Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Poskupljenje struje vreme je za stednju...

elitemadzone.org :: MadZone :: Poskupljenje struje vreme je za stednju...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16345 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
79.101.173.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 15:44 - pre 191 meseci
Ajd danas uzmem svratim do prodavnice, i vidim sijalice stedise.... Tungsram 20w. Ae reko da kupim dve lepo za moju sobu... cena skupa 330 dinara otrpilike. Ovo me je nateralo novo poskupljenje struje koje je pocelo :) ili koje tek treba da se usvoji valjda. Mene uglavnom interesuje, posto sam za elektrotehniku jelda glup i ne rezumem se ni malo u nju :) Kolka je stvarna usteda struje. Ja kapiram da sijalice sad koje su mi na 100w i 60 da mi ove rade na 20w :) tako da stedim 40w-80w. Ali kolko ce to meni da se preobrazi u stednju / cenu struje koje cu da placam :)
Tipa ako mi od 9pm do 12pm upaljeno svetlo, teoretski kolko bi ja video ustedu :)

Generalno ovo sam stavio za pocetak u svoju sobu, planiram u dnevnu / kuhinju i kupatilo :)
Da kazemo da su mi svuda sijalice bile po 60w, usteda mi je 40w :P ako su 6 sijalica u pitanju.
Ne znam kako se meri potrosnja, tako da ne mogu da sracunam kolko bi ustedeo u tih 3 sata.

Suzdrzite se samo prozivka na ovu temu ako nije problem. Zivim u stanu 84 kvadrata, gde sam generalno ostoa sam, jer mi oba burazera otisli (pozenili se) keva i cale na plac zive (dodju ovde ponekad) tako da ja uglavnom i placam rezije najvise. Pa naravno poceo sam da gledam da pristedim kolko mogu, zato sam i postavio ovo pitanje. Jer me zanima dal sam ispao budala sto sam dao 330 din za jednu sijalicu :)
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 16:21 - pre 191 meseci
Samo da kažem da ima i jeftinijih tih sijalica. A tih 20W je možda i jače od obične 100W, pa bar one od 60W trebaš menjati za neke slabije štedljive (a u prodavnici na koju mislim ima takvih).
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Vladokv
Član broj: 31521
Poruke: 478
212.62.39.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 16:25 - pre 191 meseci
Pazi da se ne pregrevaju. Ako se pregrevaju, radni vek će im biti previše skraćen. Meni su pre bile te sijalice crkavale jer nisu mogle da se hlade od plafonjere. Sad su na otvorenom. Od kada su na otvorenom, ni jedna nije crkla, a prošlo je dosta vremena.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
89.110.196.*



+4 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 17:29 - pre 191 meseci
Koje boje svetlost daju te sijalice?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 18:15 - pre 191 meseci
Ako je bila 100w a sada je 20, tom jednom sijalicom stedis 0.08kWh svakog sata. Ako je 3 sata dnevno ukljucena, onda je to 0.24 dnevno, pa puta 30 dana 7.2kWh mesecno.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 18:16 - pre 191 meseci
Sto se tice ustede po jednoj sijalici mesecno. Ako jednu sijalicu sa uzarenim vlaknom od 100 W zamenis stedljivom od 20 W. Potrosnja je manja za 80 W. E sad, ako svakog dana tu sijalicu drzis ukljucenu po tri sata to je mesecno 3x30=90 radnih sati. Pomnozis 80W sa 90h i dobijes 7,2 kWh . Sad tu potrosnju od 7,2 kWh pomnozis sa 3,6 dinara (dosadasnja cena jednog kWh u zelenoj zoni) dobijes 25,92 dinara mesecno ustede po jednoj sijalici od 100W koju si zamenio stedljivom od 20W. :)
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
79.101.173.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 18:29 - pre 191 meseci
25,92 dinara mesecno ustede po jednoj sijalici x 6 = 155.52
Damn -.-
Isplati se za godinu dana otprilike -.-

