Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kome smeta zoo vrt ?

elitemadzone.org :: MadZone :: kome smeta zoo vrt ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 26241 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 16:25 - pre 200 meseci
Citat:
brainbuger:
I sta bi ti uradio? Ukinuo bi Zoo vrtove? Na zalost to je ravno izjavi - ja bih ukinuo poreze!


Zbog cega? Kako ce ukidanje zoo vrtova dovesti do toga da drzava prestane da funkcionise ?

Citat:
srki: Osnovna sustina zoo vrta je zabava ljudi i nacin da neko iz grada uzivo i na jeftin nacin vidi sve te divlje zivotinje.


OK, ajde sad u svetlu toga: Zasto treba da postoje zoo vrtovi? Uopste? Jedno je rezervat / nacionalni park - on sluzi da divlje zivotinje zastiti od ljudi i omoguci im da nesmetano zive. Pitanje glasi - koje je moralno opravdanje za drzanje zivotinja u necemu kao sto je zoo vrt?

I ne, ja ne mislim da treba ukinuti beogradski zoo vrt, uglavnom zato sto sam svestan da to nece biti uradjeno kako treba, ali ja bi se prvi slozio sa time da ga pretvorimo u park. Ili bilo sta drugo slicne namene.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 17:58 - pre 200 meseci
nkrgovic ,

Tvoje pitanje je otprilike na nivou "zasto ne zabranimo ubijanje zivotinja zbog mode" - cak je i cisto ubijanje zivotinja radi kacenja o necije vratove npr... jako tesko zabraniti, a zamisli koliko bi tek bilo izvodljivo zabranjivanje necega u cemu zivotinje i ne umiru? Mislim da je to ipak malo nerealno.

Osim toga, kao sto ljudi rekose, zoo vrtovi nekad omogucavaju prezivljavanje zivotinja koje bi odavno izumrle u divljini (opet, i tu ce neko postaviti pitanje svrzishodnosti odrzavanja tih vrsta u zivotu ako je vec priroda odlucila da ne postoje ;-)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 19:20 - pre 200 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: A zasto zivotinja mora da bude u zoo vrtu?
Ne znam da li mora ali pokusacu da ti odgovorim zasto se to trenutno dogadja. Zoo vrt ima pre svega edukativni a ne samo zabavni karakter. Posmatrano iz tog ugla, ljudi sticu vece interesovanje za pojedine vrste zivotinja pre nego sto bi to postigli citajuci enciklopediju. Mnogi ljudi nikada u svom zivotu ne bi videli neke od zivotinja, i mozda ih upravo poseta Zoo vrtu podstakne da posvete vise interesovanja za prirodu.

Drugi razlog je onaj koji sam naveo u ranijem postu, mnoge zivotinjske vrste nemaju vise svoje zivotno staniste i na zalost njihov jedini spas je Zoo vrt. Takodje stanari Zoo vrta su veoma cesto i bolesne ili na neki nacin hendikepirane zivotinje. Pored toga mnogi programi spasavanja pojedinih vrsta (razmnozavanje u vestackom ambijentu) se obavljaju u Zoo vrtovima. Na taj nacin, zrtvovanjem slobode nekoliko jedinki spasava se cela populacija.

Sigurno postoje tu i jos mnogi drugi razlozi koje i ne zelimo da priznamo, jedan od njih je ocajnicka potreba homosapiensa da odrzi kontakt sa svojim prirodnim okruzenjem koje je odavno napustio i bez kojeg se cesto oseca kao repa bez korena. Iz istog razloga drzi kucu i macu, jel ? :) ukrasne biljke, ribice u akvarijumu, itd.

Citat:
nkrgovic: Zbog cega? Kako ce ukidanje zoo vrtova dovesti do toga da drzava prestane da funkcionise ?.

Mislio sam uopsteno, i jedna i druga stvar su jako tesko izvodljive, zar ne? Jel mozes zabraniti ubijanje domacih zivotinja? Jel mozes zabraniti sterilisanje pasa lutalica? Jel mozes pohapsiti sve lovokradice? Mislim, mozemo mi teoretisati do mile volje, ali cinjenica je da ce sutra ljudska populacija i dalje raditi po svome.
A pogotovo u nasoj zemlji, gde nemas kontrolu ni nad ljudskim pravima a kamoli nad pravima zivotinja.

Citat:
Ivan Dimkovic: ...pitanje svrzishodnosti odrzavanja tih vrsta u zivotu ako je vec priroda odlucila da ne postoje ;-)
Najcesce odluku nije donela priroda vec covek ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 19:50 - pre 200 meseci
Kao sto smo pricali na nekoj drugoj temi - i taj covek je deo prirode ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 21:39 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Tvoje pitanje je otprilike na nivou "zasto ne zabranimo ubijanje zivotinja zbog mode" - cak je i cisto ubijanje zivotinja radi kacenja o necije vratove npr... jako tesko zabraniti, a zamisli koliko bi tek bilo izvodljivo zabranjivanje necega u cemu zivotinje i ne umiru? Mislim da je to ipak malo nerealno.

