Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950522 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 19:50 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:

Demencija ima nekoliko tipova i ta neka raspodela u Norveskoj je sledeca:
1)Alzheimers sykdom 60%
2)Vaskulær demens 20%
3)Lewy-body demens 15%
4)Frontotemporal demens 5%.
Nije lose znati to i spomenuti jer time pokazujes faglig znanje u toj oblasti,dakle nisi pao sa marsa i iz neke skroz druge oblasti zdravstva.Bitno je prilagoditi CV i pricu na intervju poslu koji se trazi.


jel to statistika samo za Norvezane ili za sve koji zive u Norveskoj ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:06 - pre 124 meseci
Bazirano je na broju pacijenata koji imaju dijagnostifikovanu demenciju a zive u Norveskoj.Posto je rec o demenciji dakle to su uglavnom preko 65 godina starosti osobe i jesu Norvezani.Ukupno ima 70.000 pacijenata koji imaju demenciju registrovanu ali svake godine taj broj raste i raste rapidno u poslednje vreme.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:08 - pre 124 meseci
ima li nekih zvanicnih objasnjenja ?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:09 - pre 124 meseci
Citat:
valeriamitic:
Da li moze da se pronadje posao kao helefag.preko leta a da se ne tretira kao sezonski tj da se izbegne Nav papir i molba poslodavca da ga popuni? Znaci, da li moze da se pronadje oglas koji nije letnja zamena? :-)


Pa ukoliko je 2 meseca onda jeste sezonski posao ali kao helsefag imas pravo da predjes sa sezonske na faglært vizu i to je jedini tip posla gde sa sezonske vize prelazis na faglært bez one pauze od 6 meseci prekida koje vazi za sezonske poslove.
A sada oko NAV papira...letos je taj problem imala Dragana (mada77 clan) pa je sefica napisala ugovor na 3 meseca kako bi izbegla taj papir.To je ono sto ja znam iz iskustva jer je tada Dragana bila kod mene.Za ostalo ne znam.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:11 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
ima li nekih zvanicnih objasnjenja ?



Nema.Zapravo ima mnogo objasnjenja i velike se pare ulazu u istrazivanja ne samo demencije kao realnog problema u zdravstvu ove drzave vec i u domenu onkologije imaju izrazit porast pre svega Lymfom-a i sva ta istrazivanja su i dalje domen filozofije kada uzmes da citas studije koje su radili nista to nije konkretno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:16 - pre 124 meseci
mozda ima veze ozonska rupa i nuklearne probe na sev. polu, mislim okay pricam napamet, ali o tome se dosta suskalo
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:30 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
valeriamitic:
Da li moze da se pronadje posao kao helefag.preko leta a da se ne tretira kao sezonski tj da se izbegne Nav papir i molba poslodavca da ga popuni? Znaci, da li moze da se pronadje oglas koji nije letnja zamena? :-)


Pa ukoliko je 2 meseca onda jeste sezonski posao ali kao helsefag imas pravo da predjes sa sezonske na faglært vizu i to je jedini tip posla gde sa sezonske vize prelazis na faglært bez one pauze od 6 meseci prekida koje vazi za sezonske poslove.
A sada oko NAV papira...letos je taj problem imala Dragana (mada77 clan) pa je sefica napisala ugovor na 3 meseca kako bi izbegla taj papir.To je ono sto ja znam iz iskustva jer je tada Dragana bila kod mene.Za ostalo ne znam.


Znaci moguce je zaobici sezonsku vizu ako je poslodavac raspolozen da nam da ugovor na mesec dana vise od 2 meseca tj na tri. To je, koliko razumem, njihova dobra volja.
Mnogi kazu bas zbog letnjih zamena da je kaso doci u maju, da li je zaista tako? Da li se moze naci neki posao tj uhvatiti poslednji voz i tada?
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:34 - pre 124 meseci
Ja jesam isprepadana pričom oko demencije i limfoma,priznajem. Neka si Miro rekla ali od kad si to spomenula samo na to mislim :/
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:43 - pre 124 meseci
Citat:
valeriamitic:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
valeriamitic:
Da li moze da se pronadje posao kao helefag.preko leta a da se ne tretira kao sezonski tj da se izbegne Nav papir i molba poslodavca da ga popuni? Znaci, da li moze da se pronadje oglas koji nije letnja zamena? :-)