Hvala na odgovorima :)
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 18:39 - pre 191 meseci
Citat:
stil:Sad tu potrosnju od 7,2 kWh pomnozis sa 3,6 dinara (dosadasnja cena jednog kWh u zelenoj zoni)

Samo sto je 1 kw je 3.81 din + PDV= 4.49 din!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 18:48 - pre 191 meseci
Ja mislim da su sijalice najmanji problem.
Ako se grejes na struju, recimo malo veci stan, 5KW, dajes za grejanje recimo 4meseca (hladna zima)= 120dana*24h*5kw=14400kwh :) (ako imas po ceo dan upaljeno grejanje)

Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-164-186.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 19:05 - pre 191 meseci
@mulaz,pa i nije samo usteda u pitanju,te stedljive "lepsu" svetlost daju od ove s uzarenim vlaknom
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 19:26 - pre 191 meseci
Citat:
Horvat: @mulaz,pa i nije samo usteda u pitanju,te stedljive "lepsu" svetlost daju od ove s uzarenim vlaknom


zavisi od ukusa. Meni se svidjaju vise ove klasicne, nekaku su toplije boje, od onih vestacko belih stedljivih.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 19:56 - pre 191 meseci
Te stedljive daju difuznu svetlost, jer je svetleca stvar dugacka, nije "tackasta" kao kod klasicne. Dobro, ni klasicna nije bas tackasta, ali je blize. Tako da su meni licno senke neostre, sto mi vrlo smeta - ne vidim najbolje.

Sto se tice snage i svetla, probali smo nekoliko i ispalo je vrlo cudno. Ni jedna nije bila bar da lici da je to to.

A sto se ustede tice sa sijalicama, mislim da je to jedna prilicna demagogija. Investiras u kvalitetne sijalice (koje treba prvo da nadjes), menjas luster da moze da se usrafi velika stedljiva, ovo, ono, a onda skuvas jedan caj mesecno vise na srednjoj ringli i - ode sva usteda! Svi nam sole pamet kako treba stedeti, a prva centrala (bar je tako u mom kraju) se ponasa totalno bez veze. Ujutru, jos mrkli mrak, oni gase ulicno svetlo, a pale ga u rano popodne, dok se jos vidi na kilometar daleko, i tako par sati osvetljavanja bace u djubre. A to je samo jedan detalj.

Masina za pranje rublja sigurno guta struju, jer greje vodu skoro do kljucanja, i to traje dugo. Sta sad, da peremo rublje hladnom vodom? Ko ima toplu vodu preko toplane, OK. Ko nema, sta da radi? Da se kupa hladnom vodom da bi zastedeo? Samo nas maltretiraju sa tim parolama i nabijanjem krivice u stilu "Promenite odnos prema potrosnji!", "Hajde svi da stedimo!" a niko ni slucajno ne daje preporuku kako.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
79.101.93.*



+5251 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 20:03 - pre 191 meseci
Daju ti zadatak da smisljas stednju, i da je apliciras..

Ko nije stedeo pre mesec dana, ne vredi mu ni danas da se napreze, ili ne treba.

Interesantno mi je opste zvakanje o stednji, i posmatranje, recimo, potrosaca na benzinskim pumpama. Obicno su redovi pred poskupljenje goriva, a nikada kada nastupi pojeftinjenje(kao ovih dana)..

Borba protiv neke nedace ???

Mislim, nisam cuo da je neko rekao "zaradicu vise para", da prevazidjem poskupljenja, ili poboljsam kvalitet zivota???

