Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izumire li fotografija kakvu poznajemo?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15699 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 13:16 - pre 200 meseci
da, ali šta ćemo sa tehnološkim razvojem?
Ako za 25 godina svaki časopis koji drži do sebe bude imao hologramske slike nove generacije?
Ako dođe trenutak da kamere snimaju frejmove veličine 10 ili 50 Mb, pa se sportski događaji budu snimali na takav način da bi se onda vadili detalji. mnogo će biti bitnije da se osoba koja to vodi razume u kompletnu tehnologiju, nego spretno fotografsko oko.
Ja ne pričam o sutra ili za koju godinu, to je proces koji traje.
Realno, i knjige će sve više odumirati, ne možda u ovom veku, ali u sledećem sigurno... digitalne novine koje će umesto fotografija imati filmske zapise.
Krajem sedamdesetih niko nije verovao da će gramofonska ploča nestati, pisaće mašine takođe. dslr aparati su glomazni i zauzimaju mnogo mesta; neki novi optički sistem smešten u minijaturno okruženje a boljih tehničkih karakteristika istrebio bi ih za deset godina.
Već danas crnobeli časopisi ne mogu da opstanu, crnobele stripove klinci neće da čitaju; sasvim je blisko pameti da će tehnološki napredak stvoriti "pametne" časopise i knjige, albume fotografija koji će zapravo biti minilaptopovi sa fantastičnim prikazom na ekranu. Naizgled, ovo što ja pričam je samo tehnološka novotarija, ali nije, kolor je istisnuo crnobelo, nešto novo će istisnuti i kolor, to je prirodan proces. Fotografija će opastati ali će izgledati potpuno drugačije, da mogu da zamislim kako bio bih Leonardo ili bar Tesla a ne ovo što jesam.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
77.105.3.*



+896 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 13:26 - pre 200 meseci
Au bre... mnogo cete boleti glava ako nastavis ovako.

Opusti se i koristi taj aparat da zabelezis momente po kojima cete pamtiti.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 13:32 - pre 200 meseci
Ja ne fotkam da bi mene pamtili, nego da meni ostane podsetnik.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 14:29 - pre 200 meseci
Citat:
cozmo_im: Au bre... mnogo cete boleti glava ako nastavis ovako.


Mislim da njega vise brine izumiranje fotografskih profesionalaca i ekspanzija foto-amatera, nego "Izumire li fotografija kakvu poznajemo"
S` toga bi i naslov trebalo promeniti da bude u skladu sa tim
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 15:08 - pre 200 meseci
O, ne, narotiv. Ja žudim da fotoprofiji nestanu i da se uvede potpuno besplatan i slobodan protok fotografija i njihova neograničena upotreba u bilo koje svrhe.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
77.105.3.*



+896 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 15:53 - pre 200 meseci
E jeste sad... od cega ce onda ljudi da zive... Ko bese ono ukinuo novac... e, da Gadafi...

Ne moze to tako... uvek ce neko imati talenta ispred drugih i sposobnosti da to unovci... mozda ce tehnika/tehnologija napredovati, ali stvari se nece toliko promeniti...

Suludo je ikad ocekivati to sto ti mislis...
 
