Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pneumatski cekic, koji?

elitemadzone.org :: TechZone :: Pneumatski cekic, koji?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 51067 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?20.09.2008. u 21:30 - pre 189 meseci
Za hobyste je mala zuta super stvarcica

pozdrav Marko
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?26.02.2012. u 15:30 - pre 148 meseci
Potrebna mi je hobi čekić bušilica. Želim da izbušim nekoliko rupa debelih 15 mm kroz 40 cm debeo zid od pune cigle. Takođe bih je koristio za postavljanje stiropor fasade (nekih 30 kvadratnih metara). Budžet za bušilicu je do 10.000 dinara. Ovaj budžet uključuje i burgije.

U budućnosti bih voleo da istom bušilicom mogu da napravim i malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara. Takođe, ne bi bilo loše da istom bušilicom mogu da skidam pločice.

Čitajući po netu saznao sam sledeće. Molim vas da me ispravite ako nešto od ovoga nije tačno:
1) Većina hobi udarnih bušilica koristi SDS+ prihvat, pa će verovatno i ona koju ja kupim.
2) Treba da koristim isključivo visokokvalitetne burgije.
3) Neke čekićare imaju mogućnost podešavanja brzine. Kada razbijam nešto čvrsto treba da smanjim brzinu. Tako će udarci biti snažniji, a bušilica će se manje grejati.
4) Samo skuplje čekić bušilice imaju "kvačilo". Nije mi baš najjasnije kada se "kvačilo" aktivira, ali ionako neću kupovati skuplju čekić bušilicu.
5) Svaki put kada stavljam burgiju u čekić bušilicom treba da početak burgije umočim u namensku mast ili da išpricam futer sa WD-40.
6) Na nekim bušilicama se može vršiti podešavanje levo-desno, mada ne vidim ovome neku svrhu.
7) Većina čekić bušilica može da radi kao bušilica, kao čekić bušilica i kao štemer. Postoji poseban prekidač za odabir između ovih funkcija.
8) Nekim čekićarama može da se stavi samostezna glava za obične burgije. Meni ovo ne treba jer već imam običnu bušilicu.

E, sad imam i neka pitanja:
1) Koliko džula treba da ima bušilica koju bih kupio? Da li ima smisla kupiti hobi čekićaru od 7 džula?
2) Koliko se više umara ruka kada se koristi bušilica od 5 džula u odnosu na onu od 2,5 džula? Pri tom uvodim pretpostavku da su bušilice iste težine pošto mi je jasno kako težina bušilice utiče na zamaranje ruke.
3) Ako koristim hobi čekićaru, koliko duge i česte pauze treba da pravim prilikom korišćenja?
4) Da li treba da odaberem horizontalnu ili vertikalnu čekić bušilicu?


5) Koja marka alata ima najbolji garanciju i servis? Ja sam u Beogradu.
6) Koliko koštaju kvalitetne burgije i koju marku odabrati?
7) Da li se svaka čekić bušilica može koristiti za mešanje lepka za stiropor?
8) Šta sve treba znati vezano za osnovno korišćenje i održavanje čekić bušilice?
 
Odgovor na temu

ozzyy
đuro đurić
nezaposlen
Republika Srpska

Član broj: 226354
Poruke: 69
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?26.02.2012. u 19:03 - pre 148 meseci
pa za ovo posla koje tebi treba da obavi i vise nego dovoljna ce da bude ova crvena sa tvoje slike, netreba za ovo malo posla raditi cijeli elaborat sto si ti napisao jer vecina (95%) inzinjera kad radi procjenu potrebnog alata za mnogo ozbiljnije stvari ne uzima sve parametre u razmatranje koje si ti uzeo, tako da sam ja misljenja ( mozda pogresnog) netreba od svakog posla raditi bauk ipak za ovo sto si naveo osim busenja rupe 40 mm sve do jedne ce ti da uradi a ako bi rupu tog ili veceg precnika busio krunom onda ce svaka definitivno d odradi posao. pozzz
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?26.02.2012. u 19:22 - pre 148 meseci
^^ upravo tako, to sto ti hoces je prilicno nezahtevan posao i odradice ga i neka najjeftinija koja zid od pune cigle i busi i rusi kao sir.

Beton (armirani) je nesto za sta treba dobar alat.

btw, ova sa donje slike nije pneumatska busilica?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.aDSL.Verat.Net.



