Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elena 66
beograd
norge

Član broj: 292890
Poruke: 8
*.190.251.212.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.03.2012. u 23:53 - pre 147 meseci
Ne znam sta bih rekla... Ja sam se u Srbiji osecala upravo tako - jer nisam imala nikakav pedigre...Tako da razumem :( A ovde, ma briga me za komentare,njihova misljenja i ostalo. Dosla sam da radim , zaposlili su me jer nema ko ovo da radi.To je to. Necu da se integrisem jer zbog toga nisam ni dosla. Dosla sam da radim za 5000 umesto 500.A posle od penzije, ako je dozivim, da malo uzivam. Glavu gore drugar!
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 01:27 - pre 147 meseci
Ljudi znam da postajem dosadan ali zar niko nema ama bas nikakvu info o ovom "tracu" koji se pojavio u vezi jezickog testa i/ili fagprøve? Verujem da nisam jedini koga ovo zanima.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 03:18 - pre 147 meseci
Malo licnog iskustva:

Naci stan nije jednostavno. Ja sam uspio da nadjem sobu u Oslu za nedelju dana i nekih 15ak posjecenih stanova. Kontaktirao sam nekih 30-40 sigurno, ali posjetio sam 15ak. Pri tom sam imao jako siroke kriterijume, tj. nisam mnogo birao, ni cijenu a ni uslove smjestaja, broj, nacionalnost, uzrast, niti pol ljudi sa kojima cu dijeliti stan. I mislim da sam imao i mnogo srece.

Savjetovao bih vam da ako je ikako moguce rijesite pitanje prije polaska, kod rodbine, prijatelja poznanika... Barem za neko vrijeme da ne budete u grču dok ste u potrazi ovdje.

Kao što je rečeno standardni depozit je 2-3 mjesečne stanarine, znači da biste bilo šta iznajmili trebaju vam četiri stanarine, i da biste promijenili još toliko.

Ovdje nista nije jeftino, barem dok ne predjemo na norveske zarade ;-)

Ponesite od kuće sve što možete za prvo vrijeme. To uključuje hranu. Iako pravila kažu da meso i mliječne proizvode možete unositi samo iz evropske unije u praksi ne prave probleme. Znači možete ponijeti do 10kg, i to toplo preporučujem. Naravno samo fabrička pakovanja i konzerve, ne bih preporučio zezanje sa domaćom pršutom, barem ne u početku. Nije loš izgovor, ako vas nešto upitaju, da su to pokloni za rodbinu i prijatelje, nostalgija za domaćim specijalitetima...

@gogi77
Pogledaj privatne poruke, nadam se da nije u pitanju ignore.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 03:31 - pre 147 meseci
Citat:
elena 66: Ne znam sta bih rekla... Ja sam se u Srbiji osecala upravo tako - jer nisam imala nikakav pedigre...Tako da razumem :( A ovde, ma briga me za komentare,njihova misljenja i ostalo. Dosla sam da radim , zaposlili su me jer nema ko ovo da radi.To je to. Necu da se integrisem jer zbog toga nisam ni dosla. Dosla sam da radim za 5000 umesto 500.A posle od penzije, ako je dozivim, da malo uzivam. Glavu gore drugar!


veruj ako mislis ovde da zivis do penzije onda ces pre ili kasnije morati da se integrises jer ce tebi biti lakse i bolje... iako imamo losih dana i besnih sitacija i svega toga integracija je neophodna, jer nam je onda lakse ovde sve podneti...


Citat:
jens stoltenberg: Ljudi znam da postajem dosadan ali zar niko nema ama bas nikakvu info o ovom "tracu" koji se pojavio u vezi jezickog testa i/ili fagprøve? Verujem da nisam jedini koga ovo zanima.


pa moraces da naucis da cekas, ako mislis doci ovde... do sada si mogao da zakljucih da ovde nista ne ide brzo i da su oni jako usporeni.... imala sam zakazano da to proverim no medjutim ta gospodja je bolesna i nema je na poslu vec 2 dana a ova koja je umesto nje kaze da odgovara sam ona hitne slcaeve a ovo ne smatra hitno... tako da ostaje nam da cekamo.... pokusacu opet da zovem ovih dana pa mozda naletim na nekog ljubnaznijeg ko ce da odgovori na to pitanje.... jednostavno ovde se nista ne resava na brzinu....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 08:32 - pre 147 meseci
E pa super Kelly. Hvala ti puno. Zaista. Nisam znao da si se angazovala oko toga. Cekam(o), pa kad saznas nesto a ti javi. Pozdrav
 
