Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"isilo" pandan pod Linux-om?

[es] :: Linux :: "isilo" pandan pod Linux-om?

[ Pregleda: 2295 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.221.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon "isilo" pandan pod Linux-om?08.01.2008. u 20:58 - pre 198 meseci
Ima nekakvi ".pdb" fajlovi koji se valjda pod windowsom otvaraju pomocu tog "isilo" programa,
pa me zanima jel mogu ovi fajlovi da se otvore necim pod Linuxom?

to je valjda neki portable document format, uglavnom se za knjige koristi...

Javite ako znate kakav program i gde ima da se skine.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.nortelnetworks.com.



Profil

icon Re: "isilo" pandan pod Linux-om?09.01.2008. u 16:12 - pre 198 meseci
Činjenica da ti je fajl sa ".pdb" ekstenzijom nije baš jednoznačna. Naime, na palm uređajima, gdje je trošena, to je više generički kontejner u koga mogu da se strpaju kojekakva čudesa (palm markup format koji jedino Palm eReader može da pročita, na primjer, isto troši tu ekstenziju, weasel-ove arhive takođe).

Maltene, u neka stara vremena, sve što je bio fajl koji može da se baci na Palm nosio je tu ekstenziju (druga u igri je bila ".prc").

E, pošto sam se tako lijepo ogradio, najčešće su raznorazne knjige koje ćeš naći po mreži, a da su sa ekstenzijom ".pdb" u stvari nešto što se zove "Aportis dokument format". Za to imaju dva lijeka:
1. Trošiti aplikaciju koja to direktno na Linux-u troši, a zove se FBreader.
2. Iskonvertovati ".pdb" u čisti ASCII tekst, pa trošiti tako. Ovo postižeš kPalmDOC paketom (obično upakovan sa KPilot u KDE), ako baš insistiraš na grafičkom okruženju, ili, što bih ja preporučio i što je mnogo čistije, alatom koji se troši iz komandne linije a zove se txt2pdbdoc.

OpenOffice, nažalost, umije da piše *.pdb (save as Aportis document), ali ne umije da čita taj format direktno.

Ako ovo ne radi, onda je fajl u nekom čudnijem formatu, možda i nešto što je specifično za iSilo (nažalost, nijesam iSilo nikad koristio na Palmu, to čudo se plaća i uvijek su postojale dobre alternative za "dž") i jedini lijek je da se traže alati na Windows koji umiju tom iSilo formatu da doakaju tamo (dakle, da se konverzija u tekst izvrši na Windows).

Inače, *.pdb Aportis format je dosta siromašan (nema mnogo formatiranja preko nečega što je standard i u ASCII tekstovima) tako da se praktično ništa izgubiti neće ako se konvertuje u čisti tekst.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.206.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "isilo" pandan pod Linux-om?09.01.2008. u 17:24 - pre 198 meseci
hvala puno na informacijama, dosao sam do ovoga pa cu da probam. Meni ustvari treba da mogu pod Linuxom da citam te pdb knjige.

FBReader is now included into Fedora Core 7 and Fedora Core 8 updates. Just install it from the standard repository. (If you use yum, just type “su -c 'yum update fbreader'”).

(instalirao sam ga sa

# yum install fbreader,
a startovao, sa "FBReader -zlui qt" i radi, samo jos da skinem neki pdb odnekud i probam.

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.nortelnetworks.com.



Profil

icon Re: "isilo" pandan pod Linux-om?09.01.2008. u 17:58 - pre 198 meseci
Ah, računar je najgore riješenje za konzumiranje elektronskih knjiga... ma je lako meni naprdivati iz inostranstva. Dabogda Kinezi skorih dana napravili mas-produkciju e-ink igrački, pa da čitaš kako treba. Ili da ti s neba padne jedan Nokia internet tablet, pa da vidiš FBreader u punom sjaju (tamo su tačke manje, bolje izgleda)...

manybooks.net ima knjige u pdb formatu, legalno džaba, project Gutenberg i takvi radovi, tako da smijem to ovdje da spomenem ;).
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.206.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: "isilo" pandan pod Linux-om?09.01.2008. u 18:26 - pre 198 meseci
Za Gutenberg znam, odlican je, a sa ovog drugog cu sad bas da probam da skinem neki "pdb" pa da ga probam
procitati sa tim fbreader-om.
Pa ne bih se bunio da mi padne taj Nokia-whatever...tablet... sta god :)

Pozdrav i hvala jos jednom na korisnim informacijama.


PS: "Manybooks.net is down for repairs." arrrrghhh! :(
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: "isilo" pandan pod Linux-om?

[ Pregleda: 2295 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.