Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7935125 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 19:45 - pre 148 meseci
pa ja sam dosla pre 5 godina tako da se to ne moze bas porediti ali sam znala vise nego oni koji su dosli samnom ili pre mene iako je to smesno u odnosu na to kako su oni pricali... ali mogla sam vise da razumem nego kazem... uglavnom znala sam o sevbi da kazem sve o poslu i tak oto... nisam mogla da siroko i nadugacko zborim s njima.... dva stepena jezika sam zavrsila bila.... no tad je i to bilo na nizem nivou...

a tesko je reci gde su najnizi kriterijumi to sve zavisi od potrebe trzista
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 22:54 - pre 148 meseci
Kelly a kakva je situacija sa mestima u blizoj i (umereno) daljoj okolini Osla sto se tice NP3. Dakle mesta tipa Lilestrøm, Drøbak, Sarpsborg, Fredrikstad, Tonsberg, Drammen i slicno? Da li i tu insistiraju na NP3?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.03.2012. u 22:58 - pre 148 meseci
Odlicno pitanje, i mene isto zanima. I kakva je situacija u Ålesundu, Kristiasandu, i na zapadnoj obali? Pretpostavljam da moze da se progura i bez NP3, ili gresim?
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 17:56 - pre 148 meseci
jens og mihaleks,
Ja zivim u Fredrikstadu,ovde jos niko ne trazi NP 3...Bio sam i u Kristiansandu da trazim posao kao hjelpepleier pre par dana,svidja mi se grad jer je prelep.Ni tamo mi niko nije spomenuo NP 3,ali,jedno veliko ALI je to da dole imaju trenutno samo feriejobb sto meni nikako ne odgovara,imaju i neki cudan dijalekt :-),a po prici par avd.ledera kazu da je malo veci problem dobiti fast posao.Isto sam pre koji dan zvao avd.ledera u jednoj kommuni blizu Kristiansanda,Søgne komuna,u kojoj je raspisan oglas za hjelp.Lederka koja se javila kaze ne,mi nemamo raspisan oglas za hjelp.Kazem joj kako nemate,kad vase ime stoji u oglasu i na zvanicnoj stranici NAV-a,a ona kao da se setila i kaze,mislite na nocne smene za hjelp.Bio sam malo neprijatno iznenadjen njenim tonom i odnosom,netipicno za vecinu Norvezana.

E sad,pitanje za Mirjanu Savicic.
Mirjana,u nekom od ranijih postova rekla si da tek sad predajes za personnumer,zar ne??JEL SI TI SVO OVO VREME BILA BEZ FASTLEGE??Ja sam prethodnih par dana bas imao problema,cerkica mi se razbolela,a tek smo juce dobili spajanje,tako da sam juce predao za personnumer za mene suprugu i dete.Kad je legevakt u pitanju nakon 16h radnim danima primaju,ali je dete bas bilo lose juce ujutru,zovem ih sta da radim kazu idi kod fastlege,objasnim im da mi jos uvek nemamo lekara,kazu zovi legesenter,zovem tamo niko se ne javlja...sve u svemu,mislim da im je organizacija s*****,jednio da umires pa ce ti neko pomoci a ovako,gledajte ako ste bolesni,budite bolesni vikendom ili nakon 16 casova,pre nikako :-)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 17:58 - pre 148 meseci
NP3 je obavezan za sada u Oslu.
Već u okolini, tj. u Sandvici ima domova gde NP3 nije presudan...ako im hitno treba zamena...no to je dosta retko. U svim mestima dalje od Osla postoji realnija šansa za zaposlenje. U svakom slučaju jezik treba što više učiti, to važi i za mene, jer je sa njim daleko lakše do cilja.

Pozdrav
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 18:17 - pre 148 meseci
Hvala vam obojici na odgovoru. Dakle, reklo bi se da i nije da je bas neophodan sudeci po vasim iskustvima. Izuzimajuci Oslo, naravno. Mada nije lose imati ga. Zlu ne trebalo. :-)
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.136.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 18:47 - pre 148 meseci
Do brojke od 100 strana sam dosao racunajuci prevodjenje i plana i programa Vise skole za suprugu i mene(pored ostalog sto je MIrjana Savicic navela na 29-oj strani).Medjutim Zorica iz Sage mi je rekla da Plan i program treba slati samo ako to SAFH bude naknadno trazio.Sad sam u dilemi da li da taj Plan i program samo prevedem i posaljem bez overe sudskog tumaca (posto bi mi to bilo nekeko podnosljivo) ili da ga uopste ne saljem.
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.teol.net.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 19:31 - pre 148 meseci
Da li se u Oslu i za druge poslove, tacnije zanate trazi NP3 ili se moze proci sa manjim znanjem jezika?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 22:45 - pre 148 meseci
Ma da Cveyoni,cudo su sto se toga tice.Organizacija je udri me da vristim po tom pitanju.Jeste ja sam sve ovo vreme imala D broj ali sta je bila sreca-Karasjok.Mogao si da stupis u kontakt sa lekarom kada hoces,bez zakazivanja,legevakta dostupan primaju sve zivo bez puno peripetija,platis 274 krune...a tamo to funkcionise da lekari hoce da zarade i sve se prima.Ali ovde u Tromsu je potpuno druga prica.Ovde se mora imati fastlege...i to je jedna od prvih stvari koju cu da uradim cim mi stigne broj.Mnogo bitno.
Znas ja toga nisam bila svesna dok sam bila u Karasjoku,jer to tamo nije imalo toliku vaznost jer je puno toga bilo dostupno,lekar dodje u vaktrom ti mu se pozalis,odmah se zavrsi bez puno cimanja ili idi kod tvog fastlege itd...ali ovde nema toga.
To se naruci pin code pa onda ID pa preko neta nadjes lekara vidis ko ima slobodnih mesta i to ti je...

