Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija vise OS-a?

[es] :: Linux :: Instalacija vise OS-a?

[ Pregleda: 1595 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chex37
Beograd

Član broj: 155710
Poruke: 2
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Instalacija vise OS-a?05.07.2008. u 10:56 - pre 192 meseci
Konfiguracija je sledecea:GA-MA78GM-S2H, WD400GB SATA, Pioneer SATA.Imam 4 particije C(za XP), D(za VISTU), F(za podatke) i G(hteo bi za QUBUNTU).Instalirao sam prvo XP,zatim Vistu i onda probao Linux.Ubacim CD (Hardy), zapocne instalacija i kroza neki minut mi izbaci desktop.Ja kako sam ukapirao on ne vidi hard disk ili da ima slobodnu particiju i pokrece LiveCD.
Da napomenem da sam u biosu za SATA type morao da izaberem Native IDE.Za sve ostalo mi restartuje Win.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija vise OS-a?05.07.2008. u 14:52 - pre 192 meseci
CD je tako podesen da se prvo pokrene kao Live, a instalira se tek kad mu ti tako odredis. Sacekaj da proradi Live, da dobijes desktop, pa pogledaj tamo levo gore, ima neka ikona Install i klikni na nju, mislim da treba 2 puta kliknuti.

Sta ce dalje biti ne znam i ne odgovaram, jer ja nemam Windows. Prvo pita koji jezik da koristi, vremensku zonu i vrlo brzo pocne oko particija. TU PAZI DA NE IZABERES NESTO AUTOMATSKI, JER CE MOZDA URADITI NESTO STO TI NE ODGOVARA. Biraj Manual ili slicno, a onda ces dobiti prikaz particija. Kako ce on izgledati, kako ce biti prepoznate tvoje zauzete particije a kako ona slobodna ne mogu da kazem. AKO IMAS NESTO VAZNO NA TVRDOM DISKU, ONDA SE NE IGRAJ SA PARTICIJAMA. PRVO URADI BEKAP PODATAKA, PA TEK ONDA NASTAVI.

Princip je da moras izabrati tu slobodnu particiju, koja ce mozda biti oznacena na neki drugaciji nacin nego sto si navikao, na njoj odrediti kakav fajl sistem zelis, obicno ext3, onda jos jedna oznaka, mora biti "/", ta particija treba da bude velika 4 - 10 GB, a treba ti jos jedna sasvim mala, recimo 500 - 1000 MB, sa oznakom "swap", negde u toku procedure treba odrediti da se to sto si izabrao i formatira i ides napred.

Ja sam ovo napisao za "obican" Ubuntu. Ipak sam pogledao jos jednom i na sajtu Qubuntu nasao ovo:

Installation Instructions

The file you download is not an installer. It is a self extracting executable. It was created with the free and open source 7zip utility www.7zip.org. You can run it and choose where to unpack to contents. You will require around 3 Gig of space (remember - this is a fully populated virtual machine, with loads of pre-installed applications).

Once you have unpacked Qubuntu, you ran run it straight away. There is no real need to install anything. However, unless you are running on a fiendishly powerful machine, you might find it a bit slow. This is because, without any installation, it runs as an emulator. That means that every thing Qubuntu does has to be converted via a program before it can actually execute on your computer. This makes it run about 5 times slower than a native program.

I highly recommend installing the Kqemu virtualizer. This is a very small program which does not install loads of interfaces and other stuff (like VMWare does for example). All it does is install a small .sys file onto your computer that speeds up Qubuntu massively. If you want to remove Kqemu, just go to its entry in the 'All Programs' list and click 'uninstall'. To install Kqemu, you just run the 'Install.exe' program in your new Qubuntu folder.

"Krivica" je malo i tvoja, jer si napisao kao da kreces sa obicnog Ubuntua, a vidim da je ovo nesto sasvim drugo, uopste se ne instalira, samo raspakuje u neki folder, a treba ti minimum 3 GB i to je sve. Onda krene tek tako....

Zasto govoris i o Qubuntu i o Hardy? To su dve razlicite stvari. Ako zelis da instaliras Hardy, onda vazi prvi deo mog odgovora.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instalacija vise OS-a?

[ Pregleda: 1595 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.