Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983651 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 09:42 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
PUTEVI EMIGRACIJE !

Drug Medicman progovara:"Kada sam ja posao u No sa dve i kusur hiljada evra u dzepu, nisam znao gde cu spavati. Nisam ni znao kako da stignem od aerodroma do Sandnesa. Nisam znao ni gde mogu da kupim hleb. U pocetku sam hranu placao po norveskim cenama, nisam znao gde se i kada kupuje. Sobicu od sest kvadrata u kojoj sam morao da zivim prvih sedam meseci sam placao skoro 700 evra mesecno. Kuhinju i kupatilo sam u pocetku delio sa azilantima i damama sumnjivog morala.".

Ovo za kupatilce sa damama sumnjivog morala,mi tek sada saznajemo?Alo,tek sadaaa?E,lepi su to pocetci bili...i nemoj mi sada tupiti i drmati kako su bile skupe a ti para imao nisi tada.To jeste biznis,ali drmne se tu nesto i gratis garant...Jos ako si skupljao bonus poene...ihiiii...Sve ti je to mala soba tri sa tri a u njojzi ja i ti...-sto kaze pesma,pa ti umoran na posao...al sa osmehom na licu...
I tek sada progovori o tim divnim danima proslosti???
Ovo je poucno za sve nase muskarce koji dolaze sami.Teski su to putevi integracije...
A lepo kaze Sokrat:"Prostitutke su najmanje zloupotrebljene zene".
Nemoj sada da se pravdas da nisi...jer na tako malu kvadraturu kupatilceta,jos ako nisi,odmah kod doktora!I to preko legevakta,hitno je,ne mozes da cekas fastlege.
E moj druze,pa ovde je mnogima presusilo,kukaju kao Damjanov Zelenko,zene im nisu tu,ove nece...kad ono vidi tvog emigracionog puta-metar levo pa pravo u kupatilce,a tamo guzva!
Eto,dragi forumasi,vi koji dolazite sami a muskog ste pola,ne ocajavajte nego se javite Medicmanu na pp da vam objasni kako do kupatilceta.

PS.Druze...prosto se samo namestilo,nisam izdrzala.He he he...
Sad je mnogima lakse.Jer kada covek cita tu pricu tvoju,ako se samo malo smunta,prodje mu taj bitan momenat,i osta on/ona u hlebu,pekmezu,teskim uslovima...a kupatilce potpuno baceno u cosak,a tamo se odigrala sustina emigracije.Zato se to moralo akcentovati ovim putem!!!!!!!!!!!




A kakva je stvar sa nama zenama?Jel i za nas presusilo?

Ja se putem Fb dopisivala sa jednim Norvezaninom,poznanik moje drugarice...Prepiska lepa,i intenzivna,ja ga zvala min lærer
Otisao na odmor u avgustu,i kada se vratio vise ne pise...Par puta sam mu pisala i bez odgovora,i javim mu se kada je na chatu,ali opet nista...a zbog cega je tako nemam pojma...nije mi jasno...Mozda se zaljubio u neku na odmoru ?Prijatelj na Fb mi je i dalje,ali se ne javlja..
A prica mi kolega sa posla,ima druga u Norveskoj koji je ziveo sa Norvezankom,i jedno vece njemu nije bilo do izlaska,ona izadje sama i vrati se u pola noci sa Vikingom...i prodjose pored tog njegovog druga ladno i odose u sobu na malo gimnastike )) Hahaha Zar su takvi NOrvezani?GDe je tu romantika i ljubav?


[Ovu poruku je menjao DUNJA1965 dana 26.10.2012. u 09:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 10:36 - pre 141 meseci
Dobru si ti lovu ima medicman, ja krenuo u No sa 700 e :) ali kazem vam jos jednom..
Nadjete nekog da vas primi kod sebe preko helpex.net, ima puno ljudi iz No na ovom sajtu.Platite clanarinu za godine 20e i ne placate stan u No dok trazite posao.Kosio sam travu ili bilo sta drugo radio i imao besplatan smestaj i klopu.Ne znam sta bi vam vise trebalo od toga za pocetak.

Ako putujete u drug grad, kao ja juce u Haugesund zbog personal numera u Skattu, onda posaljete zahtev kod nekog iz tog grada da prespavate kod njega na couchsurfing.com. Tako sam eto upoznao tog lika kod koga cu da odem ponovo i da se napijem sa nim jer je decko car.Mozete vrlo cesto i ribu neku da iscimate cisto kad je malo dosadno , i zelite da okusate srecu ili samo upoznate nekog.


