Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?

elitemadzone.org :: TechZone :: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15547 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?22.04.2008. u 20:29 - pre 194 meseci
ovo je situacija:

kroz zid, 20 cm ispod plafona, ide električni kabl.
ja sam na jednom delu otkopao, i nameravam da ogolim taj kabl.

a to zato što hoću da odatle "spustim" jedan kabl da bih na tom mestu imao utičnicu.

znači, to bi bio "T" spoj.


namera mi je da, u nedostatku boljeg načina, oko ogoljenih faze i nule, obmotam po jednu
žilu "spuštajućeg" kabla, zamotam izolir-trakom, i nadam se da će da bude dobar kontakt.

ima li neko bolju ideju kako da napravim taj spoj, a da postojeći kabl koji ide kroz zid
paralelno sa plafonom, ne presecam ?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?22.04.2008. u 20:49 - pre 194 meseci
Raskopaj ti to malo vise i lepo postavi razvodnju kutiju na tom mestu, kablove preseci i posle izoliraj spojeve i stavi poklopac i sve je po PS.

Ovo ti treba (ako ne znas)


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Petar Ilić
bih

Član broj: 157586
Poruke: 6
91.191.58.*



Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?22.04.2008. u 21:20 - pre 194 meseci
ako presječeš taj kabal biće malo kratak, pa ga moraš produžiti radi boljeg spoja, ali u svakom slučaju samo u kutiji kao što bakara reče i izolovanje trakom
petar
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?23.04.2008. u 05:43 - pre 194 meseci
Imam osecaj da se niste najbolje razumeli. On je mislio da oko postojecih zica, koje idu horizontalno navije krajeve one nove zice, koja ce ici vertikalno nadole. Znamo da se kod nas jos uvek koristi uvijanje zica u snopic, ali to vazi ako su tri zice slobodne, ne ovako u T, jer nema nacina da to stegnes, da zaista bude dobar spoj. Neki koriste za povezivanje 3 zice (faze) i druge 3 zice (nula) kleme, bilo sa jednim srafom, bilo sa dva, bilo bezsrafne, kao sto sam ja vec ovde negde postavio sliku.

Bilo kako bilo, da bi spojio 3 zice i trebaju ti 3 zice. Tu nastupa problem. Ako seces postojecu zicu, ona je onda kratka da bi te krajeve stavio bilo u snopic, bilo u neku klemu. Ispada, da bi tu morao da dodajes komad zice, da (svaku pojedinacnu) horizontalnu produzis i tako ne bi imao samo dva snopica ili dve kleme, nego 4. Vidim da uzemljenje ne spominjes, mozda ga ni nema.

Cela stvar je dosta cudna. Ta zica dolazi od nekud i odlazi nekud, pa bi mozda tamo, u vec postojecoj onoj dozni mogao da povezes jos i tu dodatnu, pa da je dovedes tu gde ti treba. Ovako, da uzimas spoj tek tako, na sred zice je nezgodno i nema takvih stezaljki, jer se to ne radi. Mogao bi i nesto da improvizujes, da napravis sam neke stezaljke, kao recimo ono sto pridrzava kabl na raznim aparatima, ali je svo to improvizacija i opasno je.

Dosta je vazno i sta nameravas na tu zicu da prikljucis. Ako je jedan sijalica, to je mnogo lakse da se improvizuje, nego ako treba da prikljucis recimo grejalicu. Ja imam na par mesta u stanu privremeno vezane sijalice, gde zice stoje jedna uz drugu samo zahvaljujuci njihovoj dobroj volji, nikakve kleme, nista, uzas zivi :-), samo naslonjene jedna uz drugu...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?23.04.2008. u 10:22 - pre 194 meseci
Citat:
Bata: ovo je situacija:

kroz zid, 20 cm ispod plafona, ide električni kabl.
ja sam na jednom delu otkopao, i nameravam da ogolim taj kabl.

a to zato što hoću da odatle "spustim" jedan kabl da bih na tom mestu imao utičnicu.

znači, to bi bio "T" spoj.


namera mi je da, u nedostatku boljeg načina, oko ogoljenih faze i nule, obmotam po jednu
žilu "spuštajućeg" kabla, zamotam izolir-trakom, i nadam se da će da bude dobar kontakt.

ima li neko bolju ideju kako da napravim taj spoj, a da postojeći kabl koji ide kroz zid
paralelno sa plafonom, ne presecam
?


