Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?

[es] :: Elektronika :: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?

[ Pregleda: 2945 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stevka

Član broj: 96296
Poruke: 66
212.200.222.*



+1 Profil

icon Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?30.05.2008. u 18:20 - pre 193 meseci
Trebam savet kako da ukljucujem, iskljucujem elektroventile, za hirauliku.

Elem, najcesce ventili su za 24 V DC. Nasao sam samo jedan koji ima oznaku snage 25 W. To su najprostiji ON-OFF ventili.
Prepostavljam da su ostali iste ili slicne snage. To su ventili No8, tj. to je oznaka koja definise(ogranicava) protok (indirektno), odn, precnik prilaznih otvora/prikljucaka. Nisam mislio na resenje relejima, nego ...?
Da li je bolje to raditi jakim tranzistorom, solid state relejom ili nesto trece?
Treba pomenuti da su oni uvek, naravno, u industrijskom okruzenju, pa da su smetlnje od okolnih masina znatne.
Da li je zbog toga najbolje resenje relej.
Znam da su "fender" poprilicno jeftini, da li imate neki drugi predlog? (ako su releji resenje)
Koriste se i ventili koji rade na 220 V AC, ali redje.
Inace, ideja mi je da razvijem uredjej, koji bi bio univerzalan. Hteo bih da izbacim one velike industrijske releje, i da ubrzam razvoj, pa i promene u nacinu rada uredjaja. Jer bi ih kontrolisao mikrokontrolerom (Mikrochip PIC).
U jednoj firmi su elektroventile, za pneumatske ventile, doduse(za koje mislim da su manje snage) koristili neke tranzistore, cije se oznake ne secam(nazalost). Ali oni su neretko pregorevali.
Da li imate neki savet, na osnovu iskustva.
I koje je resenje bolje sa razlicitih aspekata: cena, odrzavanje, ...
Nadam se da ima nekog ko ima slicno iskustvo, sa hidraulicnim upravljanjem.
Ja sam do sada koristio one velike industrijske releje, jer sam ih nabavljao po poprilicno malim cenama, po raznim buvljacima, otpadima i sl.
Sada bih zeleo da imam spreman uredjaj, za koji samo treva da odradim softver i dodam odradjeni broj ulaza i izlaza. Time bih izbegao ozicavanje, menjao rad masine samo softverski.

Pozdrav

I najveci putevi pocinju prvim korakom !
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?30.05.2008. u 21:43 - pre 193 meseci
Prije tri cetri godine sam razvio uredjaj sa PICom koji je upravljao hidraulikom po poziciji ( pozicioni linearni servo motor) i sa uspjehom ( hvala Guji na sugestijama) je mosfet otvarao ventil. Posto ima smetnji gejt pritegnes crvrsto prema masi ili + 15 ( 12 V) i nema da brines. Ako ti treba jos podataka tu sam, imam negdje na CD i citav projekat. Jos nesto, ako se radi o manjoj kolicini preporucujem PLC ( iako sam ja emotivno vezan za PIC) jer je fleksibilnije rjesenje iako skuplje.
 
Odgovor na temu

stevka

Član broj: 96296
Poruke: 66
77.46.184.*



+1 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?31.05.2008. u 14:51 - pre 193 meseci
Jeste manja kolicina. Samo koliko je to skuplje. Koji PLC bi ti predlozio. Jer pretezno koristim oko 10-15 tastera, 4-8 krajnih prekidaca, 5-10 elektroventila, sto je: 14-23 ulaza i 10 izlaza. Mozda ne bi bilo lose da pogledam taj tvoj projekat, bilo bi super. Pa da uporedim cene koje bi trebao dati za PLC i vreme za razvoj i cenu za PIC. I to sa mosfet-om da provalim kako sljaka.
I najveci putevi pocinju prvim korakom !
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?31.05.2008. u 17:06 - pre 193 meseci
Puno ulaza/izlaza za PLC. Moze ali bi bilo skupo. Mozda neki kojo, ali toliko ulaza hm...
poslacu ti na private komplet semu, i topla preporuka. Nemoj u ovoj fazi da se zamaras drajverom, prvenstveno se baci na program, a drajver je stvar fizike, koji god da odaberes program je isti.
Imas li eagle, ili da konvertujem u pdf.
 