Pa ukoliko je 2 meseca onda jeste sezonski posao ali kao helsefag imas pravo da predjes sa sezonske na faglært vizu i to je jedini tip posla gde sa sezonske vize prelazis na faglært bez one pauze od 6 meseci prekida koje vazi za sezonske poslove.
A sada oko NAV papira...letos je taj problem imala Dragana (mada77 clan) pa je sefica napisala ugovor na 3 meseca kako bi izbegla taj papir.To je ono sto ja znam iz iskustva jer je tada Dragana bila kod mene.Za ostalo ne znam.


Znaci moguce je zaobici sezonsku vizu ako je poslodavac raspolozen da nam da ugovor na mesec dana vise od 2 meseca tj na tri. To je, koliko razumem, njihova dobra volja.
Mnogi kazu bas zbog letnjih zamena da je kaso doci u maju, da li je zaista tako? Da li se moze naci neki posao tj uhvatiti poslednji voz i tada?


Pa oni dosta rano pocinju sa letnjim zamenama i otprilike treba slati søknad-e elektronski vec od marta i pratiti na finn.no i po net stranama raznih opstina kada pocinju sa oglasima...nakon Uskrsa je apsolutno vreme za letnje poslove...i reci sefu da napise jun/jul/avgust...je super.Realno datum za sommerjobb je neki 18.06 do 20.08...ali oscilira od opstine do opstine i nemoj me hvatati bas za datum precizno...
Dakle,pracenje na netu vec od marta i slanje mejlova i søknada itd...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 20:47 - pre 124 meseci
Citat:
blok63:
Ja jesam isprepadana pričom oko demencije i limfoma,priznajem. Neka si Miro rekla ali od kad si to spomenula samo na to mislim :/


Pa to jeste realnost,ali ne treba o tome razmisljati stalno
Ja licno biram demenciju bezbolnija je.
Na bolest niko nije imun,imao pare ili nemao...i o tome ne treba razmisljati,uradis te neke kontrole koje mozes kao sto je ultrazvuk dojki,izvadis krv,gledas da nemas krvarenja u urinu/stolici i razmisljas pozitivno...
A pisemo otvoreno o nekim studijama ili o aktuelnostima...ali ne da bi ljude plasili.To nije namera.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

valeriamitic

Član broj: 312450
Poruke: 54



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 21:29 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
valeriamitic:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
valeriamitic:
Da li moze da se pronadje posao kao helefag.preko leta a da se ne tretira kao sezonski tj da se izbegne Nav papir i molba poslodavca da ga popuni? Znaci, da li moze da se pronadje oglas koji nije letnja zamena? :-)


Pa ukoliko je 2 meseca onda jeste sezonski posao ali kao helsefag imas pravo da predjes sa sezonske na faglært vizu i to je jedini tip posla gde sa sezonske vize prelazis na faglært bez one pauze od 6 meseci prekida koje vazi za sezonske poslove.
A sada oko NAV papira...letos je taj problem imala Dragana (mada77 clan) pa je sefica napisala ugovor na 3 meseca kako bi izbegla taj papir.To je ono sto ja znam iz iskustva jer je tada Dragana bila kod mene.Za ostalo ne znam.


Znaci moguce je zaobici sezonsku vizu ako je poslodavac raspolozen da nam da ugovor na mesec dana vise od 2 meseca tj na tri. To je, koliko razumem, njihova dobra volja.
Mnogi kazu bas zbog letnjih zamena da je kaso doci u maju, da li je zaista tako? Da li se moze naci neki posao tj uhvatiti poslednji voz i tada?


Pa oni dosta rano pocinju sa letnjim zamenama i otprilike treba slati søknad-e elektronski vec od marta i pratiti na finn.no i po net stranama raznih opstina kada pocinju sa oglasima...nakon Uskrsa je apsolutno vreme za letnje poslove...i reci sefu da napise jun/jul/avgust...je super.Realno datum za sommerjobb je neki 18.06 do 20.08...ali oscilira od opstine do opstine i nemoj me hvatati bas za datum precizno...
Dakle,pracenje na netu vec od marta i slanje mejlova i søknada itd...


