Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokumentirate li svoj projekt?

[es] :: Art of Programming :: Dokumentirate li svoj projekt?

[ Pregleda: 2712 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Dokumentirate li svoj projekt?23.01.2008. u 09:50 - pre 197 meseci
Dakle, jesu li faze analize i dizajna iskoristive u realnom svijetu programiranja ili su one puka skolska prica koja se ne primjenjuje u stvarnosti?

Kakvi ste vi po ovome pitanju - imate li dokumentaciju za svoje aplikacije (kompleksne, a ne kalkulatore ) ili to preskacete?

Ako preskacete, je li to zbog besmislenosti ili deadlineova ili treceg?

[Ovu poruku je menjao virtualVoid dana 23.01.2008. u 12:21 GMT+1]
...
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj kod?23.01.2008. u 09:55 - pre 197 meseci
Naravno da su iskoristive. Samo pitanje da li u obliku u kome se uče u školi.

Pročitaj za početak sledeći serijal članaka:

http://www.google.com/search?q...+site%3Awww.joelonsoftware.com
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj kod?23.01.2008. u 10:11 - pre 197 meseci
Na stranu teorija i sve pro i con razloge za dokumentovanje, da li ce ili nece biti uradjeno zavisi od dosta realnih faktora koji nemaju veze sa teorijom projektovanja. Npr, kad si externi konsultant/contractor radis sledece:

1. ZAHTEVAS funkcionalnu specifikaciju projekta. Bez toga lako mozes da zavrsis na sudu gde ce neuki sudija tumaciti da li ti ili nisi ispunio neki volsebni usmeni dogovor, to nije dobra pozicija za tebe cak i da si u pravu i da pobedis u sporu. Zacrtane specifikacije se spoje sa ostalim logistickim informacijama, cenom, disclaimerima i formira se tzv. Statement Of Work koji klijent mora da potpise pre projekta. Onda je sve crno na belo.
2. Dokumentovanje koda je velika retkost u ovom slucaju i uglavnom ne prelazi po par linija komentara na bas komplikovanim mestima, i to iz ciste dobre volje. Problem je sto propisno dokumentovanje sorsa zahteva vreme, vreme koji je retko koji klijent voljan da plati sve i kad mu se objasni zasto je to vazno za kontinuitet, kvalitet vlasnistva koda i potencijalni upgrade. Vecina klijentskih menadzera samo hoce da se projekat uradi sto pre za sto manje para i da krene da radi da bi on pokupio poene kod svojih sefova i dobio promotion. Ako ceo projekat crkne 24h po njegovom odlasku, njega bas briga

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

virtualVoid

Član broj: 161084
Poruke: 698



+28 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj projekt?23.01.2008. u 11:22 - pre 197 meseci
mislio sam na projekt, ne kod. prepravio sam naslov.

također, sam mislio ne na puku dokumentaciju uz program (ono kao help file) nego ono sto se radi na faksu: crtanje dijagrama, pogledi na sistem i procese sa raznih razina i slično. koristi li se ovo u radu?
...
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj kod?23.01.2008. u 11:23 - pre 197 meseci
Citat:

Dakle, jesu li faze analize i dizajna iskoristive u realnom svijetu programiranja ili su one puka skolska prica koja se ne primjenjuje u stvarnosti?

Softver je kao piramida. Što više hoćeš da ideš u "oblake" (složenost) to je potreban/poželjan bolji "temelj" (dokumentacija).

Ako previše otežeš sa fazama dokumentovanja - nikad nećeš završiti projekat ili će projekat finansijski postati neosnovan.
Ako odmah krećeš u razvoj - možeš doći u ćorsokak, odnosno situaciju da projekat nije dostigao potreban nivo kvaliteta, pa je potrebno sve srušiti i krenuti iznova sa 'novom pameću'.

Kada se razvija neki softver, uglavnom imaš predstavu da li je to neka instant aplikacija ograničenog karaktera ili projekat koji ima perspektivu i gde je potreban dobro organizovan timski rad, gde će se prva postava brzo zameniti novom. Drugim rečima, potreban je balans i pametna odluka s obzirom na okolnosti (koje doduše na "baba Vanga" ne može često predvideti).

Ipak, u praksi mnogo zavisi od onoga ko finansira projekat, tj. koliko taj neko ima strpljenja i sluha za potrošeno (čitaj skupo) vreme koje je utrošeno u fazi u kojoj nema ni jedne jedine linije koda.

