Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?

[es] :: Windows mreže :: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?

[ Pregleda: 3546 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?28.09.2008. u 17:17 - pre 189 meseci
Ako se u lokalnoj mrezi koristi file server (Microsoft Network) ali je broj konekcija i protok prema njemu poprilican tako da to postaje problem, kako je moguce rasteretiti LAN vezu, na primer, dodavanjem ojs jedne mrezne kartice na server i raspodeljivanjem konekcija na dve kartice?


[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 30.09.2008. u 10:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net.



+12 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?28.09.2008. u 17:51 - pre 189 meseci
Ajde ponovo, kakve veze ima Internet konekcija sa File Sherom?

Hoces da kazes da ti recimo ako nesto preuzima, internet radi sporo?
Bojan
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?28.09.2008. u 19:00 - pre 189 meseci
Uopste se ne radi o Internetu nego o lokalnoj mrezi.

Prosto je u lokalu preveliki saobracaj pa se gusi mreza, a usko grlo je lan konekcija file servera.
 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
*.vdial.verat.net.



+52 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?28.09.2008. u 22:02 - pre 189 meseci
Samim dodavanjem još jedne NIC mislim da ne bi rešio problem kako treba, jer bi NIC preko koje se pristupa fajlovima opet imala isti prioritet (gledajući iz ugla sistema) kao i NIC koja radi sa internet saobraćajem. Plus i to što kažeš da je broj konekcija sa nje ogroman i da koristi max kapacitet linka, mogla bi čak i usporavati drugu NIC ali druge PCI uredjaje, zahtevajući i dalje dosta sistemskih resursa. Čisto da se podsetimo da svi PCI uredjaji ipak koriste istu PCI magistralu :(

Možda bi setovanjem QoS na tom Win serveru uspeo da uradiš neki traffic shaping i podesiš prioritete za korišćenje bandwidth-a. Za Linux ima dosta takvih alata, ali ne znam šta od alata (osim QoS) može da završi posao na Win? Takodje, ne znam ni kako je ta mreža organizovana, ali bi najbolje rešenje svakako bilo raditi nekakav traffic shaping ne u lokalu već na switchu/ruteru i omogućiti zagarantovan bandwidth ključnim serverima u LAN koji moraju da imaju pristup internetu.
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net.



+12 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?29.09.2008. u 11:09 - pre 189 meseci
Kako kolega rece, nic ti nece rijesit puno... Prvo trebas da vidis sta je problem, mozda nije problem uopste u kapacitetu nego u nekoj drugoj komponenti.

Kako si diagnostikovao problem? pokreni malo performance monitor, i vidi sta je stvarno usko grlo, ljudi cesto natrpaju 200 servisa na jedan server pa im je onda sporo...

Ako je problem zaista lan, razmisli o nekoj brzoj kartici, i nekom malo jacem switchu, ili mozda o jos jednom serveru...
Bojan
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?29.09.2008. u 12:40 - pre 189 meseci
Jos jednom, ovo nema nikakve veze sa Internetom, a ni sa rutingom jer se radi o LAN-u. A ni server nije opterecen servisima.

Radi se o ovome: postoji lokalna mreza, sve je spojeno preko switch(ev)a, ima recimo 20,50,100 klijenata (uzmite koji god broj zelite). U mrezi je jedan fajl server koji nema nikakvu drugu ulogu osim da bude fajl server (Microsoft Network Share), ali je kvaka sto se njemu pristupa intenzivno, dakle svi korisnici istovremeno pristupaju podacima (citanje i pisanje) na tom fajl serveru, tako da je u svakom trenutku veliki broj konekcija ka njemu.

Dakle, nije problem samo protok nego kombinacija velikog protoka ka velikom broju drugih racunara u lokalnoj mrezi i velikog broja konekcija ka tim racunarima.

Mene interesuje kako se taj problem uopste resava.

