Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...

[ Pregleda: 3020 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rajo88
Bojan Atanaskovic
Vrnjacka Banja

Član broj: 87219
Poruke: 264
195.252.113.*

Jabber: rajo88@hotmail.com
Sajt: www.vrnjackabanjacaffe.co..


+1 Profil

icon Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 02:12 - pre 200 meseci
Zelim da od jednog starog racunara napravim ruter, a on poseduje procesor od 133 MHz i 16 MB RAM-a. Da li je to dovoljno?

E sad, bio sam na Mikrotik-ovom sajtu i u download sekciji sta bi trebalo da skinem i kako da instaliram?

Znam da treba da dovedem napon od 3V na jednu nozicu, skinuo sam semu i to nije problem.

Ubacio bih karticu TP-Link 551G, cuo sam da ona moze da razvije i do preko 150mW? Is that true?

Koliko lan kartica je minimum potrebno?

Gde bih mogao da nadjem neke razumnije knjige ( moze i na engleskom ) jer na mikrotikovom sajtu mi je ono sve " s brda, s dola "

Nadam se da vas nisam ugnjavio ovolikim pitanjima, ali nigde nisam nasao bas ove stvari, sve se tice kasnijeg podesavanja...

Zahvaljujem se svakom na ulozenom vremenu i trudu oko odgovora ovih pitanja...
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}

www.vrnjackabanjacaffe.com
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 09:37 - pre 200 meseci
taj comp bitrebao raditi sa tikom ;) samo moras srediti napajanje na PCI slotu, u koji ces ubaciti tu wireless karticu. Mikrotik RouterOS nije besplatan, tako da ti to sto skines sa njihove stranice nece bas pomoci. dvije mrezne kartice su minimum, da bi uopste bilo smisla instalirati router. mozda help na tikovom sajtu i jeste s brda s dola, ali ces se mozrati s njim druziti poprilican dio vremena, mislis li nesto nauciti i skontati. imas na netu dosta i video tutorijala, ali se oni manje vise baziraju na tom istom helpu. dosta toga mozes naci na
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Main_Page
koristenje tolike snage na ap-u (ako ce kartica raditi kao ap) nije zakonski dozvoljeno.
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 11:19 - pre 200 meseci
Rajo, mnogo si stedljiv. Dobro nisi planirao da korsitis neki Sinclair ZX Spectrum kao ruter.

U specifikaciji Mikrotika pise da je minimalan RAM 32 MB. Iskustvo je pokazalo da je to dovoljno samo za najosnovnije poslove, a da je 64MB realan minimum.

Ako zaista mislis da koristis Mikrotik, onda treba tome malo vise da mu se posvetis. Prvo treba da naucis podosta o umrezavanju uopste. Mikrotik nije nesto sto DL-ujes sa sajta, instaliras, nadjes krek i to radi. Sa njim moras da znas sta radis. Nije slucajno sto je dokumentacija za MT "zbrda-zdola". To je namerno, da drzi na odstojanje ljude koji ne znaju dovoljno da bi koristitili Mikrotik. Cak ni od njihove tehnicke podrske neces izvuci pomoc ako vide da nemas odgovarajuce predznanje.

Sto se wirless akrtice tice, 551 ce ti raditi posao, ali ce to 651 raditi bolje. Nemoj nikada juriti najjeftinije resenje, jer ono kad tad ispadne skuplje. Nemoj juriti ni snagu. Te kartice su namenjene da rade sa snagom 17dBm, i to nije bez razloga. A i nelegalno je.

Odes na Google i ukucas +uputstvo +mikrotik. Sigurno ce ti izaci neko uputstvo na srpskom.

 
Odgovor na temu

rajo88
Bojan Atanaskovic
Vrnjacka Banja

Član broj: 87219
Poruke: 264
*.beobug.com.

Jabber: rajo88@hotmail.com
Sajt: www.vrnjackabanjacaffe.co..


+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 18:04 - pre 200 meseci
E, Pedja, sad cu da ti objasnim sta ja zapravo hocu i kako sam zamislio sve to da izvedem:
Bio sam na tvom sajtu i stvarno, svaka pohvala, teksovi su na nivou, ali nigde nisam nasao osnovne instalacije i podesavanja. Naime, posto imam veoma losu konekciju sa wireless provajderom, ( tj, ja njega vidim dobro, ali on mene vidi malo ispod donje granice ) resio sam da taj signal pojacam. Za pocetak, perobacu sa tanjir antenom precnika 1.2m i biquad-om u sredini, mislim da bi to kolko tlko trebalo da bude bolje od dosadasnje yagi antene.
Druga stvar koju sam mislio jeste upravo ruter. Posto imam nekog starog „keca“ mislio sam njega da iskoristim. Odlucio sam se za MikroTik iz dva razloga: spojio bih korisno i edukativno. Posto je svet informacionih tehnologija veoma obiman, veoma je tesko poznavati sve oblasti podjednako dobro, tako da sam se ja odlucio da se usmerim ka mrezama. Praksa na Mikrotik-u za sopstvene potrebe bice i jedno veliko iskustvo za moje dalje usavrsavanje. Nadam se da si me razumeo.
U mreze se ne razumem bas najbolje, najvise sto sam radio je povezivanje 15-tak racunara sa jednim glavnim ( serverom ) , a sto se tice rutera, nisam nikad to radio, ali ne mislim i da necu uspeti. E sad, zbog cega preferiram na pomaganju sa foruma: pa ovo je slicna situacija kao u programiranju( ako sam ja napravio dobru paralelu ): naime, jedan isti problem moze se resiti na nekoliko nacina, u zavisnosti kako ga ko prepozna, a nije potrebno samo napisati resenje vec ga i protumaciti.
Zahvaljujem se svakom ko mi pomogne, jer ovo ce mozda biti korisno ne samo za mene vec i za mnogo ljudi koji se upustaju u ovu izradu...