Moje iskustvo govori da je dobra funkcionalna specifikacija (dakle faza daleko daleko pre komentarisanja koda u kodu) jedna od najvažnijih faza. (mmix ti je vec rekao jednu pravnu prednost, koja mi i nije pala na pamet). Ako se tu kiksne a često se kiksne, uklapanje detalja postaje složenije (za imlementaciju) od cele osnove koja je odavno gotova.

Jedno pozitivno iskustvo koje pamtim je dokumentovanje svih (ali baš svih) razgovora (log sa email list servera) tima koji je radio na jednom podsistemu. Dakle, kad sam došao u tim (usred posla) imao sam pred sobom sve razgovore od "'ajde da odrardimo ovo", preko razgovora o problemima na koje je nailaženo, pa do same realizacije. Strahovita pomoć da bi se brzo "ušlo" u sistem...

EDIT:

(nakon promene naslova teme)
Ovde gore nije govoreno ni o UML-u ni o VCS-u ni o softveru za project managemnent već jednostavno o vrednostima 'zapisivanja' nečega šta i kako se radi, sve uz hronologiju.


[Ovu poruku je menjao X Files dana 23.01.2008. u 12:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj projekt?23.01.2008. u 11:59 - pre 197 meseci
Citat:
virtualVoid: također, sam mislio ne na puku dokumentaciju uz program (ono kao help file) nego ono sto se radi na faksu: crtanje dijagrama, pogledi na sistem i procese sa raznih razina i slično. koristi li se ovo u radu?

Koristi se (ili bar treba da se koristi) onda kada postoji potreba za tim. :) Tj. kada je dizajn dovoljno kompleksan.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Dokumentirate li svoj projekt?23.01.2008. u 12:08 - pre 197 meseci
Citat:
virtualVoid: mislio sam na projekt, ne kod. prepravio sam naslov.
također, sam mislio ne na puku dokumentaciju uz program (ono kao help file) nego ono sto se radi na faksu: crtanje dijagrama, pogledi na sistem i procese sa raznih razina i slično. koristi li se ovo u radu?


Iskreno sumnjam da ces negde naci sredinu gde ce se ici do te dubine da sve klase biti modelovane, da imas collaboration dijagrame, use cases, to je jednostavno zestoki overkill i sem u nekoj inhouse sredini sa tonom kesa tesko. Pored toga, za iole veci projekat bi to kostalo vise od samog kodiranja. U principu se radi do te mere da se osigura sto je moguce uspesniji ishod projekta. A sad na pitanje "a gde je prelomna tacka" nema odgovora; po tome se generalno dobri arhitekti razlikuju od losih, sto znaju dokle da idu u zavisnosti od situacije koju obradjuju. Ako si dobar arhitekta, imaces optimalan odnos rizika i troska projektnog dela, ako si los ili ces uvesti nepotrebne rizike u projekat jer si skrtario projektovanje ili ces potrositi previse para za projektni deo da bi eliminisao rizike koji su marginalni i otklonjivi tokom samog razvoja.

Ja iz mog iskustva mogu da ti kazem da sam dosta dijagrama nacrtao ali su se ti dijagrami uglavnom svodili na hibridni high-level business process + use case dijagrame kao podrska funkcionalnoj specifikaciji. Ono sto klijenti traze posle toga su uglavnom modifikovani deployment dijagrami cisto da jeftini lokalni kadar sa administrativnim privilegijama ne bi nesto instalirao pogresno na production serveru sto se desavalo (npr kad je enterprise risk grupa zabranila NOCu da se loguje na production servere sa local admin privilegijama pa su likovi bezuspesno pokusavali da instaliraju serverski kod preko standardnog user accounta koji cak ni ne vidi lokalne diskove na masinama zbog druge pametne polise).

Al znas kako, ako si ovo pitanje postavio cisto da bi video dal da se zamlacujes uceci skolsko modelovanje, odgovor je DA. Nauci. Kako ti iskustvo posle bude raslo tokom karijere, postoji velika razlika izmedju tebe koji ponudis da uradis punu dokumentaciju pa ti ne dozvole zbog kesa, i tebe koji ne znas da je napravis u startu.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Dokumentirate li svoj projekt?

[ Pregleda: 2712 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.