Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li da predjem na linux?

[es] :: Linux :: Da li da predjem na linux?
(Zaključana tema (lock), by Kernel-1)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 23614 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pretorian
Vladimir Sekulic
Krupanj

Član broj: 78432
Poruke: 104
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?21.03.2008. u 10:39 - pre 196 meseci
Moguće da je ovaj Pisac u pravu. windows je stvarno dobro rešenje za običnog korisnika. Taj korisnik koje nema mogućnosti da

nešto mnogo novo uči i kome je potrebno da ne traži mnogo da bi našao rešenja ako iskrsne neki problem ima oko sebe gomilu drugih

koji su rešili to na neki način. Tu se najčešće koriste nekoliko banalnih programa i igraju se igre. Takvog korisnika je lako

ubediti koliko je računar čudo, i da se tu ne može saznati baš mnogo oko njega tako da nema on šta tu da podešava i slično. Isto

tako samo takvog korisnika moguće je ubediti u neophodnost toga da moraju non-stop da drže tu neki program koji stalno nešto

skenira protiv zlonamernih programa koji će ti uništiti sve podatke ako ga ugasiš. I isto tako lako je objasniti takvom korisniku

da sistem ne može da izdrži više od nekoliko meseci da radi i da mora da se reinstalira često. Ili da ne možete instalirati više

od određenog broja programa inače to usporava sve više dok ne dođe do toga da se rad svodi na slušanje grebanja po disku i

čekanje da se i najmanji program pokrene. itd...
To što odmah kada pređeš na nešto novo i ne osećaš lakoću kao kada koristiš nešto poznato ti se ne sviđa je uobočajena stvar. Ti

možeš kao sa svim u životu da ostaneš uvek na istom i ništa da ne menjaš. I to je jedna od varijanti. Sećam se da se ni meni

ništa nije sviđalo prvih nekoliko dana kada sam prešao na lin. Čak ni izgled iako je daleko lepši od windowsa - ne znam o čemu

ovde pričaju prozori na linuxu su super dizajnirani (mada zavisi šta odabereš imaš 10-ak varijanti ja uvek koristim keramik

izglede dugmića i ostalog) windows je takav kakav je, prosto sivo ništa specijalno. Imam bar nekoliko stotina instaliranih

programa i možeš ih instalirati koliko god ti prostor na disku dozvoljava to uopšte ne utiče na brzinu rada. Uz to programi na

linu su optimizovani za određene procesore tako da su daleko brži. Na primer moj jedan drugar pušta dvd-je da se ripuju i

ostavlja preko noći da se završi. Sa istim kvalitetom i na sličnom računaru to kod mene uzima najviše tri sata. Ja sam mu se

smejao kad mi pomene to. Do pre neku godimu sam imao računar na 330 MHz. Tada sam na iskompajliranom MPlayer-u uspevao da u

najjednostavnijem grafičkom okruženju puštam dvd. Taj računar je na windowsu imao problema sa puštanjem divx-a.
Danas bih pre ostavio zauvek računare nego koristio windows kod kuće. Posle malo navikavanja na bolje vraćanje na antivirus,

BSOD, beskrajno zvečanje harddiska i ostala nužna zla bi mi bilo nemoguće.
Ali koristi se u firmi ne mogu da pobegnem od njega. Na njemu pišem i ovaj tekst da ne bi bilo zlonamernih komentara kako pišem

da ga ne koristim a ispod stoji da se javljam baš iz njega.
Bez potpisa
 
0

rafa
Beograd

Član broj: 159275
Poruke: 20
85.222.135.*

ICQ: 292436418


Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?21.03.2008. u 14:35 - pre 196 meseci
@pisac

Kao što reče Ivan, najbolje je da čovek proba pa ako mu se sviđa i ako mu radi posao neka ga ostavi. U suprotnom neka ostane na Windozi. Ne znam zašto se ljudi prepucavaju Lin vs Win? To je glupo. Koristi brate ono što hoćeš i što više odgovara tvojim potrebama.