Odgovor na temu

vlayco74
Indjija

Član broj: 140962
Poruke: 29
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 18:40 - pre 200 meseci
To je isto kao što su rekli da će umreti novine i radio , a oni se i dalje prodaju i žive .
TO DARE IS TO WIN
TOTTENHAM HOTSPUR LONDON
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 18:50 - pre 200 meseci
pa, nešto nestane, nešto ne nestane; nešto izumre, a nešto se preoblikuje.
Ja sve vreme govorim o drugačijem obličju, jer fotografija nije medij, već sredstvo, dakle, nije u rangu novina i televizije nego gramofonske ploče, dakle, zamenjiva.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-1.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 20:00 - pre 200 meseci
@Paramecijume,
ne znam shta ti mislish ali pismo kao forma izrazavanja postoji vec vishe milenijuma pa ipak,josh uvek nije istisnuto,niti je ozgubilo vrednost...
gledam Tvoj pochetni posti kljuchne rechi koje mi bodu ochi su "zamislite,pretpostavljam,npr.,..."
puno bre nagadjash...pa bash to kad xzyc ljudi bude imalo fotoaparate ce ne da potisne kvalitet,nego da ga istakne...shta mislish jel cvet vishe vishe upadljiv medj' korovom nego medj' drugim cvecem...?kakva bre tehnologija nekom da dash opremu basnoslovno vrednu a bez talenta i dash genijalcu shtao i kanap shta mislish ko ce biti bolji...?(jedna moja drugarica koristi loshiji aparat od mog i to filmash-i to nije profi klasa i nije vrhunska optika i kompakt digitalac i fotke su joj bolje od dobrog dela likova koji koriste 4-5 x skuplju opremu-ali ona ide na Fotografiju,na Akademiji...)
bdw pitaj DJeve ali zvuk na plochama je josh uvek kvalitetniji nego li digitalija...a pored mnoshtva digitalnih formata knjizevne literature za mene je knjiga josh uvek bolji,prijatniji i sigurniji nachin konzumiranja knjizevnosti i chuvanja informacija...nije sa ekonomskog aspekta,OK i shto se tiche ushtede prostora ali sve drugo-papir je papir!
@Amomchil ne bih se slozio da je pre sve to bilo jeftinije...solidan slr +par OK objektiva je koshtao chak i vishe nego li DSLR +isto danas...troshak filma +izrade da zanemarimo...stvarno cenim Tvoje mishljenje ali mislim da ovog puta malo greshish u proceni ali OK ovo je periferno u odnosu na glavnu tematiku,i poentu priche-@Paramecijum:daj 100tini ljudi-"obichnih"vozacha F1-ice i Shumaheru neshto malo slabije,i stavi ih na stazu i shta mislish ko ce da pobedi trku...?
...pricha koju sam prichao i kad je bila tema monitor-LCD VS CRT i iza iste stojim 100000 %
-imash datu situaciju i date okolnosti,uglavnom nesavrshene i UVEK morash izvuci maximum iz onog shto imash, tj balansirati,praviti kompromise-ako chekash savrsheno e pa to ne postoji...
mali offtropic,mozda-dzaba shto me ubedjivashe da fotografska teorija kaze da je minimalna brzina slikanja iz ruke 1/15,1/20,30s,kad ja praktichno mogu(u 70% slucahejva)da izvuchem skoro uvek 1/5, a neretko/uz prilichnu koncentraciju-i 1/2 s...da dobijem UPOTREBLJIVU fotku...dzaba shto teorija kaze suprotno...shto sa pop-up blicem odradih vec 2 svadbe i ljudi zadovoljni,i shto koristim stativ od ~20 evra za DSLR(uz maximalni oprez naravno!)...
..poenta moje priche?>pa izvlachim maximum...koliko god realno mogu i koliko okolnosti dozvoljavaju/zahtevaju...
Znam da rasprava s Tobom Paramecijume uglavnom bash i ne vodi dalje od pochetka-i na kraju kao i na pochetku Ti si uvek u pravu,bar Ti tako mislish,ali dobr Boze moj,Internet je slobodna razmena informacija svako pishe shta hoce pa tako i Ti i ja...samo bi mogao da se potrudish da malo drugachiej komunicirash sa sagovornicima(govorim chitajuci Tvoje druge postove,kao i iz lichnog iskustva...)
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-67.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 20:20 - pre 200 meseci
Citat:
ne bih se slozio da je pre sve to bilo jeftinije...solidan slr +par OK objektiva je koshtao chak i vishe nego li DSLR +isto danas...troshak filma +izrade da zanemarimo..

Mislio sam na ovo - za 200-300$ je mogao da se kupi osnovni SLR sa nekim 50/1.8 objektivom i to je bio standardni paket. I ta kombinacija je mogla da pravi rezultate slične najskupljoj opremi. Film i izradu na stranu, govorili smo o početnom ulaganju.
Danas treba ipak oko 1000$ za solidan DSLR paket, a i onda se ne radi o vrhunskim rezultatima, npr. oni sa 5D nude bolji kvalitet. Jasno, pitanje je šta je "dovoljno dobro", ali to je druga stvar. I dalje mislim da sada treba uložiti više u opremu nego nekada da bi se bio smatranim "ozbiljnim fotografom".

Ali troškovi eksploatacije su druga stvar i tu se potpuno slažem sa tobom. Učenje se ranije plaćalo, sada je škljocanje džabe, posle početnog ulaganja. Zato se i napreduje toliko brže.
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?08.11.2007. u 20:53 - pre 200 meseci
ja nisam nigde rekao da sam neizostavno u pravu, niti da sam uopšte u pravu.
Razmišljam naglas i pokušavam da razmenim mišljenja sa ljudima voljim da takođe prozbore koju na ovu temu.
Zar je toliko bitno ko će na kraju ispasti da je u pravu.
Nije lepota u ostvarivanju cilja, nego u putu do cilja.