+166 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?27.02.2012. u 17:39 - pre 148 meseci
Danas sam išao po prodavnicama i evo šta sam zaključio:
- Svaka čekić bušilica jača od 2 J će odraditi posao.
- Najčešće zastupljene marke su Einhell, Womax i Villager. Verovatno treba birati između ovih marki.
- Svaka čekić bušilica se može koristiti za mešanje lepka, ali nije za to namenjena. Ovo bi generalno trebalo izbegavati.
- Neke bušilice imaju otvor na vrhu u koji treba staviti malo masti radi podmazivanja, ali se ovo vrlo retko radi.
- Cene burgija idu od 350 - 1350 dinara. Nemam pojma kakva je razlika u kvalitetu, ja ću kupiti neku skuplju od oko 1000 dinara.

Moj izbor se sveo na sledeće dve bušilice:

Einhell BT-RH 900 (7300 dinara, 2 godine garancije)

Idle speed 850 min-1
Impact rate 4100 min-1
Impact power 2,6 J
Drilling capacity concrete 26 mm
Product weight 4,3 kg

Width 293 mm
Height 428 mm
Depth 112 mm
Weight 5,6 kg

Womax W-BH 1000 (7590 dinara, 2 godine garancije)

- Napon: 230 V - 50 Hz
- Snaga: 1000 W
- Broj obrtaja praznog hoda: 0 - 800 /min
- Broj udaraca praznog hoda: 3000 /min
- Prihvat burgije: SDS plus
- Prečnik burgije: 26 mm max.
- Jačina udarca: 3 J
- Oprema:
· dodatni rukohvat
· burgije 8/150, 10/150, 12/150
· špic
· dleto
· plastični kofer
· gumena zaštitna kapa
· mast za burgije
· rezervne četkice-par

PAŽNJA:
U slučaju korišćenja adaptera za cilindrične burgije, ZABRANJENA je upotreba čekić bušenja.
Prilikom podmazivanja, ne stavljati previše masti.
Obavezno malo namastiti prihvatni vrh alata koji ulazi u steznu glavu.

GARANCIJA 24 MESECA UZ OBEZBEĐEN SERVIS I REZERVNE DELOVE


Da li ovo OK izbor?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?27.02.2012. u 18:21 - pre 148 meseci
Citat:
Brodoplovac:
Da li ovo OK izbor?

To nisu najjeftiniji modeli, tako da verujem da ces biti vrlo zadovoljan.

Ono sto najcesce crkava kod ovih hoby masina je bas taj futer, koji se jednostavno zaglavi i nece vise da izbaci ili prihvati novu burgiju, takodje gumeni cep koji stiti futer od prasine je obicno los pa se razglavi i ispada, tako da je podmazivanje futera bas obavezno!

Takodje futer ume i da pukne ako se nezgodno ispusti masina, mada servisi ovaj najcesci kvar uspesno resavaju.

Sve u svemu, ako vam ova masina ustedi jedno stemovanje isplatice se.

btw, ne vidim nikakvu potrebu da se na ove masine stavlja brzostezajuca glava i stavi obicna burgija, to nema ama bas nikakvog smisla posto nije zgodna za neko finije busenje rupa.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10255 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?27.02.2012. u 18:56 - pre 148 meseci
- Kao što sam već više puta pisao: "Hobi alat hobistima, profi alat profesionlacima". Mislim da je Einhell dobar izbor. Samo jedan savet: ako radiš duže sa ovim alatom, pravi pauze i dozvoli da se motor ohladi. Ja to nisam radio pa sam spalio jedan rotor. Ali, nema veze, ni servis nije skup. Dakle, uvek imaj u vidu da je to hobi alat.
- Burgije ćeš najverovatnije dobiti u kompletu, pa stoga, kupovinu planiraj tek kad te iz kompleta potrošiš.
- Uzgred, ona moja "no name" je skinula desetine i desetine kvadratnih metara pločica, štemovala metre i metre zidova i probušila nebrojeno rupa u betonu. I sve vreme sam je neštedimice arčio uz stav "bila je jeftina pa i ako crkne - nije neka šteta".


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.aDSL.Verat.Net.



+166 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?27.02.2012. u 20:01 - pre 148 meseci
Citat:
Ono sto najcesce crkava kod ovih hoby masina je bas taj futer, koji se jednostavno zaglavi i nece vise da izbaci ili prihvati novu burgiju, takodje gumeni cep koji stiti futer od prasine je obicno los pa se razglavi i ispada, tako da je podmazivanje futera bas obavezno!