Ja sam zbog porodicnih prilika u prilici da idem u maju tek, ali se nadam da cu upasti na neko mesto, makar od 1.jula. Javicu kako se odvija kod mene.
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 21:44 - pre 124 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
blok63:
Ja jesam isprepadana pričom oko demencije i limfoma,priznajem. Neka si Miro rekla ali od kad si to spomenula samo na to mislim :/


Pa to jeste realnost,ali ne treba o tome razmisljati stalno :)
Ja licno biram demenciju :) bezbolnija je.
Na bolest niko nije imun,imao pare ili nemao...i o tome ne treba razmisljati,uradis te neke kontrole koje mozes kao sto je ultrazvuk dojki,izvadis krv,gledas da nemas krvarenja u urinu/stolici i razmisljas pozitivno...
A pisemo otvoreno o nekim studijama ili o aktuelnostima...ali ne da bi ljude plasili.To nije namera.



Bogami sam kupila sad Tran kad sam bila i pijem ko bela lala :D Ma šalu na stranu nigde na svetu nije iskorenjena bolest kao pojava pa ni u Norge.A sad nemam baš vremena mnogo da mislim o tome.Trenutno sam u dilemi-Ajte ljudi javljajte se šta biste vi uradili.

Dakle idem da volontiram da naučim jezik a onda za koji mesec pravac intervjui.Imam ponudu za sobu u Oslu sa korišćenjem celog stana-naša žena i mogućnost da mi pomogne da odmah volontiram u nekoj humanitarnoj org. cena 6 000 + dva depozita.Druga varijanta: stan od 70kv u malom mestu pored Drammen-a, u fulu skroz 3500 kr bez depozita i nešto malo struja.Tamo nemam nikog pa ni vrtić već varijantu da krenem busom od Drammena pa gde stignm na kuc kuc jel mogu da volontiram u Vašem vrtiću(na još kilavom norveškom)?
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
77.222.220.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 22:51 - pre 124 meseci
Pogledaj cenu pretplatne karte za voz, mislim da je varijanta živeti u Dr i putovati za Os na posao naj bolja solucija. Ja sam koristio taj voz u jutarnjim satima i video mnogo ljudi koji su koristili te pokazne baš na toj relaciji Ako ti treba imam sajt od tog vozića pa isproveravaj i tu opciju
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.92.164.82.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 22:55 - pre 124 meseci
Blok,

To je isuvise odgovorno da bi ti neko drugi rekao sta je pametno a pogotovo sto se radi o cuvenoj dilemi:
1)malo mesto teze kretanje
2)veliko mesto vece trziste i lakse kretanje.
Dalje...nije rec sever-jug pa da imas bas razliku u saobracaju to je sve jug...Opet ta zena ti nudi volontiranje da ti ona ponudi...ali blok...18 000 lepih kruna u ovom trenutku je velika stavka za tebe jer treba misliti i na period posle.Opet 3,500 kruna su daleko manje ali tu imas i muku da sama trazis volontiranje...ali ja mislim da si za to sposobna.
Obrati paznju na sledecu recenicu Ti nisi neko ko je hronicno neinformisan ovo podsecanja radi na nase stare dane svadjanja ovde na forumu...he he.Dakle,ja mislim da ti to samostalno snalazenje moze pomoci puno a kazem nije rec sever-jug pa da je velika razlika u transportu...
Dakle,sve se na kraju svede da ti moras sama proceniti sta je najbolje ali gledaj kroz prizmu finansija kako bi imala od cega finansirati pricu i kasnije...jer ovo je sve predsoblje a ne ulaz u dnevnu sobu figurativno receno...
Treba u startu dati 18.000 kruna o tome se radi...
Eto bez da ti moj odgovor utice na odluku...ja bih isla na ove 3,500 kr mesecno i verovala u sebe da mogu naci neko volontiranje negde i zaobisla taj depozit,jer covek nezna sta nosi dan a sta noc i gledala uklopim dve stvari a to je da budem na lokaciji Norveske a da imam sto duze para da finansiram ovu pricu...to je nekako moje glediste bilo i kada sam ja dolazila...i verovatno da sam sve ovo napisala secajuci se da sam ja tada u dzepu imala 10.200 kruna pozajmljenih od banke...i ja kada cujem dati 18.000 u startu za volontiranje,zvizne me neki malj u glavu odmah,iskreno receno.Dakle,ja se stavljam u taj polozaj u tu pocetnu tacku A u kojoj sam bila a ne gledam to gde sam danas i zato sam ti rekla da bih ja isla na ovo 3,500 iako je to manje mesto i manja mogucnost za volontiranje...Uvek se nadje negde za volontirati a svi ljudi u ovoj zemlji koriste jezik da bi komunicirali i jednako se jezik moze vezbati i u Karasjoku i u Bergenu.Uzela sam te dve lokacije jug-sever,mali mesto-veliki grad jer sam tu bila kao primer.
Ipak na kraju,podvacim...ti si ta koja odlucuje i koja sama treba da proceni sta je najbolje u ovom trenutku jer ja nisam u tvom dzepu.
Pozdrav veliki.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

