Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao programera, i šta kad zapne?

[es] :: Art of Programming :: Posao programera, i šta kad zapne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7177 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 17:12 - pre 201 meseci
Citat:
tosa
@ventura
Ovo o čemu pričaš je uobičajena zabluda, glavni programer je menadžer, ne programira preterano jer
nema kada da stigne od menadžerisanja zadataka, kontrole verzija, izveštaja, pomaganja drugima i tako dalje.
Takođe, menadžer projekta ne bi trebalo ni u kakvoj varijanti da bude čovek koji upućuje kod najmanje
zauzetog programera, to postavlja PM-a na poziciju glavnog programera a glavni programer onda je ništa
više nego najcenjeniji programer, i to samo po tituli. Time se potpuno zaobilazi hierarhija koja postoji
sa razlogom.


Moguće, ali ja pričam iz svog iskustva... Ja recimo u firmi radim kao project manager, dakle svo to menadžerisanje, izveštaji, verzije, prijem i obrada zahteva, dokumentacija, rokovi, makro upravljanje taskovima, birokratija radim ja... Naravno, uz sve to ja imam saradnju sa glavnim programerom koji mi daje tačne rokove, i koji radi direktno dodeljivanje taskova programerima, a dalje većinu menadžmenta (tj. koliko god je moguće) preuzimam ja, kako bi on što manje vremena gubio na to, jer je on najiskusniji i najproduktivnij programer koji stvarno odradi lavovski deo posla... E sad, znam tačno kakva je situacija kad manje iskusan programer dobije neki task, pa krene da ga cima svako 15 minuta za gluposti, onda se dođe u situaciju da ne samo taj što zapitkuje, već i glavni programer ne urade ništa, jer ovaj treba da mu svako malo objašnjava nešto... A da ne pričamo o prekidima i prostom gubitku koncentracije sa svakom sitnicom... Zbog toga je kod nas pravilo da ukoliko iskrsne neki problem, prvo se obraćaju meni, ako ja ne mogu da pomognem, ja uvek znam ko šta radi, koji task, i koliko vremena ima i onda preusmerim to u tom pravcu, a ako i to ne uspe, onda ga pustim da sam reši problem, a ako i to ne uspe onda se obraćamo glavnom programeru za pomoć... Ali i to naravno se svodi da ga neću cimati svako 15 minuta, već čekam da se skupi nekoliko stvari pa tek onda... I naravno taj početnik programer je u drugoj klasovnoj kategoriji od programera, senior programera i glavnog programera(team leadera), tako da su te stvari sasvim očekivane, i vremenom se proređuju...

Ali dobro, to je kako mi radimo posao, sigurno važi ono pravilo 100 ljudi 100 ćudi..
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 17:50 - pre 201 meseci
jel bar taj pita nešto konkretno ili banalne stvari?

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 22.10.2007. u 11:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 17:57 - pre 201 meseci
Ko?
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 18:06 - pre 201 meseci
Citat:
ventura: Ko?


pa ovaj šta je ispitivo svakih 15 minuta
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 18:16 - pre 201 meseci
Verovatno svaka firma ima neke svoje principe rada, ne verujem da se može napraviti paralela za sve.

Ja sam naleteo na sledeći slučaj:
1 NIVO: gazda + nekakav administrator (objasnicu kasnije)
2 NIVO: 2 vrhunska progamera
3 NIVO: 15-tak programera
4 NIVO: 20-tak volontera programera

Da krenem otpozadi:

(4) To su bili talentovani studenti koji bi da nesto nauce ali i da budu kandidati za 3 nivo. Oni su uglavnim vrsili Whitebox i Blackbox testiranje projekta, a najcesce su za pocetak isli po Helpu i trazili neusaglasenosti, dakle bug je ako u Helpu pise jedno a program radi drugo, bez obzira sto program radi i vise nego li Help tvrdi. Na primer u Helpu ne piše da je moguće štampanje. Takodje, dobijali su i delove koda, najcesce klasa i trebali da je nateraju da pucaju za odredjene vrednosti parametara. Ko se pokaže kao talentovan, mometalno ide u 3 nivo (odakle već neko sam odlazi zbog iscrpljenosti, nezadovoljstva ili neznanja).

(3) Tu sam bio i ja. Dužili smo između 1 i 5 podsistema, zavisno od njihove složenosti a i stepena verziranosti samog programera. Ko će šta da duži, određivali su oni iz nivoa 1 i 2, bez administratora. Naša primarna misija *nije* bila da napišemo kod, nego da projektujemo podsisteme. Zapravo bio je greh reći u govoru PISANJE koda. Gazda se opsano ljutio. Takođe, greh je bilo reći i TESTIRAO sam kod, trebalo je reći verifikovao sam kod. Testiranje je nešto sasvim drugo, barem po njemu... ima tu i istine.

Dakle, u Wordu smo crtali (sa screenshotovima iz Delphija :) ) kako šta treba da izgleda i šta treba da radi, kao da je Help u pitanju, a sam projekat (ko je umeo) projektovao je u UML/Rationa Rose-u (on je samo dekriptivan, pa ne treba sporedna dokumentacija u vezi toga, naravno).