Kome treba smestaj na par dana, otvorite nalog tamo, mogu da pomognem mozda.
Mozete ovde da me pratite i pitate za pomoc neku

https://www.facebook.com/pages...hSurfer/380434511973907?ref=hl

Pozz


I pitanje jedno..treba da mi stigne pers.number. sta posle?Prvo lokalni skatt ili sam ja zavrsio sa taksama ili banka odmah?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 11:50 - pre 141 meseci
Kada dobijes personnummer,dobices i skattekort postom zajedno ili odvojeno (kako gde).Dakle,to ti je porez za ovu godinu,koja je skoro vec na isteku,ali to je to.Izmedju 15.og i 30.decembra stize ti nova skattekort za sledecu godinu,s tim sto se stara kartica koristi jos u januaru za obracun plata.Nema to lokalni skatt,republicki i slicno...to je jedan skatt i jedini koji placas.Dovoljno je,veruj mi.
Dalje,ides u banku da otvoris racun.Kada ti stigne kartica,predas je poslodavcu (ako vec nije automatski stigla tamo),da ti ne obracunavaju 50% skatt vec po tabeli,i ides da otvoris racun u banci.To je to,otprilike.
Pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 12:03 - pre 141 meseci
Ok, odlicno
Hvala
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 12:18 - pre 141 meseci
Danas sam dobio licencu za Sykepl. koja vazi 1 godinu do 24 okt.2013.
Imam toliko vremena za nasjonal fag...
Zurim na posao kasnije cu procitati poslednjih 30 stranica koje sam propustio dok sam bio u Srbiji..Pozdravljam Vas...
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 12:54 - pre 141 meseci
Cestitam JOcaendo,koliko si cekao na obradu dokumenata?
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 12:58 - pre 141 meseci
7 meseci s tim sto sam 2 puta morao da saljem po nesto,sto je falilo...
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 18:59 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ja razumem to "pukne film",nezadovoljan si,nesto bi menjao ali rizik je,a imas i porodicu,pa ti sve na kocki...sve ti se smuci...ali nije resenje izaci na forum i onda udaris po napadu na ove na forumu koji su otisli,pa to i kafa zasmeta koju popiju.
Ja sam skajp iz tog razloga proredila jer moji najblizi misle:"Blago se tebi",ili "Tebi je lako,ti imas pare",ili "Neznas ti kako je ovde".
I ovde ti pukne film...ali ako je tebi lose,ne znaci da treba napasti onog drugog koji je vec otisao.Nezadovoljstvo je veliko i razumljivo ali resenje nije u napadu drugih.
Zasto komentarisemo placanje od 2 kr na svaku upotrebu kartice?Pa,zasto da damo pare ako ne moramo?

Sustina se svodi da ne treba napadati ovaj i ovakav nacin razmisljanja,vec pokusati ga razumeti.Kada se preselis,ne mozes da preselis samo noge i kazes zadrzacu glavu u Srbiji.
Tesko je to.Teska ti je svakodnevica ako funkcionises na taj nacin.

Primera radi,moja dobra prijateljica iz Srbije i ja razgovaramo(potpuno nerazumevanje,iako pricamo na maternjem jeziku).
Ima platu 350 eura.Kupila baletanke od 10.000 dinara i kaze kostaju ali su ekstra,morala.I nastavi da mi kuka,tesko je,nemoguce,nezadovoljna...
Ja joj kazem,ovde ljudi imaju daleko vece plate,pa se ne ponasaju bahato i ako je prosek plate 25 000 NOK ne dajes za cipele 8-9000 NOK.Mozes da das,ali je prosto jako mnogo i cena neodgovara proizvodu,previsoko je.
Naravno da je usledilo...e sad se ti pravis pametna,mozes misliti imas neke pare pa meni solis pamet,kako se svi vi brzo pokondirite kada odete itd...
To se zove nerazumevanje.I umesto da pokusas da razumes i drugaciji nacin razumevanja,odlucis se za napad.Realno,najlakse je.
To je i za tu pricu od 2 krune.Nije to pitanje ko dolazi iz Beograda a ko iz Albanije...vec nacin razmisljanja.Moras da se prilagodis zemlji u kojoj zivis inace ce ti biti tri puta teze da zivis.Bilo gde.
I nije ovo nikakvo pametovanje...vec pojasnjavanje,jer imamo mnogo nerazumevanja,koji dovode do bespotrebnih konflikta.