Odgovor na temu

nadavera65
Nis,Srbija

Član broj: 300981
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 09:11 - pre 147 meseci
Hvala aperisicu i drugima sto su nam pre dolaska u No skinuli ruzicaste naocare.Iskreno jako mi je zao i mislim da je ona otvorena poruka bila dobra i za njega(nisi sam!)a i za nas.Nisam ni mislila da je tamo"meseno pa obeseno"ali ......Sa nama mediciskim radnicima su oni obrisali pod jos prilikom autorizacije(lekar spec.=helsefagarbeider)i mislim sta reci?!A opet, ostani ovde i glasaj(kad ove nase politicare ne bi ni pas s maslom...)i ako mozes nadji pristojan posao.
Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 10:41 - pre 147 meseci
Mejl koji je aperisic napisao...
Cekajte ljudi...zaboravili ste sta ste ostavili u Srbiji ili sta?
Nisu Norvezani problem vec nasa ocekivanja i to preterana.Zar mi stvarno mislimo da mozemo da budemo prihvaceni u ovom drustvu na jednakom nivou kao oni?Zar smo mi stvarno naivni?
Ne mozemo...ali ako mislite da ono malo stranaca sto ima Srbija je prihvaceno kod nas nesto bolje onda se varate.Muz moje koleginice je Sirijac i 20 god trpi sve i svasta.
Stranac je tesak kofer na ledjima u svakoj zemlji.
I kaze se u istom pomenutom mejlu...naucio sam da ih ignorisem...Pa nisi,jer si ovde eksplodirao,dakle samo glumis pred njima da te nedoticu ta nipodastavanja,ali sve zapravo gutas u sebi.Ljudski je,nije lako,ali da li je nama bilo lakse u Srbiji.Sa strane da je to nasa zemlja da...ali sve ostalo ne.
Pa ljudi...onaj ko nije ocekivao da plati jako visoku cenu za bolji zivotni standard je mnogo pogresio u startu.
Ja ne volim Norvesku...ok,ne volim je ni ja...ali ko nas pita sta volimo...
Sto bi rekao Sokrat:"Drzava je onakva kakvi su njeni gradjani".Pa jel su nama Norvezani krivi sto imamo drzavu kakvu imamo,sto nam je kaubojstina iza svakog coska i sto moramo da se selimo radi boljeg sutra?Pa nisu,gospodo...mi smo sami krivi,kolektivno kao narod.A da ne manjka citata...evo citiracu i turskog sultana Murata:"Ako hocete da unistite Srbe,oslonite se na njih same,oni ce to uraditi bolje od bilo koga drugog".
Dakle,ja imam isto teskoce ovde,svi ih imamo.Cak sta vise,deo sam jednog projekta na poslu sa cetvoro Norvezana i ja,strankinja...svako moje misljenje se nipodastava u startu a na kraju dodjemo do zakljucka da sam ipak bila u pravu...i tako u krug.

Ali ja sam tu cenu bila spremna da platim jos za vreme boravka u Srbiji.E to je ta razlika o kojoj pricam.Mentalno pocistis prasinu oko mozga pre nego sto krenes da sadis nove biljke...
Gospodo...nema vajde da kukamo i ostajemo ovde.I uvek biramo dva odgovora.Tipicno za nas.Lose je,uzimaju nam puno para,nisu ljubazni prema nama ali ostajemo ovde.E pa odrastimo vec jednom kao nacija i odaberimo jedno od to dvoje.
Dosli smo ovde...sve ima svoje plus i minus ali onda nemojmo kukati kako nas oni ne prihvataju.Mi znamo zasto smo dosli.

