Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

acess - forma problem

[es] :: Access :: acess - forma problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7097 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem25.01.2008. u 08:04 - pre 198 meseci
evo i ja sam sad probao... i ne radi. mozda je problem u verziji accessa, jer iako si snimio kao verziju 2003,verzija 2003 mozda ne podrzava kod iz 2007?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 08:07 - pre 198 meseci
sta mislite, da ja odnesem zadatak uradjen u excelu sa sve tabelama,queryma,pivotima,formama i izvestajima, ili jos bolje da napisem u vb.net programcic (sto ne valja ako profa nema .net) samo ne u accessu... sta mislite da li bi uopste prihvatio da pogleda zadatak???
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 08:42 - pre 198 meseci
Ako je za profesora, a treba da bude u Access-u:

Izbaci tabele: cenovnik nabavke i cenovnik prodaje. Cenu po jedinici mere i prodajnu cenu ubaci u adekvatnu tabelu pozicija. Tabele cenovnici ti trebaju kad hoćeš da pratiš promenu cena u nekom vremenskom periodu, za čega ti ovde nemaš dovoljno vremena za isterati do kraja. Obriši započetu formu i putem Wizarda napravi formu i podformu za nabavku kao i formu i podformu za prodaju. Za robu i dobavljace napravi dve obične forme tako da budu Datasheet jer su to šifarnici. Imaćeš dva šifarnika i dva dokumenta tipa zaglavlje i stavke. Upitima daj adekvatna smislena imena. Napravi dva do tri izveštaja i to je to. Nemoj mnogo da se zadržavaš oko automatizacije jer za to treba vremena za naučiti. Na kraju možeš ako ti ostane vremena da se pozabaviš sa Switchboard Manager-om. Pokreće se iz Tools, Database Utilities. Time ćeš napraviti komandnu tablu.

 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 11:25 - pre 198 meseci
evo pojednostavio sam...

Sad me samo interesuje kako da (cisto da ne bude bas jednostano) u formama prodaja i nabavka u subformi kada se izabere roba pored polja roba i kolicina da se pojavi i polje koje ce pokazivati koliko robe ima na stanju - kolona stajne iz query roba i onda recimo ako u prodaji unesemo kolicinu > stanje da validaton ne dozvoli unos nego da vrati. A ovako inace ja sam hteo da bude kompleksan zadatak posto sv to u excelu inace radim veoma lako, ali posto access nikako ali nikako ne ide interesuje me vase misljenje da li je ovo dovoljno za jedan zadatak?
Pozdrav i hvala puno!
p.s ovaj query nikako nece da mi se azurira?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 13:42 - pre 198 meseci
Cene sam stavio u stavke dokumenta, a ne u šifarnik robe kako si ti ostavio.
Razlog:
Dokumenti u vezi nabavke i prodaje morali bi da sadrže adekvatnu cenu. Šifarnik robe to ne mora nužno, pogotovo ako je cena izmenjiva kategorija.
Kod formi sam vratio Data entry na No, a Record Selectors i Navigation Butons na Yes.
Razlog: Ako prepravljaš vrednosti tih osobina onda moraš da omaš alternativu za kretanje po zapisima i pregledanje starih zapisa. Ne možeš da ostaviš samo mogućnost za unos novih.
Baš ako insistiraš, ti vrati na staro, ali obezbedi da korisnik osim unosa može da radi pregled i ažuriranje zapisa.
Na formam za prodaju uradio sam to što si želeo. Sad to doradi i na formama nabavke.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 15:18 - pre 198 meseci
hvala ti puno na pomoci do sad.
Ovo sa cenom mi se ne svidja zato sto uvek mora da se unosi cena a sa sifarnikom cena je standardna, e sad ako se cena promeni samo se u sifarnik unese jos jedan slog sa najvecim datumom tako da zadnja cena postaje standarna.

samo me interesuje kako da umesto msgboxa mi stanje prikazuje u kucici - textboxu pored jer msgbox dosta usporava unos

Hvala puno!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 17:03 - pre 198 meseci
1. U subformu dodaš jedno nevezano text polje i nazoveš ga recimo Ukupno i proglasiš ga nevidljivim.
2. Na događaj After Update polja sifra robe napišeš kod:
Me![Ukupno] = DLookup("[stanje]", "[Stanje robe]", "[sifra robe]=" & Me![sifra robe])
3. Na glavnoj formi dodaš drugo nevezano polje i u Control Source upišeš:
=[pozicja prodaje subform].Form!Ukupno


 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 18:59 - pre 198 meseci
Hvala! ovako je bolje.

Ono sto me najvise buni u accessu je kako da se pozovem na neki objekat - recimo na polje iz tabele iz kolone 2 koje odgovara vrednosti koju smo upisali u tekst box u koloni1 itd... nije mi jasno sta ide u [] zagrade a sta ne itd... mislim da je generalno excel mnogo laksi za rad zato je i izbor mnogih koji u njemu zavrsavaju stvari za koje je bas access pravljen!
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 19:29 - pre 198 meseci
1. Ono što te najviše buni oko pozivanja sa objkta jedne kolekcije na objekat druge zove se referenciranje.
2. Ja sam stavio sva polja u uglaste zagrade, a u suštini Access ih zahteva samo za polja koja se sastoje iz više reči. Da se polje zove SifraRobe, ne bi moralo u srednu zagradu.
3. Access nije pravljen za ono što Excel može da završi. Tačno je da za neke trivijalne zadatke ne treba pokretati Access. Excel je alat za tabelarne proračune. Access je relaciona baza podataka za brzi razvoj aplikacija sa ugrađenim alatkama za kreiranje formi i izveštaja, sa SQL-om, VBA jezikom, mogućnostima server-klijent arhitekture .....; Ove definicije nisam ja dao nego Microsoft.
Ako ti recimo za dobro vladanje Excelom treba kurs od dve nedelje, onda za Access treba dva dobra semestra na fakultetu. Razlika je otprilike tog nivoa. To što je Access deo Office-a ne znači da se može savladati jednako brzo kao i svi ostali delovi.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.co.yu.



+137 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 20:24 - pre 198 meseci
A ako ti nije tesko mozes li mi odgovoriti zasto smo za ovaj zadnji problem stavljali novu kontrolu i u formi i u subformi?
Zasto nismo jednostavno to sto nam treba vezali za ovu u subformi? Jel postoji neki razlog?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: acess - forma problem27.01.2008. u 20:51 - pre 198 meseci
Postoji naravno. Podforma je u Datasheet modu i ako postaviš osobinu Visible polja Ukupno na Yes bićeti jasno. Iz estetskih razloga. Ako se odlučiš da ti podforma budeu Single modu, onda ti ova kozmetika neće trebati.
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: acess - forma problem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7097 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.