Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7956847 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 17:34 - pre 126 meseci
Da! I kada kliknes na link-sintaksu :du rett til å være i Norge uten oppholdstillatelse i seks måneder,prebaci te na objasnjenje kako imas pravo na sest meseci...
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 17:51 - pre 126 meseci
Kad se vec ponovo pominje informisanost onih na salteru,konacno da ispisem i ja svoje iskustvo :)
Dobijem ja tako konacno posao,popunjen arbeidstilbud i sve po redu. Za tidlig arbeidsstart u domu mi popune onaj HMS obrazac,kazu skatteattest ne mogu da mi daju. Ako budu pravili problem u policiji da se njima direktno obrate-zena iz personalnog napise telefon i mail. Ja se setih onda onog registra firmi,pa mi i to na poslu odstampaju i stave svoj pecat. I tako ja skoro pa pripremljena odem na salter policije. Nisam zakazivala termin jer sam predavala u jednoj manjoj policijskoj stanici pored Bergena (jer mi je adresa upravo odatle bila) a kod njih se ne zakazuje,nego samo dodjes kad prikupis papire-mozda ovo nekome bude koristilo.

Dodjem ja tako na salter,objasnim zbog cega sam dosla kaze ona: Dobro. I to jedno neubedljivo ‘’dobro’’. Ja prvo izvadim ono propratno pismo sa portala,a ona bledo gleda mene i papir i pita: Sta je ovo? Ja malo u cudu sto me to pita,ali kao ajde... Kazem ja : Propratno pismo sa portala,znate tamo gde sam morala da prvo popunim semu i apliciram elektronsi,i platim taksu... Kaze ona: Ja ovo prvi put vidim. Ne znam sta je ovo. Ne karikiram,stvarno je tako tekao razgovor!!! Kaze: Jesi li bila na ovom sajtu? –I pokazuje mi onaj selvservis,onaj na kome se prijavljuju ljudi iz Osla,Stavangera i Kirkenesa!!!
Sreca,pa sam sa sobom imala odstampanu stranicu(e) UDI-ja sa svim sto se tice dobijanja dozvole za faglært! Da nisam...Pitanje je da li bi bilo sta uradila tog dana! Procita ona sve ono i kaze: E sad mi postaje jasnije! Ja u blagom soku! Kontam ja da su oni ne obavesteni i to,ali braaaaate! Radi na salteru za pitanja stranaca,a ne zna za portal!
Sve u svemu pocnem ja da joj dajem papire a ona u cudu sto toliko papira. :D Na kraju joj predam molbu i ono sto sam imala za tidlig i pitam je kad bih mogla da ocekujem,naravno prvo probam da joj objasnim sta je i to  i da to ne treba da dobijem od UDI-ja nego od njih...Kaze ona: Ne znam ja nista o tome!!! Pa ko zna?!-Pitam ja. E pa koleginica iz druge stanice,koja je eto bolesna i ne zna kad ce da se vrati! To se sve desava dve nedelje pre nego sto treba da pocem da radim. Moji su na poslu bili izriciti da ne mogu da pocnem pre nego sto dobijem dozvolu! Uzas! I tako ja izadjem iz stanice i jedino sto sam mogla je da se pomolim Bogu!
Prodje nedelju dana,nista od odgovora resim ja da pozovem stanicu. Kazu e bas danas nema nikog sa kime bih mogla da razgovaras,da zovem sutra ponovo. Odlucim ja da odem licno,kad ono medjutim. Sutra ujutru stigao mail od,tada jos uvek buduce,sefice da su dobili od policije na mail dozvolu da mogu da pocnem da radim! Niko srecniji od mene!!! :) Kontam ako je njima stigao tog dana i meni ce pismo najkasnije za dan-dva. Naravno da nije stiglo! Kada sam ih pozvala nisu ni poslali! :D Mozda je mogla da prodje i kopija,odstampani mail od sefice,ali nisam imala kad da gubim vreme jer sam vec pocinjala da radim i nisam imala kad da se setkam do skattekontura i zdravstvene stanice vise puta.
Sve u svemu dobila sam tidlig,uprkos neobavestenoj sluzbenici :) Jer se srecom mojim slucajem bavila upravo zena u drugoj stanici(ova je samo uzimala papire i prosledila njoj). Za to mi je bilo dovoljno: HMS,Odstampana stranica sa registra firmi i søknad-molba u kojoj sam trazila isti.
 
