Dragan Rajic PMN, gasni kotlovi BERETTA, menadzer prodaje Beograd
Član broj: 203092 Poruke: 3 *.adsl.net.yu.
Sajt: www.beretta.rs
|
Potreban preduslov za odgovor je poznavanje nekih od osnovnih velicina gasovitog goriva koji su bitni za ovo pitanje:
Toplotna vrednost - to je kolicina toplote koja se oslobadja sagorevanjern goriva i razlikujemo gornju i donju toplotnu vrednost.
Gornja toplotna vrednost - Hg, gasa je kolicina toplote koja nastaje potpunim sagorevanjern jednog normalnog kubnog metra suvog gasa na konstantnom pritisku (1,01325 bar, Tn=273,15K), pri cemu su produkti sagorevanja svedeni na temperaturu od 25°C, a vodena para iz produkata sagorevanja se kondezuje. Temperatura od 25°C je referentna temperatura za odredivanje toplotne vrednosti.
Donja toplotna vrednost - Hd, gasa je kolicina toplote koja nastaje potpunim sagorevanjem jednog normalnog kubnog metra suvog gasa na konstantnom pritisku (1,01325 bar, Tn=273,15 K), pri cemu su produkti sagorevanja ohladeni do temperature iznad tacke rosenja vodene pare, pa se vodena para iz produkata sagorevanja ne kondezije. Temperatura od 25°C je referentna temperatura za odredivanje toplotne vrednosti.
Za zemni gas se moze uzeti:
Hd = 33.440,00 kJ/m3,
Hg = 37.155,00 kJ/m3,
Hd = 0,9 * Hg, (opste pravilo za zemni gas ili metan)
Toplotno opterecenje (Q) nekog gasnog kotla je ona kolicina toplote koja se dovodi gasom kotlu u jedinici vremena sobzirom na donju toplotnu vrednost. Izrazava se u kW ili kJ/s.
Nazivno toplotno opterecenje nekog gasnog kotla je najveca moguca vrednost toplotnog opterecenja u odnosu na donju toplotnu vrednost, koju je proizvodjac oznacio na natpisnoj plocici i koja se pri regulaciji kotla ne sme prekoraciti. Izrazava se u kW ili kJ/s.
Snaga (toplotni kapacitet) (P) nekog gasnog kotla je kolicina toplote koju kotao korisno daje u jedinici vremena pri nazivnom toplotnom opterecenju. Izrazava se u kW ili kJ/s.
Korisnost (η) nekog gasnog trosila je odnos iskoriscene i dovedene toplote ili to je odnos snage i toplotnog opterecenja, koji se jos zove stepen korisnosti, η=P/Q.
KOMENTAR:
U tehnickoj praksi se stepen korisnosti uvek racuna u odnosu na donju toplotnu moc;
To cesto dovodi do "paradoksalnih" vrednosti za slucaj kondenzacionih kotlova, zato sto stepen korisnosti, dostize vrednost do skoro 108%. Razlog je u cinjenici, njegove definisanosti u odnosu na donju toplotnu moc, a u slucaju kondenzacione tehnike toj vrednosti, pridodajemo i kolicinu toplote koja se nalazi u dimnim gasovima, tako sto dimne gasove na izlazu iz kotla pothladjujemo na racun povratne kotlovske vode.
Ovim se, ponovo vracamo na definiciju Hd, koja: “ne uzima u obzir toplotu dimnih gasova”, sto prakticno radimo kod kondenzacine tehnika, jer time povecavamo stepen korisnosti kotla a smanjujemo troskove potrosnje gasa, cime dajemo odgovor na "parodoksalnu" visoku vrednost iskoriscenja preko 100%.
Npr., gas ulaskom u kotao, najveci deo toplote, nastale sagorevanjem goriva korisno preda kotlu, dok ostatak predstavlja gubitak u dimnim gasovima i gubitak usljed zracenja koji je zanemarljiv;
Kod klasicnih kotlova procentualno to izgleda ovako:
η= 93% je korisno predata toplota kotlu, dok je 11% neiskoricena temperatura kondenzacije, 6% gubici dimnih gasova, a 1% gubici toplotnog zracenja
Kod kondenzacijskih kotlova je:
η= 108% je korisno predata toplota kotlu, a 1,5% neiskoricena temperatura kondenzacije, 1% gubici dimnih gasova, a 0,5% gubici toplotnog zracenja.
Bitan preduslov za kondenzacionu tehniku, je da kotao radi, u temperaturskom rezimu potisno/povrtane kotlovske vode od 50o/30oC. Upravo ovako "niska" vrednost temperature povratne vode od 30oC u odnosu na klasicne sisteme (80o/60oC), daje preduslov za pothladjivanje dimnih gasova na racun predgrevanje povratne vode. Ukoliko na ispunimo vrednost niske povratne temperature, dimne gasove necemo moci pothladiti u toj meri da dostignemo limitne maksimalne uslove stepena korisnosti od η= 108%, i on ce teziti ka manjim vrednostima. Upravo se iz tih razloga, definise stepen korisnosti kondenzacioni kotlova za vrednost temperature potisne/povratne vode od 80o/60oC ili 50o/30oC.
Iskorištenje pri max nazivnoj snazi (80°-60°) % 97,5
Iskorištenje pri min nazivnoj snazi (80°-60°) % 98,3
Iskorištenje pri smanjenoj snazi 30% (47°povrat) % 102,1
Iskorištenje pri max nazivnoj snazi (50°-30°) % 106,2
Iskorištenje pri min nazivnoj snazi (50°-30°) % 107,8
Iskorištenje pri smanjenoj snazi 30% (30° povrat) % 108,6
Zato kondenzaciono grejanje u odnosu na klasicno grejanje, zahteva sledece moguce oblike:
-dimenzionisanje radijatorske mreze sa mnogo vecim brojem clanaka radijatora, nego sto se dobija projektovanjem za klasicne sisteme od 80°-60°,
-kombinaciju radijatorskog i podnog grejanja ili
-samo podno grejanje koje je definisno na uslovno niskim temperaturama potisne vode.
Jedan od osnovnih delova gasnog kotla je modulirajuci gasni ventil. Uprosteno on radi u dva rezima.
Prvi-osnovni je on/off, sto znaci da automatika kotla, salje signal da se gasni ventil otvori ili zatvori ukoliko su ispunjeni neki preduslovi na kojima se ne bih sada zadrzavao.
Drugi-sekundarni, kada je gasni ventil otvoren vrsi se smanjenje/povecanje protoka gasa, tako da kotao moze da modulira u snazi prema zahtevu koji mu salje termostat. Radi toga je smanjenje ili povecanjem protoka gasa u direktnoj vezi sa snagom kotla.
Pa kada je gasni ventil max otvoren, kotao radi u punoj snazi. Modulacija omogucava trostepeni raspon snage, pa npr., za kotao snage od 24kw , max vrednost snage je 24 kw, a min 8kW.
|