Kelly...jedna tvoja privatna recenica...ja volim svoj zivot u Oslu...i sada njemu kazes svaka cast...na kukanju.Ma ljudi moramo da se odlucimo za jedan izbor.Da li nam je bilo bolje u Srbiji sa nemastinom?Sto rekao jedan moj prijatelj...pa tebi Mirjana ako se ne svidja tamo ti dodji pa uzivaj u ovoj nasoj nemastini.
Fino je i ok malo se iskukati jer svasta nam se desava na svakodnevnom planu i ne cvetaju ruze ali ponavljam nezreli smo i biramo da zivimo ovde u Norveskoj ali da kukamo kako nas Norvezani ne prihvataju.
Pa cekajte sada...jel ste rekli piscu da lupa gluposti...a pisac je to isto pisao samo nije uvio tako dobro i upakovao...nas ne vole Norvezani,sto smo napustili Srbiju,preterano hvalimo te iste Norvezane...i napali smo ga svi e sad to isto samo bolje upakovano daleko bolje i ljudi koji treba da budu podrska ovima koji dolaze cestitaju coveku na teskoj kuknjavi.
Flink je napisao...jel nam lepse to zadnje mesto u srpskom autobusu?
Ja znam da se ovo nece dopasti mnogima...ali nemojmo biti nerealni.Odrastimo vec jednom.
I da zakljucim...jedna je stvar realno opisati stanje ljudima koji se spremaju na dolazak i upozoriti ih da ovde ne cvetaju ruze,a sasvim drugo je globalizovati da su Norvezani lenji da nas ne vole i sve sto je negativno da se globalizuje.
Tesko jeste...ali ako nam se ne svidja to zadnje mesto u busu...e pa da kupimo kartu do Beograda pa da nas prikljestaju vrata srpskog busa,sto rece Flink.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 10:53 - pre 147 meseci
"Necu da se integrisem jer zboh toga nisam ni dosla"-pa mi smo cudo...i blago nama sa nama.Evo priznajem...ja ostanem potpuno zatecena nekim izjavama.
Dakle mi necemo da se integrisemo ali ocekujemo da budemo prihvaceni.Vrlo pametno a i mudro da mudro da mudrije ne moze biti.
Pa lepo ja kazem...mi Srbi smo dozivotno u pubertetu.
Ovo nije kritika jer i ja sam Srpkinja,vec realno nase stanje.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 11:33 - pre 147 meseci
Dakle imamo mogucnost da otvorimo forum pod naslovom:"Losi dani Srba u Norveskoj",pa da tamo kukamo jedni drugima,razumecemo se sigurno.Jer i ja imam losih dana,uzasnih dana,dana kada mi samo negativne osobine Norvezana padaju na pamet i iz tog razloga ja razumem ovo sto je pisao aposilic.
Ali NEMAMO pravo da globalizujemo negativnosti i to javno iznosimo na forumu,jer ovde kada se pise post treba da se ima u vidu i odgovornost za ono sto se pise,pre svega da se zaobidje subjektivnost,koliko god to tesko bilo.
E taj deo je aposilic zaboravio i zato se nisam suzdrzala od komentara.
A sta mislite da svako od nas krene da kuka kada mu naidju losi dani,jer kisa ne pada svaki dan pa cak ni u Bergenu.Sine i sunce...nekad.
Ruzicasto nije,ali naslov foruma bi trebao da nas opomene da treba da predstavimo relanost ali ne da globalizujemo negativnosti.
Aposilic...tesko ti je,razumem te(veruj mi,razumem te odlicno)ali reci cu ti svaka cast samo ako napustis Norvesku kad je vec tako sve crno.E to onda znaci da si izabrao jedan put pa neka je to i finansijski neisplativiji.Tvoje reci se slazu sa tvojim delima.
Ali...jarani moji...svi mi ostajemo ovde,jer glupi nismo a i mi u zdravstvu se svakog 12.og u mesecu smejemo od uveta do uveta,jer nam tada legne plata...