Odgovor na temu

JokaSale
Nis, Srbija

Član broj: 318544
Poruke: 9
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 18:00 - pre 126 meseci
Poceo sam da citam forum od pocetka ali nigde ne mogu da nadjem resenje za moj problem.
Zavrsio sam Srednju Medicinsku skolu (opsti smer) Imam sva potrebna dokumenta za slanje diplome na autorizaciju osim radne knjizice. Ne znam kako da dobijem radnu knjizicu, trenutno sam student i planiram da cim diplomiram idem za Norvesku. Nikad nisam bio zaposlen, samo sam polozio drzavni ispit. Da li moram da se prijavim na biro? ( Mislim da to i nije moguce jer studiram) Da li cu mozda izgubiti pravo na zdravstveno osiguranje ako izvadim radnu knjzicu?
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 18:14 - pre 126 meseci
@JokaSale
Radna knjizica nije uslov! Niti ti radna kjizica ista znaci,s'obzirom da u njoj nemas radni staz! :) Ljudi je prevode kao dokaz o radnom iskustvu. S'obzirom da ga ti nemas,vidi jel mozes da dobijes potvrdu tamo gde si staziro. Znaci odes u kadrovsku i oni ti napisu potvrdu koliko si bio tamo. To prevedes i posaljes.
 
Odgovor na temu

JokaSale
Nis, Srbija

Član broj: 318544
Poruke: 9
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 18:22 - pre 126 meseci
Hvala puno na brzom odgovoru. Da li mogu da posaljem pripravnicku knjizicu, tu ima ispisano sta sam sve radio i u kom periodu? :)
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 18:28 - pre 126 meseci
Da,mislim da ce to biti sasvim ok. Poslaces im i opis i visinu staza. Upravo ono sto i traze! Naravno samo je prevedi!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.cust.tele2.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 19:15 - pre 126 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
Citat:
kreza26:
Okaci, mozda nekom pomognes ili tebi neko pomogne ako je moguce...
evo pa mi reci molim te

Ne znam odgovor na tvoje pitanje ali ti mogu reći ono što pouzdano znam
1. Sa EU pasošem i ugovorom o poslu ideš u skate i možeš odmah da počneš sa radom. Papiri stižu za (u mom slučaju) 7dana a ja sam uredno radio bez i jednog dokumenta.
2. Kada dolaziš da radiš kod firmi koje se bave zapošljavanjem EU radne snage procedura je sledeća ( to mi je ispričao jedan Litvanac ) Odeš do Osla oni ti taj ili sledeći dan daju uniformu i pošalju na gradilište.
3. Malo mi je bles... da neko dovede ljude ovamo pa da ih vraća nazad pa opet dovodi, taj deo priče ne razumem i to me brine. Verovatno i tebe čim si pisao na forumu.
Ako ti nije teško javi kako je sve to prošlo a ja lično vam želim sreću i da ovaj put dobijete posao
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.cust.tele2.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 19:22 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Obicno imaju ali kartica 7350 npr.je jedna od kartica koja naplacuje pun decembarski porez.To je bila moja kartica prve godine u Finnmarku,pa zato znam za nju.
Ipak,proveri to jer se moze dogoditi i greska.Npr.meni u bolnici je u personalportal-u napisana bila pogresna sifra za decembarski skatt i nisu mi obracunali umanjenje za pola poreza ali sam otisla u HR centar i ispravili su mi to odmah uplatom direktnom na racun u iznosu koji su proracunali i nije bilo problema.
Dakle,prvo u poresku proveri karticu jer to moze biti uzrok jedan a ako to nije,onda u platno odeljenje i proveri ko je zakazao.
Ipak treba da znas ko god da je zakazao ti ne treba da se sekiras,kroz selvangivelsen ces dobiti nazad povracaj za ono sto si pretplatio.

