Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Urnisane novčanice u opticaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Urnisane novčanice u opticaju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21014 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 13:18 - pre 185 meseci
Svakodnevno u prodavnicama dobijam u ruke novčanice koje ni na šta ne liče, urnisane, prljave, lepljene, raspadnute, u fronclama, vise im niti itd. Toliko su odvratne da mi je često gadno da ih uzmem u ruke. Neretko se dešava da posle imam problema da negde neće da mi prime takvu novčanicu, pa moram svaki put da otvaram četvore oči kad mi ih uvaljuju. Štaviše kasirke su bezobrazne i obično ako imaju neku raspadnutu novčanicu, umesto da je se otarase kasnije u banci, one gledaju da ih uvale prvoj sledećoj mušteriji koja ne obraća pažnju.

Najčešće su to apoeni od 50, 100 i 200 dinara mada ima dosta i od 10 i 20.

Da li neko ima slična iskustva, da li je tako samo u Beogradu?

Kada je vreme za zamenu novčanica u opticaju? Dokle će više da mi uvaljuju novčanice od kojih mi se povraća kad ih uzmem u ruku? Kada misle da štampaju nove i eventualno kvalitetnije, jer ove sadašnje su se pokazale kao raspad.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 13:35 - pre 185 meseci
Svuda je tako....
Posto te stanje sa novcanicama iritira,koristi platne kartice ( kada si god u mogucnosti ).
 
Odgovor na temu

Laki_Gen
Beograd

Član broj: 156057
Poruke: 634
*.adsl.verat.net.



+7 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 14:01 - pre 185 meseci
Meni prije dva dana na trfici nije htela primiti novcanicu od 1000 din. kojoj je bukvalno jedan milimetar coska falio, uz obrazlozenje da novcanice sa ostecenim coskom ne primaju. Novacina ce je bila sasvim normalan i jedva se primjecivalo da joj fali cose.

Procitao sam skoro vjest da je NBS nabavila neku masinu za automatsku kontrolu kvaliteta novcanica i da ce drastiscno popraviti kvalitet novcanica u opticaju.
 
Odgovor na temu

Miladinovic
Miladinovic

Član broj: 33748
Poruke: 1892



+44 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 14:25 - pre 185 meseci
zato u Rumniji koristili plastične novčanice, pa ajd pocepaj je ako možeš (naravno sve se može, ali naše se cepaju i same od sebe )
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 15:08 - pre 185 meseci
Citat:
bttp: Svakodnevno u prodavnicama dobijam u ruke novčanice koje ni na šta ne liče, urnisane, prljave, lepljene, raspadnute, u fronclama, vise im niti itd. Toliko su odvratne da mi je često gadno da ih uzmem u ruke.
Meni ustvari smeta suprotna pojava - kad dodjem u banku, salterske sluzbenice se toliko trude da mi daju novcanice koje su lepe, nove, nepresavijene, bez nekih oznaka i crtica... da to prosto nije normalno. Zao mi je kad onako rasire ispred sebe stotine novcanica samo da bi meni dale najbolje. Pa pobogu - kazem im ja - zasto se toliko trudite kad cu ja te novcanice vec do sutra sve potrositi?! Neka - kazu one - kad vidis kako su lepe mozda ih ipak neces potrositi vec ces ih cuvati...
Stvarno mi nije jasno zasto bih cuvao novac - papir kao svaki drugi, jedino ako ga potrosis on dobije neku vrednost. Sta, sad bi trebalo da ga uramim, stavim u album, plastificiram?! Ne brate, kako doslo, tako i otislo, kakve god da su, novcanice su mi dobre ako ispunjavaju uslove za ucestvovanje u platnom prometu. Evo, kad bude sledeca plata, dobrovoljno se javljam da ti sve te novcanice koje ne zadovoljavaju tvoje estetske kriterijume zamenim novcanicama prilagodjenijim tvom prefinjenom ukusu.

Kad bi neki vanzemaljac dosao na forum i procitao ovu temu, konstatovao bi da na ovoj planeti nema ni gladi, ni siromastva, ni kriminala, ni ratova, ni bolesti, ni elementarnih nepogoda vec imamo problem koji nas deli od apsolutne srece i blagostanja - "novcanice koje ni na sta ne lice".
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 18:56 - pre 185 meseci
Cemu cinizam ? Novcanice jesu raspad. Pohabane, nedostaje cosak nit itd. Ostatak proslosti kod nas je da uvek postoji neko vaznije pitanje od onih obicnih svakodnevnih stvari. A ti, zamisli da imas koferce strokavih pocepanih novcanica, pa vidi. :) Znas nasta mislim ;-)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 19:00 - pre 185 meseci
Koliko znam, po zakonu, trgovci su obavezni da prime ostecene novcanice i da ih predaju Narodnoj banci koja im u zamenu daje ispravne. Meni se nikada nije desilo da mi prodavac ne primi novcanicu, mada je bilo pokusaja.

S druge strane, prodavac vama NE SME da da neispravnu novcanicu.

 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 19:12 - pre 185 meseci
Meni se jednom desilo da sam u Bgd. naručio pizzu i krenuo da plaćam deo kovanicama. Delivery boy je rekao da on to ne prima, na šta je dobio nazad svoju pizzu i vrata u nos. Stigla je za 30 minuta nova sa izvinjenjem od gazde.

Isto tako sam nekoliko puta na kasi prosto ostavio sve stvari koje sam „kupio“ zato što kasirka nije htela moje pare. Može da se buni što je otkucala koliko hoće, kad nije htela da uzme pare.