Da li može da se zameni futer nakon zaglavljivanja burgije? Kako se uopšte menja futer? Ja, naravno, neću ništa raditi dok je bušilica u garanciji, ali čisto da znam.

Za navedene bušilice je rečeno da mogu da buše rupe do 26 milimetara u betonu. Ja pretpostavljam da se to odnosi na bušenje burgijom, a da sa krunom mogu da se naprave i veće rupe. Da li sam u pravu?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 07:48 - pre 148 meseci
Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

I zaboravih da prokomentarišem još nešto od pre: ja sam lepak za stiropor mešao onim jeftinim nastavkom prikačenim na običnu bušilicu. Sasvim korektno, preporučujem. Ali, takođe ne mogu da skapiram ko ti je rekao da nije dobro to raditi ovim alatom ? Šta će mu biti ? Ništa. Namestiš borer, stegneš kraj mešalice, isključiš čekičarenje i smešaćeš lepak bez problema. Jedino, što je ova alatka malo teža u ruci.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 08:24 - pre 148 meseci
Citat:
Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

Nisam to znao.

Citat:
I zaboravih da prokomentarišem još nešto od pre: ja sam lepak za stiropor mešao onim jeftinim nastavkom prikačenim na običnu bušilicu. Sasvim korektno, preporučujem. Ali, takođe ne mogu da skapiram ko ti je rekao da nije dobro to raditi ovim alatom ? Šta će mu biti ? Ništa. Namestiš borer, stegneš kraj mešalice, isključiš čekičarenje i smešaćeš lepak bez problema. Jedino, što je ova alatka malo teža u ruci.

Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 09:04 - pre 148 meseci
Citat:
Brodoplovac: Da li može da se zameni futer nakon zaglavljivanja burgije? Kako se uopšte menja futer? Ja, naravno, neću ništa raditi dok je bušilica u garanciji, ali čisto da znam.

Kako se menja ne znam, ali znam kako se lomi i kako moze da zaglavi
Ali ne brini to rade rutinski u servisu.

Citat:
Java Beograd: Ne kapiram kako zamišljaš da penumatskom bušilcom bušiš pomoću krunske burgije ? "Krunska pila" sa dijamantskim sečivom se koristi uz relativno veći broj obrtaja, običnom bušilicom, možda eventualno vibracionom.

Postoji krunska (pila) burgija sa dijamantskim zubima i za ove masine i moze da izbusi lepu rupu, u zidu od bloka ili cigle, jedino nisam siguran za beton (za to treba ozbiljna masina) mada su kod mene makitom busili i armirani beton rupu precnika 5cm, i to je bas trajalo...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 09:10 - pre 148 meseci
Citat:
Brodoplovac: Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.

Sto se mesanja lepka tice, to mesaj sa obicnom nekom malo jacom busilicom, mnogo je jednostavnije, veliki mesac ti treba ako mesas bar 50kg materijala.

Nego ovo smo preskocili:
Citat:
Brodoplovac
4) Samo skuplje čekić bušilice imaju "kvačilo". Nije mi baš najjasnije kada se "kvačilo" aktivira, ali ionako neću kupovati skuplju čekić bušilicu.

Kvacilo sluzi da ti masina ne otkine ruku ako zaglavi u materijalu koji busis, zato ga slabije masine nemaju, a jace imaju, mada i ove slabije mogu dobro da te otkinu.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 09:33 - pre 148 meseci
Citat:
Brodoplovac: Dobro ako je tako. Ne bih voleo da moram da kupujem još i mešač.
Taman posla. Ti mešači su za ljude koji svaki dan, iz godine u godinu mešaju stotine kilograma lepkova.

Citat:
bakara: Postoji krunska (pila) burgija sa dijamantskim zubima i za ove masine i moze da izbusi lepu rupu, u zidu od bloka ili cigle, jedino nisam siguran za beton (za to treba ozbiljna masina) mada su kod mene makitom busili i armirani beton rupu precnika 5cm, i to je bas trajalo...
Svaka rupa u betonu, veća od 15 mm - 20 mm je ozbiljan posao. Nisam to radio, i ne znam da li i kako može ovim alatom. 40 mm je stvarno ozbiljan posao. Posebno ako je betonski zid debeo preko 20 cm. Amateru se svakako ne isplati kupovati burgiju za ovo (koštaju min 100 EUR) a kamoli mašinu koja bi imala snage da pogoni ovakvu burgiju. Za takve stvari ima smisla pozvati i platiti profesionalce, ili, da ne zna gazda dovesti dva momka koji ugrađuju klime, počastiš nešto a oni završe posao (ako su u pitanju 2-3 rupe).