Ljudi,prodali smo mi svoju dusu zarad para...to je tako,ili ces da hranis dusu u nasoj sirotinjskoj srpskoj botanickoj basti ili ces da je prodas ovde drugima i zivis bez nje.Ali ne mozes da je prodas pa da kukas za njom.Pozdravi se i nastavi dalje.Biramo sami.
E sad sam napisala dovoljno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.180.16.62.customer.cdi.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 11:44 - pre 147 meseci
Svako ima pravo na svoje misljenje i svako ima los dan na poslu . Aperisic je izneo dosta istinitih stavova o Norvezanima. Da su lijeni jesu i navikli su da drugi rade za njih.
Ne zaboravite nesto: Mi smo mnogo sire obrazovana nacija od njih ,mislim celu EX-YU tako da u mnogim stvarima ne mogu da nam pariraju,masa njih za Srbiju nije ni cula ,za Hrvatsku jesu zbog mora. Ako kazem da sam iz Bosne odmah misle da sam Musliman,pa im onda ja objasnjavam kompleksnost Bosanskog problema i(nemam nista protiv muslimana). Nego hocu da kazem nisu ucili u skoli nego su culi na tv-u. Nezainteresovani su, moze im se, zato sto trenutno zive u najboljem standardu na svetu.
Samo pogledajte prostu stvar,mi smo multi-sprortska nacija,znaci dobri smo u svim sportovima a nemamo prebijene pare u zemlji. Oni samo skijanje J....o ih ono, iako imaju uslove odlicne za sve sportove.To prenesite na svakodnevni zivot i videcete.Kada sam otisao u Asker na trening kosarkaskog kluba, kaze mi covek koji radi u upravi imaju toliko para odvojenog za sport ali jednostavno nece da daju samo ,skijanje i fudbal ,po malo rukomet. A u drugom klubu su me zvali da igram ali da sam platim licencu ,budale,sama rec Srbija znaci da oni meni trebaju da plate sto se igrac iz takve kosarkaske sile nalazi na njohovom spisku igraca(iako nisam neki igrac) Mi smo kao MULTIPRAKTIK za sve nas bog dao. Ali kada vidim kako matori ljudi gledaju na obojene u Norveskoj shvatio sam da su prema nama (belcima) dobri. Samo se sjetite kakva je situacija dole i zaboravite na Norvezane naciste .Zar ne? I narvno treba se integrisati ali samo do tacke ne ugrozavanja svog porekla i indetiteta,odnosno ja necu nikada da prihvatim njihove praznike i razne majeve. Postovacu, ali necu da slavim. Ali svuda vam je ista situacija sa strancima u evropi,dok ne naucite dobro jezik ,gledaju vas sa nipodastavanjem ! Meni baba (ima cirka 100 godina ) Na autobuskoj kaze na Norveskom imas lepe patike ,jaj joj kazem ne pricam norveski,pita me koliko si ovde, ja rekoh 2 meseca,a pa morao si da naucis.( na odlicnom engleskom) Svasta...
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 14:11 - pre 147 meseci
Čitam ove zadnje postove i jednostavno ne mogu vjerovati pa čitam ponovo i opet ne vjerujem.
Eto iz tih nekoliko novih postova krenuvši od aleksandra se može jako lijepo vidjeti kakav smo mi narod(bivša ex yu) večina nas nije nizašto upravo tako nizašto zato i jesmo tu gdje jesmo na rubu propasti,gladi i siromaštva jer nismo u stanju ništa CIJENITI NI POŠTOVATI kako svoje tako ni tuđe.
Slažem se da nigdje na svijetu nije krasno da teče med i mljeko itd. ali ljudi moji zar ste zaboravili kako vam je bilo u vašoj voljenoj domovini koja vas je prisilila da pobjegnete iz nje.
Zar ste zaboravili kako ste radili ili niste uopće u svojoj državi.
Zar vas nisu i doma maltretirali što zbog vjere ili nečeg drugoga.
Zar vas nisu iskorištavali na poslu i još vam nisu platili vaš rad.
Svi vi ste otišli u Norvešku jer niste vidjeli izlaz i budućnost u svojoj zemlji učili ste jezik plaćali ste to slali dokumente za autorizaciju,molili Norvežane za posao i na kraju ste ga i dobili i s tim mogučnost da živite i radite što u svojoj zemlji niste imali.
Stvarno mi nije jasno zašto se netko ne želi uklopiti u i jedno nama različito društvo zašto se ne bi slavili i njihovi praznici??
Kad treba platu primiti onda je sve ok onda su Norvežani najbolji i Norveška je najbolja zemlja.
To što su ljeni ili ovakvi ili onakvi to je njihov problem ili to možda nije problem možda je u nama problem jeste se to zapitali kakvi smo mi to mi valjda nemamo mana.
Svaka nacija je uvrnuta na svoj način samo večina nas to ne poštuje nego očekujemo da se svi drugi nama prilagode nemojte zaboraviti tko je koga molio za posao.
I moja malenkost će uskoro moliti za posao te iste ljude pa ako se neko smiluje i da mi posao naravno da ču poštovati sve što i oni.
I netreba krivo shvatiti bakutanera što je pitala za patike bila je potpuno pravu što se tiće jezika jer oni to i očekuju ako su ti dali priliku onda se uklopi i ponašaj se kako spada samo to smo mi balkanci bili i ostali.