Osim toga, kao sto ljudi rekose, zoo vrtovi nekad omogucavaju prezivljavanje zivotinja koje bi odavno izumrle u divljini (opet, i tu ce neko postaviti pitanje svrzishodnosti odrzavanja tih vrsta u zivotu ako je vec priroda odlucila da ne postoje ;-)

Pa i nije... Mislim, svestan sam ja da je to nerealno, to se valjda i vidi u onome sto pisem, ali to ne znaci da je eticki opravdano to raditi, ili da je cudno da ja pitam to sto pitam. To sto neki ljudi imaju potrebu da gledaju zivotinje u kavezu... mozes tvrditi da je to njihova potreba i da su oni deo prirode, ali po meni je to jednostavno posledica neke bolesne potrebe da se pokazuje nadmoc nad drugim vrstama.

Citat:
brainbuger:
Ne znam da li mora ali pokusacu da ti odgovorim zasto se to trenutno dogadja. Zoo vrt ima pre svega edukativni a ne samo zabavni karakter. Posmatrano iz tog ugla, ljudi sticu vece interesovanje za pojedine vrste zivotinja pre nego sto bi to postigli citajuci enciklopediju. Mnogi ljudi nikada u svom zivotu ne bi videli neke od zivotinja, i mozda ih upravo poseta Zoo vrtu podstakne da posvete vise interesovanja za prirodu.

Drugi razlog je onaj koji sam naveo u ranijem postu, mnoge zivotinjske vrste nemaju vise svoje zivotno staniste i na zalost njihov jedini spas je Zoo vrt. Takodje stanari Zoo vrta su veoma cesto i bolesne ili na neki nacin hendikepirane zivotinje. Pored toga mnogi programi spasavanja pojedinih vrsta (razmnozavanje u vestackom ambijentu) se obavljaju u Zoo vrtovima. Na taj nacin, zrtvovanjem slobode nekoliko jedinki spasava se cela populacija.


Vidis, nije u pitanju "edukativni" sadrzaj, ma sta neki tvrdili, pre svega zato sto nema niceg edukativnog u tome da vidis kako izgleda tigar u kavezu. Sve sto ces time saznati je kako tigar izgleda - i nista vise. To mozes i sa fotografije. Sustina zoo vrta je samo zabava, zabava potrosackog drustva. Zoo vrt je cirkus u malo blazem obliku, nista vise. Jedina je razlika u nacinu na koji se sada pristupa tome, ali to je i dalje menazerija i nista vise.

Postoje mnogo bolji nacini da se pomogne ocuvanju neke vrste od pravljenja cirkusa. Nemoj mi reci da zapravo mislis da je zoo vrt najbolji nacin da neka vrsta prezivi ? Ajde malo razmisli i sam - zoo vrt ili rezervat (nacionalni park / utociste )? Pazi, ako zelis da gledas zivotinje mnogo ces vise nauciti gledajuci ih u prirodnom stanistu nego u zoo vrtu. To je kao kada bi hteo da naucis nesto o ljudima gledajuci ih u zatvoru.

A to da ti zoo vrt omogucava da vidis tigra u Beogradu je samo "convinience", i to prilicno bespredmetan. Jeftina zabava. Sto bi nas narod rekao "igra mecka", samo za nijansu finije....

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

qazqaz

qazqaz
Član broj: 138871
Poruke: 65
77.46.248.*



+15 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?16.10.2007. u 23:32 - pre 200 meseci
Citat:
Pazi, ako zelis da gledas zivotinje mnogo ces vise nauciti gledajuci ih u prirodnom stanistu nego u zoo vrtu. To je kao kada bi hteo da naucis nesto o ljudima gledajuci ih u zatvoru.


Oh, strucno oko moze zapaziti puno toga. ;)
 
Odgovor na temu

dark star

Član broj: 126706
Poruke: 121
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 02:41 - pre 200 meseci


[Ovu poruku je menjao dark star dana 17.10.2007. u 17:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 03:50 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Osim toga, kao sto ljudi rekose, zoo vrtovi nekad omogucavaju prezivljavanje zivotinja koje bi odavno izumrle u divljini (opet, i tu ce neko postaviti pitanje svrzishodnosti odrzavanja tih vrsta u zivotu ako je vec priroda odlucila da ne postoje ;-)

To znaci da je priroda odlucila da se te vrste na taj nacin odrze u zivotu jer je covek deo prirode :-)
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 12:25 - pre 200 meseci
@nkrgovic: Da se razumemo, ono sto ti pricas je etika, a ono o cemu ja govorim je cinjenicno stanje. Naravno da nije pravedno drzati zivotinju u zatocenistvu, i koliko god se covek trudio da joj ucini ambijent slican njenom prirodnom ambijentu, kavez ostaje kavez i tu nema pogovora!

