Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Razvodna kutija klasicna ili automatska?

elitemadzone.org :: TechZone :: Razvodna kutija klasicna ili automatska?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 22369 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 09:57 - pre 194 meseci
Potreban mi je odgovor sto se tice razvodne strujne kutije, sta vise cuva uredjaje. Kod klasicne crkavaju osiguraci i time se cuvaju uredjaji, a sta ako kod automatske ne iskoci osigurac? Jeste da je automatska modernija ali da li je i sigurnija?
Da li menjati klasicnu kutiju za automatsku ili ne?
Zelim samo odgovore ljudi iz struke.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 10:07 - pre 194 meseci
Pretpostavljam da si mislio na razvodnu tablu ali to je samo plasticna kutija a da li u nju idu klasicni ili automatski osiguraci to je drugo pitanje. Ona sama ne moze imati nikakvu funkciju.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
91.150.112.*



+39 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 10:39 - pre 194 meseci
Citat:
HoT_Steppa: Kod klasicne crkavaju osiguraci i time se cuvaju uredjaji, a sta ako kod automatske ne iskoci osigurac?


Ukoliko dodje do nekog malo jaceg napona (recimo posle nestajanja struje kada ona ponovo dodje) tesko da bi te stari osigurac zastitio.
Moja preporuka a pretpostavljam i vecine ljudi je da zamenis stare osigurace novim automatskim, imaju mnogo prednosti a sto se crkavanja uredjaja tice zastita se vrsi na drugi nacin (ne sa osiguracima).
Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 10:49 - pre 194 meseci
Uredjaji se stite razlicitim namenskim osiguracima, tako da je tvoje pitanje cime da stitis uredjaje malo slozenije nego sto izgleda.
Neki uredjaji su predvidjeni da se stite topljivim osiguracima, neki automatskim a kod nekih mozes sam da biras.
Ako mislis na kucne standardne uredjaje, zastitu od kratkog spoja bolje je vrsiti automatskim osiguracima.
Radi se o ekonomicnosti koliko i o sigurnosti (topljive obicno ljudi sami u kucnoj varijanti "licnuju" a to je omca oko vrata).
Za neke masine je potrebno koristiti zastitu od preopterecenja za sta su , po meni, bolji topljivi osiguraci. Ako automatski osigurac radi na granici opterecenja neko vreme, moze doci do njegovog kvara. Srecniji kvar je kada automatski osigurac oslabi pa pocne da iskace i kad ne treba. Onaj drugi slucaj je opasniji a to je kada automatski osigurac ostaje spojen (provodi struju) i kada se desi kvar. Ovo se izbegava pravilnim izborom osiguraca za pojedinacne potrosace.
Namena osiguraca uslovljava njihov izbor.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 12:28 - pre 194 meseci
Radi se o kucnoj razvodnoj tabli. U fazi sam menjanja ulaznih vrata i posto mora da se skida ova tabla razmisljam se da li da je zamenim za automatsku ili da zadrzim sa klasicnim osiguracima.
Sto se tice koriscenja klasicne, ja nikada nisam "pravio" osigurace nego uvek menjao za nove, tako da mi pitanje o ekonomicnosti uopste ne igra ulogu. Bolje 5 klasicnih osiguraca da menjam godisnje (ako treba) nego da menjam uredjaj koji crkne kad automatski ne iskoci kad treba ili ako iskace i kad ne treba.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 12:50 - pre 194 meseci
Po ovome sto si naveo, ti si se vec odlucio za topljive osigurace.
Ne znam cemu onda tema?
Osim ako ne zelis da te neko ubedjuje da je nesto drugo bolje?
Ne znam koliko ljudi imaju vremena za tako nesto...
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 12:56 - pre 194 meseci
Pa ti si me ubedio da ostanem na topljivim osiguracima :)
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 13:19 - pre 194 meseci
???
...paaa.....dobro antistres

Citat:
dmauka:
Ako mislis na kucne standardne uredjaje, zastitu od kratkog spoja bolje je vrsiti automatskim osiguracima.



Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 13:36 - pre 194 meseci
Vidim da FID niko ne spominje. Moguce je da ga na staroj tabli, sa topljivim nemas, a ako vec menjas tablu, bilo bi dobro da stavis i FID. Osim sto stiti ljude od onoga sto osigurac ne stiti uvek (dok kroz osigurac prolazi nazivna struja, njega nije briga da li ide kroz namotaje u uredjaju pa nulom nazad, ili kroz fazu, pa kroz coveka, pa u zemlju) mislim da FID ima i delimicnu ulogu zastite od pozara, zbog brzine reagovanja. Odavno sam negde citao, pa sam mozda i zaboravio, mozda neko drugi zna nesto i o tome.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 13:51 - pre 194 meseci
FID je odlicna zastita samo za to i ostatak instalacije mora da bude izuzetan. Mislim na uticaj atmosferskog praznjenja na rad sklopke (desava se da je iskljuci udar groma) ali valjda se i osetljivost moze podesavati u nekim granicama.

@hot_steppa
verovatnoca da ces kupiti los automatski osigurac je skoro ista kao da ces kupiti neispravan topljivi.
Na zalost, u nasoj zemlji niko ne odgovara ako se zbog njegove greske nesto desi pa je tako i u ovom slucaju.
Idealan nacin da zastitis uredjaje je da ih ostavis upakovane...
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 13:51 - pre 194 meseci
A sta je FID?

dmauka, ja sam shvatio da ako ne izigravam sirotana (ne pravim licne) nego stavljam nove osigurace, onda je bolja klasicna tabla. Nisi na to mislio?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 13:54 - pre 194 meseci
Citat:
HoT_Steppa: Radi se o kucnoj razvodnoj tabli. U fazi sam menjanja ulaznih vrata i posto mora da se skida ova tabla razmisljam se da li da je zamenim za automatsku ili da zadrzim sa klasicnim osiguracima.
Sto se tice koriscenja klasicne, ja nikada nisam "pravio" osigurace nego uvek menjao za nove, tako da mi pitanje o ekonomicnosti uopste ne igra ulogu. Bolje 5 klasicnih osiguraca da menjam godisnje (ako treba) nego da menjam uredjaj koji crkne kad automatski ne iskoci kad treba ili ako iskace i kad ne treba.

Moj savet je da predjes na automatske...

Posto vidim da ponekad ipak neki iskoci, mnogo je to jednostavnije sa automatskim osiguracima. Taman prilikom menjanja table daj i malu napomenu elektricaru i obrati mu paznju na te osigurace koji su ti iskakali da ih malo rastereti.

Jedina stvar kod automatskih osiguraca koja meni je smeta je njihova relativno teska zamena kada otkazu (retko se desava), kazem relativno zato sto bi u teoriji zamena trebala biti vrlo jednostavna, ali u praksi obicno nije (tesko se cupa osigurac sa table)
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 14:04 - pre 194 meseci
@HoT_Steppa
A koliko ima topljivih osigurača? Jel' često menjaš patrone? Za koje potrošače? Koliko kvadrata ima stan (kuća -sprat)?

Ako imaš dovoljan broj osigurača (odvodnih kablova), recimo 15 komada, tj. ako nisu udvojeni, i ako ti ne "crkavaju" često patrone, ako želiš, stavi automatske (proverene, dakle skuplje, nikako sa buvljaka od 40 dinara). I ako nemaš neki potrošač sa većim motorom od 3kW (otkud znam, neku mašinu itd.).

Osigurači štite samo od kratkog spoja - kada faza dodirne masu ili nulu. A postoje i "spore" i "brze" patrone za topljive osigurače (da li se i šta prodaje, ne znam).

U praksi nema velike razlike, šta god da se koristi, s tim da se danas uglavnom koriste automatski za kućne potrebe (čak su jeftiniji, lakša ugradnja, manje mesta zauzimaju). Ako je sve u redu, godine će proći do zamene patrona ili uključivanja automatskih osigurača.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 14:04 - pre 194 meseci
Citat:
HoT_Steppa: A sta je FID?

dmauka, ja sam shvatio da ako ne izigravam sirotana (ne pravim licne) nego stavljam nove osigurace, onda je bolja klasicna tabla. Nisi na to mislio?


