Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slaganje sheme montaže proizvoda

[es] :: Access :: Slaganje sheme montaže proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7783 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 13:29 - pre 200 meseci
Već me dugo muči jedan problem pa moli pomoć oko slijedećeg.
Napravio sam bazu koja u svom ima i dio za slaganje sheme montaže proizvoda.
Shema se sastoji od 5 nivoa:

1 - Stroj
2 - Sklop
3 - Podsklop
4 - Čvor
5 - Pozicija

Kako ovo slaganje nama pravilan redoslijed nivoa jer pozicija može biti i u čvoru, i u podsklopu, i u sklopu i u stroju.
Čvor može biti i u podsklopu i sklopu i u čvoru.
Podsklop može biti u sklopu i u stroju
Sklop može biti samo u stroju.
Iz ovoga se vidi da kod slaganja izvještaja sheme montaže postoji dosta kombinacija kako bi se dobio krajnji rezultat.

U primjeru koji šaljem vidi se kako sam ja to riješio, međutim ovo mi se čini dosta komplicirano jer se ove kombinacije povećavaju jer trebam raditi i izvještaje za sheme i čvora pojedinačni i podsklopa pojedinačno i sklopa pojedinačno.

Da li netko od znalaca ima prijedlog za neko jednostavnije rješenje za dobivanje potrebnih izvještaja.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 14:33 - pre 200 meseci
Možda da razmisliš o korišćenju TreeView Control-e. Ne znam da li se može primeniti kod tebe jer ne poznajem sve zahteve tvog projektnog zadatka do kraja, mada naslućujem ponešto podsećajući se predmeta "Operaciona istraživanja u industriji".
Evo ti moj primer gde sam ja to upotrebio. Spakovan je i Mscomctl.ocx ukoliko ga nemaš već na računaru. Zato je .zip fajl malo poveći.

Shvati ovo kao ideju, a ne kao idejno rešenje koje već imam u glavi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 15:04 - pre 200 meseci
Ovo je interesantno rješenje i ja sam često razmišljao o tako nečemu, samo što ja nisam tako iskusan programer kao ti pa si to ne znam isprogramirati.
U takom slučaju morao bi imati mogućnost drag and drop funkcije za dodavanje ili oduzimanje dijelova nešto kao funkcija move u exploreru.
To je za sada malo preteško za mene.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 15:27 - pre 200 meseci
Viđao sam .ocx kontrole koje imaju i mogućnost drag and drop. Čini mi se da ima jednu na disku ali sad ne mogu da se setim gde je i sa koliko podnivoa radi. Ako nađem proslediću ti je.

Inače nisam ja baš tako dobar programer. Ne upuštam se da ih pravim već ponešto što razumem preradim ukoliko postoji softverska podrška za to.

Ispravka: Mislim da baš ova ima tu funkciju samo sam je ja isključio. Uđi u njen properties i nađi osobine
OLEDragMode i OLEDropMode i postavi na 1.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 08.11.2007. u 16:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 16:45 - pre 200 meseci
Žao mi je ali ovo je ipak malo prekomplicirano za mene.
Ne mogu se snaći u ovim procedurama.
Ako imaš volje morat ćeš mi to malo detaljnije objesniti.
Kada kliknem na pojedini zapis na stablu vidim da se otvori Help poruka, ali ne mogu naći gdje se te poruke nalaze i kako se mjenjaju.
Gdje to u propertisima mogu naći OLEDragMode i OLEDropMode i postaviti ih na 1.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 17:06 - pre 200 meseci
Ajde redom.
Citat:
pmiroslav: Kada kliknem na pojedini zapis na stablu vidim da se otvori Help poruka, ali ne mogu naći gdje se te poruke nalaze i kako se mjenjaju.


