Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova

[es] :: Access :: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9965 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova20.11.2007. u 22:13 - pre 200 meseci



U skoli imam temu da uradim bazu u Access-u. Tema: auto-dijelovi.

Kao pocetnik, nabavio sam knjigu o Access-u, ne zbog skole i baze koju moram odradit, vec sto me Access jako interesuje.
Pa ako ima zainteresovanih koji bi se ukljucili u mom radu bio bih jako zahvalan.
Na forumu sam vidjao slicne teme, tipa pravljenje baze u kojima je ucestvovalo vise ljudi.

Odprilike: mislio sam npr. da odradim nesto za pocetak, tipa baza od par tabela i sta je vec potrebno, a zainteresovani da mi pomognu u tome.

Ovim netrazim da mi drugi odrade seminarski, nego da odradimo neki programcic u kome ce ucestvovati zainteresovani za ovo.
U svakom slucaju, nemora biti baza auto dijelova, neka jos neko predlozi nesto slicno. Bitno je da radimo zajedno, ako je to moguce?

Ako nisam bio jasan, ili ako nesto nedostaje, ja se izvinjavam.

Sacekacu zainteresovane, pa ako sta bude mozemo se dogovoriti.


Pozdrav.



 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova20.11.2007. u 22:33 - pre 200 meseci
Pročitaj temu "Kako da definišete projektni zadatak" na linku:
http://www.elitesecurity.org/t...a-baza-podataka-procitajte-ovo
Takođe pročitaj sve Top teme. Osmisli projekat. Čitaj knjigu iz Accessa. Postavlja pitanja. Ljudi će se već priključiti kad primete nešto interesantno.

U polje pretraga upiši reč Seminarski i pogledaj druge radove.

 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova21.11.2007. u 11:07 - pre 200 meseci


Evo za pocetak sam napravio dvije tabele: tblKlasifikacija i tblRegistarArtikala.
Napravio sam qryRegistarArtikala kako bih unosio nove artikle.

Npr. Pred.Amortizer isao bi pod klasifikaciju Amortizeri u tblKlasifikacija.

Meni vec pravi problem u upitu. Kada kliknem na naziv klasifikacije “stavio sam list box” izbacuje mi sifre klasifikacije, a ne nazive, odnosno Amortizeri, Lezajevi itd.

Ocekujem prve sugestije u vezi ovoga i pomoc od zainteresovanih da mi pomognu.

Probacu da teoretski objasnim kako zamisljam ovu bazu kad nemogu prakticno.

Vec sam poceo sa klasifikaciom artikala, ali me nece, dalje sto bi ova baza trebala da ima jest kalkulacije, odnosno fakture od dobavljaca a time i unos robe u nasu bazu.
Maloprodajne racune, tj. prodaju auto-dijelova.

Primjer za kalkulaciju “unos artikala”
Vjerovatno kalkulacija ima svoju sifru, naziv dobavljaca, datum i sta je vec potrebno. Izabere se kalkulacija, tj. nova kalkulacija i idemo na unos artikala gdje nas ceka sifra artikla, kataloski broj, naziv artikla, kolicina, cijena, rabat, marza, prod.cijena, pdv, iznos itd.

Nadam se da nisam pretjerao. Pokusao sam bar povrsno da objasnim kako sam ja to zamislio.
Vjerovatno baza treba da ima forme i izvjestaje, ali mislim da je bitno prvo rijesit koje su sve tabele potrebne i pravilno ih povezati.

Toliko od mene za pocetak, ako sam sta preskocio ili pretjerao slobodno me ispravite.
Od ove baze cu naucit dosta toga, a nadam se da ce Vas biti jos koji ce ucit samnom.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova21.11.2007. u 11:37 - pre 200 meseci
To sa query-jem qryRegistArartikla i List Box-om zaboravi bar za sada, jer nema neku veliku svrhu. Query-ji su samo izfiltrirane tabele. To jest virtuelni pogled na tabelu koji zavisi od zadatog kriterijuma. Služi najčešće kao izvor podataka za forme ili reporte, a može pošto je u suštini SQL izraz da se uvuče u VBA i preko njega manipuliše sa podacima tabela.

Za sada si napravio šifarnik artikala. Slobodno kreiraj i druge tabele koje pominješ pa ćemo u raspravi oko ciljeva zadatka doći do njihovih krajnjih izgleda i međusobnih veza.
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova26.11.2007. u 15:26 - pre 200 meseci


Kreirao sam ostale tabele, koje mislim da su potrebne i povezao ih kako sam znao.
Ne znam koliko je potrebno da svaku opisujem, mislim da netusim previse.
Samo ime tabele govori njegovu svrhu.
Nadam se da ima bar neke osnove u ovom sto sam uradio do sada. Napomenucu samo da tabela tblStanjeArtikala sluzi kao lager, odnosno popis artikala koji su na stanju a koji ne. Naravno, to bi podrazumijevalo promet kalkulacija i faktura, ako sam ja to dobro povezao.