...meni je prosto cast. sto se zvezda foruma M.,,,vec treci put osvrce na moj komentar...koji uopste nije bio zlonameran,vec jedno normalno razmisljanje nekoga ko bi otisao a pritom na forumu prati vasu pricu...i ne kapiram vas...kao ni vi ovog momka...momak je u pravu..pricate o uredjenosti sistema a sa druge strane sluzbenici na salterima ne znaju da rade svoj posao, pa onda saveti kako zaobici istog...
elem....daleko od toga je da uzimam od mame za kafu na vencu....radim dva posla u srbiji i imam prihode 5x vece od proseka,gajbu,porodicu i siroki krug prijatelja....
naravno da hocu jos ako se moze,i tu nema nista lose....zato bih dosao u N jer je dobra kinta, ALI JA BIH DOSAO DA ZIVIM A NE DA RADIM DA BI TAMO ZIVEO...valjda ces skapirati poentu price...
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 19:58 - pre 141 meseci
Evo i meneee! Polozila sam farmakologiju i bioligiju i fiziku i negu 3 i uf...dosta za ovaj rok! Pa sad mogu da caskam sa vama!
Sta se sve izdesavalooo... Kao da sam citala "Rat i mir", jos se nasa Mira primila na provokacije, znam da su je iznervirali al nije ni trebala tako nesto da komentarise! Pusti brigu na veselje...a mozes i Smak sto bi reko Zokiruma ili Galiju...Nemogu da shvatim obalu kao sto je jadranska, tamo nema vise nikoga kao sto smo ti i ja, samo dva prozora kao dva ponora... eh..

E Zoki, evo ja cu sa tobom ako jos ima ta 2 mesta?

Pozz za sve!!!
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 20:15 - pre 141 meseci
A ovo sto rece medicman o integraciji... da ni ne komentarisem...
Jos se i zali da je oslabio 10kg kao zbog hrane?! Ma daj, jadan covek ufitiljio zbog "neceg drugog" pa sad mora da se vadi kako mu hrana nije valjala!!! Ha ha ha
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.10.2012. u 20:35 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kada dobijes personnummer,dobices i skattekort postom zajedno ili odvojeno (kako gde).Dakle,to ti je porez za ovu godinu,koja je skoro vec na isteku,ali to je to.Izmedju 15.og i 30.decembra stize ti nova skattekort za sledecu godinu,s tim sto se stara kartica koristi jos u januaru za obracun plata.Nema to lokalni skatt,republicki i slicno...to je jedan skatt i jedini koji placas.Dovoljno je,veruj mi.
Dalje,ides u banku da otvoris racun.Kada ti stigne kartica,predas je poslodavcu (ako vec nije automatski stigla tamo),da ti ne obracunavaju 50% skatt vec po tabeli,i ides da otvoris racun u banci.To je to,otprilike.
Pozz...


Suhimilek, a onda i sa personnummerom kao čovek preko neta naručiš minID...i sa njim posle (kada ti stigne za par dana pisamce) odabereš online i svog fastlege-a. Ako požuriš sa tim što pre imaćeš svog lekara od prvog dana u narednom mesecu.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 06:55 - pre 141 meseci
Citat:
zokiruma:
stvarno jel bi neko mogao da napise otprilike koliko treba vremena od stavangera do osla, normalnom brzinom, i do jos nekog veceg grada na jugu, cisto mi koji nikada nismo bili tamo da znamo.


Od Stavangera do Osla za oko 8 sati stižeš kolima, zavisi od vremenskih uslova. Uglavnom je magistrala koja se bliže Oslu pretvori u (kvazi) autoput. Pazi na brzinu, tolerancija je +3 km/h :D Kamere su jasno označene par stotina metara unapred ali problem mogu da budu panduri. Najbolje da voziš ko i lokalci i bez preterane žurbe.

Sve naplatne rampe na tom potezu u automatske pa baci pogled na ovo

http://www.autopass.no/Visitors/AutoPASS+and+toll+roads+in+Norway


 
Odgovor na temu

srebrna
Biljana Grujic
bosna i hercegovina

Član broj: 227292
Poruke: 16
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 08:16 - pre 141 meseci



Mirjana,
kod autorizacije za one koji su izvršili prekvalifikaciju sa druge struke na srednju medicinsku, možeš li mi reći šta tačno znači to sve ispočetka da se uči, kroz njihovu školu ili kako već, jer ja sam vanredno završila medicinsku, prekvalifikaciju sa srednje ekonomske i dobila autorizaciju za helsef., i to je vrlo dobra informacija da se zna šta se može konkretno očekivati kada danas-sutra tražiš od SAFH-a aut.za skpl.?
 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 08:18 - pre 141 meseci
Dobro jutro,''Norvezani ''
Jutros me probudio sms,a taman sam sanjala da sam dobila odgovor iz SAFH i da ga citam i pokusavam da prevedem..zvuk mob me trgao iz sna tako da se san prekinuo.Vratih se u krevet i pokusavah da sanjam nastavak,ali mi nije uspelo... Eh kako je to sve izgledalo stvarno..
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dhcp.as2116.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 13:24 - pre 141 meseci