Poz.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 20:24 - pre 191 meseci
Sto se tice stedljivih sijalica, njihov radni vek je duzi od onih sa uzarenim vlaknom tako da i to treba uzeti u obzir. Dalje, sto se tice kvaliteta svetla koje daju slazem se, prilicno je tesko naci zamenu za one sa uzarenim vlaknom. Resenje je da se za radne prostorije koriste one na koje smo vec navikli a da se za hodnike i ostale koriste stedljive. Sto se tice ustede. Ona je kumulativna za svako sijalicno mesto u stanu i isplati se na duzi rok. Naravno kada bi se izracunalo koliko ima sijalicnih mesta u citavoj Srbiji gde bi se moglo ustedeti na ovaj nacin to svakako ne bi bila zanemariva cifra naravno na duzi vremenski period. Sto se tice ulicnog svetla pozovi slobodno, ako si u Beogradu EPS-EDB Javno osvetljenje a za ostale delove Srbije lokalnu Elektrodistribuciju, pa im reci za problem. Resice ga. Poz.







[Ovu poruku je menjao stil dana 02.08.2008. u 21:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Silencer
Član broj: 399
Poruke: 480
79.101.225.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 20:36 - pre 191 meseci
Evo sad pade mrak i reko da vidim kakva je razlika od svetlosti, sobzirom da godinama u firmi obozavam boje neonke koje kao daju prirodnu svetlost, ova stedisa daje mi bas blagu svetlost, ne tolko jaku sto se meni jako svidja, jer ja ne volim klasicne sijalice koje svetle jako, ova mi je bas fina i ne smeta mi. E sad posto mi plafonjera podrzava 2 sijalice ;) ako mi bas treba jace svetlo za nesto, tipa citanje :) Onda upalim obe.

Citat:
Mislim, nisam cuo da je neko rekao "zaradicu vise para", da prevazidjem poskupljenja, ili poboljsam kvalitet zivota???

Hmmmm, nisam ni ja rekao da cu da zaradim pare :) Ali cu bar malo da pristedim i bice mi manji racun za struju sto mi je krajnji cilj, ne znam koje si god, ali evo ti racunica ;)
4000-5000 grejanje, telefon 1700, mobilni 1200, struja 2000, Kablovska 600, RTS 300 (Ne placam), Komunalije 300. Ovo sve najgore izadje 11000 dinara mesecno - ja sam :)

Usteda od sijalica 200 dinara :P 10800 din racuni :P Odem kupim sebi nove gace. Kraj price isplati se za bolji zivot;)
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.adsl.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 21:00 - pre 191 meseci
Treba računati i ekološku stranu ovih sijalica. Zatim tu je i sporedni efekat smanjenja zagrevanja. Svaka ta sijalica izračuje 80W manje toplote, što je značajno za ova sparna vremena. Eto ove klasične sijalice će uvek ostati kao grejalice za piliće :D
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
79.101.140.*



+3 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 21:45 - pre 191 meseci
ne moze se samo na jednoj stvari ustedeti tip zamenis jednu isjalicu u kuci i racun ti 1000din manji :D
treba tu masu stvari...
zameniti sve sijalice u stedljive,uredjaje koji se ne koriste "cupati" iz utikaca i sl stvari...pa onda bi jos i dobio nesto ozbiljnije a jedna-dve-tri sijalice...tesko...
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
89.110.203.*



+8 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 22:14 - pre 191 meseci
Citat:
vladd: ...... Mislim, nisam cuo da je neko rekao "zaradicu vise para", da prevazidjem poskupljenja, ili poboljsam kvalitet zivota??? ...


sada je trzisna ekonomija i demokratija.
stednja je za nas patuljke, a "zaradicu vise para" je za ove sposobne, pozitivno selektovane, nase dobrocinitelje.

