Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 30840 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djole67
samostalno
Vršac

Član broj: 209982
Poruke: 37
91.143.219.*



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći12.02.2009. u 07:25 - pre 184 meseci
Ta su bile aktuelne kad je bog hodao po zemlji,nism pravio proračun za njenu rentabilnost u ovo vreme,
Zadovoljan sam sa kaljevom,ložište joj je od 70cm dubine.kad se peć zagreje,cepanica na pola 3-4 kom dnevno i
nema zime.Temp prostorije od jedno 45kvm 22-25 c.
Moja zamisao da je spojim na podnogrejanje,ima par problema kako ih rešiti
max tem.vode do 40%kako regulisati loženje da i peć bude vruća a pod ne prokuva.
Za dobre ideje vodim na piće i kafu.
djolle
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći13.02.2009. u 17:51 - pre 184 meseci
Citat:
Ta su bile aktuelne kad je bog hodao po zemlji,nism pravio proračun za njenu rentabilnost u ovo vreme,
Na sta tacno mislis??
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.jugoistok.com.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 08:40 - pre 183 meseci
Pozdrav svima!

Renovirao sam stan star 50-tak godina i namerno ostavio kaljevu peć zbog estetike i namere da grejem dve prostorije po ceni jedne TA peći (koju sam, uzgred, prodao, siguran u to da ću uspešno prepraviti kaljevu peć na struju).
Mislio sam da znam gde su pogrešili drugi koji su me odgovarali od te ideje, jer su oni samo ubacivali u ložište razne tipove greječa (koji su praktično grejali vazduh u ložištu), a takođe nisu zazidavali otvor dimnjaka.
Ja sam rešio da ložište potpuno ispunim šamotnim ciglama između kojih bih ostavio prostora tek da se umetnu dva četvrtasta grejača od 2500 W (spriralni grejači namotani na šamotnu ploču). Takođe sam planiorao da zazidam otvor dimnjaka.

Međutim pojavio se problem. Kada sam skinuo "kapu", očekivao sam da ću pri vrhu zateći taj otvor, ali njega tamo nema! Izgleda da je skroz dole, a ne znam kako da mu pristupim jer odozgo ne mogu ako ne želim da skroz razidam peć (a to nikako ne želim), a ona vratanca sa strane sam zazidao i preko toga izgletovao! da li je otvor zaista negde dole i da lil moram ipak da mu pristupim preko tih vratanca? I kako odatle da ga zazidam? Da li se ustvari uopšte može zatvoriti otvor dimnjaka a da se ne razidava i ponovo zida cela peć?

Druga stvar koju sam ukapirao tek čitajući komentare na forumima je da se gornji deo peći greje dimom, a da je samo ložište zapravo termoizolovano. Treba mi vaše mišljenje, šta bi bilo kad bih samo ložište razbio/otvorio sa gornje strane i zatim u one šupljine u gornjem delu peći nastaivo da ređam cigle? Da li bi je onda konačno pretvorio u "akumulacionu" peć?

Da li mislite da bi magnezitne opeke morale da se stave umesto šamotnih, gde da ih nabavim i koliko su one otprilike puta skuplje od šamotnih?

Imam još nejasnoća ali dosta za početak. Bio bih veoma zahvalan na pomoći, a naravno, kada sve budem završio postaviću ovde svoja iskustva.
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 10:05 - pre 183 meseci
Ideja ti je dobra ali ima tu par stvari - kaljeve peći nisu prosta "šuplja kocka" nego zapravo sistem kanala kroz koje prolazi dim, i ispresavijanih tako da na kraju taj dim ide u dimnjak tek nakon dugog pređenog puta. E sad, ima različitih konstrukcija kaljeve peći odnosno načina kako su ti dimni kanali "ispresavijani", da bi se uklopili u "kocku" odnosno oblik peći. U onoj ruskoj knjizi imaš mali milion načina, od oga se kod nas koriste 2 varijante, ili kombinovana (3 načina za koja ja znam). Možeš ti sve te šupljine da ispuniš šamotnim termoakumulacionim ciglama ali mislim da bi trebao da paziš na sledeće stvari:

- da li je podnožje peći nekako izolovano od betonske košuljice (drvo, štagod..) ili je samo položeno dole. Ako je direktno na betonu, a ispod zemlja, ići će ti dosta toplote "dole"...