Program sam ostavio otvorenim. Može se direktno editovati u samoj Help poruci koju otvoriš na dvoklik. Inače je vezano za tabelu AA_HELP. Otvori je u izvršnom obliku i polje Poruka proširi naniže sa celim redom. Videćeš i moći direktno da uređuješ tekst. Suština strukture je u poljima: ModulID i NadredjeniModul. Znači ti određuješ hijerarhiju za tvoje 1 - Stroj 2 - Sklop 3 - Podsklop 4 - Čvor
5 - Pozicija.


Citat:
pmiroslav: Gdje to u propertisima mogu naći OLEDragMode i OLEDropMode i postaviti ih na 1.


Otvori formu Help u Design modu. Klikni jednom na Smple Node i selektuj samu kontrolu. Otvori Properties i potraži pri dnu
OLEDragMode i OLEDropMode i postaviti ih na 1. Snimi tako i probaj da premeštaš. Nije ovo baš do kraja korektno prerađen kod unutar kontrole, ali ja nisam imao više volje, a ni znanja.


 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 17:09 - pre 200 meseci
Drag i Drop kontrole sam uspio pronači i sada mi to radi.
Malo ću eksperimentirati pa se javim.
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 17:30 - pre 200 meseci
Ovo mi postaje zanimljivo ali i još uvjek dosta nejasno.
Sa dvoklikom na podatak u stablu otvori se forma HelpPoruka.
Gdje je zadana ta komanda odnosno kako je mogu promjeniti da mi otvori neku drugo formu.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 17:38 - pre 200 meseci
Citat:
pmiroslav: Sa dvoklikom na podatak u stablu otvori se forma HelpPoruka.
Gdje je zadana ta komanda odnosno kako je mogu promjeniti da mi otvori neku drugo formu.


U Private Sub sTree_DBlClick(). Moraćeš malo da eksperimentišeš. Ja sam to davno radi, tako da sam dosta zaboravio, i nemam nikakvu dokumentaciju za taj .ocx.
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda08.11.2007. u 19:23 - pre 200 meseci
Ova TreeView kontrola je vrlo interesantna, ali izgleda i da je komplicirana. I ja sam već prije na nju naišao i nisam baš našao na upute za rad sa njom pa sam odustao.
Moj slučaj sa kojm sam započeo temu je dosta kompliciran pa se bojim da će mi trebati jako puno rada ako krenem u tom smjeru pa na kraju ne dobijem rezultat koji već sada imam.

Ako je moguće da se vratimo na početak i da čujem mišljenje o mom rješenju i eventualnim sugestijama za poboljšanje istog.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 08:43 - pre 200 meseci
Ajde napiši koja je glavna aktivnost zbog koje modelujemo bazu i opiši tu glavnu aktivnost u par rečenica kako bi svi ostali laici saznali osnovne stvari o njoj. Gledajući bazu podataka ja bih pomislio da se radi o vođenju utrošaka (količinski) u okviru nekog pogona ili fabrike. Ili je to možda nešto drugo. Samo "slaganje sheme montaže proizvoda" sa kolonom Količina koje vidim u tabelama mi neznači mnogo. Šta je krajnji cilj? Koji izveštaji na kraju terba da budu omogućeni?.....
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 09:26 - pre 200 meseci
Pa ovako:

Napravio sam bazu koja se zove Proses proizvodnje.
Osnovna tablica koja se zove PROCES je popis svih pozicija koje se proizvode u kojoj se nalaze polja

ID proizvoda
Broj pozicije
Naziv
Šifra materijala od od kojeg se proizvod-pozicije prave


Šifra je povezana sa drugom tablicom PROMAT u kojoj je popis materijala:
Šifra materijala
naziv materijala
JM
Šifra skladišta u kojem se materijal nalazi

