Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav je zivot u Rusiji ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kakav je zivot u Rusiji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 44120 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
212.200.68.*



+10256 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 10:04 - pre 188 meseci
Ja sam oko godinu dana, poslovno, na projektu, bio u grupi Nemaca, Rusa i nas, Srba. Da se odmah razumemo, to je bio skup IT stručnjaka. Dakle, svi su vrli profesionalci, obrazovani, solidno plaćeni, i sa visokim nivoom kulturnog poslovnog ophođenja. Ipak, kako dani prolaze, tako se pokazuje "lice" i vidi se nešto i "ispod". Svima nama, Srbima, Nemci su bili mnogo bliži po ponašanju, načinu ophođenja i razmišljanja, nego Rusi.

Rusi su hladni i prilično su surov narod. Ophođenje nadređenog Rusa prema podređenom nikako ne bih želeo da osetim na svojoj koži. "Široka ruska duša" je nešto što je poznato samo samim Rusima, i to samo iz bajki i skaski ! Iz realnog života - sigurno ne.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 10:13 - pre 188 meseci
Citat:
Java Beograd
Ipak, kako dani prolaze, tako se pokazuje "lice" i vidi se nešto i "ispod". Svima nama, Srbima, Nemci su bili mnogo bliži po ponašanju, načinu ophođenja i razmišljanja, nego Rusi.


Eee... to je ta jeres o kojoj nisam ni smeo da prozborim da me ne optuze za petokolnoasa :) A duzim radom sa ljudima ukapiras da su nam Amerikanci jos blizi po mentalitetu od Nemaca a mozes misliti koliko daleko od Rusa ;-)

Ali tako nesto je nezamislivo u Srbiji, mozes misliti - Nemci blizi od Rusa po ponasanju, nacinu razmisljanja i ophodjenju... Ma nema sanse!

Samo sto u Srbiji jedno 0.1% populacije ima priliku da radi blisko i face-2-face sa Rusima, Amerikancima i eventualno Nemcima pa da napravi takve zakljucke, ali bajke i mitovi su se uvek bolje prodavali nego slike iz realnosti :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.s3.kth.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 11:36 - pre 188 meseci
Citat:
Java Beograd: Svima nama, Srbima, Nemci su bili mnogo bliži po ponašanju, načinu ophođenja i razmišljanja, nego Rusi. Rusi su hladni i prilično su surov narod.


Slazem se, mi smo topao i miroljubiv narod, ko Nemci.
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.s3.kth.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 11:51 - pre 188 meseci
Varijacije u temperamentu i karakteru pojedinaca su tako velike da je gotovo besmisleno i pretpostavljati da li ce se neki Srbin osetiti prijatnije, bliskije u drustvu jednog Rusa, Nemca ili Spanca. Ali ono sto definitivno probija led jeste slican jezik.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 11:54 - pre 188 meseci
Mnogo se generalizuje kada se kaze Rus. Razlike izmedju Rusa iz Moskve i iz Juzno Sahalinska i ogromna i nema nikakve dodirne tacke...
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.my-trion.net.



+132 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 12:12 - pre 188 meseci
Citat:
Java Beograd: Svima nama, Srbima, Nemci su bili mnogo bliži po ponašanju, načinu ophođenja i razmišljanja, nego Rusi.
Rusi su hladni i prilično su surov narod.
Kada sam radio za Eurosong vidjao sam mnogo naroda u grupama na jednom mestu, i prosto mi je bilo neverovatno kako se narodi zaista razlikuju. Naravno, generalizovanje grupa ljudi(pa i naroda) najcesce nije tacno, ali cu malo da generalizujem. Englezi i Rusi su mi bili nekako slicni. Hladni, nadmeni, pomalo nepristojni. Dok su Nemci, Skandinavci,Grci,Irci bili nekako normalni za moje standarde. Crnogorci su bili najdoteraniji i pomalo smesni zbog toga. Maltezani su bili simpaticni. Holandjani i holandjanke malo blesavi.
U svakom slucaju, bas sam se iznenadio za Ruse, nisam ocekivao da su tako nadrkani.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 12:23 - pre 188 meseci
Citat:
vukad: Varijacije u temperamentu i karakteru pojedinaca su tako velike da je gotovo besmisleno i pretpostavljati da li ce se neki Srbin osetiti prijatnije, bliskije u drustvu jednog Rusa, Nemca ili Spanca. Ali ono sto definitivno probija led jeste slican jezik.