Mirka davno smo konstatovali da je u Norv. pravilo da nema pravila . Ja imam taj famozni 7350 i kako ti objasni, tako se ja pripremih da će mi skinuti ceo porez. Kad eto ti vraga meni skinuli pola poreza pa sam se prijatno iznenadio u petak kada sam video uplatu
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 20:33 - pre 126 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
zdravo svima. Slucajno sam pronashao forum i juce potroshio citav dan citati dobre 1oo strane unazad, ludnica! Vidim da ima neko ko moze da da' onako bash prave odgovore. Ovako sad, ja sam iz Makedonije i sam sa EU pasos i trenutno sam tu u Oslu sa josh 2 druga. !!! :)

Pozdrav Makedonac. Kao prvo par pitanja. Kazi ti meni imas li ti ugovor za taj posao kao i tvoji drugari jer da bio dobio poresku kartu moras da das na uvid ugovor o radu. Znaci ako si bio u poresku radi poreske karte onda imas i ugovor jer ne postoji drugi nacin da se to zavrsi. Takodje objasni mi, nije mi bas najjasnije, pises bio si u poresku radi potvrde D broja? Kakve crne potvrde? Pa ti kad dobijes poresku kartu dobijes sa njom tj. na njoj ti pise i D ili licni broj, sta tu imas da potvrdjujes. Takodje reci ti meni da li si ti potpisivao ista osim ugovora za posao i zahteva za poresku kartu? Takodje sta ti pise u ugovoru, da nije mozda da moras 6 meseci po pola zarade da im das na konto njihovih usluga? Uzmi prekucaj taj ugovor u Word-u pa u Google translate na engleski pa vidi sta si potpisao. Ovakav tretman niko ne radi osim u dva slucaja: 1. da si svetski poznati doktor specijalista pa da im trebas i pod 2. da za to uzimaju lepu proviziju. I zadnje koja je firma u pitanju tj. ko vam je buduci poslodavac?
PS Moze uzivo i na kafi, ja sam u Oslu, samo posalji PP ako si za. Pozrav.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 20:59 - pre 126 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
Citat:
kreza26:
Okaci, mozda nekom pomognes ili tebi neko pomogne ako je moguce...
evo pa mi reci molim te

Malo si konfuzno ono napisao, nešto ne kapiram. No prvo da te pitam da li su vam oni skenirali pasoš, pa posle išli u Norvešku.. hm, ja mislim da vama neko pravi duple pasoše, tj vaše, i neko ih koristi. Kao u filmu talentovani gospodin Ripli haha.... Pa oni mogu da kažu - izgubili pasoše, izvadite nam kopiju, pa možda sada neko radi moleraj sa vašim pasošima! Može da pljačka i bsnku, podiže kredite..

Šalim se, nadam se da nije ovo. Eu pasoš verovatno ti je bugarski

Proveri ti da se neko ne koristi vašim identitetom.

[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 17.12.2013. u 22:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 21:06 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
odisey2013beggining:
zdravo svima. Slucajno sam pronashao forum i juce potroshio citav dan citati dobre 1oo strane unazad, ludnica! Vidim da ima neko ko moze da da' onako bash prave odgovore. Ovako sad, ja sam iz Makedonije i sam sa EU pasos i trenutno sam tu u Oslu sa josh 2 druga. !!! :)

Pozdrav Makedonac. Kao prvo par pitanja. Kazi ti meni imas li ti ugovor za taj posao kao i tvoji drugari jer da bio dobio poresku kartu moras da das na uvid ugovor o radu. Znaci ako si bio u poresku radi poreske karte onda imas i ugovor jer ne postoji drugi nacin da se to zavrsi. Takodje objasni mi, nije mi bas najjasnije, pises bio si u poresku radi potvrde D broja? Kakve crne potvrde? Pa ti kad dobijes poresku kartu dobijes sa njom tj. na njoj ti pise i D ili licni broj, sta tu imas da potvrdjujes. Takodje reci ti meni da li si ti potpisivao ista osim ugovora za posao i zahteva za poresku kartu? Takodje sta ti pise u ugovoru, da nije mozda da moras 6 meseci po pola zarade da im das na konto njihovih usluga? Uzmi prekucaj taj ugovor u Word-u pa u Google translate na engleski pa vidi sta si potpisao. Ovakav tretman niko ne radi osim u dva slucaja: 1. da si svetski poznati doktor specijalista pa da im trebas i pod 2. da za to uzimaju lepu proviziju. I zadnje koja je firma u pitanju tj. ko vam je buduci poslodavac?
PS Moze uzivo i na kafi, ja sam u Oslu, samo posalji PP ako si za. Pozrav.

