Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ledinci ostaju bez jezera...

elitemadzone.org :: MadZone :: Ledinci ostaju bez jezera...

[ Pregleda: 5317 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

biber021
Novi Sad

Član broj: 55257
Poruke: 246
77.46.221.*



+4 Profil

icon Ledinci ostaju bez jezera...17.07.2008. u 15:59 - pre 192 meseci
Još jedno prelepo nesto nestaje zbog želje za sticanjem novca...

"Preduzeće Alas Rakovac dobilo je saglasnost od Ministarstva za zaštite životne sredine na Projekat rekultivacije površinskog kopa Srebro na Fruškoj gori. Kako je saopšteno iz ove firme, sledeći korak je izrada Projekta za trajnu obustavu radova na površinskom kopu, nakon čega će biti okončan njegov četrdesetogodišnji rad.

Nevladina organizacija Zelena mreža Vojvodine i Mesna zajednica Stari Ledinci više puta su protestvovali zbog namere kompanije da prilikom procesa rekultivacije isuši akumuliranu vodu u Ledinačkom jezeru.

U Alasu tvrde da će zatvaranja kopa nacionalnom parku vratiti prirodni ambijent i omogućiti Vojvodini dobijanje visokokvalitetnog domaćeg kamena." (Radio 021)
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...17.07.2008. u 16:58 - pre 192 meseci
Ovde nista nije jasno - odakle ce se dobijati kamen ako se radovi na kopu trajno obustavljaju.

Nadam se da ce se naci neko dovoljno uticajan da spreci unistavanje Ledinackog jezera.

 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.128.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...18.07.2008. u 15:23 - pre 192 meseci
http://www.alas-rakovac.com/srebro.html

Prvo pogledajte šta podrazumeva rekultivacija, pa onda napadajte. Inače celo jezero je nastalo veštačkim putem, usled eksploatacije kamena. Na linku gore postoji lepa animacija, sad valjda će kamen dobiti kada budu pravili one kaskade. Ovo je tipičan primer kada novinar otaljava svoj posao, piše o nečemu o čemu pojma nema, a usput nema želje ni da sazna i informiše se. Ispade da je rekultivacija, zatrpavanje jezera, sad jedino ako oni znaju nešto što mi obični smrtnici ne smemo još da znamo.
 
Odgovor na temu

biber021
Novi Sad

Član broj: 55257
Poruke: 246
79.101.255.*



+4 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...18.07.2008. u 16:12 - pre 192 meseci
@drbogi to je ustvari "Novinarska patka"... Ledinačko jezero ni ne postoji...
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.146.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...19.07.2008. u 16:12 - pre 192 meseci
@biber021

Na neki način si u pravu. Jezero zaista ne postoji, postoji rupa nastala vađenjem kamena, u koju se sliva voda par potoka i jedne jake podzemne izdani, pa kod neupućenih navodi na pomisao o planinskom jezeru.

Pošto vidim da ti je bilo teško da pogledaš animaciju predviđene rekultivacije, pokušaću da ti približim ceo plan. Umesto ovih stranica kamenoloma, koje su praktično vertikalne, predviđeno je stvaranje kaskada, nešto kao džinovskih stepenica uokolo, njihovo pošumljavanje i ozelenjavanje, a uz samo jezero bi se gradili objekti namenjeni rekreativnim sadržajima, itd. itd.

Sad mene zanima, protiv čega se vi bunite? Jel zbog toga što će se prestati sa iskopavanjem kamena, ili protiv toga što će se promeniti sadašnji izgled ovog kamenoloma?
Ako je zbog posla i gubitka istog, razumem, ali ako se silni ekolozi angažuju da bi sačuvali kamenolom i njegov sadašnji izgled, tu nešto nije u redu. Prirodni izgled je bez ikakve akumulacije, brdo, takav je nepovratno izgubljen, jer nije realno da neko vrati sav povađen kamen.
Priznaćeš, da situacija u kojoj firma plaća koncesiju a ne koristi to za šta izdvaja novac nije uobičajena, a tako je sada.

Ja koliko sam shvatio, kao produkt pravljenja tih kaskada oko jezera, ostaće kamen, čijom prodajom na tržištu će se stvoriti novac za uređenje zatvorenog kamenoloma i za troškove i eventualni profit firme koja to radi.