Mislim da gresis, ne prica se o temperamentu pojedinca, vec o necemu sto mozes izvuci kao NZS celom narodu, ili sto kaze Stellanova etnickoj grupi iz jedne regije. A mozes puno toga, jer vecinu patterna ponasanja u grupi vucemo iz primarne porodice i okruzenja, a to je ono sto je drugacije kod svih naroda.

Da napravim plastican primer - da li ces se lakse identifikovati sa nekim ko je u stanju u kafani da vikne turu, ili sa nekim ko ce da trazi "separate bill" od konobara? (toliko o nemcima, Dimkovicu ;P). Ja nazalost sa rusima nisam imao blizeg kontakta, ali mi je back in '04 jedan kolega bio ukrajinac (koji se btw zesce mrze sa rusima), pa sam uspeo da puno toga vidim u njegovom ponasanju sto me blago receno zapanjilo :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 12:24 - pre 188 meseci
Bas tako.
Koje su samo razlike u srbiji. Mentalitet nekog iz NS, Novog pazara, Negotina ili Uzica recimo? Toliko se razlikuje da mozemo reci da su razliciti svetovi. Pa I vojvodjani kazu – a oni banacani / sremci…

Razlika izmedju rusa I belorusa je velika, a kamoli krajeva u toj ogromnoj zemlji.
Toliko je velika zemlja da tamo postoje narodi koje generalno zovu ‘cukce’. Izgledaju apsolutno kao istocnjaci, kinez / jap, a nisu. Stepski narodi koji svi govore ruski, zive ‘tamo negde’, I u vojsku ne idu. Cak Ih I staljin nije regrutovao jer oni za manje od mesec dana prosto umru. Boravak u zatvorenom, druga hrana, sta god, nisu mogli da objasne. Samo ih ostavljaju na miru.

gleb
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 12:32 - pre 188 meseci
U pitanju su razna turska plemena (turkic, ne turkish - ne znam da li postoji razlika u srpskom jeziku) - "turkic" narodi imaju kose oci, tamniju put i ima ih najvise na prostoru Rusije i Kazahstana (nesto malo u Kini). Mahom govore i ruski, osim njihovih lokalnih jezika koji spadaju u grupu turskih.

U principu, ti narodi imaju isto poreklo kao i danasnji Turci, i imaju jezike sa dosta osnovnih reci slicnih turskom - ali genetski se vrlo razlikuju, jer su kose oci karakteristika turskih plemena, dok su moderni Turci pokupili vecinu gena od mediteranskih starosedelaca.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
212.200.68.*



+10256 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 12:33 - pre 188 meseci
@ svi oni koji se ne slažu sa mnom
Ja sam napisao gde sam bio, s kim, u kakvom društvu, na kakvom projektu. Ništa ne generalizujem, govorim o konkretnom slučaju. U principu, saradnja je bila na nivou, između svih članova koji su radili na projektu. Ali, kad se zagrebe ispod površine - onda je onako kako sam napisao.

I dalje, mada je off-topic, mogu vam reći da su Nemci bili izuzetno druželjubivi, otvoreni i srdačni. A ja sam, kao neko koji nosi breme ustaljenih stereotipa iz majčice nam Srbije, (o tome da su Nemci hladni i odbojni) bio više nego iznenađen. Čak, ponekad kad svi iz kancelarije uveče odemo na pivo (neretko na njihovu inicijativu) - plaćala se cela "tura" pića, i konobarima se nije tražio kusur "u cent". Nije im bilo teško da nauče " 'Bro jutro" i to su sa osmehom govorili ujutro, kad i ja njima " 'Morgen".
Mada se znalo ko kome pripada, Rusi su se držali mnogo više "učaureni" u svojim klanovima, i poštovali samo njima poznate njhove hijerarhijske odnose.

I JOŠ JEDNOM: NE GENERALIZUJEM, PRIČAM O ONOME GDE SAM BIO I SA KIM SAM BIO.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 13:22 - pre 188 meseci
Citat:
boccio: ...da li ces se lakse identifikovati sa nekim ko je u stanju u kafani da vikne turu, ili sa nekim ko ce da trazi "separate bill" od konobara...

Ja boga mi sa ovim drugim ;-)
 
Odgovor na temu

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.eunet.yu.



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 13:28 - pre 188 meseci
Niko se bre ne svadja, pricamo sta znamo.
Ja sam na ruskoj tv gledao muzicki festival gde ‘kinez’ peva na najcistijem ruskom tako dobro da ostanes bez daha, bukvalno.
Posle sam saznao da je cukca. I tako to rusi izgovaraju.