Ovo sto se pise o NP3...ako i moze da se izbegne,mora se vladati jezikom da vas niko ne bi pitao za testove.A ljudi,za sommerjobb se to ne racuna...za ta dva meseca nikoga ne zanima nista,bitno je samo da se pokrije posao dok su oni na odmoru,ali mi zelimo da radimo duze od 2 meseca...e zato je bolje imati NP3 jer kod nas je slucaj ionako zahtevan sto se tice 80%,pa onda barem da imas neki test...
Neka bude sledeca recenica zakljucak:
Ne razmisljaj kako mozes da izbegnes nesto,vec kako to nesto mozes da ispunis.
Pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.03.2012. u 23:59 - pre 148 meseci
"Ne razmisljaj kako mozes da izbegnes nesto,vec kako to nesto mozes da ispunis."

Bravo Mirjana, skoro celokupna filozofija dolaska, opstanka i snalazenja u Norveskoj sazeta u jednu recenicu. Nazalost, i sam sam u zadnje vreme previse puta cuo ta razmisljanja kako se nesto moze izbeci.. Najbolji savet koji se moze dati nekome ko planira dolazak ovde. Jos jednom, svaka cast. :-)
Pozdrav svima i ugodnu noc vam zelimo...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 00:06 - pre 148 meseci
jens dobio si vec odgovor Ne ne treba u okolnim gradicima i opstinicama... mada ako me secanje ne vara Drøbak pripada pod Oslo, al is obzirom da tamo ima jako mal ostarackih domova mozda ako im je kriza velika i prodjes bez NP3...

cveyoni nije mi jasno zasto kcerkicu nisi odveo kod svog fastlege-a? i ako si u oslu zasto je nisi odve do Ryenlegevakta - tamo primaju sve... zato ja kazem svima ponesite lekove odozdo ovde em dok docekas lekara mozes da umres em su lekovi skupi na to sve...
dakle pocelo je prvo nerviranje oko DIVNO ORGANIZOVANOG NORVESKOG SISTEMA, I SIROKO OTVORENIH RUCICA NORVESKI I PRELEPOG OSMEHA moj ti je savet da odes na net i u svom gradu pogledas spisak lekara i da nadjes nekog naseg ili nekog rumuna ili slicno pa da odvedes dete kod njega ukoliko nemas izbora.... prvi put cujem da nijedan fastlege nije hteo da primi dete.... obicno bilo kod koga da se ode s nekim ko je kod tog i tog fastlegea ce da primi posebno dete.... kao sto rekoh ukoliko si u oslu a nis ijos nasao ko da ti pregleda dete,javi se slobodno resicemo problem...


Citat:
toi: Da li se u Oslu i za druge poslove, tacnije zanate trazi NP3 ili se moze proci sa manjim znanjem jezika?


Ne, ne trazi... zavisi koje zanate al iza vecinu se trazi osnovno znanje norveskog jezika, ali je u to mslucaju pozeljno poprilicn oznanje engleskog... jer na neki nacin mora covek da se sporazumi s poslodavcem i kolegama...



kao sto Mirjana rece najbolje ga je imati, no kako ga je tesko poloziti za ljude koji su juce stigli ovamo onda je razumljivo da ga covek u prvi mah zeli zaobici... ali ljudi iskren savet... ko ne zna osnovne stvari bolje da ne dolazi.... jezik je bitna stvar i bice bitna uvek,to sto znate engleski mozete okaciti macku o rep.... nista vam nece pomoci ali ama bas nista.... sto se tice trazenja posla naravno...

mislim,lako je nama ovde palamuditi i pricati mijatove konake a sedeti ovde gde sedimo... vi vecinom cete garant da mislite ,ma da snasli se gore pa sad nama sole pamet.... ehhh da je bar tako... no kako mi ovde znamo da se neke stvari nekom ko tek dolazi odozdo ne mogu dokazati i taj neko ne moze da ih shvati pre nego ih sam vidi tako se i suzdrzavamo verovatno od nebitnih info.... daleko od toga da je lako doci ovamo,ali nije ni nemoguce.... onaj ko hoce i ko ima ono moje napisano u nekom od postova, uspece sa ili bez NP3 ... ali bez onog tamo ni NP3 mu nece pomoci....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 00:23 - pre 148 meseci
Citat:
medicman: "Ne razmisljaj kako mozes da izbegnes nesto,vec kako to nesto mozes da ispunis."