Fotografija se promenila i dalje se menja.

što se tiče zvuka sa gramofona da je bolji od digitalije, to je besmisleno. Ploča ima brojna ograničenja u opsegu i dinamici, a jedino što je kao prednost to je neujednačeni hod igle koji stvara određena kolebanja zvuka koja, poput noisa na površini ofarbanoj u Fotošopu, doprinosi realnosti. No, te neravnomernosti se mogu, kada bismo hteli, lako simulirati u digitaliji i dodeliti svakom zvuku. Ne postoji ton ili kombinacija tonova koji se ne mogu odraditi digitalno, a obrnuto ne važi. Ploča je slepa i gluva za tonove preko 14000 Hz. To je isto kao da kažeš da je film bolji od senzora jer kada se malo i sitno zagrebe dobija se utisak patine na fotografijama.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
212.200.239.*



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 07:47 - pre 200 meseci
Nevezano za temu...
Kada jednog dana budu istrazivali ovaj i buduci period ljudskog bivstvovanja plasim se da ce malo toga moci da zakljuce.
Sve se cuva na plastici koja kakva da je ce da premine, na diskovima obicnim i flas koji opet imaju svoj rok trajanja a i papir koji se koristi danas ne moze dugo da pozivi. Sve mislim da ce se imati vise podataka o 19-om i 20-om nego o 21-om veku.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
77.105.3.*



+896 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 08:57 - pre 200 meseci
Citat:
Paramecijum: što se tiče zvuka sa gramofona da je bolji od digitalije, to je besmisleno. Ploča ima brojna ograničenja u opsegu i dinamici, a jedino što je kao prednost to je neujednačeni hod igle koji stvara određena kolebanja zvuka koja, poput noisa na površini ofarbanoj u Fotošopu, doprinosi realnosti. No, te neravnomernosti se mogu, kada bismo hteli, lako simulirati u digitaliji i dodeliti svakom zvuku. Ne postoji ton ili kombinacija tonova koji se ne mogu odraditi digitalno, a obrnuto ne važi. Ploča je slepa i gluva za tonove preko 14000 Hz. To je isto kao da kažeš da je film bolji od senzora jer kada se malo i sitno zagrebe dobija se utisak patine na fotografijama.


Ne slazem se. Zvuk sa grafomofona je drasticno meski i prijatniji za uvo nego zvuk sa digitalnih uredjaja (CD audio recimo). Nije po dinamickom opsegu bolji naravno i degradira se kvalitet vremenom ako se ploce ne cuvaju i ne menja glava/igla, ali daleko prijatniji za slusanje nego audio zapis sa CD-a (opet i CD ploca ima rok trajanja). Niko dosad nije simulirao uspesno zvuk sa gramofona, ona vestacka pucketanja i pokusaj simulacije zvuka sa gramofonskih ploca na nekim pesmama zvuce apsolutno smesno... (iako se radi o ultra produkciji).

Mada, evo imam ploce stare tacno 30 godina u savrsenom stanju, nit pucketaju, nit su izgubile dinamiku...

Dobar je osecaj kad gledas hidrauliku kako nezno spusta glavu na plocu i cujes onaj slatki zvuk kad igla lagano dodirne plocu... takodje, dobro odradjeni zvucnici mnogo lepse "pevaju" kad je zvuk sa ploce nego sa CD-a...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 09:08 - pre 200 meseci
Citat:
cozmo_im
ali daleko prijatniji za slusanje nego audio zapis sa CD-a (opet i CD ploca ima rok trajanja). Niko dosad nije simulirao uspesno zvuk sa gramofona, ona vestacka pucketanja i pokusaj simulacije zvuka sa gramofonskih ploca na nekim pesmama zvuce apsolutno smesno... (iako se radi o ultra produkciji).


"Prijatniji za slusanje" je cist subjektivni dozivljaj, bas kao sto su nekim ljudima distorzije koje unose elektronske cevi (tzv. "lampe") 'prijatnije' od daleko preciznijih tranzistorskih elemenata ali je neumoljiv fakat da tranzistorsko pojacalo ima daleko verniju reprodukciju zvuka.

CD je u stanju da realno prenese zvuk koji je snimljen, i u tome je eonima bolji od gramafonske ploce. Poenta medijuma je da unese sto manje suma i da sto vernije prenese zvuk (sliku) iz prirode - a ne da unosi razne "efekte" kao sto to radi gramafonska ploca.