http://www.eipe.co.yu/fidsklopka.htm

Ne, nisam na to mislio, niti sam i jednog trenutka pomenuo "sirotanstvo".
Mozes i da ponovo procitas sta sam napisao, mislim da sam bio jasan.
Izbor osiguraca zavisi od potrosaca. Tip, vrsta, nazivna struja, brzina odziva...svi ovi elementi uslovljavaju koji osigurac ces da stavis.
U prvom postu nisi naveo da li je u pitanju kucna instalacija pa sam zato napisao da mogu i topljivi i automatski.
Ako imas stampariju, za veliki broj masina se koriste topljivi osiguraci. Dao si malo podataka u startu i to je rezultiralo nesporazumom.
Za kucu, automatski. Inace, svi kvalitetniji osetljivi el. uredjaji imaju svoje interne osigurace.
A postoji i mogucnost da dodatno stitis pomocu onih kablova sa prenaponskom zastitom i sl. Siroko i nepregledno :)

@bakara
zamena je teska ukoliko se nekvalitetno postave u startu ;) inace je veoma laka. Naravno, iskljuciti glavne osigurace pre toga :)
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 14:25 - pre 194 meseci
Tabla ima 15 mesta i osiguraci u principu ni ne crkavaju kod mene, jedan do nijedan godisnje. Nemam velike potrosace, najveci potrosac je sporet.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 14:35 - pre 194 meseci
Citat:
dmauka:
@bakara
zamena je teska ukoliko se nekvalitetno postave u startu inace je veoma laka. Naravno, iskljuciti glavne osigurace pre toga

Znaci da ja nisam bio dobar majstor?

hehe...kakav se sve krs prodaje dobro je kad se uspe sve to i uglaviti u tablu...
Recimo ja imam simensove automatske osigurace, pa kad je jedan pregoreo nisam nigde mogao da nadjem isti takav, svi drugi su bili deblji...i sta mislis kako ces da ga uguras?

ali necu vise o tome jos ce steppa da pomisli da je to komplikovano
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 14:53 - pre 194 meseci
Citat:
bakara: Znaci da ja nisam bio dobar majstor?

hehe...kakav se sve krs prodaje dobro je kad se uspe sve to i uglaviti u tablu...
Recimo ja imam simensove automatske osigurace, pa kad je jedan pregoreo nisam nigde mogao da nadjem isti takav, svi drugi su bili deblji...i sta mislis kako ces da ga uguras?

ali necu vise o tome jos ce steppa da pomisli da je to komplikovano


Cekicem...ali nikako onaj metalni, obavezno uzmi gumeni cekic

@ hot_steppa
sve radi?
ne menjaj nista. Bez veze ces da se trosis..
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?14.04.2008. u 18:54 - pre 194 meseci
FID sklopki ima razlicitih, kako po snazi, struji greske, tako i po montazi, izgledu itd. Ovde se cesto jalvljaju kolege, mislim iz Hrvatske, koji kazu da je tamo elektrodistribucija uvela pravilo da kupatilo mora biti zasticeno FID-om sa strujom greske 30 mili ampera, sto je veoma dobro. Ovo http://www.eipe.co.yu/fidsklopka.htm je jedan od oblika. Ima ih i monofaznih, pa cak i kao utikac / uticnica, za pojedinacnu upotrebu.

Evo slike https://static.elitesecurity.org/uploads/1/9/1914151/kopp.png
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?15.04.2008. u 09:02 - pre 194 meseci
@HoT_Steppa
Slažem se sa dmauka. Nemoj da menjaš. Nema potrebe. Ako ti je bitna estetika, u zavisnosti od načina ugradnje (u ili na zid), zameni vrata ili poklopac.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Razvodna kutija klasicna ili automatska?02.12.2012. u 16:40 - pre 138 meseci
Mene zanima dal postoji varijanta sa osiguracima na standardnoj tabli sa topljivim osiguracima koja bi omogucavala da se po iskakanju osiguraca nesto samo klikne ili zavrne ili pomeri rukom i da on ponovo bude funkcionalan? Jako cesto mi se desava da iskacu osiguraci, retko kad se desi da sastavi mesec dana a da barem jedan ne iskoci. Nervira me to sto bi trebao da drzim u steku zalihu tih patrona pa da ih menjam svaki put. Postoji li tako nesto?

Sta je ovo:

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Razvodna kutija klasicna ili automatska?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 22369 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.