna verzija paintballa jako popularna (to su one skike sa japanskim četnicima).
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru15.08.2007. u 11:19 - pre 203 meseci
Citat:

Japanci rade čitav vek u istoj kompaniji. Kompanije su uglavnom porodično-plemenske. Napredovanje u kompaniji je više skopčano sa dužinom staža nego sa sposobnošću. Njima je rad u kompaniji kao navijanje za neki klub. Znaju da od uspeha kompanije zavisi njihov uspeh, ako propadne kompanija propali su i oni (ko u našem socijalizmu :) ). Dobiti otkaz u Japanu je korak ka samoubistvu.


To je funkcionisalo do skoro - stvari su se drasticno promenile u proteklih 10-tak godina. Bio sam u Japanu pre 2 meseca 10-tak dana, i imao prilike da provodim radne dane u kancelariji japanske firme ;-)

Elem, dodjes u 9 AM - ekipa sedi i radi... ja odem na sastanke sa musterijama, itd... vratim se u 4 PM - ekipa radi. Odem u svoj hotel, i oko 7 PM zovem kolegu da im kazem da hocu da budem u kancelariji u 11 PM - kaze cova, nema problema samo ti dodji. Dodjem u 10:30 PM - a ono, ista ekipa, i dalje radi ;-)

Kaze mi kolega da su i dalje zadrzali iste obicaje ali se stvari polako menjaju, poslovi vise nisu dozivotni - firme se i te kako menjaju i otkazi dobijaju, ali neki obicaji tesko odumiru - nije lose biti sef u Japanu ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru16.08.2007. u 14:15 - pre 203 meseci
Citat:
Au197/79: Gledao sam emisiju o japanskim školarcima.

Svi su uniformisani. Dečaci nose kratke pantalonice (ko Bavarci) i leti i zimi. Skupe se u red ujutro pred školom podignu državnu zastavu uz himnu i u redu uđu u školu. Svaki dan posle završtetka nastave ostaju da slože klupe, stolice i ostalu opremu i počiste učionice. Japaske škole nemaju tetkice!

Tako se deca uče redu, radu, odgovornosti, dobijaju šire društvene poglede, smanjuje se egoizam (što ja da radim, hoću da radim samo za svoje use, nase i podase...)

Mislim da nešto slično u blažem obliku treba da postoji i kod nas. Ubi nas neodgovornost, sebičnost i nerad. Nisu džaba nekada postojali gorani, izviđači, sportske priredbe i radne akcije. Dosta toga se učilio i u vojsci. Ima nečeg od toga i danas ali u mnogo manjem obliku.


Ubija nas to sto si pobrojao jer se tako vaspitava ovde putem medija i institucija.
Kad ja otvorim temu o vojsci, ovde se zakljuca za manje od 24 sata. Zasto? Pa lakse je muda laditi u civilnoj nazovi vojsci, koja te btw nicemu ne uci, osim "odradjivanju" posla.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9503
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10254 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru16.08.2007. u 15:52 - pre 203 meseci
Ko se to školovao u japanskom zatvoru ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.co.yu.



+843 Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru16.08.2007. u 15:56 - pre 203 meseci
ljudi moji da li je to moguce ??!!

otvorim lepo temu o dokumentarcu o zatvorima u japanu i pitam da li ko zna kako se zove da bi ponovo pogledao, kad za sat vremena dve starane offtopica o vojsci. koliko su neki napisali gluposti to ne mogu da verujem. to se narocito odnosi na "sveznalicu", "mudraca", "konfucija" ivana. covece, koliko si ti kontradiktornosti napisao za jedan sat to nije normalno. ama mani nas vise tog mudrovanja iz druge drzave molim te.

i da te pitam. kakav si ti moderator koji dozvoljava da tema ide u offtopic? lepo smo diskutovali o temi (i ti si lepo ucestvovao). umesto da to sprecis ti tome ubedljivo najvise doprinosis na ovom forumu. mogao bih jos svasta da ti kazem i u vezi ovog novog offtopica i uopste, ali nemam zivaca ni volje.

dakle da li neko zna kako se zove taj dokumentarac???
 
Odgovor na temu

subhuman

Član broj: 94076
Poruke: 5
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: emisija o japanskom zatvoru16.08.2007. u 18:02 - pre 203 meseci
Citat:
Nazvacemo je Ivan dimkovic & Co.

Kao sto sam i mislio - nemas nikakav argument kojim bi potvrdio svoju praznu pricu o nekakvim mracnim NVO. Imam utisak da si jedan od onih koje skracenica NVO automatski asocira masone, jevreje, iluminate, novi svetski poredak na celu sa zlim cionistima koji ima za cilj da unisti Srbe. :)

Citat:
Skolovanje JESTE besplatno. Fakultet mozes da upises i ako ti roditelji primaju minilamac i ako su ti Miskovici i Karici, to zavisi SAMO od toga kakav si ucenik bio i kako se pokazes na prijemnom. Da li ces ga zavrsiti, to je vec nesto drugo.

Vidi ovako, imam utisak da tebi nisu jasne neke stvari ovde. Postoji nesto sto se zove "porez i doprinos". Ako ti zaradis platu od 100 evra (primera radi), tvoj poslodavac mora da uplati 64 evra na ime poreza i doprinosa. Do skoro je to, inace, bilo 73%. Te pare idu u drzavni budzet iz koga se, izmedju ostalog, finansiraju i obrazovne ustanove. Jel to "besplatno skolovanje"? Nije. Jel ga placaju gradjani Srbije? Placaju.

Citat:
To ako si ti zavrsio ETF i nisi nasao posao koji moze da zadovolji tvoje znanje. Mnogo moji prijatelji su nasli odlicne poslove i ovde i preko, a redovno su zavrsili ETF.

Broj ljudi koji redovno zavrsi ETF je mizerno mali u odnosu na broj upisanih, tako da cak ni ja ne poznajem "mnogo mojih prijatelja koji su ga redovno zavrsili". To, kao prvo. A kao drugo, u firmama u kojima sam radio, vidjao sam ljude sa visom elektro, pa cak i sa srednjom skolom koji su "drzali casove" istim ti ETF-ovcima koji su dosli na posao. To govori u prilog mojoj tezi da je nase skolovanje toliko bedno i lose organizovano da bi ga trebalo izbegavati cak i da je STVARNO besplatno, a ne jos i da zahvaljujem drzavi sto me je "skolovala".

Citat:
A koliko se duva/pije po kucama, firmama, skolama, bolnicama? Isto koliko i u vojsci. Ako oficiri piju to je njihovo pravo, ako vojnici piju, i ako ih uhvate zavrsavaju u zatvoru jer je takav zakon. Najnormalnija stvar.

Kuce, firme i parkovi ne vaze za oaze discipline, reda i rada - kao sto se to prica za vojsku. Od vojske se ocekuje da od tebe napravi coveka ( :) :) ), a ne da se vratis kao iskusan "travar".
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: emisija o japanskom zatvoru

[ Pregleda: 6729 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.