- ako je peć velika i teška imaćeš i veliku akumulaciju, tako da kad je prvi put budeš "punio" trebaće ti verovatno mnogo više vremena od 8h jeftine struje (ako se "obična" TA peć napuni za 8 sati, a tvoja je 3 puta veće zapremine, trebaće ti i 24h a bogami i više). Opet, ta akumulacija će ti dobro poslužiti jer posle kad uđeš u neki normalan režim moći češ da je uključuješ i dopunjuješ kad hoćeš, što znači noću u jeftinom režimu...


eto, javi kako je prošla akcija

 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.jugoistok.com.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 11:58 - pre 183 meseci
Hvala na savetu u rekordnom roku, ali meni je trenutno najveći problem taj dimnjak, jer majstor za krečenje dolazi sledeće nedelje a ja dotle moram da zatvorim peć. Znači, saveti su mi potrebni hitno, verovatno pre vikenda neću ništa da čačkam, sem što ću prikupljati informacije i nabaviti staklenu vodu i šamotno brašno :)

Trenutno sam na poslu pa ne mogu da skinem tu knjižicu jer nam je rapidshare onemogućen, videću popodne.

Inače, stan je na 2. spratu tako da ispod nije zemlja, ali sumnjam da je išta osim gole betonske ploče. To me ne brine.

Palo mi je na pamet čak da spuštam kanapom upaljenu sveću da bih otkrio gde je vazdušno strujanje, pa da tu rasturam zid sa spoljne strane, ali voleo bih da me neko uputi na lakši i sigurniji način da detektujem i zatvorim taj otvor.

Kasnije ću se pozabaviti i "elektronikom", tj. načinom povezivanja tih grejača sa termostatom i naročito rešenjem sklopke ili tajmera, jer sklopku kod razvodne table nemam. Da li ću vući signal sa lampice za jeftinu ili... ali o tom potom, to mogu kasnije, sad je ova fizikalija prioritet.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 12:23 - pre 183 meseci
Citat:
milanognjan: Inače, stan je na 2. spratu tako da ispod nije zemlja, ali sumnjam da je išta osim gole betonske ploče.
Nemoj da preteras sa raznim dodatnim ciglama, pa da povecas tezinu preko nosivosti ploce!

Sto se zatvaranja dimnjaka tice, mislim da tu imas prednost jer treba samo zatvoriti da ne izlazi vruc vazduh a ne dim i vrlo vruc vazduh, tako da u obzir dolazi i neka improvizacija. Da li ti je pec naslonjena na zid kad ne vidis gde ulazi u dimnjak? Mislim da u obzir dolazi i komad aluminijuma sa nesto staklene vune, jer aluminijum izdrzava po raznim grejalicama, rernama i slicno, relativno blizu do grejaca, a kod tebe je to daleko. Mozes eventualno oblikovati aluminijumski lim u kvadratnu cev, pa uvuci odgore, kroz vratanca za ciscenje dimnjaka ili nesto slicno. Ubedjen sam da neces morati da zbog toga razbijas zid a kamo li da prezidjujes pec.

Da li dimnjak koristi jos neko? Ako ne, mozes ga zatvoriti na prvim raspolozivim vratancima iznad peci i gotovo. Aluminijumske narebrene cevi se koriste i kao ulozak u starije, lose dimnjake, kad se ugradjuje neko loziste na gas - pec za centralno, bojler, na osnovu cega sam ubedjen da bi izdrzao i tvoju temperaturu, a sa njim se mnogo lakse radi i kombinuje nego sa gvozdenim limom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 14:36 - pre 183 meseci
Kaljeve peci se obicno prikljucuju kvadratnom limenom cevi u koju je uvucen suber i nalazi se na gornjoj trecini peci.bez razturanja peci se ne moze ukloniti
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 17:46 - pre 183 meseci
Citat:
tdjokic: Nemoj da preteras sa raznim dodatnim ciglama, pa da povecas tezinu preko nosivosti ploce!