Koliko sam ja shvatio pitanje, ovo crveno je kljucni deo.
Svi znamo, pa verovatno i postavljac teme da je idealna varijanta da se nova uticnica izvede iz neke od postojecih razvodnih kutija pri tom pazeci na ravnomernost opterecenja i sve ostale propise. Ali je ocigledno da to postavljacu teme ne treba.
Ne ulazeci u razloge zasto je sve opasno ovakvo spajanje koje ne treba da se vidi (ispred mernog mesta, ha? ) samo par saveta. Pri radu iskljuci napajanje! Kod ogoljavanja kabla i pojedinih zica smakni mesto ogoljenja tako da fazu ogolis na jednom mestu a nulti vodic bar par cm dalje. Nije na odmet da dodas lem na spoj, narocito ako nemas mogucnost da stegnes kontakte. Struja tece velikim delom po povrsini provodnika tako da je veca povrsina spoja pozeljnija. Zbog toga se i koristi "ferbindluk" za spajanje provodnika u razvodnim kutijama. Pre malterisanja spojeve uvij u plasticnu kesu, po mogucstvu deblju. Malter ume da "pojede" izolaciju (gips jos vise). Obavezno pribelezi negde sta si uradio i ostavi o tome pisani trag da se neko sutra ne zatrese kada pokusa da okaci sliku.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?23.04.2008. u 13:41 - pre 194 meseci
Kljucni deo je da je ovo teh. forum i da savete sta bi moglo kad bi moglo treba izbegavati. Ovakav zamisljen nacin je van svakog propisa i o izvodjenju i bezbednosti. Protiv sam da se covek ohrabruje da nesto ovako radi. Da nije nesto opaasno po zivot, pa da se i zezamo, ovako mogu samo da kazem, ne i nikako na taj nacin.
 
Odgovor na temu

Milos038
Miloš Lazić
Vienna

Član broj: 45891
Poruke: 684
77.46.243.*



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 18:36 - pre 194 meseci
Lepo ti čekić u ruke porazbijaj to i postavi doznu koja ti je prikazana u prvom odgovoru,kupi keramičke kleme i to lepo spoji,čak ni to nije 100% po propisima ali manje su šanse da napraviš veću havariju.
Ne znam zašto nećeš da presečeš taj kabal,osim ako nije komšijin
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 19:12 - pre 194 meseci
Postavljac teme ocigledno veoma dobro zna sta hoce i svako mudrovanje da li je to po propisu ili nije moze samo da dovede do toga da doticni odustane od foruma gde ce bar nauciti da iskljuci napajanje i da dobro izoluje tu svoju improvizaciju umesto da se okrene i ode ne saslusavsi ni jedan drugi savet osim "uradi po propisu".
Nisam hteo da ulazim u detalje zbog cega se on odlucio na ovakav nacin povezivanja (koji je definitivno protiv propisa i ja ga kod sebe nikada ne bih radio) i zato sam pokusao bar da ublazim moguce posledice.
A o propisima bi prvenstveno trebalo popricati sa onima koji su zaduzeni da iste kontrolisu a koji zazmure na oba oka kada se spomene svecani rucak i nesto zapakovano u koverti za desert.
Da je covek pitao kako da izvede uticnicu sa postojeceg kabla, sigurno bi se svi odgovori slozili.
Cudi me da mu niko jos nije predlozio da on lepo istemuje zid do table sa osiguracima, polozi nov kabl PPOO 3x2,5mm2, ugradi u razvodnu tablu jos jedan osigurac i mirna Backa...nego, nagradno pitanje - da li je dozvoljeno propisima spajati provodnike uvrtanjem tzv. ferbindluk? Ha zmajevi?
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
77.46.193.*



+39 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 19:37 - pre 194 meseci
Pretpostavljam da nije (znam da strujomeri moraju preko kleme da se povazu sa dovodnim kablom), ali vecina ljudi tako radi, a u principu je tada bolji kontakt nego kada recimo klema "jedva" dohvati kabal, a svi znamo sta taj spoj trpi prilikom opterecenja.

Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

Milos038
Miloš Lazić
Vienna

Član broj: 45891
Poruke: 684
77.46.243.*



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 19:40 - pre 194 meseci
Citat:
dmauka:  nagradno pitanje - da li je dozvoljeno propisima spajati provodnike uvrtanjem tzv. ferbindluk? Ha zmajevi?;)


Nekad bilo,više nije.

SASA M. je mislim napisao nešto vrlo pametno i treba se držati toga

Jel ti znaš koliko je samo stanova izgorelo zbog tih "ručkova"

 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
79.101.145.*



+321 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 21:03 - pre 194 meseci
A sta je sa varijantom da ipak uvije zice oko postojecih provodnika pa da onda te spojeve zalemi?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 21:43 - pre 194 meseci
Citat:
rsinisa: A sta je sa varijantom da ipak uvije zice oko postojecih provodnika pa da onda te spojeve zalemi?
Da lil ti zaista mislis da bi covek koji je u stanju da lemi zice tamo negde gore, podeblje, nas pitao kako da spoji te zice? Ja verujem da se radi o coveku koji nema neko preveliko iskustvo sa (propisnom ili nepropisnom) montazom, ali eto zeli da nekako resi taj problem.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
79.101.145.*



+321 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 22:12 - pre 194 meseci
Sta je on u stanju da uradi, ne znam, nije napisao; trazio je ideje kako da resi svoj problem. E sad, verujem da on ima bar JEDNOG prijatelja koji ima lemilicu ili koji zna bar JEDNOG koji ima lemilicu i verujem da mu nije problem ni da plati nekome da mu to odradi ako je to resenje njegovog problema. Niko od nas niti zna sve niti ima sav potreban alat da odradi nesto sto je naumio; i meni se desavalo da pozajmim neki alat ili platim nekome da mi odradi ono sto mi treba. Sve u svemu, tvoja primedba uopste nije na mestu. A ni ja nisam tvrdio da je moja ideja pravo resenje, samo sam dao predlog.
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?24.04.2008. u 22:18 - pre 194 meseci
ok, gospodine Bato,
molim vas da zanemarite sve sto sam vam savetovao do sada.
Istemujte zid do table sa osiguracima, polozite kabl 3x2,5mm2 i u tabli ugradite osigurac odgovarajuce amperaze.
Posle toga obavezno pozovite ovlascenu firmu koja ce vam premeriti uzemljenje nove uticnice i o merenju izdati odgovarajuci atest.
Da ne zaboravim, pre izvodjenja bilo kakvih radova na el. instalaciji u smislu povecanja broja uticnica, potrebno je da od ED-je zatrazite odobrenje za povecanje instalisane snage u objektu.
Dodavanje potrosaca preko dozvoljene instalisane snage povlaci za sobom povecano opterecenje dovodnog kabla sto moze rezultovati kvarom na glavnim osiguracima i mogucim izbijanjem pozara.
Molim vas da se drzite svih propisa koji su na snazi jer na taj nacin cuvate svoj i zivote svojih bliznjih.

Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 00:13 - pre 194 meseci
Naravno cenjeni cyber-prijatelji , i još, osim atesta ovlašćenih institucija, otići ću
na konsultacije na katedru za energetiku na ETF-u, porazgovarati sa Ministrom za rudarstvo i energetiku,
i potražiti blagoslov patrijarha Pabla.

Aman, ljudi !
Znam i ja da ovo nije po propisu, i ja maštam o tome da jednom živim u kući (gradu, zemlji...) u kojoj je
sve tip-top i na svom mestu, i da budem pošteđen "štapa i kanapa"....Ali dosta cpa*a.
Istina je da je celokupna elektro-instalacija zrela za kompletnu promenu, ali ne mogu to da priuštim.