Pretpostavljam da je usko grlo to sto istovremeno mnogo racunara iz LAN-a pristupa jednom te istom racunaru koji je fajl server, te da u stvari i nije protok taj koji je uopste razlog usporenja vec veliki broj konkurentnih konekcija na jedan te isti port na switch-u. Upotrebljen switch je kvalitetan (mada nije upravljiv).

Da li upravljivim switchem nekako mogu da kontrolisem taj problem sa konekcijama? Da li je moguce da u fajl server stavim jos jednu LAN karticu i spojim je na isti switch (upravljivi) a onda njime neke konekcije usmeravam na jednu, a neke na drugu karticu, ili da napravim nesto kao bridge izmedju tih kartica?

Ima li smisla da probam da ubacim jos jednu mreznu karticu u fajl server, a da neke klijente podesim tako da mapiram diskove direktno na IP adresu te kartice i tako prisilno usmerim konekcije na nju?

Jasno je da bi stavljanje jos jednog fajl servera moglo da smanji opterecenje po serveru, ali ne znam kako bih izveo da oba fajl servera uvek imaju identican sadrzaj, jer se radi o intenzivnom pristupu datotekama koji obuhvata i citanje i pisanje.


 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
91.143.211.*



+52 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?29.09.2008. u 13:55 - pre 189 meseci
Predraže, u prvom postu si pitao kako rasteretiti internet vezu, zbog toga smo i pomislili da ti saobraćaj ka lokalnom fajl serveru zagušuje net.

Koliko vidim iz tvoje priče, usko grlo je samo bandwidth na kablu od switcha do file servera koji je pod full opterećenjem. Možda bi mogao da uradiš link aggregation sa dve gigabitne kartice na tom serveru i dobiješ jedan link od 2Gb. Za to ti je potreban switch koji podržava Link aggregation (IEEE 802.3ad).
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?30.09.2008. u 07:11 - pre 189 meseci
Da nebi mnogo predpostavljali i mislili, pogledajmo prosto gde je problem; task menadzer, pa netvork i vidis kako ti je stanje sa opterecenjem mrezne kartice. Pogledaj i znaces dali ti treba 1M kartica ili dve. U performans sekciji vidi kakav si sa memorijom za kesiranje. Fajl server ne sme da ima mnogo virtualne memorije i nekad pomaze dodavanje tvrde memorije.

Odes i u administratorove alate i u kompjuter menadzmentu vidi koliko konekcija imas ( otvoreni fajlovi i sesije ) , oko kojih fajlova/foldera je guzva, koliko je njih zakljucano, kome server prekida konekcije i posle koliko vremena. Mozes doneti puno razlicitih zakljucaka.

Ako bas oces da odes jos jedan sloj dublje i postavljati parametre sistema ( navika sa juniksa ) u alatima imas i performance sa bas hiljadu brojaca i cekalica ( Bojanov savet ). Poigraj se malo na zivom sistemu i znaces brzo gde je problem.

Ako te bas mrzi da se zezas probaj sa tjunap programom. Za posetnike je bolje pustiti i da se sistem slabije optimizuje nego da nesto ti svojerucno zeznes.

Najzad ni dodavanje jos jedne masine danas nije tako skupo za sistem sa 100 masina.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?30.09.2008. u 09:26 - pre 189 meseci
Ne koristim windows, ali cisto par ideja:

- Proveri koliki ti protok ima server ka mrezi. Ako je to blizu limitu mrezne karte, onda dodaj jos jednu kartu i bridge-uj je sa postojecom. Pomoci ce.
- Proveri koliko paketa u sekundi ide kroz server. Tvoj switch ima limit u broju paketa u sekundi koje moze da forwarduje i moguce je da ti i manji protok udara u taj limit, posebno ako imas puno konekcija i puno malih fajlova sa kojima se radi. Resenje je ili neki mehanizam lokalnog kesiranja (mogao bih ti pomoci za *nix, ali ne znam kako to izvesti za windows), ili neki bolji switch.
- Proveri koliki protok mogu da ti daju diskovi. Moguce je da ti diskovi udaraju u limit, bez obzira na mrezu. Pokreni neki test sa citanjem i pisanjem mnogo malih fajlova po disku, pa vidi koje su realne performanse diskova na tom serveru. Ako je to limit jedino ti je resenje da doas vise fizickih diskova u array.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?30.09.2008. u 09:58 - pre 189 meseci
Citat:
brainbuger: Predraže, u prvom postu si pitao kako rasteretiti internet vezu, zbog toga smo i pomislili da ti saobraćaj ka lokalnom fajl serveru zagušuje net.