U pravu si, o tome nisam razmišljao.
Citat:

Sto se zatvaranja dimnjaka tice, mislim da tu imas prednost jer treba samo zatvoriti da ne izlazi vruc vazduh a ne dim i vrlo vruc vazduh, tako da u obzir dolazi i neka improvizacija. Da li ti je pec naslonjena na zid kad ne vidis gde ulazi u dimnjak? Mislim da u obzir dolazi i komad aluminijuma sa nesto staklene vune, jer aluminijum izdrzava po raznim grejalicama, rernama i slicno, relativno blizu do grejaca, a kod tebe je to daleko. Mozes eventualno oblikovati aluminijumski lim u kvadratnu cev, pa uvuci odgore, kroz vratanca za ciscenje dimnjaka ili nesto slicno. Ubedjen sam da neces morati da zbog toga razbijas zid a kamo li da prezidjujes pec.

Ovo su sve korisni saveti, ali moj glavni problem je da nađem tu rupu, a lako ću je zatvoriti sa malo običnog maltera ako treba...
Citat:
Horvat I: Kaljeve peci se obicno prikljucuju kvadratnom limenom cevi u koju je uvucen suber i nalazi se na gornjoj trecini peci.bez razturanja peci se ne moze ukloniti

Kod mene na toj visini nema otvora ni sa jedne strane.

Ona ruska knjižica nije mi pomogla, nema mog slučaja :(
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći09.04.2009. u 19:55 - pre 183 meseci
Nisam ni pisao otvor,nego veza. Ako je dimnjak izuzetno dobar moze doci do polovine,nize ne.
Ako pec i zid nisu povezani onda ni prethodni vlasnik nije lozio u njoj.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.jugoistok.com.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći10.04.2009. u 09:27 - pre 183 meseci
Peć se nalazi ugnježdena između dva zida, tačnije između dva dimnjaka (pretpostavljam da je na pr. levi za parne a desni dimnjak za neparne spratove solitera). Znači iz dnevne sobe se vidi frontalni deo peći, a iz spavaće zadnji deo.

Inače, peć je korišćena, tu su živeli nana i deda i nekada je loženo svake godine (pričali su mi da su se sa kofom uglja grejali ceo dan!).

Prosto ne mogu da verujem da i pored detaljnog vizuelnog i taktilnog pregleda (čitaj: ruke su mi bile garave do ramena od prepipavanja svakog santimetra sa obe strane unutrašnjeg zida) nisam uspeo da nađem ni pukotinu... gde li je taj vazduh izlazio?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći10.04.2009. u 11:34 - pre 183 meseci
Ako ima 3-4 sprata iznad mozda je neki qrati majstor prikljucio na bazi peci. Ajd uslikaj prostore izmedju peci i zidova da ne naklapamo bez veze.
Obzirom na odlican dimnjak ta pec ima izuzetan stepen iskoristenja,predpostavljam da nemas ogrev gde skladistiti (podrum si upotrebio za nesto 2.), drveni briketi se prodaju upakovani u najlon ili kartonske kutije, sam kazes da je dedi kanta (10l) bila dovoljna. Ako bi vikendom kupovao briket 70l prostora trebas obezbediti za ogrev, i briga te za gasnu,naftnu i elektrosituaciji,a ustedu nismo ni spomenuli!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.jugoistok.com.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći10.04.2009. u 13:37 - pre 183 meseci
Citat:
Horvat I: Ako ima 3-4 sprata iznad mozda je neki qrati majstor prikljucio na bazi peci. Ajd uslikaj prostore izmedju peci i zidova da ne naklapamo bez veze.