Ne slažem se samo u tvojoj tvrdnji da je Windows bolji za prosečnog korisnika. Instaliraš mu sve, ispodešavaš i on je miran. Nema bukvalno ništa da čačka. Ofis, multimedija, internet, poneka igrica i to je sve što je potrebno prosečnom korisniku. Garantujem da će biti miran duže vreme i trajaće duže nego bilo koji Windows. ;) Instalacija je več druga priča, ali to nije prosečan korisnik. Pogotovo je dobra stvar što uz svaku distribuciju dobiješ 99% onoga što treba tom prosečnom korisniku. Osim drajvera za grafiku i kodeka u većini slučajeva im ništa drugo ni ne treba. Ja sam ćaletu na laptop instalirao linuks i od tada sam se odmorio. :) Ima sve što mu treba, a na windozi me je stalno smarao zbog raznih stvari.

Sve je stvar izbora. ;)
Debian Srbija
Registrovani Linux korisnik #445717
 
0

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
89.248.169.*

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.10.2008. u 22:04 - pre 189 meseci
Citat:
rafa: Ja sam ćaletu na laptop instalirao linuks i od tada sam se odmorio. :) Ima sve što mu treba, a na windozi me je stalno smarao zbog raznih stvari.

Sve je stvar izbora. ;)


Tačno tako.

Linux je samo teži za instaliranje dok sve proradi, al kad proradi onda je puno bolji od Windows-a. Normalno treba se pomučiti, čitati i dobro podesiti.

Na primer ja sad slušam muziku preko Interneta, u Firefox-u pregledam oko 30 stranica, pišem na raznim forumima, obnavljam i instališem u konzoli, pišem i primam elektronsku poštu i to šifrovano. Internet Messaging radi isto zaštićeno, VoIP više programa takođe (ne Skype), NFS radi itd.

Ulogujem se kod kolega preko ssh-a, niko mi se ne može ulogovati, kome ne dopustim, ko se više od 1 puta u roku od jednog minuta se odbija, dozvoljena su sam 4 pokušaja u 5 minuta. Denyhost dopušta samo 5 pogrešnih logovanja i onda banuje za vreme koje ja odredim. Firefox je zaštićen, blokira reklame, Java script-eve i ostalo.

Pišem pisma ne u MS Word-u već u Kword-u, Abiword-u. Kad treba nekome da pošaljem u .doc formatu, no problems i to ide odlično.

Šta mi treba više? ZoneAlarm možda?

Ne želim uopšte više da startam Windows. Najvažniji program mi je tamo ako hoću da osiguram mobilni, Nokia ... ,kako se ono zvaše?, zaboravio sam. To radim sad u Linux-u sa više programa.

Najnovije igrice mi ne trebaju, zadovoljan sam sa onima koje imaju za Linux i to mi je već previše.

Za onoga kome ne treba više isplati se i te kako preći na Linux.
 
0

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
77.46.193.*



+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?05.10.2008. u 17:23 - pre 189 meseci
Mislim da je van pameti da se Gentoo preporucuje pocetnicima kako su neki gore napisali
Najbolje je da se prvo proba neki user friendly distro pa kada se malo uhoda onda moze i nesto drugo
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
0

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.artikel10a.at.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?05.10.2008. u 18:59 - pre 189 meseci
@Body Bag

To je jedno od mišljenja. Poštujem ga iako ga ne prihvatam.

Znam ljude koji su bili totalni početnici to jest znali su samo Windows, probali neke druge Distribucije, više njih, nisu im se dopale i prešli su na Gentoo i lepo se snašli.

Normalno tu sam i ja malo pomogao.

Nije Gentoo ono što je nekad bio. Ima veoma dobar Wiki, veliku bazu korisnika i dobrog tekstualnog installer-a.

Nije više potrebno 2-3 dana instalacije da se starta normalni Gentoo.

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 05.10.2008. u 21:15 GMT+1]
 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?02.12.2008. u 22:41 - pre 187 meseci
Nisam bas siguran ali nadam se da mogu ovo ovdje da pitam.

Ja bih isto Linux :)

E sad,za pocetak bih zelio da ide paralelno sa XP-om,dok ga malo ne pohvatam i dok ne nabavim neku bolju masinu.
Koliko vidim,uglavnom se preporucuje Ubuntu.Mene onda interesuje,koja verzija zbog dosta stare masine koju imam.
Radi se o P3 1 Ghz,128 RAM,integrisana grafika,80 GB HDD.

Potreban mi iz nekoliko razloga.