..... evo bas malopre procitah jedan post na tu temu, sa jednog drugog foruma:

Citat:
......
Javna preduzeća, državna administracija pa i obrazovni sistem su partijski plen i generator sistema korupcije. O tome je jednom lanuo i Goran Ješić ali se na tom završilo. Sticajem okolnosti mi je poznat rezime vladavine jednog direktora javnog preduzeća koji ovih dana očekuje smenu. Čovek je pokazao gde je Olimp bahatositi i osiljenosti u pojedinim disciplinama. Dakle:

- postavljen je od strane najvišeg rukovodioca na čelo firme koja se bavi delatnošću o kojoj dotični nema pojma
- razjurio sve koji su stajali na putu njegovoj samovolji kako bi mogao da neometano obavi svoju marodersku misiju
- otputovao o trošku preduzeća u Pariz da na studije odvede sina koji je danas omladinski funkcioner jedne ekspertske partije a onda svoju uzdanicu častio obilaskom zamkova Loare o trošku iste kuće
- zatim otputovao u Las Vegas na nekakav Svetski sabor srpske dijaspore iako taj skup nema niakave direktne niti indirektne veze sa delatnošću preduzeća koje je dobio na pelješenje od stranke
- za 5 godina sumanutog upravljanja tomu kućom išao na više desetina putovnja koja su koštala javno preduzeće kojim upravlja više stotina hiljada evra i sve to uz blagoslov upravnog odbora koji očito nijeostao kratkih rukava!
- trošio godišnje oko 7 000 000 (sedam miliona) dinara samo na organizaciju poslovnih ručkova gosteći vladike, Branu Crnčevića itd.. Sve ovo puta pet i lako ćete doći do ukupne sume koštanja svega što je dotični pojeo u ime građana Srbije.
- iz firme u kojoj je bio direktor odneo bez ikakve nadoknade ili papira skupocenu biblioteku i više računara kako bi opremio svoj kabinet u drugoj instituciji u kojoj je zaposlen (čovek kapacitet, radi dva posla i to loše)
- dodelio sebi povoljan kredit za stan iako ima već tri komada u samo u Beogradu (dakle bez Zlatiborskog kompleksa)
- dodelio svojim najbližim saradnicima takođe sedam povoljnih stambenih kredita iako su već bili stambeno situirani i nisu skrpili ni godinu dana rada u firmi jer su u nju dovedeni u okviru kontigenta od 78 rođaka, prijatelja i partijskih kadrova koje je dotični spahija zaposlio bez konkursa u JP o kome je reč
- kupi novu Škodu Oktaviju i Pežo 607
- dodelio sebi mesečnu platu od 300 000 dinara a u javnost puštao lažne informacije o svojim primanjima. U Politici nikada nisu objavljena njegova primanja u okviru praćenja primanja direktora javnih preduzeća što je takođe vrlo simptomatično.
- davao PP desetine poslova na nameštenim tenderima, stvarao petostruke zalihe repro materijala što se ne radi zbog komplikovang skladištenja i poroznosti jer je sa dobavljačem od koga je kupovao bio ``blizak``.

Epilog njegove vladavine je obaranje profita i produktivnosti preduzeća za preko 75% u odnosu na 2004. kada je preuzeo dužnost upravljanja tim JP!

Da ne nabrajam dalje. Ne znam koja zemlja može da izdrži ovakve tipove a ima ih više hiljada. Ova priča je mnogo opširnija i ako počnete da razmišljate o svim relacijama u toj gustoj mreži podmićenih i podmićivača možete da dobijete žuticu u najboljem slučaju.
..........

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 22:22 - pre 191 meseci
Promasio si temu. Nemam nista protiv argumentovanog kritikovanja bilo koga ali stvarno ...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Poskupljenje struje vreme je za stednju...02.08.2008. u 22:33 - pre 191 meseci
@mulaz,stvar ukusa,meni se vise bela svetlost svidja,ne zuta ,tj. one zivine bele...sto se tice senke i to zavisi od sijalice

@tdjokic,pa kuvaj caj na plin,a ne na struju ;),sto se tice ves masina,imas i njih "stedljivih" [ove nove imaju deklaraciju koja su klasa iskoriscenja]

i da,ne kupujes samo da bi ustedio 20 dinara,vec i da se manje zagrije prostorija,jer nije isto 2x100W ili 2X15-20W ;)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Poskupljenje struje vreme je za stednju...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16345 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.