Pa nema prostora između peći i zidova... Ajd postaviću slike večeras.
Citat:
Obzirom na odlican dimnjak ta pec ima izuzetan stepen iskoristenja,predpostavljam da nemas ogrev gde skladistiti (podrum si upotrebio za nesto 2.), drveni briketi se prodaju upakovani u najlon ili kartonske kutije, sam kazes da je dedi kanta (10l) bila dovoljna. Ako bi vikendom kupovao briket 70l prostora trebas obezbediti za ogrev, i briga te za gasnu,naftnu i elektrosituaciji,a ustedu nismo ni spomenuli!

Nažalost, nemam ni volje, ni vremena za tako nešto, a naravno da bi to bilo najekonomičnije rešenje. Ali...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći11.04.2009. u 01:36 - pre 183 meseci
Mozes li ti da zalozis tu pec, recimo sa nekoliko listova novina? Ako mozes, zalozi, pa zatvori vratanca na njoj - ona ce da se ugasi ili da mnogo slabije gori. Sta hocu da kazem - ovo sto ti zelis da postignes - da toplota ne bezi u dimnjak odlazecim vazduhom, moze se - verovatno cak 80 - 90% postici brizljivim zatvaranjem vratanca, koja u krajnoj liniji mozes malo i da oblepis silikonom u (braon?) boji, da dihtuju skoro 100%, a ako zatreba da se menja / popravlja grejac, silikon se prilicno lako otkine. Nema protoka vazduha - nema gubljenja toplote, a resenje je jednostavno da jednostavnije ne moze biti. Cim je pec naslonjena na zid zaboravi na zatvaranje izlaska u dimnjak bez rasturanja.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći11.04.2009. u 17:15 - pre 183 meseci
Citat:
tdjokic: Mozes li ti da zalozis tu pec, recimo sa nekoliko listova novina? Ako mozes, zalozi, pa zatvori vratanca na njoj - ona ce da se ugasi ili da mnogo slabije gori. Sta hocu da kazem - ovo sto ti zelis da postignes - da toplota ne bezi u dimnjak odlazecim vazduhom, moze se - verovatno cak 80 - 90% postici brizljivim zatvaranjem vratanca, koja u krajnoj liniji mozes malo i da oblepis silikonom u (braon?) boji, da dihtuju skoro 100%, a ako zatreba da se menja / popravlja grejac, silikon se prilicno lako otkine. Nema protoka vazduha - nema gubljenja toplote, a resenje je jednostavno da jednostavnije ne moze biti. Cim je pec naslonjena na zid zaboravi na zatvaranje izlaska u dimnjak bez rasturanja.

Ovaj tvoj savet me je malo umirio, već sam počeo da gubim živce. Na kraju mi ostaje i ta "utešna" varijanta...
Slikao sam peć, mada su me baterije izneverile pa sam uspeo samo par fotki bez blica da izvučem pre nego što je aparat "odustao"...





Na prvoj slici se ne vide vratanca jer je preko njih izgletovano. Ona su dole sa desne strane u visini ložišta, pa pretpostavljam da je majstor tu negde stavio i otvor...

Druga slika pokazuje koliko je peć uvučena između zidova. Viri samo 10-tak cm prednji deo, sve ostalo je u "niši".

Preostale dve slike predstavljaju desni bočni zid peći. one okruglaste uvale nisu otvori, takav je oblik samog kalja i svuda ih ima...