Inace to je zemlja koja se moze pohvaliti da u njoj u pravom suzivotu zive razni narodi, ono – multieticnost, tolerancija isl.
Ne racunam tu par ispada ruskih neonacija (!?) u poslednje vreme, vec pravi zivot..
Ne vole rusi recimo nikako jermene i cecene, ali iz prostog razloga jer su plemenski organizovane bande, cak mafije iz tih naroda. Recimo u Moskvi nema rusa prodavaca na pijaci, vec ovih navedenih.


gleb
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.s3.kth.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 13:31 - pre 188 meseci
Evo mog iskustva: radim u veoma internacionalnoj grupi, gde ljudi stalno dolaze i odlaze, tako da sam imao prilike da radim i da se druzim sa Svedjanima, Kinezima, Spancima, Grcima, Nemcima, Fincima, Madjarima, Rumunima, Svajcarcima, a imali smo i jednog egzoticnog Peruanca. Gotovo da uopste nisam mogao medju njima da nadjem nesto sto bi potkrepilo nasu uobicajnu sliku o tim narodima. Bilo je smehotresnih Svajcaraca, cutljivih i zatvorenih Grka i Spanaca, hiperaktivnih i pricljivih Finaca ..., pri tome ne mislim na izuzetke, da je npr. bio jedan pricljiv Finac i pet cutologa, nego je miks uvek bio takav da nije bilo moguce naci ocekivanu mustru. Jedino su Kinezi gotovo uvek "ispunjavali ocekivanja".
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.s3.kth.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 13:49 - pre 188 meseci
Citat:
boccio: Da napravim plastican primer - da li ces se lakse identifikovati sa nekim ko je u stanju u kafani da vikne turu, ili sa nekim ko ce da trazi "separate bill" od konobara?


Ovde bi se slozio sa Leslijem. To "vikanje tura" mi je uvek ostavljalo nekakav neprijatan osecaj. Doduse svi koji dodju u Svedsku se brzo odviknu toga, za ovdasnje prilike, jako skupog sporta.







[Ovu poruku je menjao vukad dana 17.11.2008. u 15:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 14:17 - pre 188 meseci
Citat:
vukad: Ovde bi se slozio sa Leslijem. To "vikanje tura" mi je uvek ostavljalo nekakav neprijatan osecaj. Doduse svi koji dodju u Svedsku se brzo odviknu toga, za ovdasnje prilike, jako skupog sporta.

Nije to skup sport nego cicijasenje. Fino sedis kuci onda i ne izlazis, ne moras nikom da placas pice.

Evo kod mene pice je verovatno jos skuplje nego u Svedskoj pa nisam primetio da neko placa celo vece samo sebi pice, ture se okrecu, dva-tri pica, uvek neko drugi placa i nikom ne smeta, ionako dodje na isto.
Placanje pice i okretanje tura je nekad imalo drugacije znacenje, da time pokazujes postovanje onom kome placas pice i uzivas u drustvu sa tim osobama, sasvim lep gest uzajamnog postovanja i druzenja. Danas je to strogo materijalnog znacaja.

 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.s3.kth.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 14:36 - pre 188 meseci
Citat:
DaliborP: Nije to skup sport nego cicijasenje. Fino sedis kuci onda i ne izlazis, ne moras nikom da placas pice.


Ne nego lepo izadjem i platim svoje pice, i niko me zbog toga ne mrzi zato jer niko i ne ocekuje da mu drugi placa.
Osim toga kad svako plati svoje, ne moras da brines da li ce tvoja tura da dodje na red (da ne bude da si se "izvukao"), ne moras da cekas da svi zavrse pa da narucis sledecu turu, nego svi piju svojim tempom i narucuju kad pozele, i neko popije tva neko pet, sve u svemu mnogo prakticnije.
I uopste u cemu je poenta tog foliranja. Kao ajde nisam cicija siroke sam ruke, placam turu. Ali ocekujem da ti narucis sledecu, pa da na kraju svi platimo isto.


[Ovu poruku je menjao vukad dana 17.11.2008. u 15:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 14:46 - pre 188 meseci
Citat:
vukad: Ne nego lepo izadjem i platim svoje pice, i niko me zbog toga ne mrzi zato jer niko i ne ocekuje da mu drugi placa.