Isto tako, kao sto sam rekao, nije pravedno ni praviti bunde od njih, ubijati ih u klanicama (ovde mislim na domace zivotinje), niti sterilisati pojedine vrste, nije pravedno ni to sto im se svakodnevno unistavaju zivotna stanista i sto se broj ugrozenih vrsta svakodnevno povecava, ali to se dogadja, to je stvarnost, vecina ljudske populacije nema obzira za njihove probleme. I dok ti pricas o etici kaveza, ljudi koji rade na ocuvanju tih vrsta spasavaju ono sto se spasti da, i za to ne biraju nikakva sredstva, jer situacija je vec poprilicno alarmantna. Spasavanje se radi i u nacionalnim parkovima, i u zoo vrtovima, cak i u mnogim drugim manjim ustanovama, uzgajivacnicama itd.

Da ponovim, glavni i osnovni problem zivotinja je unistavanje njihovih zivotnih stanista (zagadjenje, seca suma, klimatske promene...), ubijenje od strane lovokradica, ubijanje od strane posednika zemljista. Zoo vrt je poslednja stvar na toj listi problema, i zbog tog razloga ce postojati jos dosta dugo, hteli mi to ili ne. Sigurno ce jednog dana i njegovo postojanje biti ozbiljno dovedeno u pitanje. Ali do tada ce proci jos ko zna koliko vremena.
Zato mi ovde i pricamo o tome da tim jadnim zivotinjama koje jesu u njemu, treba omoguciti koliko god je moguce bolje uslove, to je sve. Danas su u svetu sve vise popularni parkovi tipa safari (nadam da ce jedan takav dobiti i Beo Zoo vrt), koji se protezu i na vise stotina hektara, gde zivotinje imaju mnogo vise prostora, i gde je osecaj zatocenistva mnogo manji.

Citat:
nkrgovic:A to da ti zoo vrt omogucava da vidis tigra u Beogradu je samo "convinience", i to prilicno bespredmetan. Jeftina zabava. Sto bi nas narod rekao "igra mecka", samo za nijansu finije....
Iako ti tako izgleda, nije u pitanju samo zabava.Pogotovo, nemoj na osnovu Beo Zoo vrta dobijati opstu sliku. U svetu postoje na hiljade strucnih ljudi, zoologa, koji su svoj zivotni rad posvetili tim zivotinjama, vecina tih ljudi upravlja zoo vrtovima, radi u njima ili na neki drugi nacini doprinosi radu tih ustanova. Da se radi samo o tome kako ti kazes "cirkusu, gde igra bela mecka" mnogi od tih ljudi bi odavno napustili te ustanove, i gonili iste po sudovima.

[Ovu poruku je menjao brainbuger dana 17.10.2007. u 14:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 12:40 - pre 200 meseci


Zivotinje nisu svesna bica, nemaju svest i ne razlikuju dobo od loseg. To sto covek zeli da smiri svoju savest "boljim" uslovima (ovo bolje je samo u covekovoj glavi, zivotinji je isto, u tome je i jedna od razlika coveka i zivotinje). Lav zivi u tim i tim uslovima od nastanka vrste ili se promeni uslova prilagodjava i to je to. Sto se tice vrsta koje izumiru pitanje je zasto je lose ako izumru? Izumreli su i dinosaurusi pa ne vidim da je to nesto poremetilo, i da jeste svet je nastavio da funkcionise i bez njih kao sto ce i bez tigrova, zirafa i slonova.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.97.*



+294 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 13:15 - pre 200 meseci
Citat:
Zivotinje ... ne razlikuju dobo od loseg

Aha, kako da ne. Ja ipak mislim da "nesvesni" medvedi, tigrovi i dr. itekako osećaju razliku između 100ha i 100kvm, kao i između 100kvm i 10kvm.

Realno, ZOO vrt je ništa drugo do izložbeni zatvor. Ipak, znam da nije realno da se isti ukinu, ali bi optimalno rešenje bilo proširenje prostora koji obuhvataju (u slučaju beo zoo-vrta i izmeštanje), ili smanjivanje broja životinja. Molim lepo, ako nemaš uslova da 'ljudski' držiš xyz životinja, onda ih ni nemoj držati.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 13:27 - pre 200 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Zivotinje nisu svesna bica, nemaju svest i ne razlikuju dobo od loseg. To sto covek zeli da smiri svoju savest "boljim" uslovima (ovo bolje je samo u covekovoj glavi, zivotinji je isto, u tome je i jedna od razlika coveka i zivotinje).