Ima li još predloga? Imam još dva dana pre nego što ću morati da zatvorim peć i pustim majstora da kreči, posle nema vraćanja (ko će opet da pogodi boju "bele kafe" za zid :))


[Ovu poruku je menjao milanognjan dana 11.04.2009. u 18:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao milanognjan dana 11.04.2009. u 18:34 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći11.04.2009. u 19:26 - pre 183 meseci
Kad si vec otvorio pec tebao si ugledati prikljucak odzaka!Ako nenadjes zatvori kanale ka bokovima.Supljine kaljeva popuni armiranom glinom.Posto cekine nabrzaka neces naci obidji berbernice i pokupi kosu imesaj u suvu glinu i onda kvasi. Imaces bolju akumulaciju.
Da te opet opomenem! Preko baze peci strujom ces grejati donje komsije ili podrum, posto je pec naslonjena na zidove opet grejes i njih!
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

milanognjan
ED Jugoistok, Niš
NIš

Član broj: 219040
Poruke: 8
77.105.20.*



Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći11.04.2009. u 20:11 - pre 183 meseci
Citat:
Horvat I: Kad si vec otvorio pec tebao si ugledati prikljucak odzaka!

To sam i ja očekivao... :(

Citat:
Ako nenadjes zatvori kanale ka bokovima.Supljine kaljeva popuni armiranom glinom.Posto cekine nabrzaka neces naci obidji berbernice i pokupi kosu imesaj u suvu glinu i onda kvasi. Imaces bolju akumulaciju.

Ovo je odličan savet! Može li nešto drugo osim kose za "armiranje"?

Citat:
Da te opet opomenem! Preko baze peci strujom ces grejati donje komsije ili podrum, posto je pec naslonjena na zidove opet grejes i njih!

Ovo izgleda nažalost ne mogu da izbegnem, nadam se da gubici neće biti preveliki, voleo bih da postoji način da ih bar izmerim/procenim, kad već ne mogu da ih sprečim.

Šta mislite, da li treba i onaj uzani prorez na vrhu ložišta kroz koji je ranije izlazio dim, sada da proširim, da bi se toplota cigli koje će biti ubačene u ložište bolje prenela u gornji deo (u “cug”)?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći12.04.2009. u 07:22 - pre 183 meseci
Svinjske cekinje na brzaka neces skupiti,(retko ko suri) to sam i napisao,a berbernica i frizeraja koliko oces.
Proveri dobro delove peci naslonjene na zidove,kod jakog odzaka su znali poklopiti otvor biber crepom da uspori dim.
Trazi rupu/otvor na kaljevima morao je postojati suber (mehanizam-ploca za prigusivanje promaje) Kaljeva pec se ne regulise samo na vratancima jer se moze pojaviti kondenz a tada je moras bacit komplet.
Prikljucak odzaka mora biti od lozista navise,u protivnom kod propale bi se pojavio dim.
Vezi svecu na zicu upali i spustaj niz komore,savijanje plamena ce pokazati prikljucak! Proveri kod oba zida da ne bi bilo iznenadjenja.
Nema potrebe prosirivati jer ce se tebi toplota odavati zracenjem a ne grejanjem prolazeceg vazduha.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.172.*



+7 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći12.04.2009. u 11:08 - pre 183 meseci
Citat:
Može li nešto drugo osim kose za "armiranje"?

Citat:
Svinjske cekinje

Bilo šta od "armature" da se koristi u ovom slučaju,kada se odžak ZATVARA,a da je ORGANSKOG porekla,pitam se kakvim će "miomirisima" da rezultira prilikom žešće akumulacije?

Mislim da sada nije veći problem da se u iole snabdevenijem stovarištu građevinskog materijala naiđe na KARBOKSILNA VLAKNA,čija armaturna svojstva mogu u potpunosti da zadovolje konkretne potrebe,a u kranjoj liniji se može koristiti i raspetljana licnasta bakarna žica.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći12.04.2009. u 12:12 - pre 183 meseci
U pitanju je bezplatna tehnologija dokazana vise100 godina.
Cemu sad pronalaziti rupu na saksiji.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.222.*



+7 Profil

icon Re: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći14.04.2009. u 12:13 - pre 182 meseci
Mogu da poverujem da je kaljevih peći bilo pre sto godina u upotrebi,ali da su one tada prepravljane u TA peći ZATVARANJEM ODŽAKA...?!?!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Termoakumulaciona peć od "kaljave" peći

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 30840 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.