A zašto onda ovo radim ? Raspored utičnica u prostoriji se ne "poklapa" sa rasporedom nameštaja i uređaja koji se
priključuju u njih, pa duž zidova stoje metri i metri produžnih kablova.
Ovim činom ne bih povećao broj potrošača i naprezanje instalacije, već bih smanjio broj saplitanja o kablove koji se vuku po podu.

Stvar je u tome da:
-mesto na kojem hoću da "spustim" vod za utičnicu je previše udaljeno od postojećih razvodnih kutija
da bih kopao do njih, i od njih vraćao dodatni kabl.
-postojeći kabl je baš ravan ko lenjir, pa nema materijala za vezivanje u snop i kad bih ga presekao i montirao
novu razvodnu kutiju.
-osiguračka tabla se nalazi sa druge strane zida od pune cigle debelog 30cm, pa bi se "mala intervencija" pretvorila u Posao većih razmera, kad bih vodio kabl do nje.



Dakle eto, nije kačenje ispred sata.

Za sada su mi korisni saveti da zaštitim mesta obmotana izolir-trakom od dodira sa malterom,
i da mesta spoja ojačam lemom;
Ono da mesta ogoljenja faze i nule razdvojim za nekoliko cm sam i sam planirao.

Znam i sam za požare i hvala vama za savesnost i upozorenja, ali hajde da pričamo o tome kako najbolje izvesti ovaj T spoj bez presecanja vodoravnog voda.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 02:21 - pre 194 meseci
Citat:
rsinisa: Sta je on u stanju da uradi, ne znam, nije napisao; trazio je ideje kako da resi svoj problem. E sad, verujem da on ima bar JEDNOG prijatelja koji ima lemilicu ili koji zna bar JEDNOG koji ima lemilicu i verujem da mu nije problem ni da plati nekome da mu to odradi ako je to resenje njegovog problema. Niko od nas niti zna sve niti ima sav potreban alat da odradi nesto sto je naumio; i meni se desavalo da pozajmim neki alat ili platim nekome da mi odradi ono sto mi treba. Sve u svemu, tvoja primedba uopste nije na mestu. A ni ja nisam tvrdio da je moja ideja pravo resenje, samo sam dao predlog.
Izvini ako je moja primedba zvucala ostrije nego sto sam imao nameru. Posao sam od sebe, kako sam se ja osecao pre mnogo godina i sta sam imao (odnosno nemao) od alata i znanja, bilo je gadno. Zato i reagujem kolikogod mogu pazljivije i osetljivije kad se javi neko za koga - bar meni - izgleda da nema iskustava, ni alata. A cim se obraca nama, pretpostavljam da nema ni u blizini odnosno medju poznanicima nekog strucnjaka da mu pomogne.

To bi bilo objasnjenje zbog one primedbe, koju cesto imam "na vrh jezika" i vrlo retko je napisem. Nije zlonamerno, nego vise kao sazaljenje na onoga koji je u nevolji. Eto. Nadam se, da ces prihvatiti moje izvinjenje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Milos038
Miloš Lazić
Vienna

Član broj: 45891
Poruke: 684
77.46.247.*



+2 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 21:04 - pre 194 meseci
Citat:
Bata:

-postojeći kabl je baš ravan ko lenjir, pa nema materijala za vezivanje u snop i kad bih ga presekao i montirao
novu razvodnu kutiju.
.


