Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?

[es] :: Wireless :: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?

[ Pregleda: 2832 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
195.252.121.*



Profil

icon 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?23.10.2007. u 08:17 - pre 201 meseci
Radi objedinjenja mreže u firmi sa udaljenom lokacijom treba da uzmemo wireless (žične veze bilo kog tipa - frame relay ili ADSL za sada ne dolaze u obzir zbog tehničke neizvodljivosti). Imamo ponude od dva provajdera pri čemu jedan nudi vezu u opsegu 3.5 GHz (licenciran), a drugi na 5 GHz. Pošto nisam mnogo upoznat sa problematikom, malo sam švrljao po forumu i svašta čitao.
Neki moj zaključak je da bi trebali izabrati licenciran frekventni opseg. Molio bih za eventualna razjašnjenja o prednostima i manama.

Hvala
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?23.10.2007. u 16:46 - pre 201 meseci
Prednost licenciranog opsega je u tome sto ti je zagarantovano da neces imati smetnji. Na slobofdnom osegy 5.x GHz nema tkavih garancija, u svakom momentu moze da se pojavi neki izvor smetnje i prakticno nista ne mozes uraditi da nateras onoga ko ti smeta da s tim prestane.

Mana licenciranog opsega je sto je skuplji.

 
Odgovor na temu

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?23.10.2007. u 18:18 - pre 201 meseci
Otprilike tako nekako razmišljam, samo sam hteo čuti i potvrde i eventualno nečija iskustva. Cena nije problem, jer je razlika u mesečnoj pretplati manje od 20%, a imam sistem koji mora biti stalno na raspolaganju. Wireless je u ovom trenutku nužno zlo, pa ako već mora onda nek bude najpouzdanija varijanta.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
77.46.218.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?25.10.2007. u 23:57 - pre 200 meseci
Linkovi na 5 ghz staju samo kad nema struje na stubu, ili ako provajder nije osigurao tacke da su u njegovom vlasnistvu, ili ako crkne kartica, ili antena ili ufl kabal, ili cdg400 kabal, ili ako vetar ili neka visa sila unisti stub,

u sustini isti su problemi na obe strane, 5,8 je isto siguran ako i 3,5

i za oba treba licenca, koliko je meni poznato, s tim sto je 3,5 skuplja od 5,8

tako da trenutno po meni nema prepreka da se izabere 5,8 naravno ako provajder moze da garantuje da mu bazne stanice rade i da nema problema na njima,
i tako ce ti ostajati tih 20 % u dzepu, sto se dugorocno isplati,
i napravi takav ugovor sa provajderom da ti garantuje link, pa ces po tom videti koliko je ozbiljan,

sto se smetnji tice vrlo je malo mreza u Srbiji koje su uradjene na 5,8 (glavnom bckbone) linkovi samih provajdera, tako da sto se smetnji tice minimalne su, a i moze dosta da se uradi oko smetnji jer ima dosta kanala po kojima moze da se radi, opet kazem zavisi od provajdera jel moze da koristi superchanal i koliko mu licenca dozvoljava kanala, a moze da postavi opremu na tvojoj strani sa recimo grid antenom na njegovu grid, i stavi tebe na poseban kanal, i tako dalje,
zasto ne zahtevas od oba da dostave projekte o nacinu povezivanja, pa vidi tako sta ti smeraju, :)
obda me recimo zanima koliko oprema kosta za povezivanje na 3,5 ghz, koji su uslovi, daj ako imas ponudu tog 3,5 da vidimo o cemu se radi i sta covek moze da ponudi,

podrav za Pedju, uradio sam onaj link za Podjasen, ako se secas, jos davno, 26,5 km, na jednoj strani cm9 kartica, na drugoj sr5, signal je -65 dbm, volt plus-ove parabole 32 dbm, cfd400 fabricki kabal, IBM masine sa mikrotikom licenca 4,...

[Ovu poruku je menjao skymusic dana 26.10.2007. u 01:11 GMT+1]
maximus
 
Odgovor na temu

gmalavrazic

Član broj: 44119
Poruke: 37
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?27.10.2007. u 14:52 - pre 200 meseci
Ono što meni treba je VPN konekcija prodajnog centra u BG sa centralom u Subotici. Pa evo otprilike bitnih delova ponude za 3.5 Ghz:

"...
Glavna prednost sistema je mogućnost garantovanja kvaliteta servisa SLA i QoS. Oprema korisniku pruža brzine do 8Mb/s (downlink) i 8Mb/s (uplink) efektivnog protoka. Korisnik svakog bežičnog uređaja zahteva određenu garantovanu brzinu prenosa CIR (Commited Information Rate) koja može iznositi 64 kb/s, 128 kb/s, 256 kb/s, 512 kb/s ... dok je maksimalna brzina koju može ostvariti 8 Mb/s.
Korisnička oprema je tako dizajnirana da podržava sledeće režime rada: bridge, router, VLAN, NAT. Shodno svojim potrebama svaki korisnik može da odabere odgovarajući režim rada, i tako smanji kompletne troškove za svu potrebnu opremu.
...
-Povezivanje po principu KLJUČ U RUKE - Korisniku se isporučuje Ethernet priključak, tako da se postojeća računarska mreža može odmah povezati na Internet, bez dodatnih investicija u opremu.
-Besplatna registracija nacionalnog domena (Svi domeni sa ekstenzijom .YU su potpuno besplatni).
-Besplatna registracija mail servera
-Besplatne javne statčke IP adrese (Našim klijentima obezbeđujemo potreban broj IP adresa).
-Life Time Warranty (Oprema koju koriste naši klijenti je pod garancijom sve vreme trajanja ugovora).
-Redundantnost (prekid konektivnosti jednog uplink-a, automatski se kompenzuje, prebacivanjem na drugi uplink, takođe, nestanak struje napajanja neke od baznih stanica premošćen je 12-časovnim alternativnim napajanjem koje omogućava nesmetan rad u uslovima havarijskih ili restrikcijskih strujnih padova).
-Licenciranost ("ime_ponudjača" je za rad na frekventnom opsegu 3.5 GHz dobio sve potrebne dozvole od Ministarstva za Telekomunikacije, br. 491/001766/01).
-Prenosivost (ukoliko dođe do promene lokacije Vaše firme, lako možemo izvršiti reinstalaciju opreme na novu lokaciju).
-Tehnička podrška 24/7 (24 časa dnevno, 7 dana u nedelji, stojimo vam na raspolaganju ukoliko imate bilo kakvih tehničkih problema vezanih za uslugu koju vam mi pružamo).
-Jednostavnu i efikasnu instalaciju (u roku od nekoliko sati, naše stručne ekipe će postaviti sistem koji se odmah može pustiti u rad).
...
Cenovnik:

SETUP Servisa
Pristupna taksa za povezivanje, dodeljivanje opsega privatnih adresa za prodajni centar i rutiranje saobraćaja do centralne lokacije, iznosi 10.000,00 dinara neto i plaća se jednokratno pre puštanja servisa.
Korisnik je dužan da plati i zakonske poreske obaveze

Cenovnik za Internet link
Flat paket (odlike )
- cena se formira na osnovu brzine prenosa
- registracija IP adresa
- besplatna registracija co.yu domena
- besplatna registracija mail servera
za 1 mesec
Brzina kb/s mesečna cena - avans
512 18,813 Din.
1024 32,260 Din.

VPN konekcija
Za potrebe ostvarivanja VPN konekcije do Subotice, kao i pristupa REMOTE usera lokalnoj mreži, a uzimajući u obzir da broj korisnika (radnih stanica) neće biti veći od 10, sledeći model Cisco PIX uređaja je adekvatan:

Equipment Cisco GPL - 22% [$]
Cisco PIX-501-BUN-K9 464,10


Dakle, ako ja dobro vidim, sve zajedno u startu: 10000din (setup) + 464$ (Cisco)
a posle mesečno 18813din

U cenu je uključena i ON-SITE puštanje uređaja u rad.


Što se tiče ponuđača za 5 GHz on nudi MikroTik opremu i cena u startu (oprema+setup) je oko 60000 din što znači skoro duplo skuplje (uslovi ponude su slični), ali je kasnije mesečna pretplata oko 25% niža, pa na period od 2 godine ispada jeftiniji za 1000€.


Ono što mene interesuje da li u praksi stvarno znači ta garancija koja se daje u opsegu od 3.5 GHz jer meni je bitno da veze bude postojana i jer, naročito u prepodnevnim časovima, MORA da postoji stalna i dobra veza sa centralom.
 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
77.46.218.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?27.10.2007. u 23:27 - pre 200 meseci
pa ajd da ne kazem da je malo poskupo ovo na 3,5, al bogami moze se reci usluga na nivou, i to kakvom. svaka cast tim ljudima.
ovi drugi na 5,8 imaju malo skuplje povezivanje, malo vise sto bi se reklo, moze to i manje, al verovatno fursat udarili, po meni pametnije je da ti opremu daju koliko kosta u nabavci i jos par hiljada za motazu i podesavanje svega i bog da ih vidi, al jebiga,

proveri pre svega jel ima taj provajder na 5,8 licencu i dozvole za rad. to je vrlo bitno, a mozes da ih pustis da postave opremu , da se vidi jel to i kako radi, pa tek onda da im platis i placas.

ja licno sam skoro radio ip video nadzor, i nisam nista racunao i naplacivao dok nisam sve dobro istestirao i prezentovao vlasniku , pa tek onda novac.

u sustini, ni sa ne znam, 1000 e na dve godine je znatna usteda, a mislim da mozda ponudis ovom na 5,8 dugoracan ugovor pa da jos supusti cenu, jos ce biti isplativije,

a kad pomenu jutarnje i popodnevne casove, neka on postavi dobar link izmedju tebe i njega i ne treba da se brines nista, jer ja na 5,8 radim IP video nadzor i nisam do sada naisao na probleme, sve radi vec neko vreme besprekorno,

tako da sto se mene tice kako zelis,
maximus
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: 5 ili 3.5 GHz za poslovnu namenu?

[ Pregleda: 2832 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.