1.Posle dosta godina sa 98-icom,pa dosta sa XP-om Windows mi je,blago receno,pre****** :)
Trebalo bi mi malo ekspreimentisanja,neceg novog.To sam imao samo na 98-ici,kad sam presao na XP Windows mi vec vise nije bio interesantan za cackanje.Manje vise,sve sto me je interesovalo sam znao.Naravno,samo ono sto me je interesovalo.

2.Nadam se da cu posle nekog vremena eksperimentisanja Windows potpuno poslati u penziju.Dakle,Linux ce mi kasnije trebati ne samo za ispitivanje i zajebanciju vec i za normalan rad.Dakle,potrebna bi mi bila neka distribucija koja je "lagana" za internet,multimediu,standardne programe i koja nece imati previse problema sa nalazenjem softvera.

Dakle,ne bih nesto previse komplikovano (imajuci u vidu da skoro pojma nemam o Linuxu),ali ne bih ni nesto sto ce biti neinteresantno i skroz pojednostavljeno.Znam da masina,ponajprije RAM ogranicava izbor ali...interesuje me sta je najbolje,a da moze da radi solidno,da me ne zajebava jer mi je dosta mucenja i sa XP-om posle duzeg vremena od reinstalacije.Dakle,koja distribucija i koja verzija konkretno? Prvo da eto saznam neke smjernice,pa cu onda pogledati i probati,pa doci da vas pitam sta i kako oko particija :)

Hvala unaprijed!
Potpis!
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.80.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 00:13 - pre 187 meseci
Citat:
Radi se o P3 1 Ghz,128 RAM,integrisana grafika,80 GB HDD....


Pogledaj temu:

http://www.elitesecurity.org/t345974-Linux-za-MHz
 
0

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.242.*



+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 01:42 - pre 187 meseci
Probaj Puppy Linux od ovih navedenih

http://www.puppylinux.org/downloads

Skini verziju 4.1-ta je najnovija
Sa tom masinom ce ti raditi odlicno a samo okruzenje ovog distroa je lepo sredjeno,prijatno i lako za koriscenje a imas i dosta grafickih alatki sa podesavanje kojecega sto ce ti znaciti ako si pocetnik ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 13:18 - pre 187 meseci
Ok,vidim da ce Puppy raditi kako treba.
Jedino,ovo sto je predlagano na temi koju je postavio Kernel-1 je za dosta slabiju masinu.E sad,moram li i ja bas toliko da se spustim? Mada,po ovom desktopu koji je na slici,puppy mi izgleda skroz ok.Dakle,je li to maksimum koji je preporucljiv?


Potpis!
 
0

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
79.101.242.*



+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 13:59 - pre 187 meseci
Mozda Vector Linux?
Probaj Puppy i Vector eto pa prelomi-mada ja mislim da ti je Puppy vise nego dobro resenje ;)
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 19:20 - pre 187 meseci
OK,neka bude Puppy :)

Pretrazujuci vec postojece teme vidjeh da je neke distribucije moguce instalirati iz Windowsa,kao aplikaciju.Moze li tako i ovaj?
Ako ne,treba li onda da pravim butabilan CD,kao sa Windows-om?
Potpis!
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.80.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 19:49 - pre 187 meseci
Ne mozes Puppy instalirati tako jer nema tu opciju. Kada skines Puppy CD (iso),
narezi ga na 1 CD ali kao "Burn Image to Disc", a ne kao "Data Disc", ovo je vrlo
vazno jer ako ne uradis tako disk nece biti butabilan.
 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 22:12 - pre 187 meseci
Da,da,znam to.

Interesuje me jos na koju particiju da ga stavim?
Imam:

c - 4,87 (windows)
d - 9,76 (programi)
e - 0,97 (swap)
f - 58,8 (sve i svasta)

I zanima me jos,na tu na koju ga vec smjestim,je li moguce da on pocne nesto sam da prepravlja? Windows cu ionako za nekih mjesec dana da reinstaliram,pa cu tad sve fino izdijeliti i srediti a za sad neka ovako ako moze.

Potpis!
 
0

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.se.biz.rr.com.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?03.12.2008. u 23:12 - pre 187 meseci
Kao prvo namesti, kao što je već više puta napisano,

/swap na prvu primarnu particiju Harddisk-a ako imaš više harddisk-ova,
to jest na jedini Harddisk ako ti MS$Digimon dozvoljava da se instališe
na drugu primarnu particiju, što koliko se sećam neće da pije vodu.