P.S. Nabavicu onda neki drugi racunar, mada ja na ovom imam instalirano 32MB, medjutim, izgleda da bios ne vidi visi od 16, a ko sad da flesuje BIOS star preko 10 godina...

[Ovu poruku je menjao rajo88 dana 29.10.2007. u 23:39 GMT+1]
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}

www.vrnjackabanjacaffe.com
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 20:39 - pre 200 meseci
@rajo88

Nadam se da znas da ovaj forum ne podrzava pirateriju?
http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici

Na dobrom si putu ka zakljucavanju teme...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

rajo88
Bojan Atanaskovic
Vrnjacka Banja

Član broj: 87219
Poruke: 264
195.252.113.*

Jabber: rajo88@hotmail.com
Sajt: www.vrnjackabanjacaffe.co..


+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 21:02 - pre 200 meseci
U prethodnom postu nisam izlozio nista sto bi skrnavilo pravilnik ovog foruma !!!
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}

www.vrnjackabanjacaffe.com
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 21:18 - pre 200 meseci
A ovo?
Citat:
rajo88: Citao sam za licencu, ali pretpostavio sam da moze i crack-ovana verzija jer moj komsija takodje pravi rutere sve sa jednom istom verzijom. ( kakva crna licenca, kad pogledam u WinBox-u, sve iste verzije Mikrotika).




14. Stop krađi softvera

Na ES forumima je zabranjeno objavljivanje serijskih brojeva ili "crack"-ova koji omogućavaju nelegalno korišćenje softvera bilo koje vrste. Takođe je zabranjeno postavljanje linkova za ilegalan download komercijalnog softvera. Ovakve teme će biti obrisane, a korisnik opomenut.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
80.93.231.*



+28 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...28.10.2007. u 21:43 - pre 200 meseci
Gos'n' SuperModerator, sam si sebe demantovao.
Čovek nije prekršio ovaj član, a po mom mišljenju, nije ni imao nameru da to učini.
Veći deo korisnika ovog foruma zna koje se i kakve verzije MT vrte na mašinama.

Back from offtopic:

Moj ti je predlog da kupiš već gotov uređaj koji na sebi nosi MikroTik. U pitanju su RouterBoard ploče
koje nemaju mehaničkih delova (čitaj Hard disk) i ceo OS drže u flash memoriji. Prednost ovih ploča su i manji gabariti od PC mašine.
Na ovaj način dobiješ i legalnu verziju OS-a koji možeš da upgradeuješ uvek sa novom verzijom.
Pogledaj www.routerboard.com, jedna firma u BG prodaje ove proizvode. Da me SuperMod-ovi i ostali ne bi grdili,
javi se na private, pa ću ti dati kontakt firme, mada se ta firma dosta pominje na forumu.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

rajo88
Bojan Atanaskovic
Vrnjacka Banja

Član broj: 87219
Poruke: 264
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: rajo88@hotmail.com
Sajt: www.vrnjackabanjacaffe.co..


+1 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...29.10.2007. u 22:43 - pre 200 meseci
bakara:

Ispravio sam prethodni post. Stvarno mi nije bila namera ni da promovisem piratske sajtove, a ni podsticanje da drugi koriste piratski softver.

acatheking:

citao sam o ovoj firmi i gledao sam gotove uredjaje, odnosno ploce koje proizvode. Meni ipak nije potrebno toliko ulaganje, zato sto pravim kucnu varijantu, odnosno na ruter bi bilo povezano dva racunara koji bi delili internet konekciju.

ruter prvenstveno pravim zbog loseg prijema signala, sto mislim da cu ruterom postici malo bolji. U svakom slucaju hvala za pretodni post.
#include <music.h>
#include <beer.h>
#include <girls.h>
main(){ run(partytime);}

www.vrnjackabanjacaffe.com
 
Odgovor na temu

EmirHozic

Član broj: 158868
Poruke: 520
91.191.37.*



+7 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...29.10.2007. u 23:26 - pre 200 meseci
ruterom se ne postize bolji signal, ispravite me ako grijesim, bolje uloziti u parabolu, osjetljiviju karticu i slicno nego praviti ruter, CLS mercedes ne cini makadam boljim putom, iako se meckom lakse voziti po njemu.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...30.10.2007. u 10:14 - pre 200 meseci
Rajo, prvi link koji ti izbaci Google po onim kljucnim recima ti je potpuno uputstvo na srpskom kako da namestis Mikrotik da radi osnovni i dovoljan posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Nekoliko pocetnickih pitanja u vezi Mikrotika...

[ Pregleda: 3020 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.