Nije isto! 10m nije isto sto i 110m, jer u pitanju je fizioloska potreba za kretanjem, ovde pitanje nivoa svesti nema nekakav znacaj.

Citat:
Slobodan Miskovic: Izumreli su i dinosaurusi pa ne vidim da je to nesto poremetilo, i da jeste svet je nastavio da funkcionise i bez njih kao sto ce i bez tigrova, zirafa i slonova.
Po ovome bi komotno trebali da prepustimo stvar slucaju i da se ne cudimo ako se jednog dana probudimo i shvatimo da smo sami na planeti. Zar ne? Po tebi svet bi nastavio da funkcionise i bez njih..
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 13:47 - pre 200 meseci
Citat:
Aha, kako da ne. Ja ipak mislim da "nesvesni" medvedi, tigrovi i dr. itekako osećaju razliku između 100ha i 100kvm, kao i između 100kvm i 10kvm.


Svest i osecaj su dve razlicite stvari. To sto medved oseca ne znaci da je svestan sta se desava.

Citat:
Molim lepo, ako nemaš uslova da 'ljudski' držiš xyz životinja, onda ih ni nemoj držati.


Vidis, svaki drugi uslovi od onih koji odgovaraju prirodnom stanistu nisu adekvatni.


Citat:
Po ovome bi komotno trebali da prepustimo stvar slucaju i da se ne cudimo ako se jednog dana probudimo i shvatimo da smo sami na planeti. Zar ne? Po tebi svet bi nastavio da funkcionise i bez njih..


Naravno da bi trebalo da prepustimo slucaju ono sto se ne tice ljudi. Nestajanje zirafa mene kao jedinku sigurno nece ugroziti tako da ni ne pokusavam da razmisljam o tome. Prirodna selekcija.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.193.*



+5251 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 13:55 - pre 200 meseci
A sta sa "kucnim" ljubimcima. Gde je onda demagogija o "slobodnim" zivotinjama, rezervatima...

Zasto ne dati civilizacijsku sansu zoo vrtu u ocuvanju vrsta, a ne pukom i golom izlaganju pogledima posetilaca.
Da li su radjen naucni radovi, iz oblasti zivota zivotinja..
Da li se zoo vrt moze posmatrati kao botanicka basta faune, i da ima posebno svojstvo, razlicito od "meckarenja" ili cirkusa.
I nije samo robovlasnicki, zatvorski odnos..

Ali, za diskusiju, sva su oruzja dozvoljena, pogotovo kada je spor "povrsinski", bez ulaska u sustinu, pravu, sa fiktivnim zalaskom u "zakulisne radnje", opet u smislu propagande, a ne da se nesto resi, uradi, regulise, poboljsa...

Poz.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 15:59 - pre 200 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Sto se tice vrsta koje izumiru pitanje je zasto je lose ako izumru? Izumreli su i dinosaurusi pa ne vidim da je to nesto poremetilo, i da jeste svet je nastavio da funkcionise i bez njih kao sto ce i bez tigrova, zirafa i slonova.


Pa, znas kako, i ti sad da padnes mrtav, svet ce nastaviti da funkcionise bez tebe kao i bez dinosaurusa. Tako, postavlja se pitanje zasto bi bilo lose da ti sad umres.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 16:07 - pre 200 meseci
Nista, naravno. Ne vidim gde sam ja rekao da je suprotno da bi ti ostavio takvu poruku? :)

btw govorimo o vrstama a ne pojedinacnim jedinkama odredjene vrste :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 17:31 - pre 200 meseci
Ako govoris o vrsti zapravo govoris o velikom broju jedinki neke vrste ;)

A moja poruka je bila u nameri da ti pokazem kako izgleda tvoj stav kada se pogleda u malo sirim okvirima.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
195.34.114.*



+105 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 17:38 - pre 200 meseci
U kojim sirim okvirima, govorimo o zivotinjama a ne ljudima.
Mene apsolutno ne zanima kako ce neka zivotinjska vrsta da prezivi, niti ja kao pojedinac mogu na to da uticem niti imam zelju. Svakako da direktno necu ubijati zivotinje ali ako ih neko drugi ubija i muci to je njegov problem i problem te zivotinje a ne moj.



 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 18:18 - pre 200 meseci
Hehe, fino.
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: kome smeta zoo vrt ?17.10.2007. u 18:32 - pre 200 meseci
@slobodan...
Ja tebe ne bi svrstao ni u ludilu sa ljudima
ipak si ti vrsta, a ne jedinka...neki mutant rekao bih...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: kome smeta zoo vrt ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 26241 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.