Bravo Mirjana, skoro celokupna filozofija dolaska, opstanka i snalazenja u Norveskoj sazeta u jednu recenicu. Nazalost, i sam sam u zadnje vreme previse puta cuo ta razmisljanja kako se nesto moze izbeci.. Najbolji savet koji se moze dati nekome ko planira dolazak ovde. Jos jednom, svaka cast.
Pozdrav svima i ugodnu noc vam zelimo...



hehehehe pa dobro sada necemo preterivati... covek u prvom izboru ne moze bas da gleda kako sve moze da ispuni.... postoje stvari koje ni ja jos nisma ispunila,niti znam kad cu npr. a ipak sam ovde... doduse nisu mi te stvari ni trebale pa ih nisam ni izbegavala ali....
neko ko sutra dolazi u norvesku i konta da ostane nema bas mnogo izbora nego da prvih 6 meseci izbegava neke stvari kao npr NP3 ili ti ga Oslo.... mislim, svi znamo koliko kosta kurs norveskog, koliko vremena oduzima, a svi znamo da covek i ako je ucio dole kod nas jezik i prosao ovde kurs intenzivni jezika ima male sanse da polozi NP3... ne trebamo sada mesati babe i zabe....

Daleko od toga da se ja zalazem za izbegavanje necega... naprotiv... i sama gledam da neke stvari uradim pre vremena i isteka roka.... ali treba biti realan u svemu pa i tome.... sto ici u Oslo ako u Ålesundu moze bez NP3 a pri tom opet kazem svi znamo koliko to kosta.... i sem toga treba imati nekog kod koga ce covek da bude, treba imati nekog na ciju adresu ce da prijavi da mu stignu rezultati i prijave jezika, treba imati nekog da te prijavi na kraju krajeva.... ehhhhh ehhhh.....

referanse npr.... sta covekda radi s njima kad ih nema odavde... pa da izbegne mesta gde to traze i zahtevaju (Oslo opet) ....
sad kad spomenu referanse nek idan je bio neki veliki sastanak u mojoj firmi i sada to krece p osvim domovima u Oslu... naime sada ce svi morati da imaju referansu iz Osla po mogucnosti zadnji poslodavac.... kako bre covek to da ima??? pa nikako najverovatnije...
takodje na to msastanku je spomenuto da se vise ne primaju ljudi bez radne i boravisne dozvole....

dakle sada dobiti posao u Oslu je isto kao milion dolara na Viking lotu.... i sta radit is Oslom?? Izbeci u sirokom luku za pocetak
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 06:21 - pre 148 meseci
kelly
Nemam fastlege,zato sto imam samo D nummer,tek sam sad predao za personnumer...Kazu da sa D- brojem nemozes imati fastlekara...Hvala na pomoci,nisam u Oslu,dete sam odveo u legevakt nakon 16h...A poneo sam pola kofera lekova,veruj mi :-)....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 14:41 - pre 148 meseci
Pitanje za one koji dolaze tek u Norvesku ili se spremaju da dodju...
Pa,ljudi morate li vi ziveti u Oslu i okolini?Morate li vi ziveti na jugu Norveske?
Norveska je povezana odlicno,skoro svako malo vece mesto ima aerodrom,za 2 sata ste na jugu ako vam nesto treba,mozete se i isti taj dan vratiti,kazem ako je nesto hitno.
S druge strane...kada sam ja dolazila...razmisljala sam ovako:Pa,majku mu kolika je Norveska naci cu negde posao...to je 2000 km pravac jug-sever.
Ako se vec ovde ispisalo sve o kriterijumima oko glavnog grada(a to samo zato sto je enormno mnogo stranaca i vec spomenuta 2040-ta sa pola stranaca od ukupnog grada Osla),pa dajte se okrenuti drugim delovima Norveske.Jel neko pitao za Bodø...nije,nije ni bacio pogled do tamo...e pa nas covek se pre dve sedmice zaposlio 100%,hj.pl.na godinu dana i dobio stan od opstine(mora da ga deli,ali ok).Inace cita forum,ali nije aktivni ucesnik.Covek skontao da Norveska ima i istok,i zapad i sever...jel neko gledao Tynset na samoj granici sa Svedskom...tamo zivi isto jedan nas covek,malo mesto ali kada se ima para sve vam je dostupno,dragi moji ljudi.
Koliko god mesto bilo malo,ono je funkcionalno ovde u ovoj zemlji.To vam tvrdi neko ko je ziveo u zabiti godinu dana.Stvari funkcionisu gde god da ste.Nama je bitno da se izvucemo iz bede.
Pa,ja izadjem na net stranicu Tromsø kommune pa na kursportalen i prijavim sebe na sve kurseve koje hocu,naravno ne budalesem se sa svim glupostima ali sve sto smatram bitnim prijavim se i to predam sefici,odobri mi se odmah a to su mi placena odsustva.Probajte to u Oslu...malo sutra!
Zato,uzmite kartu Norge i gledajte na gore...bitna je para i prvi posao,ako se ne moze odmah naci nesto duze i sommerjobb je ok,ljudi za dva meseca uzmete opet neku paru.
Sve lokacije na kojima imate mnogo stranaca imacete i zahteve oko polozenih testova jezika,a tamo gde je razudjeno...bice veci prolazak bez testova.
A ako vas muci sto je 3 meseca noc u Tromsu ili severnije ...pa svane,majke mi!Svane,kad vam kazem...
Zato samo se vi otisnite na pucinu...
Veliki pozdrav svima...i prijatno vam gledanje nedeljnog popodneva kod Lee Kis...(salim se)...i mene je ta zena opasno nervirala sa onim piskavim glasom...nego se setih sta je to sto ide sada na srpskim programima...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Questman
Radnik
Around the World