 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
91.194.83.*



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 14:45 - pre 147 meseci
Ajde malo samo da prekinem ovaj bedak ovde :)

Ako moze neko samo da mi potvrdi moje tumacenje do sada, nacina kako se aplicira za working permit.

Postoje dakle dva nacina:

1. Online
2. Uzivo

Ovaj prvi nacin izgleda tako sto se na netu popuni aplikacija, na kraju se plati karticom i zakaze se predaja dokumenata u policiji tamo gde idete da radite. Kad dodjete u policiju, ne cekate nista i ulazite odma da vas "obradjuju".

Drugi nacin je stari klasicni. Popunite papirnu formu "application form", i odete u policiju sa papirima i molite Boga da nema guzve da bi vas obradili. A naknadu od 2500 NOK platite na licu mesta.


Da li sam ja ovo dobro razumeo?

U principu ako nema guzve u policiji, onda se isto vata kako cete. Jel postoje neke prednosti/mane jednog ili drugog nacina?

Hvala unapred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

millancheOLE
Student
Cuprija

Član broj: 228051
Poruke: 329
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 15:14 - pre 147 meseci
Prvo, hoću sve da pozdravim. Već duže vreme planiram da odem negde van Srbije i konstantno čitam tekstove na ovom forumu o Norveškoj. Imam tamo brata, ali se slabo čujemo u poslednje vreme, pa ću zato pitati vas na forumu da mi pomognete, da me posavetujete. Naime otišao bih, ali imam toliko pitanja da ne znam odakle da krenem (valjda me je pomalo i strah od svega nepoznatog). Prvo što me interesuje je šta bih mogao da radim sa svojom školom tamo? Imam završenu srednju Mašinsko-elektrotehničku, smer elektrotehničar računara. Osim srednje elektrotehničke uskoro (nadam se do avgusta) završavam Pedagoški fakultet, smer profesor razredne nastave (učitelj). Znam šta ćete otprilike reći-učitelj teško jer ne znaš dovoljno norveški da bi radio sa njihovom decom, a možeš za računare. E to je ono što me plaši. Na njihovim sajtovima za traženje posla sam uglavnom viđao da traže programere, što ja ne znam. Od računara znam da pronađem kvar, nekad nešto da popravim, ali uglavnom da zamenim, naštelujem, itd.. Znam da održavam OS od virusa, i drugih štetočina, da radim obaranje i podizanje sistema, backup, itd. Znam da radim na programima Word, Excell, PowerPoint, Adobe Photoshop, GIMP i osnove Adobe Premiere i Adobe After Effect. Od networkinga znam da umrežavam i neke osnove održavanja te mreže, bio sam na kratko administrator foruma koji sam sam kreirao (doduše uz template, mybb). I znam još mnogo sitnih stvari, ali stvarno strahujem da je moje znanje široko, ali nepotpuno u svakoj oblasti koju znam, jer me nikada nije nešto do kraja interesovalo, uvek sam želeo sve da znam po malo. Ono što me zanima, ukoliko se neko zagubio u mom tekstu :) - Šta ja ljudi tamo mogu da radim? Strahujem da nisam dovoljno dobar za taj njihov standard, i od vas želim iskreno mišljenje šta mi savetujete da radim.

Unapred hvala.
Ukoliko želite postati član Limunda i Kupinda, kliknite na sledećem linku:

http://www.limundo.com/ref/millancheOLE
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.15.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 16:09 - pre 147 meseci
@srdjanm3 teoretski da, u praksi kako ti se zalomi. Ja kad sam zadnji put zvao UDI moj direktor je pricao sa njima, i zena je tamo savetovala strogo (ako nije rekla cak i da mora) da se aplicira online ako zelimo Early Employment Scheme jer to imigraciono moze odma da vidi sve online, ako ide preko policije onda to ide sporije u ionako sporom sistemu. Ja kad sam drugi put predavao sam popunio online, platio i zakazao online ali sam poneo i popunio i papirnu formu, jer opet nikad se nezna...