Tablica PROCESOP je popis tehnoloških operacija po kojima se pozicije proizvode i sadrži polja
Redni broj radne operacije
Komto radne oeracija
Radno mjesto
Opis radne operacije
Popis alata sa kojima se radi
vremena izrade itd

ovo je osnovno

Sada je sa od podataka iz tablice PROCES slažem proizvod i dobivam bazu svih gotovih proizvoda koje radim.
Ova baza služi sa izdavanje
radnih naloga
radnih listića
Trebovnica
Zbirnika materijala
Kalkulacije vremena izrade

toliko za sada.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 09:58 - pre 200 meseci
Ok. Ja bih krenuo ovako. Zadržao sam tvoje tabele: Stroj, Sklop, Podsklop, Cvor i dodao Pozicija. Njih tretiram kao šifarnike. Svaki StrojID, koji je i PK za tu tabelu, pojavljuje se samo jednom u okviru tabele Stroj. Ima naziv, a i ne mora. Ima kolicinu. Isto je i sa svim ostalim navedenim tabelama. Centralan tabela je ShemPovezivanja. Ona za sada sadrži sve spoljne kljuščeve ostalih tabela i RedniBroj kao PK. Veza je kao što vidiš 1:∞ od svakog čifarnika ka njoj. Razmišljaj u tom smeru. Probaj da puniš tabele i pitaj glasno ako ima šta.

Tu možeš da primeniš svaku vrstu hijerarhije i znatno uprostiš sistem relacija koje si imao.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 10:56 - pre 200 meseci
Mislim da neće ići na takav naćin zato što pojedini stroj ne mora u sebi uključivati sve od navedenih komponenti sklop, podsklop, čvor i pozicija. Več može biti sastavljen od nbilo kojih kombinacija.
Recimo samo od pozicija ili od samo od sklopova.
Ili sklopova, podsklopova i pozicija bez čvorova itd.

Zato slaganje treba početi od najednostavnijih djelova, a to su čvorovi koji su sastavljeni od dviju ili više pozicija.

Na primjeru kompjutera stroj je gotov komjuter.
Sklopovi su monitor, tasratura, miš, harddisk, štampač itd.
Podsklopovi su dijelovi npr, monitora: ekran, štampana ploča sa elektronikom, njegovo kućište sa postoljem itd
Čvorovi su opet neki sitniji djelovi od kojih se sastavljaju podsklopovi.


Zato ja prvo od pozicija moram sataviti čvorove
od pozicija i čvorova , ili samih pozicija - podsklopove
od pozicija, čvorova i podsklopova - sklopove
i od svega toga stroj odnosno komjuter.

Znači prvo moram imati bazu svih najsitnijih elemanata tog kompjutera i od njih slagati ostalo.

 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 11:17 - pre 200 meseci
Citat:
pmiroslav: Mislim da neće ići na takav naćin zato što pojedini stroj ne mora u sebi uključivati sve od navedenih komponenti sklop, podsklop, čvor i pozicija. Več može biti sastavljen od nbilo kojih kombinacija.
Recimo samo od pozicija ili od samo od sklopova.
Ili sklopova, podsklopova i pozicija bez čvorova itd.
.


Vidim da nisi ni pokušao da puniš podatke. Dečekiraj Referencijalni integritet ako te to buni. Inače on neda da se brišu slogovi u roditeljskoj tabeli dogod postoje zapisi sa istom vrednošću ključa u tabeli dete. O tom ćeš kasnije razmisliti da li ti treba. Punjenje je baš onakvo kako tebi treba. Naravno mnogo je jasnije sa nazivima ali ti si verovatno opredeljen nekim šiframa.

Ovaj sam uradio preko Lookup Wizarda da možeš lako da puniš direktno u tabeli ShemePovezivanja.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

izonic
ishab zonic
Tuzla

Član broj: 38128
Poruke: 591
*.PPPoE-4388.sa.bih.net.ba.

Sajt: www.icentar.ba


+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 11:20 - pre 200 meseci
Malo sam pogledao bazu i uocio da tvoji problemi nastaju zbog loseg rjesenja tabela.
Hajd da probamo skontati sta se to radi u jednoj firmi koja proizvodineke aparate (masine ili slicno)
Ovdje se radi o sklapanju dijelova ako sam dobro razumio.
Iz cega se sastoji jedna masina ili aparat ili stroj ili .... gledano montažerski.