Odgovor na temu

stevka

Član broj: 96296
Poruke: 66
77.46.184.*



+1 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?31.05.2008. u 17:59 - pre 193 meseci
Istaliracu ga ponovo, posto sam preinstalirao comp, pa moram da "nastelujem" Eagle. Mozes li da mi posaljes obe varijante( i eagle i u PDF-u), u slucaju da ga ne nastelam brzo.
Hvala na preporuci, bacam se na posao.
Sta mislis koji PIC da upotrebim, na osnovu broja I/O ?
Razmisljao sam da mi je bolje da koristim neki kao 16F914, jer kosta 2.4416 USD, ima: 7KB FLASH, 352 RAM, 36I/O , LCD DR. To je iz Comet-Electronics.
Mozda je najbolji zbog broja I/O. Mislim, toliko ih ima...da je tesko izabrati.


I najveci putevi pocinju prvim korakom !
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?31.05.2008. u 21:52 - pre 193 meseci
Uf, i sam sam reinstalisao komp, pa nemam jos sve programe, nemam cak ni igl. Cini mi se da je to ova sema gore.
Kontroler, koji hoces, ionako dok napises program kontroler zastari.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?01.06.2008. u 04:35 - pre 193 meseci
Pise unutra 13_9 imas ulaz i mjerac, izlazi jedan preko opto t. i dve spulne Vreme je da se predje na eagle 5.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?01.06.2008. u 19:27 - pre 193 meseci
Da to je ta sema. Opto nema funkciju upravljanja, on je gasio pumpu ukoliko nema potrebe za korekcijom polozaja duze od 30 sekundi. Nego, taj 5 je zdrav? i koje su prednosti u odnosu na 4?
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?01.06.2008. u 21:25 - pre 193 meseci
Nisam obracao paznju, nisam skoro nista radio, na oko je isti, od promena koje vidim, dodali su context menu, pamti prozore kako ih ostavis, ostalo na njihovoj stranici. Koliko sam video(nisam citao) spisak izmena izgleda dug. A, da, novi medikamenti daju rezultat.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?03.06.2008. u 18:15 - pre 193 meseci
A ti novi medikametni, naravno, nadju stare, i program pobrljavi?
To se desavalo na 4.15 i daljim verzijama. I to podmuklo, ako probas na brezinu radi, ako radis sat dva e to sto si uradio vise ne moze da se otvori nicim.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?03.06.2008. u 21:57 - pre 193 meseci
Desavalo se, ja sam sam takodje iskusio te probleme dok nisam nasao odgovarajuci "travku" Nakon toga sam radio sa 4.16 vise od godinu dana bez problema. Sada sam instalirao ovu peticu, pre toga arhivirao sve pojekte uradjene sa starom verzijom. Za sada ne pokazuje znake "bolesti". Doduse jos nisam kreirao nista novo, samo otvarao staro, probao neke izmene, snimanje, ali nista bitno. Sutra krecem nesto novo da radim, pa cu videti.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
91.191.7.125



+334 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?04.06.2008. u 18:24 - pre 193 meseci
Ae, pa nam javi utiske.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?05.06.2008. u 03:41 - pre 193 meseci
Samo kratko, nemam vemena, a i kasno je ili rano kako se uzme. Radi! Radi najnormalnije. Crtao sam nesto sitno, PIC i par elemenata, a i to nisam dovrsio, ali je stajao otvoren jedno pola sata rada i sat i nesto mirovanja dok sam otisao nesto do komsije. Za svo to vreme sam napravio par snimanja pozicija, malo pre ukljucio, otvara normalno itd. Ima nekih novih dodataka, npr. kad selektujemo nesto, prozor za sel. je siv, na desni taster negde na ekranu daje opciju move goup (ne mora da se ide na menu). Taster info je opsirniji, mada mi za sad deluje nepregledniji, dok se ne naviknem, valjda.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?11.06.2008. u 17:08 - pre 193 meseci
Pozdrav,

da se nadovezem sa pitanjem koje me muci:

PLC sa makar cetiri analogna ulaza, desetak+ tranzistorskih ili mikrorelejnih izlaza (obe varijante u razlicitim uredjajima) i program editibilan da sve to radi po razlicitim uputstvima je ono sto se bazicno trazi u domacoj radinosti (mislim na pamet, ne na tehnoloska resenja koja svakako trebaju biti industrijska), ali uz SMS ili kakvu drugu remote mogucnost jednostrane komunikacije.

Dakle, postoji vise pitanja za jedan sklop a zanimaju me samo domaca resenja i ideje, bilo kog od navedenih segmenata (HW, SW, komunikacija ili sve zajedno) i nadam se da je ovo samo za mene novo polje interesovanja a ne i za ostale ucesnike foruma :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Elektronika, driver za hiraulicne elektroventile ?

[ Pregleda: 2945 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.