Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jako cudan problem sa srednjim svetlima

elitemadzone.org :: AutoZone :: Jako cudan problem sa srednjim svetlima

[ Pregleda: 3758 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan.84

Član broj: 168467
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Jako cudan problem sa srednjim svetlima07.01.2008. u 04:28 - pre 198 meseci
Rec je o srednjim svetlima na Pezou 407 (inace nisu xenonska).
Pre 10 dana srednje svetlo na levom faru (levom kad se gleda iz auta) prestalo je da radi. Samo ono, sva druga svetla na oba fara su radila. Otisao sam kod elektricara i ispostavilo se da nije pregorela sijalica, vec je izgubila kontakt (da li je sijalica ispala ili neka zica ne znam...) tako da je bukvalno za sekund covek namestio i proradilo je.
Medjutim, samo 2 dana kasnije opet je prestalo da radi. Ja pomislio da je nesto ponovo izgubilo kontakt, a posto su praznici elektricar ne radi, pa sam vozio samo sa desnim srednjim + levim pozicionim (uz prednja svetla za maglu da me bolje vide...)
I onda se juce desilo ono sto me je najvise zacudilo - i desno srednje svetlo je prestalo da radi.
Kako je to moguce? Ajde da je leva sijalica crkla, pa da bude logicno da je i desna crkla otprilike istovremeno. Ali leva je izgubila kontakt samo. Da nije sada i desna izgubila kontakt (mada koja je verovatnoca za to) ? Ili su obe ipak pregorele... mada onda me i dalje zbunjuje povezanost gubitka kontakta leve sijalice sa njenim (potencijalnim) pregorevanjem 2 dana nakon vracanja kontakta...

Moja teorija je da je leva sijalica po drugi put izgubila kontakt, a da je desna sijalica za srednje svetlo pregorela, jer je radila sama (znaci ceo napon je isao na nju umesto da bude raspodeljen na dva dela). E sad, ako to tako ne funkcionise onda je skroz pogresna teorija.
Druga teorija je da je zivotni vek sijalica istekao pa su obe pregorele. Pritom je gubitak kontakta leve sijalice (i to samo dva dana pre njenog pregorevanja) bio cista slucajnost.

Ima li neko ideju o cemu se radi?

P.S. Koliki je otrpilike "zivotni vek" sijalica za srednje svetlo ? Ove moje su radile 2 god u proseku 2 sata dnevno, dakle ~ 700h
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.180.*



+5251 Profil

icon Re: Jako cudan problem sa srednjim svetlima07.01.2008. u 11:48 - pre 198 meseci
Zameni rele za paljenje svetla

Poz.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Jako cudan problem sa srednjim svetlima07.01.2008. u 16:16 - pre 198 meseci
Ja sam svojevremeno kupio par "Osram Silverstar" sijalica za oborena svetla (famoznu jako hvaljenu sijalicu koja kobajagi daje više svetla, ali ja to nisam mogao da primetim golim okom )

Obe sijalice su mi crkle posle oko 3 meseca od postavljanja, u razmaku od nekoliko dana. Tada sam vratio sijalice koje su fabrički bile na automobilu, i one evo traju... godinama...
 
Odgovor na temu

RS TURBO
Damir Mujagic

Član broj: 160054
Poruke: 457
*.PPPoE-3204.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Jako cudan problem sa srednjim svetlima07.01.2008. u 20:28 - pre 198 meseci
to sto ti kazes da kad jedna izgori pa da na drugu ide veci napon to ti je malo ne logicno jer to nema nikakve veze... Sijalicu takvu istu uzmi i direktno je stavi na akumulator ona ce svijetli koliko god hoces i nece da izgoriti jedino ako stavis sijalice npr. kod vecine auta idu 55/60W ( 55W kratko,60W dugo svijetlo) i stavis 100/110W onda ce da ti instalacija izgori jer ce tada da sijalice povlace vise struje nego predvidjeno. Kako si ti objasnio to onda ako ti izgori jedna sijalica ova druga ti se mora za duplo pojacati u osvjetljenju i izgorila bi u roku par minuta. To ako ti jedna ne radi a druga radi ova sto radi nece izgoriti jer ako ti jedna izgori od velikog napona i druga ce odmah za tom da izgori od velikog napona (u pitanju su minute kad ce da izgori i druga). Jer napon ti je svugdje isti koliko god da sijalica prikljucio ili iskljucio NAPON ostaje isti. Ta ti je druga mozda izgorila jer je odradila svoje a na toj lijevoj pogledaj kontakte i ocisti ih i onda bi trebala da radi normalno. Nisi prvi kojem se to sa kontaktom desavalo da sijalica prestane da radi. Provjeri te kontakte.



pozzz

[Ovu poruku je menjao RS TURBO dana 07.01.2008. u 21:43 GMT+1]
anti-TDI
 
Odgovor na temu

grabik

Član broj: 32507
Poruke: 311
212.15.179.*



+7 Profil

icon Re: Jako cudan problem sa srednjim svetlima07.01.2008. u 22:01 - pre 198 meseci
Jedan kolega ima pezoa jedno 6mj (nisam siguran koji model znam samo da je dizel) i promjenio je vec nekoliko zarulja i to u servisu, kaze navodno to im je u nekim novijim modelima tvornicka greska, tako je cuo jer se mnogi zale na taj problem, nesto konstruktivno u svijetlu nije dobro napravljeno i vise se zagreva nego sto bi trebalo pa tako odlaze kontakti, zarulje itd.

Tu nekoliko kuca dalje vlasnik je imao C2 star oko 2 godine ,zbog zarulja ga je zamijenio za fijata , kaze malo malo mora u servis otkaze neko svjetlo, kad mu je dosadilo da placa skupe zamjene a takodje i kazne zamjenio je kola.
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
212.200.31.*



+17 Profil

icon Re: Jako cudan problem sa srednjim svetlima09.01.2008. u 13:58 - pre 198 meseci
Jel ti bio lupan auto sa prednje strane?
Vidjao sam aute koji su lupani, pa su kasnije skarabudzeni - nisu im vraceni redovno nosaci svetala pa landaraju..
Nekima cak nisu ni vraceni elektromotori za podizanje i spustanje svetala - pa jedno baca gore a drugo dole. Mozda je neki kontakt..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Jako cudan problem sa srednjim svetlima

[ Pregleda: 3758 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.