E a sada o novinarima... U prethodnih 50 godina koliko traje vađenje kamena, NP Fruška Gora su uplaćivana sredstva u svrhu rekultivacije kamenoloma. Sad oni su taj novac normalno proterali kroz bulju, tj. potrošili i onda vispreno očekuju da neko drugi uradi ono što su oni već naplatili. I to ne samo da uradi, nego i da im plati za tu privilegiju. E o tome novinari ne pišu, jer je to no-no tema, nego kao žale za "jezerom".
Na stranu što je tim planom predviđeno da akumulacija postoji, čak bi bila i na većoj površini, tj. dublja, ali
Ako su toliko svesni, neka u Beočinu, koji je blizu, zaustave cementaru, ako im je baš do ekologije i do organizovanja lokalnogf stanovništva.

Takođe nisam jedini kojem je ova vest potpuno nejasna, jer u istoj postoje: prestanak radova, trajno snabdevanje, rekultivacija i isušivanje jezera.
Ja kao i malo nešto znam o celom projektu, ali ajde mi ti objasni šta je ovo, ovako napisano, ako nije besmislica ili perpetum mobile, zatvore fabriku i omoguće snabdevanje domaćim kamenom, i vrate prirodni ambijent.
Citat:
U Alasu tvrde da će zatvaranja kopa nacionalnom parku vratiti prirodni ambijent i omogućiti Vojvodini dobijanje visokokvalitetnog domaćeg kamena."
(Radio 021)

Ni pomena o rokovima, redosledu poteza, periodu koliko će kop biti nedostupan ljudima, gomila besmislica u samo jednoj vesti.
Ja kao zlonamerni optimista sa iskustvom, mogu samo da pretpostavim da neko želi malo da se ogrebe ili ugradi, pri tom ne bira sredstva.

Po tvom vrcavom ciničnom komentaru o patkama, zaključujem da ti imaš nekakve "pouzdane" informacije, pa te zaista molim da ih podeliš sa nama jer ja nisam iz NSa, pa ne pratim dnevno vesti o Ledincima i jezeru.
Samo mi Vrdnik ne dirajte!
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...19.07.2008. u 18:45 - pre 192 meseci
@drbogi

Sta ces - "demokratija",pa svako moze sebe da proglasi novinarom i pise sta mu je volja,svako moze da osnuje neko drustvo ili organizaciju....

Gledajuci plan rekultivacije,nekako mi se cini da ce ceo ambijent izgubiti svoju prirodnost i da ce se od sadasnjeg "jezera" dobiti jedan ogromni bazen sa betonskim plazama i velikim parkom oko njega.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.146.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...19.07.2008. u 19:16 - pre 192 meseci
@ sasa022

Tako i novinari kažu demokratija, sad se svako razume u rekultivaciju kamenoloma :)
Što se tiče prirodnosti izgleda, kažu da sada nije bezbedno, pa moraju da prave te terase. Izgleda da bez tog kamena koji bi se dobio pravljenjem tih kaskada, nema ni rekultivacije, jer nema novca. Koji je argument tu stariji stvarno ne znam, ali mi je prirodno da se nekako oplemeni iskorišćen rudnik, ako ništa, bar će veći broj ljudi moći da koristi buduće turističke potencijale. Ipak ta firma ima iskustva u takvim poslovima, nije im to prvi kamenolom koji vraćaju u kvazi prirodno stanje. Po mom mišljenju, najgluplje i najmanje korisno je da sad najure firmu, a da tu ostane rupa, jer je to kao prirodnije od onoga što je zamišljeno da bude. Samo bi postavio nekakve razumne rokove, za celu operaciju.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...19.07.2008. u 20:35 - pre 192 meseci
Radi se o suprostavljenim interesima dve grupe, onih koji sada naplacuju parking i ulaz za posetioce, a da pritom nisu nista uradili na nekom uredjenju tog prostora i onih koji tek treba da urede prostor i tek onda ga eksploatisu u turisticke svrhe.

Sto se tice ovoga:
Citat:
U Alasu tvrde da će zatvaranja kopa nacionalnom parku vratiti prirodni ambijent i omogućiti Vojvodini dobijanje visokokvalitetnog domaćeg kamena."
(Radio 021)
Nema tu mnogo nejasnoce, niko ne pominje trajno exploatisanje kamena, ali onaj ko je posetio jezero i pogleda gore postavljenu animaciju, znace o kojoj se tu kolicini kamena radi, OGROMNOJ.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Ledinci ostaju bez jezera...19.07.2008. u 21:14 - pre 192 meseci
@drbogi

Slazem se da bi bilo najgluplje da to mesto ostane neiskorisceno.
Od svega moze da se napravi jedan prelepo mesto za odmor i rekreaciju........

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ledinci ostaju bez jezera...

[ Pregleda: 5317 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.