Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klima-ugradnja spolje jedinice

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima-ugradnja spolje jedinice

[ Pregleda: 7761 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Klima-ugradnja spolje jedinice02.06.2008. u 17:52 - pre 193 meseci
Imam problem oko ugradnje spoljne jedinice. Ne bih zeleo da je stavim na zid iznad izloga, s obzirom da je radnja u staroj zgradi. Iznad vrata imam stakleni otvor sirine 80 cm i visine 70 cm. Dubina bi mogla da bude 40 cm, a slobodan prepust do ulice bi bio 10 cm (zbog zastitne roletne). Da li je moguce u ovakvu kasetu ugraditi spoljnu jedinicu split sistema.
 
Odgovor na temu

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
91.143.219.*



+1 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice02.06.2008. u 22:04 - pre 193 meseci
U taj otvor ne moze da stane spoljna jedinica(cak i da stane nemogu se stegnuti cevi).E sad sve je moguce uraditi sa nekim specificnim nosacima,ali ja cisto sumnjam da ces sad naci nekog ko bi se sa tim zanimao(to se radi pre sezone a ne sad).Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice03.06.2008. u 06:48 - pre 193 meseci
Imas li mogucnost da je stavis negde nazad, vise u dvoristu, kad je vec rec o staroj zgraci? Moze i nisko dole. Kakav ti je izlog - od poda do plafona ili ima nesto malo zida ispod - mozda bi moglo tu nesto da se isece pa posle zakamuflira, da je deca ne sutiraju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice03.06.2008. u 10:45 - pre 193 meseci
Kad bih znao kako da postavim crtez na forum bilo bi jasnije. Opisano mesto je jedino prihvatljivo. Spoljni otvor je 80x70 kutija bi bila dimenzija 110x70x50 i postavlja se nakon montaze sa unutrasnje strane. Klima izduvava napolje topao vazduh, ali me interesuje da li ima dovoljno mesta za usisavanje vazduha, pretpostavljam sa strane ili iza spoljne jedinice.
Na isto mesto bi bila instalirana i prozorska klima, sto bi mi vise odgovaralo zbog ubacivanja svezeg vazduha, ali ih skoro nema na trzistu. da li bi mi bila dovoljna klima 12000 ili mozda i 9000 btu.
Lokal ima 39 kvm, otprilike 4.5 x 8.5 m, visina 4 m. Izuzetno je dobro izolovan debelim zidovima sa svoh strana, izlog je sa termopan staklom ukupno 10 kvm, sunca ima samo od 12 do 14 h, zimi temperatura kad ne radim ne pada ispod 15 stepeni, tako da se dogrevam grejalicom od 2 kilovata.
Da zakljucim, moje generalno pitanje je da li spoljna jedinima mora biti instalirana na otvorenom, na kisi, vetru i suncu.
 
Odgovor na temu

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
91.143.219.*



+1 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice03.06.2008. u 22:17 - pre 193 meseci
I dalje tvrdim da ne moze tu da stane spoljna jedinica cak ni devetka(mozda moze korejski LG)mada nisam siguran,a sto se tice tih prozorskih sistema ja ne znam ko Vam je rekao da te klime uzimaju spoljni vazduh.Nijedan klima sistem, osim profi klima komora neuzima tj. neubacuje spoljni vazduh u prostoriju.Prozorski sistemi neki imaju klapnu koja sluzi da deo podhladjenog vazduha vrati na kondenzator i pomogne radu klima uredjaja u toplim danima a ne da ubacuje vazduh od spolja.Mnogi to nerazumeju pa eto malo da pojasnimo.
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.rs.



+370 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice03.06.2008. u 22:29 - pre 193 meseci
Crtez saljes tek kada posaljes poruku. Kada je ponovo pogledas videces novi taster "upload uz poruku".
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 08:22 - pre 193 meseci
Naravno da se vidi da nisam strucnjak za klime. Zato trazim pomoc.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 11:29 - pre 193 meseci
Lepo si nacrtao. (Hajde da vidimo kako ce izgledati kao .pdf. Cini mi se da se brze otvara, bar kod mene.)