Pazi sad ovo nemozes da shaljesh pp ako nisi registrovan pre 7 dana.ok evo moj broj94715156 molim te stvarno pomozi,jer ja sam slikao nesto na tel. kao ugovor za posla i ime firma i ustvari sve sto potpisavao.. a za ono 1 i 2 e ja sam se uvjek molio boga da lepo zivim i bez muke !!! :)
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 21:15 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Citat:
odisey2013beggining:
Citat:
kreza26:
Okaci, mozda nekom pomognes ili tebi neko pomogne ako je moguce...
evo pa mi reci molim te

Malo si konfuzno ono napisao, nešto ne kapiram. No prvo da te pitam da li su vam oni skenirali pasoš, pa posle išli u Norvešku.. hm, ja mislim da vama neko pravi duple pasoše, tj vaše, i neko ih koristi. Kao u filmu talentovani gospodin Ripli haha.... Pa oni mogu da kažu - izgubili pasoše, izvadite nam kopiju, pa možda sada neko radi moleraj sa vašim pasošima! Može da pljačka i bsnku, podiže kredite..

Šalim se, nadam se da nije ovo. Eu pasoš verovatno ti je bugarski

Proveri ti da se neko ne koristi vašim identitetom.

[Ovu poruku je menjao Gasterbajter dana 17.12.2013. u 22:10 GMT+1]

ha haha makedonija do indija a tu u sklop spada i bugarska, ali stvarno mislim 12 dana u Oslu u centru grada placeno jelo, pice mozda ko gleda kablovske i da vidi neki realiti shou u stilu BigBrader i mi glavnu ulogu,koji moze da bude drugi ralog?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 21:26 - pre 126 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
Citat:
mihaleks:
Citat:
odisey2013beggining:
zdravo svima. Slucajno sam pronashao forum i juce potroshio citav dan citati dobre 1oo strane unazad, ludnica! Vidim da ima neko ko moze da da' onako bash prave odgovore. Ovako sad, ja sam iz Makedonije i sam sa EU pasos i trenutno sam tu u Oslu sa josh 2 druga. !!! :)

Pozdrav Makedonac. Kao prvo par pitanja. Kazi ti meni imas li ti ugovor za taj posao kao i tvoji drugari jer da bio dobio poresku kartu moras da das na uvid ugovor o radu. Znaci ako si bio u poresku radi poreske karte onda imas i ugovor jer ne postoji drugi nacin da se to zavrsi. Takodje objasni mi, nije mi bas najjasnije, pises bio si u poresku radi potvrde D broja? Kakve crne potvrde? Pa ti kad dobijes poresku kartu dobijes sa njom tj. na njoj ti pise i D ili licni broj, sta tu imas da potvrdjujes. Takodje reci ti meni da li si ti potpisivao ista osim ugovora za posao i zahteva za poresku kartu? Takodje sta ti pise u ugovoru, da nije mozda da moras 6 meseci po pola zarade da im das na konto njihovih usluga? Uzmi prekucaj taj ugovor u Word-u pa u Google translate na engleski pa vidi sta si potpisao. Ovakav tretman niko ne radi osim u dva slucaja: 1. da si svetski poznati doktor specijalista pa da im trebas i pod 2. da za to uzimaju lepu proviziju. I zadnje koja je firma u pitanju tj. ko vam je buduci poslodavac?
PS Moze uzivo i na kafi, ja sam u Oslu, samo posalji PP ako si za. Pozrav.

Pazi sad ovo nemozes da shaljesh pp ako nisi registrovan pre 7 dana.ok evo moj broj94715156 molim te stvarno pomozi,jer ja sam slikao nesto na tel. kao ugovor za posla i ime firma i ustvari sve sto potpisavao.. a za ono 1 i 2 e ja sam se uvjek molio boga da lepo zivim i bez muke !!! :)