Sastoji se od sklopova podsklopova koji opet mogu imati podpodskop itd.. te ovs sve cjeline se sasroje iz nekih sitnijih elemenat (dijelova)
Jedino sto ije je nepoznat termin cvor.
U tehnici se cvor pominje samo mjesto gdje se nesto grana.
U nasem slucaju to bi mogao biti sklop koji se grana na podsklopove ali on vec ima svoje ime i zove se sklop.

Moj prijedlog za tabele.

Strojevi
Sifra_ stroja-- Kluc
Naziv_Stroja
itd...


Sklopovi
Sifra_sklopa--kljuc
Sifra_Pripadnosti --->Strani kljuc od sklopa ili stroja
Naziv_Sklopa
itd...

Dijelovi
Sifra_Upisa_Dijela
Sifra_Dijela -----Kljuc iz kodne tabele dijelova
Sifra_Pripadnosti----->Sifra Stroja ili sklopa ili podsklopa
itd,,,,

Pored ovoga dobro bi bilo imati i kodne tabele:
Dijelovi
Sklopovi
Strojevi

E sad posto vjerovatno moramo i pribiljeziti sve sto radimo odnosno ločoko je uradjeno onda moramo imati i tabelu prometa

Promet
Sifra_Prometa
Sifra_Stroja
Kolicina
Datum
Vrijee_Sklapanja
itd..




zxz
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 11:40 - pre 200 meseci
Čvor je kod mene najmanji sklopljeni element i on se tehnološki više nje rastavlja.
Recimo dvije različite šipke (pozicije) koje se međusobno zavare.
A podsklop je spoj dva ili više takvih čvorova koji su spojeni šarafima i mogu se rastavljati
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 11:59 - pre 200 meseci
Tako kako Izonic kaže sam i ja učio na Industrijskom menadžmentu. No sve jedno. U korelaciju Sistem-Porces se uvek može ubaciti još jedna stepenica. Od toga sam i pošao. Njemu treba pet jakih entiteta (šifarnika) i jedan slab ShemaPovezivanja. U ShemiPovezivanja je omogućeno da se kad nestane količinski pozicije "536", promeni šema sklapanja stroja ili podsklopa, sklopa, čvora sve jedno i doda pozicija koja najbliže tehničko-tehnološki i po karakteristikama odgovara poziciji "536". Ovih šest tabela koje sam naveo treba da čine okosnicu modela sklapanja i montaže. Postoji i pristup bez promene šeme i tada se kreira nivi čvor, podsklop, sklop.....

Tabela ShemaPovezivanja treba da bude ona po kojoj će program da trči i sklapa sve moguće izveštaje o utrošcima, nabavkama i slično. Naravno da modelu fale još atributa ali miroslav treba ih doda u zavisnosti od papirnih izveštaja koji se očekuju.
 
Odgovor na temu

pmiroslav
Miroslav
Osijek

Član broj: 57354
Poruke: 298
*.dsl.optinet.hr.



+2 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 12:24 - pre 200 meseci
Punio sam tabelu iz Getsbijevog predloga i napravio još jedan Query da se vidi šta je šta, ali možda tu meni nije jasna suština jer ja opet ovdje ne vidim od čega su sastavljeni sklopovi, podsklopovi, čvorovi.

Dodao sam novu bazu pa pogledajte dali je tako šta možda bolje.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Slaganje sheme montaže proizvoda09.11.2007. u 12:41 - pre 200 meseci
@ pmiroslav

Ja sam samo napravio šemu povezivanja preko ID-a. Pokidaj veze i uradi Lookup Wizardom tako da umesto ID stavljaš i ID i Nazive a sortiranje podesi po Nazivima. Tada ćeš videti sve i neće ti trebati Query-ji. Bar ne za sada. Ovaj drugi fajl ću pogledati malo kasnije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Slaganje sheme montaže proizvoda

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7783 | Odgovora: 33 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.