A kad se programira? Čekaj, još je rano!

(2) Ovo su najbolji, najverziraniji programeri u ekipi. Oni zajedno sa gazdom čine Product Team i donose sve važne odluke. Oni razvijaju ključne podsisteme projekta i daju zeleno svetlo za neki podsistem koji ovi iz nivoa 3 treba da urade. Kada neki programer iz nivoa 3 projektuje neki podsistem, šalje se njima na verifikaciju. Oni proučavaju funkcionalnu secifikaciju (pomenuti Word dokument) i UML i daju primedbe. Prodje i po nekoliko revizija (iteracija piši/briši) dok se ne dobije zeleno svetlo za početak kodiranja.

E, tek tada ide kodiranje. Drugim rečima, ni jedna jedina linija koda bez projekta nije vredela ništa.

(1) gazda, donosi odluke kad ko treba da se ukloni iz ekipe. Vodi računa da izvređa i omalovaži one iz nivoa 3, ne bi li im smanjio platu i naterao da rade još više, 24h ako može, i gleda da ohrabri one iz nivoa 4 da upadnu u klopku. Inače, zvuči suludo, ali onaj projekat koji su odradili oni iz nivoa 3 je zlata vredan. Takvo nešto, servirano na tacni i pročišćeno od svih mogućih anomalija može bilo ko da uradi, pa čak ne mora niko iz ekipe. Daće ga na berzu ako treba. Taj (sa strane) koji za 1000DEM odradi taj podsisterm smatraće se srećnim, ali je gazda mnogo srećniji jer je to tek pola plate/plata jednog programera u toj ekipi, i njemu vredi barem 100x više od tih 1000DEM kada je u sklopu projekta.

(1) administrator (najneukiji od svih, uopšte i nije programer, pitanje je da li i tablicu množenja zna 100%), skuplja informacija od svih.

Svaki radni dan programera je morao biti dokumentovan stavkama (šalje se emailom)
1. šta sam danas radio
2. na koje sam probleme naišao
3. šta ću sutra raditi

... na osnovu toga pravi neke tabele i obaveštava 1 i 2 nivo (dnevni izveštaj).

Naravno, on služi i da fotokopira i šalje potrebene knjige, nabavlja softver (tada je bio Dial-up), da deli platu, cinkari po potrebi u korst gazde.

E sad, nama programerima je bilo PREĆUTNO ZABRANJENO da arčimo skupo vreme onih iz nivoa 2, pa smo bili prepušteni sami sebi i Guglu. Džaba smo emailom kontaktirali onu dvojicu, oni se jednostavno ne jave ili se jave kasno. A možda je to i bila neka taktika da nas se otarase kada privedemo projekat i interfejse kraju... he he :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 18:28 - pre 201 meseci
Citat:
MarkoBalkan: pa ovaj šta je ispitivo svakih 15 minuta


Pa to ti je slučaj sa svakim novice programerom... Uglavnom su to banalnosti vezane za sam projekat, neke tehničke nedoumice i sl... A ako nešto ne zna, tu mu je F1 i Google pa nek traži sam, jer takvih problema&rešenja obično ima na tone po netu.. Plata mu to dozvoljava... A ako baš je neki problem onda ide ko što sam napisao...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 20:43 - pre 201 meseci
Citat:
ventura: Pa to ti je slučaj sa svakim novice programerom... Uglavnom su to banalnosti vezane za sam projekat, neke tehničke nedoumice i sl... A ako nešto ne zna, tu mu je F1 i Google pa nek traži sam, jer takvih problema&rešenja obično ima na tone po netu.. Plata mu to dozvoljava... A ako baš je neki problem onda ide ko što sam napisao...


a dali mu rok to dozvoljava?

ako je stiska, vremena malo?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dialup.blic.net.



+6455 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 21:07 - pre 201 meseci
Teško da neka firma/tim sa rokovima zavisi od rada junior programera... Obično isti rade trivijalne poslove u početku, i ima dosta vremena za sve...
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.adsl.net.t-com.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?21.10.2007. u 21:19 - pre 201 meseci
Citat:
ventura: Teško da neka firma/tim sa rokovima zavisi od rada junior programera... Obično isti rade trivijalne poslove u početku, i ima dosta vremena za sve...




ovaj odgovor se tražio.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 08:17 - pre 201 meseci
@ventura
Ovo što sam napisao podrazumeva da je tako nekom junior programeru dovoljna relativno
kratka instrukcija posle koje može samostalno da dovrši istraživanje. Smaranje na
svakih 15 minuta sigurno nije nešto što bi se tolerisalo :)

@X files
Ovo što si opisao je previše rigorozno i sigurno ne doprinosi finoj radnoj/timskoj atmosferi.
Potseća me na priče o Džordžu Lukasu koji je poznati psihopata i u koga je zabranjeno čak i gledati ili sledi otkaz :)
Inače, kategorija 4 potseća po opisu najpre na QA/QC ekipu (white/black box).
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 08:59 - pre 201 meseci
Citat:

Ovo što si opisao je previše rigorozno i sigurno ne doprinosi finoj radnoj/timskoj atmosferi.