Ipak ono što pomalo zbunjuje je da je brodoplovac napisao "malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara" Mislim jedno je cigla, a drugo je armirani beton. Razlika - drastićna !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?28.02.2012. u 11:46 - pre 148 meseci
Citat:
Java Beograd

Ipak ono što pomalo zbunjuje je da je brodoplovac napisao "malo veće rupe u cigli/betonu, od npr. 30-40 milimetara" Mislim jedno je cigla, a drugo je armirani beton. Razlika - drastićna !

Nema govora da se sa ovakvim hoby masinama busi takva rupa u betonu, cigla i blok su nesto drugo, a kroz beton je makiton busio pola sata ali je presekao i armaturu....

nego
@Brodoplovac

evo masine za tebe bas sam je sad gledao na akciji u tempu, dolazi u koferu i uklapa se u cenu:


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?29.02.2012. u 11:27 - pre 148 meseci
Kupio sam Womax W-BH 1000 (7590 dinara, 2 godine garancije) u "vobiju" u Bulevaru revolucije. Nisam je još koristio, ali hoću u sledećih mesec dana.

Moram još da kupim i burgiju od 40 cm, nekih 10 mm prečnika.

Što se tiče ostalih namena:
1) Krunske glave, znači, mogu da stavljam i na običnu bušilicu.
2) Ako ne mogu veće rupe u betonu ovom bušilicom i normalnom burgijom onda će se za te namene zvati profesionalac. Na svu sreću ta mogućnost je samo hipotetički razmatrana jer uopšte nemam potrebu da pravim takvu rupu.
3) Kada mi bude trebao mešač kupiću samo nastavak za mešanje, bilo za običnu bušilicu bilo za čekić bušilicu. Kojom bušilicom je bolje mešati, običnom ili čekićarom?
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?29.02.2012. u 12:24 - pre 148 meseci
pa sumnjam da ces ubaciti mesac u hilti , ali u najjacu busilicu sto imas - stavis mesac

inace, mesac mozes navariti na neku staru polomljenu burgiju pa onda u hilti
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?29.02.2012. u 12:40 - pre 148 meseci
Čestitamo ! U zdravlju i veselju se služio tim alatom. Samo ga malo pripazi, i trajaće to dugo !

Što se mešača tiče, ono košta 100-200 din. Uglavi u bilo šta što će taj mešač da okreće.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?15.04.2014. u 20:05 - pre 122 meseci
Ako imate volje, da malo popricamo o tome kakva mi masina treba, u odnosu na poslove koje planiram. Potrebno je da busi beton, radi postavljanja armaturnog gvozdja, to manje vise, moze svaka od ovih busilica. Posto pravim kupatilo na spratu kuce, postoji vertikala, moracu da izbusim plocu, u pitanju je monta. Taj deo mi nije bas najjasniji, tj. koliko je zahtevan za busilicu.

Sledeca stvar koja me interesuje je u vezi karakteristika buslice. Smatram da je snaga udarca bitna, ali se susrecem sa jos dva podatka, brojem obrtaja burgije u minutu i brojem udaraca. Koliko je bitan broj udaraca u minutu? Primera radi, Villager VLN 1545 vs Einhell:

Obe imaju 1500 W, Einhell vrti na 800 rpm, za Seljaka nije navedeno, Einhell udara 3900 puta u minutu sa 4J, a Seljak 3000 sa 5J.

Nije mi jasan taj odnos, da li je bolje da cesce udara, ili redje a jace?
 
Odgovor na temu

gagi1983
dragan travar
postar
ptt beograd centar
beograd

Član broj: 327158
Poruke: 183
87.116.191.*

Jabber: gaga1401983
ICQ: 1401983
Sajt: prva petoletka


+1 Profil

icon Re: Pneumatski cekic, koji?11.09.2016. u 05:51 - pre 92 meseci
Pozdrav....nisam citao celu temu ali me interesuje kako da zamenim futer na einhell zutoj cekic busilici i dal ja to uopste mogu sam i gde bih kupio futer....hvala
Dragance83
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pneumatski cekic, koji?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 51067 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.