Mirjana bre svaka ti cast!!!!
Ja licno ne bih bila ovde u pripremi za Bergen test:)) da nije bilo tebe, tako da te puno pozdravljam i sasvim sam sigurna da te sitne opaske ne uzbudjuju nikako, a tvoja iskrenost ,cestitost i volja bi trebalo da budu inspiracija svima nama.
Ne pisem cesto na forumu, citam redovno,tako da eto mala podrska za tebe a i sve nas ovde i tamo:))
Odoh sad da ucim....
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.60-169-95.eidsiva.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 13:58 - pre 141 meseci
Danas sam bio do policije u Hamaru i usput pitao koliko vazi (u pitanju je nova cipovana) VD u No.Nije tacno znao da mi odgovori pa je otisao do pretpostavljenog i po povratku mi saopstio da kao turista mogu da vozim tri meseca,a uz posao t.j. radnu dozvolu do godinu dana.E sad na forumu je bilo reci o tri meseca pa me interesuje jel ima jos neko neki info u vezi toga.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
77.123.235.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 15:48 - pre 141 meseci
Tri mjeseca, godinu dana mogu amerikanci i jos neki narodi.
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 16:36 - pre 141 meseci
Citat:
sttefan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kada dobijes personnummer,dobices i skattekort postom zajedno ili odvojeno (kako gde).Dakle,to ti je porez za ovu godinu,koja je skoro vec na isteku,ali to je to.Izmedju 15.og i 30.decembra stize ti nova skattekort za sledecu godinu,s tim sto se stara kartica koristi jos u januaru za obracun plata.Nema to lokalni skatt,republicki i slicno...to je jedan skatt i jedini koji placas.Dovoljno je,veruj mi.
Dalje,ides u banku da otvoris racun.Kada ti stigne kartica,predas je poslodavcu (ako vec nije automatski stigla tamo),da ti ne obracunavaju 50% skatt vec po tabeli,i ides da otvoris racun u banci.To je to,otprilike.
Pozz...


Suhimilek, a onda i sa personnummerom kao čovek preko neta naručiš minID...i sa njim posle (kada ti stigne za par dana pisamce) odabereš online i svog fastlege-a. Ako požuriš sa tim što pre imaćeš svog lekara od prvog dana u narednom mesecu.




Ea sta jew miniID...gde to narucujem...Kako se bira fastlege i sta je sad to..haha
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
74.115.209.*



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 17:09 - pre 141 meseci
Citat:
suhimilek:
Citat:
sttefan:
Citat:
Mirjana Savicic:
Kada dobijes personnummer,dobices i skattekort postom zajedno ili odvojeno (kako gde).Dakle,to ti je porez za ovu godinu,koja je skoro vec na isteku,ali to je to.Izmedju 15.og i 30.decembra stize ti nova skattekort za sledecu godinu,s tim sto se stara kartica koristi jos u januaru za obracun plata.Nema to lokalni skatt,republicki i slicno...to je jedan skatt i jedini koji placas.Dovoljno je,veruj mi.
Dalje,ides u banku da otvoris racun.Kada ti stigne kartica,predas je poslodavcu (ako vec nije automatski stigla tamo),da ti ne obracunavaju 50% skatt vec po tabeli,i ides da otvoris racun u banci.To je to,otprilike.
Pozz...


Suhimilek, a onda i sa personnummerom kao čovek preko neta naručiš minID...i sa njim posle (kada ti stigne za par dana pisamce) odabereš online i svog fastlege-a. Ako požuriš sa tim što pre imaćeš svog lekara od prvog dana u narednom mesecu.





Ea sta jew miniID...gde to narucujem...Kako se bira fastlege i sta je sad to..haha


Evo linka sa odgovorom na ovo pitanje..
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2012. u 18:11 - pre 141 meseci
Kada smo već kod ove teme, za one sa decom:
Deca mogu da dobiju istog fastlege-a kao i roditelji, čak iako npr. taj lekar nema više slobodnih mesta.

Inače fastlege-a možete promeniti najviše dva puta godišnje. U ovo ne spada promena fastlege-a zbog promene prebivališta.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983651 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.