Upravo sam to pokušao da ti kažem
postoje keramičke kleme kojima to možeš uraditi
 
Odgovor na temu

bantes9
Beograd

Član broj: 119554
Poruke: 1058
77.46.193.*



+39 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 22:02 - pre 194 meseci
Ako sam razumeo, ti hoces da jednu uticnicu pomeris da bi bila dostupna a ne iza namestaja.
Imao sam problem da su mi 2 od 3 uticnice u sobi bile iza ormana, pa sam pre krecenja istemovao zid u visini uticnice (oko 30cm od poda) paralelno sa podom do mesta gde zelim novu uticnicu. U taj kanal sam postavio kabal ciji sam jedan kraj povezao za zicama stare uticnice (preko kleme) a drugi sam ubacio u novu doznu koju sam ugradio u zid i na to mesto sam montirao novu uticnicu. To sam uradio i sa drugom nedostupnom uticnicom tako da su sada sve 3 uticnice na vidnom mestu.
Mislim da je ovo mozda i bezbolnije resenje, ukoliko zelis ovako nesto da postignes.
Mrav radi, tegli, i od njega nije postalo ništa,
a majmun se zezao po drveću i od njega je postao čovek.

Brana Crnčević
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.co.yu.



+26 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 22:51 - pre 194 meseci
Koliko polemike oko nebitne stvari!Ako na tu novoizvedenu uticnicu ne planiras ukopcavati TA-pec i slicne velike potrosace iznad 1KW,onda lepo ogoli taj kabal zamotaj tri-cetri navoja ponaosob oko sve tri zice lepo izoliraj pa gipsiraj i ne plasi se uopste bilo kakvih problema.
 
Odgovor na temu

Bata
Branimir Nikolić
Beograd

Član broj: 7232
Poruke: 202
*.telekom.yu.



+181 Profil

icon Re: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?25.04.2008. u 23:34 - pre 194 meseci
Citat:
Milos038: Upravo sam to pokušao da ti kažem
postoje keramičke kleme kojima to možeš uraditi

Kleme, bile one keramičke ili luster-kleme (plastične) , u raznim prodavnicama el. robe
sam se raspitivao, i nikad niko nije čuo za takve koje dozvoljavaju "račvanje" to jest razdvajanje
faze sa jednog na dva (ili više) kabla. Prodavci me uglavnom čudno pogledaju kao da sam im
pomenuo leteći tanjir, i kažu da je uvrtanje u snop "ono što majstori rade".

A da nisi mislio na ovako nešto: http://www.metalka-majur.com/d...di/Elektro_pribor/04.03.00.jpg
Ovo ipak ne mogu da upotrebim sa punim kablom, ovo je više za licnasti (sa ili bez stopica).

Ako imaš, okači sliku keramičkih klema na kakve si mislio.

Citat:
bantes9: Ako sam razumeo, ti hoces da jednu uticnicu pomeris da bi bila dostupna a ne iza namestaja.
Imao sam problem da su mi 2 od 3 uticnice u sobi bile iza ormana, pa sam pre krecenja istemovao zid u visini uticnice (oko 30cm od poda) paralelno sa podom do mesta gde zelim novu uticnicu. U taj kanal sam postavio kabal ciji sam jedan kraj povezao za zicama stare uticnice (preko kleme) a drugi sam ubacio u novu doznu koju sam ugradio u zid i na to mesto sam montirao novu uticnicu. To sam uradio i sa drugom nedostupnom uticnicom tako da su sada sve 3 uticnice na vidnom mestu.
Mislim da je ovo mozda i bezbolnije resenje, ukoliko zelis ovako nesto da postignes.

Nisi baš, ali hvala na savetu.
Mesta gde su postojeće utičnice su na potpuno drugom kraju sobe, skoro pa dijagonalno od
mesta gde je priključak potreban, i sadašnja situacija je da od postojećeg priključka ide produžni kabl
preko cele sobe.

Evo crteža kako sam zamislio da bih ovo izveo:


A evo i jedne nove ideje, gde bih ipak presekao postojeći kabl, i onda iskoristio još dva dodatna parčeta
kabla da uvežem tri para faza/nula koji bi u tom slučaju nastali. Tu bih ipak morao da kopam za dodatnu
razvodnu kutiju jer bi sve to bilo preveliko da bi se samo zamalterisalo:


[Ovu poruku je menjao Bata dana 26.04.2008. u 03:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: kako što bolje povezati provodnik u ovakvoj situaciji ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 15547 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.