/dev/hda2 (1) C možda 2 primarna particija ili ako baš mora 1 primarna particija
/dev/hda3 (2) /root 3GB
D bilo koja particija, može biti i neka logična, ne mora biti primarna.

/dev/hda4 do kraja Hardisk-a, extended particija u kojoj su sve ostale logične particije
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.80.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 01:51 - pre 187 meseci
Citat:
Da,da,znam to.

Interesuje me jos na koju particiju da ga stavim?
Imam:

c - 4,87 (windows)
d - 9,76 (programi)
e - 0,97 (swap)
f - 58,8 (sve i svasta)

I zanima me jos,na tu na koju ga vec smjestim,je li moguce da on pocne nesto sam da prepravlja? Windows cu ionako za nekih mjesec dana da reinstaliram,pa cu tad sve fino izdijeliti i srediti a za sad neka ovako ako moze.


Uz pomoc programa Partition Magic smanji particiju "f" tako da dobijes na kraju diska jedno 15GB prostora.
To ce ti biti dovoljno za probu. Taj prostor ostavi NEPARTICIONISAN. Zatim startuj Linux instalaciju sa CD-a
i kada dodje do particionisanja idi na MANUAL.

Zatim napravi na praznom prostoru (svih tih 15GB koje si oslobodio) na kraju diska jednu EXT3 particiju (ceo prostor do kraja).
Zatim mu reci da tu tvoju "swap" koju vec imas koristi kao swap, a ovu novu sto si napravio
(ext3), da koristi kao "\" (root) - i nista ti vise ne treba. One particije "c" i "d" nista ne diraj,
(nemoj slucajno da chekiras onaj kvadratic "Format Partition" pored njih!

Kada tako uradis i Linux se instalira, imasces lepo Linux na kraju HDD-a (na 15GB particiji),
i koristice tu swap particiju koju vec imas napravljenu. Takodje, on ce automatski prepoznati
tvoj windows na "c" particiji i dodati ga kada startujes sistem da biras izmedju windows-a i Linuxa.

Za sada je ovo najbolje za ono sto ti zelis, a kada resis samo Linix da stavljas, onda ce biti druga prica.
(ovo sto je pisao nemysis)
 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 04:19 - pre 187 meseci
Dobro,shvatam.

Samo,kada raspakujem ovaj Puppy iso unutra postoji takodje zapakovano INITRD.GZ (1,2 MB).Treba li i to da raspakujem i taj fajl stavim na mjesto ovog sadasnjeg INITRD.GZ ili mozda da ostavim tako,ili ne treba ni jedno ni drugo?
Cijeli sadrzaj arhive se reze?

http://img2.imagetitan.com/img.php?image=18_0909.jpg



Potpis!
 
0

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 07:48 - pre 187 meseci
Ne treba da raspakuješ ISO već da ga narežeš.

@kernel: Neće moći da napravi petu particiju, bojim se.
 
0

Nije bitno
Nije bitno
Podgorica

Član broj: 118650
Poruke: 163
213.133.19.*



+1 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 08:56 - pre 187 meseci
Ovako kao winrar arhivu da narezem?? Bukvalno ovo sto sam skinuo neraspakovano?

Zasto nece moci peta? Probacu u svakom slucaju za koji sat pa cu javiti.
Potpis!
 
0

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.otpbanka.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 09:44 - pre 187 meseci
Ne,ne... iso extenija nije uopšte arhiva, mada winrar može da je isčita. iso je oznaka da se u njemu nalazi slika cd-a/dvd-a. Dakle treba iz programa za rezanje diskova, recimo nero-a, da odabereš opciju Burn iso from image (ili tome sl), i onda da navedeš taj fajl kao putanju za image cd/dvd-a. Drugačije neće moći....
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.80.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Da li da predjem na linux?04.12.2008. u 12:38 - pre 187 meseci
Citat:
jablan: Ne treba da raspakuješ ISO već da ga narežeš.

@kernel: Neće moći da napravi petu particiju, bojim se.


Ako mu je ova zadnja extended, onda ce moci koliko mu volja jos da pravi
(a i Linux se moze instalirati na extended bez problema), ako su sve 4 primary, onda
naravno nece da moze... (nisam nigde video da je naveo da su sve 4 primary)
 
0

[es] :: Linux :: Da li da predjem na linux?
(Zaključana tema (lock), by Kernel-1)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 23614 | Odgovora: 105 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.