Millanche, ja sam zavrsio istu skolu kao i ti pa mozda lakse mogu da ti odgovorim na tu temu nego ljudi iz medicine. I sada cu da budem mozda veoma grub ali krajnje iskren, jer trazenje posla ovde je u sustini isti proces kao i trazenje posla u Srbiji ili u nemackoj ili gde vec. Ako ti ne znas sta mozes da radis dobro i za sta bi te neko platio dobro, kako bi ljudi na forumu ili poslodavci ovde to znali. Kako bi ubedio nekog na intervjuu da si bas ti taj kandidat za taj posao. Generalno da bi u bilo kojoj drugoj eu zemlji, pa i u norveskoj dobio posao, neko iz te zemlje mora da zeli bas tebe zbog toga-i-toga, a pre toga uglavnom mora da razmotri sve kandidate koji su se iz te zemlje javili na oglas. Jer ovde (ako ne gresim i u celoj EU) ako ne dobijes posao za neku poziciju, imas prava da trazis pismeno obrazlozenje zasto ti nisi dobio posao nego neko drugi, i postoje dobre sanse da na sudu dobijes posao na kraju ili mozda neku odstetu ako si ipak bio bolji kandidat od tog nekog drugog. Tako da ako nisi stvarno dobar u necemu postoje velike sanse da neko u toj zemlji isto nije dovoljno dobar u tom necemu i on ce dobiti neki posao jer ima prioritet u odnosu na strance. A i da bi te "uvezli" moraju da te plate vise nego prosecnog domaceg kandidate, sto opet znaci da stvarno moras da si bolji od nekog tamo u tom necemu.

A sad konkretno, mozda ti pomogne da krenes i da pises CV u kome ces napisati sve sto znas, i onda da gledas oglase na finn.no i nav.no i vidis koji se oglasi traze i gde se uklapas pa prilgodjavas svoj CV tom oglasu i onda skontas da mozda ipak znas nesto a da nisi ni svestan da znas to dobro ;)
Nemoj da mislis da zelim da te skenjam, samo pricam iskreno a i pitao si javno za misljenje sta mozes da radis ovde. Isto sto mozes da radis i u Srbiji samo da budes bolje placen, al pod uslovom da ubedis nekog ovde da si najbolji covek za taj posao, i na intervieu ali i u probnom periodu kad dobijes posao.
Ili kreni da ucis nesto sto se trazi na tim oglasima, ili pocni da zoves burazera na vreme pa mozda moze on negde da te preporuci direktno za nesto.
Srecno i sve najbolje!
 
Odgovor na temu

millancheOLE
Student
Cuprija

Član broj: 228051
Poruke: 329
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 16:17 - pre 147 meseci
Hvala na brzom odgovoru, i naravno da ne zameram jer sam i trazio iskren odgovor :)
Ukoliko želite postati član Limunda i Kupinda, kliknite na sledećem linku:

http://www.limundo.com/ref/millancheOLE
 
Odgovor na temu

aperisic
Aleksandar Perisic
Energoprojekt
Beograd

Član broj: 301355
Poruke: 3
212.125.231.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 16:44 - pre 147 meseci
Onima koji nisu shvatili šta pišem i koji govore o tome da svi imamo loše dane, ne znaju o čemu pričaju. Norvežani su loši prema strancima jer imaju ekstremno visoko mišljenje o sebi. Njih vređa kada je neko drugačije boje ili ponašanja, jer je naravno jedini način Norveški način. A kao Norvežani od malena su ubijani u pojam metodama koje koriste samo ultra-partije.

Naravno, kao što rekoh, ako u vama prepoznaju nešto čime se diče, voleće vas, jer ste njihovi. Znam to jer je moja majka, plavušanka, sa kosim nosem, prava Nemica, pomislili biste, bila ovde. Saleću je i razgovaraju sa njom. Sedaju pored nje u autobusu. Prosto su zapanjeni kada vide da šetamo zajedno. Misle verovatno da sam ja njen rob. Prosto možete da vidite da je vole, imponuje im. Ja im ne imponujem izgledom.