Sacekacu Vase komentare, a nadam se i pomoc.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova26.11.2007. u 20:10 - pre 200 meseci
Sve kolone koje se tiču iznosa možeš slobodno da izbaciš jer skladištenje izračunatih podataka nema svrhu. Oni se uvek mogu izračunati i to veoma brzo i efikasno u Access-u. To isto važi i za kolone Vrednosti. Ukoliko postoji PorezPDV, onda je VrednostPDV-a višak. Takođe, ako u tblKlasifikacija imaš Sifra i Naziv, onda je u tblRegistarArtikala dovoljno SifraKlas bez ponavljanja NazivKlasifikacije.
Tabelu tblStanjeArtikala bih ja preimenovao u nekakav Istorijat ili Promet jer računanje stanja verovatno neće biti jedina namena te tabele. Na osnovu toga da li je SifraFakture ili SifraKalkulacije zna se da li je ulaz ili izlaz i to ima smisla. Mada bih da sam na tvom mestu izbacio tu tabelu iz modela jer ona predpostavlja knjiženje dokumenata, a to znači ili akcione query-je ili VBA kod. Za školu bi ovo verovatno bilo previše i ne verujem da ćeš imati toliko vremena da uđeš u suštinu navedenih opcija. Jedinicu mere treba držati samo u šifarniku artikala tblRegistarArtikala i NazivArtikla ne treba spominjati u drugim tabelama, dovoljno je u tblRegistarArtikala. Sve se ostalo može odraditi putem formi, query-ja i reporta.
Zanima me odnos SifreArtikla i KataloskogBroja. Nakon ovog bi smo malo doradili Primarne ključeve i prodiskutovali veze.



[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 26.11.2007. u 21:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova26.11.2007. u 20:54 - pre 200 meseci
Evo mog predloga. S tim što ako se ne radi o klasičnom robnom knjigovodstvu koje kasnije vodi ka finansijskom, a to bih rekao jer pominješ školu, ja bih najradije izbacio tabelu tblPrometArtikla (i u njoj sam zaboravio da obrišem kolonu iznos). Stanje se može uvek izračunati pomoću query-ja i prikazati na reportima.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova27.11.2007. u 20:58 - pre 200 meseci


Zahvaljujem se na pomoci.
Istina je da mi toliko detalja nece trebati u skoli. Ali ja pokusavam da naucim sto je moguce vise, kad vec to imam u skoli. I kad vec imam priliku da ucim, posto se bazama mislim baviti i posle skole. Zato ja malo vise kreiram tih tabela.
Posto trenutno nemam vremena nikako da sjednem za racunar i izmjenim bazu kako si mi rekao, javicu se cim nesto odradim.
Ja cu se maksimalno truditi da odradim ono sto sam zamislio.

I naravno, zahvaljujem se na promjenama koje si mi poslao. Kada ih dobro proucim javim se.

S postovanjem.
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova29.11.2007. u 16:06 - pre 200 meseci


Evo, malo sam proucio bazu pa mozemo dalje.
Sto se tice tabele tblPrometArtikala, ja cu je izbaciti ako je jednostavnije bez nje, mozda je i bolje krenuti sa jednostavnijim stvarima da se neizgubim u tome svemu.

A odnos SifreArtikla i kataloskogBroja cu probati pojasnit. Posto imam nekog iskustva sa prodajom auto dijelova i koristim jedan program koji nije bas za prodaju auto-dijelova, sta hocu reci, SifraArtikla je nasa sifra u trgovini a KataloskiBroj je sifra dijela koji kada trazim nesto u katalogu za nekakvo auto, on mi izbaci kataloski broj. Jest da to izgleda komplikovano i mozda previse tih sifri, ali ima jos jedan problem koji se javlja u prodaji auto-dijelova. Sta kada dobijamo robu od drugog proizvodjaca npr. KataloskiBroj od Michelin gume nije isti sa Bridgestone gumom. Nezelim da pretjerujem, samo sam htio objasnit potrebu za KataloskimBrojem i SifromArtikla ako ste na to mislili.