Da, slažem se sasvim, ali to je valjda bio deo strategije. U toj ekipi niko ni u koga nije imao apsolutno poverenje. Posao je bio polu TelJob (na daljinu). Sastajala se ekipa barem 2 puta mesečno u BG-u da se licem u lice razgovara o važnim aspektima razvoja projekta.

Citat:

Potseća me na priče o Džordžu Lukasu koji je poznati psihopata i u koga je zabranjeno čak i gledati ili sledi otkaz :)

Ni ovo nije daleko od istine. Kako se dobar deo posla radio od kuće, postojao je Web interfejs da se prijaviš/pauziraš/odjaviš. Radno vreme je bilo 8h, i za to vreme je shodno tvom statusu gazda zvao da vidi jesi li na radnom mestu. U početku sam pauzirao i kad idem u WC, a pogotovo kad doručkujem, ručam. Ako radni dan zatvoriš sa 08h15min, gazda se ljutio rečima - jedva čekate da završite posao.
...i da ne detaljišem, već sam i zaboravio sve što se negativno događalo. Da ne pominjem zaostatak plate za 3 meseca koji su zapravo veštački otkazni rok.

Poenta je bila u tome da je za razmere tog projekta broj programera bio mali i nije bilo vremena za nečiju obuku. Trebalo je odjednom znati i UML i CVS i zagnjuriti se u projekat koji se kompajlirao satima. Tip je čak nudio raznim fakultetima da im opremi najsavremenije računarske učionice u kojima će da rade po "njegovom" programu, a da za uzvrat godišnje njemu daju jednog/dva studenta koji su nabolje savladali "obuku".

Izrabljivanje na balkanski način.

Citat:

Inače, kategorija 4 potseća po opisu najpre na QA/QC ekipu (white/black box).

Upravo. To i jeste bila QA/QC ekipa. Zato se gazda i ljutio kad kažemo da smo mi nešto TESTIRALI.
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 09:54 - pre 201 meseci
Citat:
X Files: projekat koji se kompajlirao satima

Ovo je jedan od razloga zbog kojeg remote posao nije preterano produktivan, ne postoji
mogućnost da se upotrebi distribuirani build sistem (osim ako nemaš klaster kod kuće).
Doduše, pitanje je koji je konkretan razlog dugog kompajliranja, neretko je problem u samom projektu.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 10:22 - pre 201 meseci
mozda mogu da momognu iskustva sa mog radnog mesta, mada mi nismo programeri vec vise administratori...
Svima nam je jasno da neefikasnost jednog coveka znaci neefikasnost celog tima, a toga ne sme da bude. Cim se problem pojavi, svi priskacu u pomoc, problem se resava, radi se dalje, pojavi se problem kod nekog drugog, opet svi priskacu u pomoc... Ponekad nervira to sto kad pocnes nesto da radis a neko te na pola prekine sa necim desetim, ali, ko hoce da mu se pomogne mora i da pomaze, tako da se to prihvata tako i veoma smo efikasni, od nas 6 uvek neko zna resenje iz momenta, nikada se ne izgube sati na proucavanje dokumentacije. E, sad, ne znam da li je taj nacin rada moguce primeniti na programere.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 10:56 - pre 201 meseci
Citat:

Doduše, pitanje je koji je konkretan razlog dugog kompajliranja, neretko je problem u samom projektu.

Projekat je pre svega bio ogroman. Zvuči nadrealno, ali u to vreme firma se obraćala Borlandu (OWL vreme) za novim linkerom koji je mogao da svari broj fajlova koji su se krčkali. I dobili su ga. Postojala je mogućnost posedovanja velikog broja OBJ + manjeg broja CPP fajlova, pa da se projekat kompajlira, ali ja sam po prirodi posla morao da imam ceo kod pa mi je to oduzimalo vreme. A moguce je i da je make fajl bio sumnjiv...
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
218.1.28.*

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Posao programera, i šta kad zapne?22.10.2007. u 11:02 - pre 201 meseci
@X files
Jedno od rešenja za takav problem je da se za svaku biblioteku napravi po jedan ili dva cpp fajla
koji bi imali nešto ovako (na primer lib.cpp):
Code:

#include "fajl1.cpp"
#include "fajl2.cpp"
#include "fajl3.cpp"
.
.
.
#include "fajlN.cpp"

Time dobijaš daleko veću brzinu kompajliranja zato što se procesira manje header-a, a i broj obj
falova je za red veličine manji. Problem sa ovim pristupom je što menjanjem jednog fajla rekompajliraš
kompletnu biblioteku. Drugi problem je što je kod retko dovoljno "čist" da bi se tako nešto uradilo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Posao programera, i šta kad zapne?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7177 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.