DarthSoyke
Stefan Sovrlic
gradj. inzenjer
NSE
KM

Član broj: 321412
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 23:05 - pre 124 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
DarthSoyke: Dobro, jos par pitanja :D

1. Kakvu platu mogu da ocekujem radeci kao tek diplomirani gradj. inzenjer? ja sam bas dobar projektant ( za nekoga ko je tek zavrsio faks, naravno xD ), da li postoji razlika u platama zavisno od toga da li si na gradilistu ili u birou? I koliko je tesko naci posao projektanta
2. I u koji grad mislis da bi najbolje bilo da odem? Meni se Bergen i Oslo (tim redom) za sada najvise svidjaju.
3. Koliko traje proces priznavanja diplome u NOKUT-u i koliko kosta? Gde mogu vise o tome da se informisem?
4. Koliko ti je trebalo vremena da naucis norveski do tog nivoa da mozes da obavljas svoj posao? Meni jezici mnogo dobro idu, ali sam tek poceo da ga ucim.
5. Jos neki savet, na sta treba da pazim, nesto sto mozda nisam uzeo u obzir...

P.S. Unapred hvala, informacije o emigraciji tamo sam do sada bukvalno klestima morao vaditi od raznih ljudi koji su otisli ili znaju nesto o odlasku.


1. minimalna plata je propisana od strane UDI

Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 401 400 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 372 500 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.

znaci becelor je minimum 372 500 noka godisnje sa porezom, master je 401 400 kruna sa porezom godisnje. ovo mora biti minimalna plata :D

2. pisali smo vise puta o dolasku odlasku, iz licnog iskustva tesko za nas ide metoda bambi84, ono od vrata do vrata (koristim bambi84 jer su oni u jednom postu pisali kako su trazili posao od domo do doma, uz kisne kabanice), uglavnom firme imaju recepcije i tu im ostavljas CV, tesko da ces nahvatati nekog ko se pita za posao bez zakazog termina ili njihovog poziva, cak racunaj da ti se nece ni javiti na telefon ako im je broj nepoznat ili nemaju zakazan poziv. najbolja varijanta je slanje CV (gde imas norveski broj telefona i adresu) na sve zive kompanije koje se bave gradjevinom. recimo ja sam umeo da posaljem po 100 mejlova dnevno, i da fasujem 100 odbijenica tj zahvalnica :D, u sustini prvi posao je daj sta das, ne gledas ni platu ni vreme samo ugovor i dobijanje radne dozvole i ulazak u sistem. licno ja sada radim u 2 firme, u ovoj prvoj imam 100% radno vreme a u drugoj 50% i ova druga otvara kancelariju u drammenu, blizu osla, iskreno meni se ni najmanje ne ide tamo, cak sam im odmah rekao da me to uopste ne zanima jer nekako sever mi daje sve sto mi treba, a i zena je sada nasla posao u struci ovde pa se ni njoj ne ide.