Ako hoćete da se uklopite ovde morate da im podilazite i da ih tetošite kako su oni najlepši i najpametniji i da im se divite, preko bilo čega što možete da zamislite. Onda vas možda prihvate, ali dokle ćete stići u poniženju to je pitanje.

Njihovi instikti su primitivni jer oni nikada nisu imali bilo kakvu ekonomiju. Skoro su se dočepali nafte i nemaju pojma o organizaciji. Do skora su bili najsiromašnija zemlja u Evropi.

Ne kažem da ne dodjete, nego da obratite pažnju na to šta radite. Na ovaj ili onaj način ćete se susresti sa ovim što pričam osim ako vas odmah ne usvoje.
Kod njih je sve ili belo ili crno. Nema sredine. Nema fleksibilnosti. Ič!

To što pričam, pričam JER sam politički korektan. Da nisam, rekao bih vam sve. Čuvajte se i čuvajte decu od njihovih obdaništa, da vam ih neiočeliče puštajući drugu decu da i mlate do mile volje...

Upravo to što su tako oštri je opasnost za bilo koga ko ovde dolazi. Možete da prođete kao bos po trnju i da potrošite ne zna se koliko novca.

Toliko od mene. Ko je shvatio razumeće. Ostalima je život kocka, šta čitaju forume kada sve znaju i sami. Šta bi zemlje poput Norveške kada bi svi znali kako je ovde, ili kako može da bude ovde zapravo.
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 16:53 - pre 147 meseci
Heh... ja samo znam da sutra putujem za srbiju i trenutno sam u frci kako cu doci do kuce posto su trenutno strajkovi seljaka u srbiji i blokirani su putevi po vojvodini....

Znam samo da cu doci i pobeci nazad u norvesku sto brze.... tolko o tome.... Odoh da pakujem kofer.

 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 17:00 - pre 147 meseci
ajde gogi nek ti je sa srecom put. A sefa dovedi malo u kafanu de sviram da vidi kakvog je coveka mog'o imati :D. 'ebo ga mexikanac.

Srecan ti put, pa da se od maja druzimo gore.

Pozz
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.80-202-254.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 17:53 - pre 147 meseci
aperisic:
"Ja ne volim Norvešku uopšte i nikada je neću voleti"

Hmm..Pitam se, pitam zasto li tebe norvezani ne vole???

JEG ELSKER NORGE!!!!!!
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.03.2012. u 19:12 - pre 147 meseci
aperisic , tvoj problem je ocigledno to sto si upravo ti onaj i onakav kako si Norvezane opisao pa ti bas zato i ne ide ovde. Da si malo fleksibilniji,kao sto kazes da oni nisu, verovatno bi ti bilo mnogo lepse u zivotu. A verovatno si i iz Srbije pobegao upravo zbog tih osobina kao sto su- ocekivanja i priznanja da si ti ono naj u svemu - pa te tamo nisu nesto zarezivali pa si mislio to ces dobiti ovde ali avaj....osobine si poneo sa sobom a ljudi oko tebe ih itekako prepoznaju koje god da su nacije,vere,boje....jer ima ovde u NO itekako dobrih,sirokih,obrazovanih......onih NAJ ljudi koji se medjusobno prepoznaju pa ako si ti jedan od njih oni ce te sigurno prepoznati a ako te nisu prepoznali...to je vec onda tvoj problem a ne njihov. Snobova,smradova,ljiga...ima svugde, njima se nasmesis i teras dalje, jer ti imas svoj cilj i svoj mali svet i ne dozvoljavas da ti ga neko srusi., a ti si im BAS dozvolio, a oni su bas TO i hteli Ugao posmatranja stvari i ta polazna tacka od koje tumacis stvari mnogo menja sliku o svemu u zivotu, mozda to treba da promenis i da naucis. Meni je zao sto se ti tako osecas i volela bih da ti pomognem ali ti moras poci od sebe i sebe promeniti da bi bilo sta drugo video,uradio,osetio ...drugacije i bolje.
Zelim ti srecan put negde drugo ali bojim se da je tvoj problem u tebi samom i da te ovo isto tamo negde opet ceka.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932247 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.