Dimenzije spoljašnje jedinice: 760 x 260 x 540 mm, pa jos jedan model 76.3 x 51.5 x 25.8 cm. Zaredjaj od modela do modela, pa nadji onaj sa najmanjom spoljasnjom jedinicom i onda vidi sta moze da se tu ugura. Evo jos jedne male 70 x 53.5 x 23.5 cm

Ako je "otvor sirine 80 cm i visine 70 cm. Dubina bi mogla da bude 40 cm" a ukupna raspoloziva duzina 110 cm, meni se cini da bi moglo, ali priznajem da ne znam koliko treba za povezivanje cevi. Nagadjam da bi tu mnogo pomoglo sto (simetricno) imas od onih 110 cm po 20 cm levo i desno.

Evo, gledao sam kod komsije, jer ja imam samo mobilnu klimu. Imam osecaj da bi 20 cm bilo dosta da se to uradi, pogotovu sto je dostupno, ali stvarno se ovoga puta ne bih mesao u posao montazerima klima.

Uglavnom, poenta je, da spoljasnjih jedinica ima raznih velicina, a posto je to tebi glavni problem, sumnjam da bi se nesto previse obazirao na marku i cenu takve klime, u nekom normalnom rasponu.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.06.2008. u 13:10 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 12:23 - pre 193 meseci
Radnja pored mene u istoj zgradi je imala ugradjene dve 12-ice na 37 kvm (tako im uvalili majstori, bogata firma pa moze se) i znam da je najcesce radila samo jedna ( ona iznad vrata), a druga je mirovala i bilo je prijatno iako su se vrata svaki cas otvarala. Zato se pitam da li je meni 9-ka dovoljna. Problem sa toplinom imam tek kad se zidovi zagreju, a to je negde pocetkom avgusta.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 12:36 - pre 193 meseci
Citat:
snajder: Problem sa toplinom imam tek kad se zidovi zagreju, a to je negde pocetkom avgusta.
Kao sto znas, svet se mnogo zagreva u zadnje vreme. Bolje je ipak imati malo rezerve. Takodje moze da utice i to otvaranje i zatvaranje vrata dosta. Ja bih ipak stavio 12-icu, samo ako mozes da ugodis ono sa spoljnom jedinicom.

inace, klima stvara prijatnost pre svega time sto je u klimatiziranoj prostoriji hladnije nego u onoj bez klime, pa ako je napolju 36 a kod tebe 29 oC, opet ce kod tebe delovati sveze. Druga vazna stvar je vlaga. Klima je uklanja i onda "lakse se dise". Zato je toliko bolja od ventilatora.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 14:04 - pre 193 meseci
Citat:
snajder: Zato se pitam da li je meni 9-ka dovoljna.

Posto vidim da je u pitanju krojacki salon, verujem da koristite profi peglu na paru i da vam je pakao u salonu (leti narocito), i ne da vam je devetka mala nego vam realno treba osamnaestica, ako ne mislite da kompresor radi non stop.

Naravno ovo je uslovno receno i zavisi od obima posla u salonu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 14:41 - pre 193 meseci
Vec sam rekao da je visina do plafona 4 m, pa se manje oseca uticaj parne pegle. Pegla potrosi oko 2 litra vode dnevno. U zimskom periodu potrosnja el.energije je od 800 do 1000 kvh mesecno (svetlo, pegla, masine, grejanje) Leti 400 do 500 kvh.
Cuo sam da je veca jedinica potrebna da bi se brzo ohladila prostorija, sto meni nije potrebno.
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 17:55 - pre 193 meseci
Malo mi je nejasno da prozorske klime ne ubacuju svez vazduh. Secam sa da je na klimi EI Nis mogla da se steluje kolicina svezeh vazduha. Na jednom sajtu sam pronasao princip delovanja klima uredjaja i evo sta je napisano za prozorske klime:


"Karakteristika ovih uredjaja, koju do skora nisu imali split-sistemi, jeste mogucnost ubacivanja spoljnog vazduha 10-15%, preko dotoka koji se rucno otvara ili zatvara. Iako ova cinjenica govori dosta sama po sebi, prozorski uredjaji su, prvenstveno zbog fame koja se pronosila vezano za njihove prethodnike, bespotrebno zanemareni, tako da su u zadnjih nekoliko godina skoro potpuno izbaceni iz upotrebe na nasem tržištu, i predstavljaju jedva 0.5 do 1% ukupno prodatih klima uredjaja."
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice04.06.2008. u 21:18 - pre 193 meseci
Ja sam imao jednu prozorsku, kupio je novu, i tolliko je cekala na ugradnju (vise godina) da je ceo projekt pao u vodu - klima je pocela da lupa (prilikom povremenog paljenja). Inace, dobro se secam da je imala malu klapnu, koja se otvarala nekom rucicom, i onda je tu ulazio vazduh tacno u struju vazduha koja ohladjena ide prema prostoriji koja se hladi. Bio je i neki tekst, koga se ne secam, ali mi izgleda sasvim logicno da je to otvor za dovodjenje izvesne kolicine svezeg vazduha u prostoriju koja se hladi. Da li ima i drugih resenja - ne znam. Ipak, mislim da to nije suvise vazno, pogotovu ako se u neku prostoriju cesto ulazi i izlazi, pa se dobija nesto svezeg vazduha i tim putem.

Mislim da prozorske klime nisu zanemarene zbog nekih fama, nego zbog dosta nezgodne montaze u odnosu na split. Za prozorsku moras da napravis odredjeni otvor, prilicno precizan, da obezbedis neki nosac, koji ce se uklopiti u konstrukciju prozora i imati dovoljnu nosivost, i sto je najgore, svi ti nosaci su tako aljkavi da su svi nekako krivi :-) . Salim se - moraju da budu "krivi" - nagnuti par stepeni, da bi kondenzat isao prema napolje. Zamisli sad obican stan i ti treba da seces prozor, nesto dodajes, montiras, prozor vise ne moze da se otvara itd. Vrlo nezgodno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice05.06.2008. u 15:43 - pre 193 meseci
Komsija mi je rekao da ima u vikendici prozorsku klimu, neraspakovanu. Kupljena je davno i kad su hteli da je ugrade poceli su da se masovno ugradjuju split sistemi. Rekao je da cak moze i da greje. Marku i model cu dobiti uskoro. Da li od stajanja moze da iscuri gas? Sigurno je freon unutra.
 
Odgovor na temu

frigo servis bata
vrsac

Član broj: 57285
Poruke: 429
91.143.219.*



+1 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice05.06.2008. u 20:53 - pre 193 meseci
Nemoze da iscuri.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice06.06.2008. u 05:47 - pre 193 meseci
Ona moja prozorska, koja je kod mene mirovala vise godina i nikad ugradjena, imala je gas kad sam je raskomadao. Prolupala je gadno, nije moglo da se slusa, u smislu RRRRRRRR i onda ja odlucim da je bacim i krenem da je demontiram, ubedjen da nema gasa i da zato lupa. Kad sam preseko cev, poce da sisti, Bogo moj, samo sto se nisam uk...o :-). Zao mi se sto sam to tako uradio, ali sad je kasno, zagadio sam okruzenje. Imalo je i ulja, kad se sistanje smirilo, okrenuo sam kompresor tako da curi i bilo ga je prilicno.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

snajder
Krojacki salon Martinovic
Beograd

Član broj: 183310
Poruke: 24
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Klima-ugradnja spolje jedinice07.07.2008. u 14:07 - pre 192 meseci
Konacno sam nasao servisno uputstvo sa merama za ugradnju klime. Propisani su svi elementi ugradnje, udaljenost od zida itd. Nije moguce ugraditi spoljnu jedinicu u otvor koji mi je na raspolaganju. Medjutim pogledao sam klime u okolini i primetio da mnoge nisu ugradjene propisno. To se narocito odnosi na udaljenost od bocnog zida i medjusobni razmak.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima-ugradnja spolje jedinice

[ Pregleda: 7761 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.