Pa nisi odgovorio ni na jedno pitanje koje sam ti postavio. Kako ocekujes da ti pomognem kad nista nisi napisao? Daj neke odgovore pa da vidimo. Ne moze to nista "onako". Kako slikao si nesto, kao ugovor za posao, pa imas li ti taj ugovor za posao ili nemas (pise arbeidsavtale gore na njemu)? Kako da ti iko pomogne makar savetom kad pises sve nesto uopsteno, pa daj neku konkretnu informaciju.
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2013. u 21:37 - pre 126 meseci
znaci ja u ruci nemam tog ugovora za posla, ali napravio sam sliku pre nego sto smo ishli u policijskoj stanici u Lunner neko selo da predamo dokumente za prestoj i predali sva dokumentacija onim litvancem. a isto i pre 10 dana kad smo ishli tu u oslu u Skatt zbog promene adrese i ostavili mi dokumente sa novom adresu i trazili D-number konfirmation da nam indijac da, i sve to onda dali mi Litvanca kako bi on dao Gazdi i da nash da nashao sam sliku: pishe Standard arbeidsavtale i ime firme, kolko placaju,(30 000) neke druge (50)%...
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 09:54 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
odisey2013beggining:
zdravo svima. Slucajno sam pronashao forum i juce potroshio citav dan citati dobre 1oo strane unazad, ludnica! Vidim da ima neko ko moze da da' onako bash prave odgovore. Ovako sad, ja sam iz Makedonije i sam sa EU pasos i trenutno sam tu u Oslu sa josh 2 druga. !!!

Pozdrav Makedonac. Kao prvo par pitanja. Kazi ti meni imas li ti ugovor za taj posao kao i tvoji drugari jer da bio dobio poresku kartu moras da das na uvid ugovor o radu. Znaci ako si bio u poresku radi poreske karte onda imas i ugovor jer ne postoji drugi nacin da se to zavrsi. Takodje objasni mi, nije mi bas najjasnije, pises bio si u poresku radi potvrde D broja? Kakve crne potvrde? Pa ti kad dobijes poresku kartu dobijes sa njom tj. na njoj ti pise i D ili licni broj, sta tu imas da potvrdjujes. Takodje reci ti meni da li si ti potpisivao ista osim ugovora za posao i zahteva za poresku kartu? Takodje sta ti pise u ugovoru, da nije mozda da moras 6 meseci po pola zarade da im das na konto njihovih usluga? Uzmi prekucaj taj ugovor u Word-u pa u Google translate na engleski pa vidi sta si potpisao. Ovakav tretman niko ne radi osim u dva slucaja: 1. da si svetski poznati doktor specijalista pa da im trebas i pod 2. da za to uzimaju lepu proviziju. I zadnje koja je firma u pitanju tj. ko vam je buduci poslodavac?
PS Moze uzivo i na kafi, ja sam u Oslu, samo posalji PP ako si za. Pozrav.

znaci ovo ti je da poludis, vidim ja da tu neshto NE shtima,pa sad ne znam tko bi mogao da izvestim za sve ovo sto se tu deshava(vidim ja da je velika igra, ali neko ce da izgori).Jel neko zna kakve to prevare *oni* mogu da rade sa nashim TAX-Karticama i D-brojeva,ili oni nas cuvaju za nedajboze prodaja organa!!!! Auuuu... koje crne misle danas, e sad stvarno mi treba 'druga do groba' pozdrav i ako zna neko vishe pravne stvare nek nazove me dok sam jos tu.evo broja 94715156
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 15:57 - pre 126 meseci
Citat:
marijana25:
Mirka,prvo dobrodosla nazad! :) E sad,po pitanju ovog za Martinom,bojim se da si ovog puta u krivu...

Pogledaj moju poruku-odgovor na njegovo pitanje od pre neki dan. Tacnije link koji sam mu dala,stranica UDI-ja. Daj Boze da sam ja pogresno protumacila,ali kao sto i tamo napisah,zena koju sam upoznala je upravo ovu proceduru imala kad se javila u policiju. Ne znam kad se promenilo,ali je isto tako moguce da ako je neko u skorije vreme prosao samo sa autorizacijom,da je uspeo samo zahvaljujuci neinformisanosti salterusa! :D

Baci bas pogled kad budes imala vremena pa da razjasnimo to oko 6 meseci,da ljudi u buduce znaju!