Član broj: 297833
Poruke: 18
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+46 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 15:02 - pre 148 meseci
WowWow kakav post! Puls mi se ubrzao!!!! Svaka cast, ja od sad gledam samo na Sever :-)
Stici ce samo onaj ko ide...
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 18:54 - pre 148 meseci
Ljudi kako da izracunam koliko bodova imam iz srednje skole.U pojedinim komunama kad popunjavas cv traze ti i ovo.znam da se sabira 1,2,3,4 god pa ne znam sta dalje..
 
Odgovor na temu

Besmrtni
Necu Da Ti Kazem
Nedodjija

Član broj: 300327
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 20:47 - pre 148 meseci
Dragi forumasi,imam za vas jedno jednostavno pitanje,pa bih vas molio i za jednostavan odgovor...
Da li neko moze da mi ukratko opise kako zive nasi doktori u NO...?
Ako imate malo vise detalja,slobodno pisite...
Hvala...
Read between the lines
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 21:11 - pre 148 meseci
Lekari su jako dobro placeni bilo koje specijalizacije da su u pitanju i suvisno je detaljisati o tome.Najjednostavniji odgovor je odlicno.Ja kada sam dosla tek u Norge stanovala sam u Lillehammeru kod jedne nase doktorke koja je lepo i posteno placena za svoj rad.A kada imas lepu platu,to povlaci za sobom mnogo toga dobrog.Spominjali smo ranije da lekari imaju jako lepu platu.

Ovo sto se tice CV malo ti je nejasno...ali ako mislis na popunjavanje CV-a preko jobbnorge ili neke druge organizacije onda slobodno to mozes da izostavis,napises pod tim delom gde ti stoji utdanning videregående skole pa tacan datum od kada do kada i zvanje koje si stekao tim obrazovanjem isto tako dodas ako imas Visu,fakultet itd.
Nije potrebno da u tom delu das sve precizne odgovore,tamo ti stoje i bodovanja obrazovanja...kod nas je sistem drugaciji.Tako da to mozes da preskocis.Ponavljam ako mislis na to popunjavanje preko nekih organizacija koje ti pocinju sa personlige opplysninger,pa utdanning,pa imas sertifikater,kurs,søknad...ne mogu svega da se setim ali to otprilike...ne mora sve da se navede,vec ono sto imas i znas.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2012. u 22:24 - pre 148 meseci
mislio sam da ipak popunim sve to kako traze ali ok..necu nista tu da pisem..pise tamo da se taj broj poena pomnozi sa 3 ali ja ne znam jel se sabira prosek ili mnozi...nije ni bitno..poslao sam vec tj popunio.hvala Mirka
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2012. u 03:01 - pre 148 meseci
pa ne moze to tak oda se racuna uopste... njihov nacin ocenjivanja i nas jeskroz drugaciji i oni na zavrsetk ustudija dobiju koliko poena imaju a mi to nemamo tak oda je najbolje nista t une napisati nego slagati a ti ne mozes da dokumentujes da je taj broj bodova koji si napisao tacan... najbolje uraditi kao Mirka rece....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7935125 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.