3. meni su priznali za 3 meseca ili mozda i brze, neki cekaju i preko 6 meseci, nema pravila, posalji sto pre i cekaj, imas na forumu dosta napisano o tome pa se informisi sta treba od papira, ne placa se nista

4. prva 3 meseca nisam ucio nista pa nisam ni pricao norveski, sledeca 3 meseca kada sam se suocio sa otkazom ucio sam po 5-6 sati radnim danima a vikendima 12-14 sati, uz apsolutnu zabranu komunikacije na englesko i stritko norveski

5. ja sam poslao hiljade mejlova, spremi se da posaljes mnoooogo :D jezik ce ti biti odlucujuci, iako imas recimo super CV ako slabo pricas norveski sanse da dobijes ugovor su ti jako male, jedino ako neko bas bas ne garantuje za tebe a da ga poslodavac zna

sanse da radis kao projektant su minimalne i sam znas da nisi dovoljno upucen u evrokodove stim da norvezani imaju modifikovane standarde tako da je to po meni nemoguca misiji, mozda kao neki pomocik vezano za crteze i slicno, mada i to je diskutabilno jer recimo plan armature koji je savrsen za srbiju ne mora da znaci da je dobar za norvesku ili rusiju ili neku trecu zemlju, norvezani imaju recimo drugaciju nomenklaturu za beton tako da umeju da zbune coveka poprilicno, ja sam dosta vremena proveo citauci njihove standarde pogotovo za beton, postoje i druge stvari koje su razlicite, recimo da bi se moglo odraditi betoniranje mora firma imati sertifikat za to, tj. inzinjer mora imati zavrsen i polozen kurs, koji kosta cirka 9000 kruna, traje 5 dana i nije ni malo naivan.





Ok, hvala ti. Nista onda, sescu jos ozbiljnije da ucim norveski, ja sam ga radio mozda sat-sat i po dnevno. Sto se Evrokodova tice, nije mi problem da ih naucim, vec sam ih citao pomalo (dosadni do bola tbh), u njima je pisalo da se norveski standardi razlikuju u racunima za sneg i vetar, ali dobro, nije ni bitno, kakav god da je. Oh da, sto se plata tice - kada kazes 'sa porezom', sta to znaci? Da je to bruto ili neto plata?
 
Odgovor na temu

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.02.2014. u 23:10 - pre 124 meseci
To ti je bruto plata.
boban
 
Odgovor na temu

blok63
Beograd

Član broj: 301398
Poruke: 349
*.mbb.telenor.rs.



+90 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 05:43 - pre 124 meseci
Citat:
boban 13:
Pogledaj cenu pretplatne karte za voz, mislim da je varijanta živeti u Dr i putovati za Os na posao naj bolja solucija. Ja sam koristio taj voz u jutarnjim satima i video mnogo ljudi koji su koristili te pokazne baš na toj relaciji :-) Ako ti treba imam sajt od tog vozića pa isproveravaj i tu opciju


E super, stavi link molim te.Ja gledala buseve nisam se setila voza...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 07:09 - pre 124 meseci
Citat:
blok63: E super, stavi link molim te.Ja gledala buseve nisam se setila voza...


ja sto sam, za ovo vreme koje sam proveo na jugu, video tih vozova zakljucio sam da su jako dobro organizovani cesto idu pogotovo izmedju vecih mesta, uredni i poprilicno tacni.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 11:29 - pre 124 meseci
Citat:
Braksi:
mozda ima veze ozonska rupa i nuklearne probe na sev. polu, mislim okay pricam napamet, ali o tome se dosta suskalo


Poznato je u jednom delu severne Evrope dosta povecana radioaktivnost. Danas se zna da su Sovjeti vrsili nuklearne probe u Severnoj evropi, na teritoriji koja danas pripada Finskoj a koja tada bila tromedja SSSR-Norveska- Svedska. To je i tada bila a i danas je retko naseljena oblast. Tako da nije slucajno sto Mirjana ima toliko posla na onkologiji.
 
Odgovor na temu

Jelena G.
Oslo, Norge

Član broj: 299168
Poruke: 128
*.211.94.22.getinternet.no.



+37 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.02.2014. u 11:40 - pre 124 meseci
Jedan koristan savet za sve koji trebaju da podnesu zahtev za radnu dozvolu u Oslu. Obavezno podnesite zahtev u SUA a ne u najblizu policijsku stanicu. U SUA se ne moze traziti rani start jer svi zahtevi koji se ovde podnesu se smathaju hitnim i vrlo brzo se dobija regularna radna dozvola. Tako da znate, rani start nije ukinut i mozda je bolja varijanta kada se trazi radna dozvola u nekim manjim mestima ali sto se Osla tice...definitivno SUA.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7950522 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.