E, sad - ako na medijum gledamo i kao na integralni element "umetnickog dela", onda mozda u nekim okolnostima ima smisla reci da, recimo, analogna fotografija ili gramafonski zvuk imaju prednost - ali samo u okviru konkretnog umetnickog dela / kreacije, nikako uopste.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

biber021
Novi Sad

Član broj: 55257
Poruke: 246
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 11:16 - pre 200 meseci
Ne dirajte mi gramofon! Ionako se rasplinula tema u 5 tema al' sad ste preterali :)

Tema je postala kao "mikro madZone" na forumu o digitalnim foto-aparatima.

Neke stvari zaista izumiru zahvaljujući digitalizaciji. Sve je jednostavno... Nema okretanja ploče, čišćenja igle, fotografija na papiru...ručnog retuširanja fotografija... Ovako gledano fotografija kakvu smo poznavali je već, jednim delom, izumrla, bar onaj deo koji se odnosi na tehnički aspekt. U svem tom prihvatanju tehnologije zaboravismo koliko je nekad bilo teško postići dobre rezultate i odjednom, pošto je sve lako i jednostavno, polako počinje da gubi smisao sve što radimo jer je sve na dva klika od nas.

Predlažem vam da večeras obrišete prašinu sa gramofona i izvučete kutiju sa starim fotografijama, ne bi li ponovo uvideli važnost "osećaja".

Prijatan dan želim! :)
 
Odgovor na temu

ya_manja

Član broj: 128907
Poruke: 40
77.46.203.*



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 13:40 - pre 200 meseci
Citat:

Ja ne fotkam da bi mene pamtili, nego da meni ostane podsetnik.

interesantno... inače delimično i jesi u pravu... sve se pretvorilo u komercijalu
 
Odgovor na temu

swinger
bd

Član broj: 43259
Poruke: 24
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 17:07 - pre 200 meseci
nama mozda i nesto znace iz sentimentalnih razloga ploce , stare fotke ali sta je sa klincima koji odrastaju na drugom medijima , ko od srednjoskolaca zna da postoje ploce sem one koje koriste dj-i a od mladjoh nema sto ni pricati
 
Odgovor na temu

AMomcil
Aleksandar Momcilovic
SW inzenjer
myVR Software
Oslo, Norveska

Član broj: 27189
Poruke: 773
*.84-48-67.nextgentel.com.



+1 Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 21:16 - pre 200 meseci
Ja sam presrećan što više nema ploča, audio traka i ostale praistorije. Baš zato što ih se dobro sećam. Kada hoću da čujem sada nešto, samo kliknem na MP3 i odmah svira. Potpuno neuporedivo veći komfor.
Slično je i sa fotografijom. U doba filma i razvijanja mnogo me manje zanimala. Sada je, pored svega, jednostavno sve mnogo zabavnije i interesantnije.
Ploče i film su, što se mene tiče, našle mesto negde uz peglu na ugalj. Pričala moja baka kako ništa tako ne opegla košulju, ne kao ove novotarije na struju...
 
Odgovor na temu

swinger
bd

Član broj: 43259
Poruke: 24
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?09.11.2007. u 22:02 - pre 200 meseci
mozmcilo jeste tako ali zar te ne uhvati sjeta pa ponekad pustis plocu , ne toliko zbog zvuka koliko zbog prisjecanja na mladost (sem ako nisi sada bas mlad )

kao i sto ponekad stavimo meso ispod saca pa onako uz zar se drustvo rasprica ( i uz lav naravno )
jeste isti ukus iz rerne mozda ali kako da pored elektro sporeta da sjedimo i da pijuckamo

uh odoh ja nadaleko i nasiroko
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?10.11.2007. u 02:39 - pre 200 meseci
Pre 15 godina pravio sam neku emisiju za televiziju i bilo mi je neophodno desetak isečaka iz filmova.
Ortak i ja smo proveli otprilike ceo dan od jutra do sutra dok nismo uspeli sa VHS traka da povadimo sve što smo želeli.
gramofoni, magnetofoni, kasete... pisaća mašina, prekucavanje i prepravljanje, šapilografisanje, masno fotokopiranje... to su artefakti prošlosti kojih želim samo da se setim ponekad, kao dana provedenih u vojsci ili na robiji.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Izumire li fotografija kakvu poznajemo?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15699 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.