S moje strane mozemo krenuti dalje.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova29.11.2007. u 17:41 - pre 200 meseci
Za tabelu tblKlasifikacija napravi običnu formu. Za tblRegistarArtikala takođe, s tim što nad poljem SifraKlase možeš napraviti Combo Box iz kojeg će se birati klasa. Za tblPartneri takođe jedna forma, dok za dokumente kalkulacije i fakture trebaju master forme i subforme. Forme možeš da praviš ovim redom i da ih napuniš sa po par slogova. Kod master formi će ti trebati Combo Boxovi za izbor Partnera, a kod subformi za izbor artikala.
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova01.12.2007. u 22:04 - pre 200 meseci



Nesto od formi sam uradio, ali imam jedan problem.
frmRegistarArtikala, za SifruKlasifikacije i NazivKlasifikacije stavio sam combo box ali pri otvaranju SifraKlasifikacije na oba combo box-a ne mijenja artikle.
Napravio sam jedan query i jednu formu koja ga koristi kako bih rijesio problem ali u query-ju mi pod NazivomKlasifikacije izbacuje prazno.

Upitom sam samo pokusao probati mogucnosti, jer nemogu odraditi combo box kako valja.

Da li se problem rijesava pravljenjem same forme i mogu li combo box-ovi radit kako treba "da se izborom na njih prilikom promjene artikla npr.sifre ili naziva mijenjaju i ostale vrijednosti", bez upita?

Sve forme sam radio kao subform ako nije problem.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova02.12.2007. u 08:49 - pre 200 meseci
Nemoj da koristiš subformetamo gde ne treba. Napravio sam par formi koje u sufiksu imaju nastavak _G. Tvoje nisam obrisao da bi video u čemu je razlika. Kod Combo Box-ova obrati pažnju na osobine: Column Count, Column Widths i List Width, jer ti one nisu bile dobro postavljene. Obrati pažnju da u Column Count navedem koliko kolona hoću da vidim iz izvora podataka, a onda namestima onih koje ne želim u Combo Box-u stavim nulu u Column Widths.

Sad po uzoru master forme za Fakture i njene podforme napravi isto to i za Kalkulacije. tako ćeš na primeru naučiti najlakše. Forme: frmKlasifikacije_G, frmRegistarArtikla_G i frmPartneri_G možeš da prebaciš i u Single Form, Continuous Forms ali pošto su šifarnici u pitanju najbolje je da ostanu Datasheet. Takav tabelarni prikaz formi je dobar jer se jednim pogledom može obuhvatiti više slogova, efektniji su rezultati sortiranja i filtriranja.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova04.12.2007. u 22:00 - pre 200 meseci


Za frmFakture stavio sam combo box na SifreArtikla tj. Naziv artikla koji nisam promijenio, i za kataloski broj.
Ista stvar se odnosi i na frmKalkulacije.
Trebalo bi da radi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova04.12.2007. u 22:27 - pre 200 meseci
Odlično. Sad napravi par izveštaja po principu kakve bi ti hteo da imaš da si gazda prodavnice autodelova ili da u njoj radiš.

Polje NazivPartnera iz tblKalkulacie možeš da obrišeš. to sam zaboravio. I prefikse u formama postavi na frm umesto ona tri tbl kod subformi. Čisto zbog doslednosti.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 04.12.2007. u 23:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova10.12.2007. u 19:04 - pre 199 meseci



Report nije onakav kako bi trebao izgledati.

Za NazivArtikla stavio sam combo-box jer nisam znao drugacije da ubacim. Ni estetski nije “docaran” ali za pocetak mi je bitno da je funkcionalan.
Suma cijena mi stoji na pogresnom mjestu jer mi u footer-u pravi gresku.

Na pocetku izvjestaja bi trebalo da stoji npr. datum fakture, partner itd. Ali kad to ubacim onda mi trazi da unesem artikle sto mi nije jasno.
Mogu li se moji problemi sa izvjestajem rijesit na neki nacin, npr. da mi izbacuje samo one artikle koje unosim za odredjenog partnera a ne sve artikle koji se nalaze
u tblArtikliKalkulacije?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova10.12.2007. u 21:15 - pre 199 meseci
Suma cena ne znači ništa sama po sebi. Napravio sam ti Sumu kolicina x cena. To već ima smisla. Ta izračunata vrednost ne može stajati u Detail sekciji kao kod tebe već u Futeru izveštaja. Što se tiče pitanja za izveštaj po dobavljaču, trebalo bi da napraviš upit sa uslovom u redu Criteria za dobavljača i da taj upit proglasiš za izvor podataka nekog novog izveštaja UlaziPoDobavljacu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova21.12.2007. u 19:25 - pre 199 meseci