Izvinjavam se, to je bio cist lapsus.

Citat:

Koliko vidim iz tvoje priče, usko grlo je samo bandwidth na kablu od switcha do file servera koji je pod full opterećenjem. Možda bi mogao da uradiš link aggregation sa dve gigabitne kartice na tom serveru i dobiješ jedan link od 2Gb. Za to ti je potreban switch koji podržava Link aggregation (IEEE 802.3ad).


To me interesuje. Posto nisam do sada radio sa upravljivim switchevima, ne znam ni sta sve mogu da urade, pa ni terminologiju, ali sam pretpsotavio da mogu da pomognu u smislu da se preko njih moze videti sta se gde i kako konektuje i eventualno da uradi agregaciju, posto mi se cini da je problem upravo u switch-u.



Probacu sve ovo sto ste predlozili, posto sad bar imam neku predstavu odakle da pocnem da ispitujem stvar.


 
Odgovor na temu

brainbuger

Član broj: 9647
Poruke: 440
91.143.211.*



+52 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?30.09.2008. u 10:50 - pre 189 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: To me interesuje. Posto nisam do sada radio sa upravljivim switchevima, ne znam ni sta sve mogu da urade, pa ni terminologiju, ali sam pretpsotavio da mogu da pomognu u smislu da se preko njih moze videti sta se gde i kako konektuje i eventualno da uradi agregaciju, posto mi se cini da je problem upravo u switch-u.


Čisto kao note, ako digneš link na 2Gb dobićeš oko 225MB /sec bandwidth, što može lako da postane brže od diska koji je u mašini, tako da bi svakako trebao imati RAID-ovane diskove. Na strani switcha (ako podržava IEEE 802.3ad) lako se dodaju dva porta u trunk, na strani servera je veće zezanje sa Win, jer treba uraditi teaming kartica. Takodje, proveri, mislim da verzije OS-a pre W2K3 ne podržavaju teaming.

U svakom slučaju svakako je pametan predlog ostalih ljudi da se temeljno utvrdi usko grlo i razmotre sve varijante pre nego se krene u nekom smeru, jer kad se preračunaš (upravljiv switch, RAID 10, vreme, itd) možda (boldovano možda) se i isplati ipak duplirati server (ako je neka jednostavnija konfiguracija).
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?01.10.2008. u 11:20 - pre 189 meseci
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb463205.aspx

Ovo je nesto sto ce i juniksovac lako shvatiti u mikrosoftovoj bazi znanja. Sto vazi za NFS bice i za SMB, ako ide NIS ubrzace i AD.

E, sad nijedna optimizacija od obicnog servera nece napraviti storidz server, to je neka druga liga. Kernel je dosta izmenjen, cak ni NTFS nije isti. Potpuno je izbacen 8.3 format i direktno 'razmislja' na visem, prosirenom formatu. Tabela vektora je srodna, ali grubo favorizuje diskove i NIC. Pejdzovanje je ostro ograniceno da bi sto vise memorije otislo za kesiranje ... Sve skupa, vredi kupiti. Posebno R2.

Slicno i za masinu, Ako na vreme nije razmisljano pri izboru cipseta, NICa, napajanja ... posle se malo sta da popraviti.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
81.93.77.*



+12 Profil

icon Re: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?05.10.2008. u 08:44 - pre 189 meseci
nisi napisao ni koji je OS na serveru niti koji je hw. jedan server za 100 intenzivinih klijenata malo je... jos ako imas jedan disk... tu ima gomila pogresnih stvari nije to samo bandwith...
Bojan
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Kako rasteretiti mreznu konekciju servera?

[ Pregleda: 3546 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.