Ne sumnjam da je tako. Kao sto rekoh nekima danas je to strogo od materijalnog znacaja.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 15:11 - pre 188 meseci
Ko kaze danas? Ja sam to praktikov'o jos pre 20 godina i vise. Sta ima ti meni da placas i ja tebi? Znak postovanja nije nego. Postuju ti mene stvarno, a ne tako sto ces da mi placas pice, ako ti je do toga, a ako nije, nemoj da me postujes, koga je briga.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.cpe.vektor.net.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 15:27 - pre 188 meseci
Citat:
DaliborP
Placanje pice i okretanje tura je nekad imalo drugacije znacenje, da time pokazujes postovanje onom kome placas pice i uzivas u drustvu sa tim osobama, sasvim lep gest uzajamnog postovanja i druzenja. Danas je to strogo materijalnog znacaja.

Bravo. Upravo je u tome poenta. Zato sam i naveo bas to kao primer mentaliteta. I to ne spominjem u prozaicnim okvirima "dobro-lose" ili "smeker-cicija", vec prosto eto, kao primer nacina razmisljanja i ponasanja unutar grupe ljudi.

Meni je recimo jedna holandjanka rekla kad sam krenuo da joj platim pice "but I have money...", onako sva zbunjena. Posle je skapirala fazon, i sve ok, ali jednostavno u nekim okruzenjima odredjeni sabloni ponasanja nisu uobicajeni, sto cini komunikaciju i odnos sa takvim ljudima malo komplikovanijim.

Kao i deljenje hrane, npr. Kod nas je uobicajeno u restoranima naruciti npr. jednu palacinku i dva seta pribora. Ali sam doziveo i da su me gledali ko tele u sarena vrata u nekim mestima/zemljama kad bih za jos nekog za stolom narucio pribor u fazonu "ne mogu ceo dezert da pojedem, hajde da podelimo". I to svi, i osoba kojoj je to namenjeno, i konobar :) I onda sledi na opste odusevljenje prica o tome kako smo mi Srbi siromasni ziveli 500 godina pod okupacijom, i uvek delimo hranu za stolom :)

Opet... nema tu dobro/lose, vec ono o cemu ljudi pricaju ovde - u razlicitim zemljama su ljudi navikli na razlicite norme i obicaje u ponasanju unutar grupe. I zato se sa nekim lakse identifikujes na prvu loptu, sto opet ne znaci da je "bolji" covek ili bilo sta slicno, samo znaci da lakse uspes da ostvaris onu povrsnu komunikaciju koja ukljucuje i to neko druzenje posle posla etc.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7177 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?17.11.2008. u 15:35 - pre 188 meseci
Citat:
boccio
Kao i deljenje hrane, npr. Kod nas je uobicajeno u restoranima naruciti npr. jednu palacinku i dva seta pribora. Ali sam doziveo i da su me gledali ko tele u sarena vrata u nekim mestima/zemljama kad bih za jos nekog za stolom narucio pribor u fazonu "ne mogu ceo dezert da pojedem, hajde da podelimo". I to svi, i osoba kojoj je to namenjeno, i konobar :) I onda sledi na opste odusevljenje prica o tome kako smo mi Srbi siromasni ziveli 500 godina pod okupacijom, i uvek delimo hranu za stolom :)


Deljenje hrane je stvarno nezgodna stvar ako nisi kompatibilan. Recimo, u nekim delovima Nemacke to rade, u nekim ne - i onda nastaje issue ako su za stolom dve osobe razlicitih pogleda. Ista prica vazi i za USA - znam dosta ljudi iz Kalifornije koji dele hranu... Opet, kada im se pridruzi treca osoba tu nastaje show :)

Ali svet bi bio jako monoton bez takvih sitnica i razlika :)

Sto se "placanja ture" ili klope tice... moze se uvek naci gomila razloga i za i protiv. Ja sam inace pristalica ogranicenog placanja tura/pica kada to ima smisla i kada treba da ostavi odredjen utisak ili izmedju jako uskog kruga prijatelja i to samo gde takve stvari imaju smisla. Za sve ostalo, ne vidim ama bas i jedan razlog zasto bi placao pice nekom drugom.

Opet, u Srbiji znam da takve stvari nekad idu i do bizarnih krajnosti, recimo licno sam prisustvovao dogadjaju kada je osoba koju poznajem platila svima pice, vrlo skupu turu - iako covek ima i te kako problema sa lovom i ima decu... Jebem ga, bitnije mu je da ispadne "smeker" a ne "jajara" pa cak i ako ce to vrlo ocigledno smanjiti kvalitet zivota njegove dece. Jbmga... mislim da je to ipak preterano.

A svaka krajnost ne valja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kakav je zivot u Rusiji ?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 44120 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.