To za pare to stoji odavno na sajtu.Ja sam samo jedan slucaj znala takav.Naime u martu ove godine nasa zena isla na to produzenje.Nije imala zakazan razgovor,otisla na salter ponela pasos i autorizaciju i odstampano sa UDI-a to sa stranice i rekli joj ok.Pitali su je gde zivi,ona rekla i to je bilo to.
E vidi pravilo je da pravila nema,oni ako budu terali mak na konac oni zaista mogu da traze da se pokaze ceo taj iznos tj.500 kruna po danu...sto je prilican iznos.
Najvise zavisi na koga se naleti u policijskoj stanici u tom trenutku.
Ja sam pisala na osnovu njenog iskustva.

Ali Martine,ukoliko je problem sa tih 500 kruna po danu...ti svakako imas smestaj,probaj da nadjes potvrdu o tome tj. da crno na belo mozes da pokazes gde zivis i da im onda kazes ja imam smestaj i nemam potrebu da trosim 500 kruna po danu pa da se na taj nacin umanji iznos.Probaj i to.
Iskustva sa policijom i sluzbenicima su jako razlicita...ali mozda ne bude potrebe za tim...uopste...sto bi bilo najbolje!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 16:08 - pre 126 meseci
Odisey...
Tebi ni nickname nije jednostavan a kamoli prica...
Nemas ugovor o radu i tu prica i pocinje i zavrsava se.Trazi ugovor o radu jasno definisano radno vreme i datum pocetka posla i zavrsetka,kao i tip posla,naziv poslodavca/firme sa organizacionim brojem firme jer ta firma je registrovana i to je to.Ako ti ne daju ugovor,vracaj se nazad jer posao nemas,samo te zavlace i gubis vreme.To je nekako najlogicnije.
Imas EU pasos i uci jezik pa sam trazi posao.Najbolje i najsigurnije je traziti posao sam bez posrednika.To je cesto supalj brod...sa tim posrednicima.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 16:20 - pre 126 meseci
Evo UDI podseca ako ce se putovati za praznike,sadaz a Jul da se proveri da nam je boravisna karta regularna tj.da joj nije istekao datum...
Link: http://www.udi.no/Nyheter/2013...k-gyldig-pass-og-oppholdskort/

Ja sam za Nju Delhi isla preko Helsinkija.I u Helsinkiju uopste im nije bila vazna viza za Indiju(mora se imati viza za Indiju i za nas i za Norvezane),vec im je fokus bio na mojoj regularnoj boravisnoj dozvoli za Norvesku.Uopste covek nije pogledao indijsku vizu,ali zato detaljno jeste pogledao moju boravisnu kartu.Dakle da mi je kojim slucajem bila istekla,gnjavili bi me samo tako...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 17:11 - pre 126 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
znaci ja u ruci nemam tog ugovora za posla, ali napravio sam sliku pre nego sto smo ishli u policijskoj stanici u Lunner neko selo da predamo dokumente za prestoj i predali sva dokumentacija onim litvancem. a isto i pre 10 dana kad smo ishli tu u oslu u Skatt zbog promene adrese i ostavili mi dokumente sa novom adresu i trazili D-number konfirmation da nam indijac da, i sve to onda dali mi Litvanca kako bi on dao Gazdi i da nash da nashao sam sliku: pishe Standard arbeidsavtale i ime firme, kolko placaju,(30 000) neke druge (50)%...

MOŽDA je firma izmišljena, ko zna šta je to, završićes u belo roblje...

Možda neko sa sidom ili neki kriminalac koji je robijao i nije mogao dobiti pasoš/ vizu sada se predstavlja Kao ti.... Možda ti nešto i sam mutis, a nisi napisao... Nešto je tu nedorečeno...nisi ti baš naivan, a?.;-)
 
Odgovor na temu

duska84
Duska Duska
Endokrinologija
Klinicki centar
Srbija

Član broj: 311170
Poruke: 10
*.amres.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.12.2013. u 17:48 - pre 126 meseci

Ukoliko se dobije feriejobb,tj.ugovor na tri meseca da li to znaci da nakon isteka,se mora napustiti zemlja?!Pitala udi odgovorili mi:For a jobbe som helsepersonell, må du søke om faglært arbeidstillatelse. Du kan dessverre ikke være i Norge uten en oppholdstillatelse for å søke om arbeid.

Po ovome ako sam razumela ne moze?Mada mi nije najjasniji odgovor!Hvala unapred
duska duska
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7956847 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.