Napravio sam novu formu frmkalkulacije u kojoj sam dodao izmedju ostalih,
Rabatp – rabat u procentu
RabatVr – cijena nabavnog artikla manje rabat
NabavnaCijena – je cijena koja se dobije sa oduzetim rabatom
NabavniIznos – iznos robe sa oduzetim rabatom
MarzaP- marza u procentima, iznos marze u procentima
Ruc – razlika u cijeni, razlika izmedju nabavnog iznosa robe i prodajnog
IznosBP – iznos bez poreza, nabavni iznos pomnozen sa marzom
PorezPDV – stopa poreza u procentima, stopa je 17%
PrCijena - prodajna cijena jednog artikla
PrIznos – prodajna cijena svih artikala

Evo primjera za jedan artikal:

Kolicina 2,
cijena 15km,
iznos 30,
rabat u proc% 10.00
RabatVr 3
NabavnaCijena 13.63
NabavniIznos 27
Marza 10%
Ruc 2.70
IznosBP 29.70
PorezPDV 17%
Iznos poreza je 5.05
PrCijena je 17.38
PrIznos je 34.75

Ja to izracunam na papiru ali mi je problem to uradit na formi. Probao sam i sa query-jem ali opet me zeza. Ono sto izracunam je iznos nabavne robe tj. kolicinu pomnozim sa cijenom.
Posle me zeza rabat, marza, jer kako god da ga podijelim uvijek mi pravi gresku.
Znam da su to proste stvari, ali moram pitati kad mi nije jasno, gledao sam i na forumu ali nisam nasao ono sto meni treba.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova21.12.2007. u 20:20 - pre 199 meseci
Pogledaj ovde u zadnjem primeru način kako se kreiraju izračunata polja na formi i podformi:
http://www.elitesecurity.org/t267874-1-Aplikacija-access-pitanja
I još jednom isti savet. Izbaci sva izračunata polja iz tabele tblArtikliKalkulacije. Ako ti baš treba neki iznos da se vidi na formi, napravi unbound (nevezano) polje i popuni mu Control Source osobinu kao u primeru na linku. Necelishodno je da čuvaš izračunate vrdnosti u tabeli. Problem sa zaokruživanjem reši funkcijom Round(). Pogledaj u Helpu.


 
Odgovor na temu

goran_7
Goran Maric
Nezaposlen
Doboj

Član broj: 158123
Poruke: 56
*.teol.net.



Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova27.12.2007. u 20:01 - pre 199 meseci


Uradio sam kalkulaciju, ali sada imam problem sa izvjestajem.
Kako sam izracunata polja radio u formi frmKalkulacije na izvjestaju mi ne prikazuje izracunata polja.
U izvjestaju koji sam napravio polje iznos sam dobio tako sto sam ponovo mnozio kolicinu sa cijenom, a to polje iznos vec imam izracunato u formiKalkulacije. Medjutim kada odem u tblArtikliKalkulacije to polje mi prikazuje prazno “0.00”
Slican problem mi se javlja kada u izvjestaju sabirem iznos, tj. pravi mi error.
Gdje sam pogrijesio?

Prosli put si rekao nesto za izracunate vrijednosti u tabeli ali nisam te bas skuzio.

Hvala Getsbi na svakoj pomoci do sada bez koje ne bih rjesavao svoje probleme.

Evo fajla dole.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova27.12.2007. u 21:49 - pre 199 meseci
Ne znam kako da ti objasnim, a da već nisam. Znači tvoja tabela tblArtikliKalkulacije ne treba da ima polja: Iznos, RabIzn, NabavniIznos, IznosBP, PrIznos i slična polja u kojima bi se čuvale vrednosti koje uvek možeš da izračunaš. Znači tabele treba da sadrže samo elementarne atribute tipa Cena i Kolicina, a ne i Iznos koji je proizvod ta dva elementa.
Što se tiče izračunatih polja u izveštaju i formama, oni nemaju veze jedni sa drugima. To što si napravio jedno izračunato polje na formi ne znači da na izveštaju treba da se vidi.
Konkretno za tvoj primer. Prvo premesti na izveštaju izračunato polje iz sekcije Page Footer u sekciju Report Footer, a u Control Source te kontrole Text24 stavi =Sum([kolicina]*[cijena]). Takođe i u Detailj sekciji ponovo dovuci iz tabele kontrolu Cijena jer je bila postavljena kao unbound (nevezana), a treba da bude vezana.

Evo jednog primera za tebe i buduće interesente, o tome kako se radi sumiranje na izveštajima.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Timski Rad iz Access-a. Tema: Prodaja auto-dijelova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9965 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.