Uvek je vrlo efektno rešenje.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
79.101.255.*



+586 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 19:20 - pre 185 meseci
Citat:
markom: Meni se jednom desilo da sam u Bgd. naručio pizzu i krenuo da plaćam deo kovanicama. Delivery boy je rekao da on to ne prima, na šta je dobio nazad svoju pizzu i vrata u nos. Stigla je za 30 minuta nova sa izvinjenjem od gazde.

Isto tako sam nekoliko puta na kasi prosto ostavio sve stvari koje sam „kupio“ zato što kasirka nije htela moje pare. Može da se buni što je otkucala koliko hoće, kad nije htela da uzme pare.

Uvek je vrlo efektno rešenje.


Ovo je fenomen koji je i mene par puta ostavio izbecenih ociju. "Ne primamo gvozdenjake". WTF??!! Pored svog ludila zadnjih 20 godina, dobar deo Srbije se ponasa kao najgori snobovi - ne prima "sicu i gvozdenjake"...
Covece, nista mi nije jasno....

A sto se tice papirnog novca, poslednjih godinu dana cesto dobijam neke flispapirne novcanice od 200 din. Uredno ih vratim prodavacici, uz napomenu da se raspadaju i dobijem drugu. Naravno, uz prevrnute ocne jabucice..

Bilo bi dobro da su nam pare plastificirane kao australijski dolar. To je vec pos'o.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 19:33 - pre 185 meseci
A tek da ne spominjem peripetije sa novčanicama na kojima je pisalo Narodna Banka Jugoslavije, i koje su proglasili nevažećim pre nego su ih povukli iz opticaja a trgovci su ih regularno uvaljivali, a nisu hteli da ih primaju. Dovodili su ljude u situaciju da moraju svaku novčanicu pomno da iščitavaju prilikom uzimanja, jer su bile identične sa važećima osim detalja Jugoslavije/Srbije. Čak mi se desilo i da u banci dobijem nevažeću novčanicu (od 1000 din.), koju nisu hteli da mi prime sto metara dalje u menjačnici pa sam morao da se vraćam. U jednoj radnji su mi čak jednom odbili kovanicu od 5 dinara zbog logoa/natpisa NBJ.

@pctel trudiću se da ovih dana kada mi uvale nešto slično, to fotografišem i postujem ovde kakve su pare u opticaju. Pa ti vidi kakve one kriterijume zadovoljavaju i da li bi u nekoj civilizovanoj državi mogao da dobiješ takvu novčanicu u trgovini.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

bugsu
Vojvodina - Subotica

Član broj: 40006
Poruke: 381
93.86.78.*



+3 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 20:24 - pre 185 meseci
Citat:
Miladinovic: zato u Rumniji koristili plastične novčanice, pa ajd pocepaj je ako možeš :D (naravno sve se može, ali naše se cepaju i same od sebe :p)

Jesi ti siguran da je to u Rumuniji?
Ja znam da je Australija bila jedina zemlja sa plasticnim novcanicama...za Rumuniju nisam cuo.....

Inace ja sam se nekoliko puta "opekao" i primio pocepane novcanice pa mi nisu negde hteli primiti (velki apoeni),i od tog vremena ja sam postao isto bezobrazan...kad mi u menjacnici ili prodavnici daju novce ja lepo pregledam i ako nadjem i najmenje ostecenje ja zatrazim drugu ,uglavnom se onako namrgode na mene al promene ..boli me cosak...
primetio sam da ovi u menjacnicama imaju sa strane ostecenje novcanice i uvek prvo pokusaju te da utrape ,jer kad trazim da mi zamene onda sa druge strane uzmu novac...
bezobrazluk....
Say NO to pop culture!!!
Crno je uvek u modi....
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
208.74.115.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 21:02 - pre 185 meseci
I u nigeriji su pre par godina apoen od 20 naira napravili od plastike (do tada je bio klasican papirni).

Stari:
http://www.aliascorporation.com/20naira.jpg

Novi:
http://www.banknotenews.com/files/page0_blog_entry109_6.jpg

Na novom, deo iznad broja 20 je providan, a na njemu kao hologram nanesen grb.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju18.12.2008. u 21:17 - pre 185 meseci
Citat:
markom:
Isto tako sam nekoliko puta na kasi prosto ostavio sve stvari koje sam „kupio“ zato što kasirka nije htela moje pare. Može da se buni što je otkucala koliko hoće, kad nije htela da uzme pare.


Hehe. Ovo je provereno delotvorno.

Jednom prilikom sam, cak naterao radnju da mi vrati novac koji sam inace uplatio preko racuna, i to nimalo mali novac, samo zato sto su poceli da se izmotavaju sa isporukom kupljene robe, mada, to je vec druga prica.
 
Odgovor na temu

rajco

rajco
Član broj: 19348
Poruke: 1020

Sajt: rajco.me/blog


+45 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 00:50 - pre 185 meseci
Citat:
bugsu: Jesi ti siguran da je to u Rumuniji?
Ja znam da je Australija bila jedina zemlja sa plasticnim novcanicama...za Rumuniju nisam cuo.....

Jesu.
rajco.me/blog

 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
*.adsl.verat.net.



+2 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 02:17 - pre 185 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Koliko znam, po zakonu, trgovci su obavezni da prime ostecene novcanice i da ih predaju Narodnoj banci koja im u zamenu daje ispravne.

Samo mala ispravka.
Trgovci nemaju ništa sa NBS direktno. Trgovci svoj novac predaju poslovnim bankama a one, kada skupe veću količinu novca, isti predaju NBS. Do sada su poslovne banke plaćale proviziju na novčanice koje su se kategorisale kao pohabane, oštećene ili vanopticajne. To je od pre par dana ukinuto i sada banke mogu da predaju kakve god novčanice NBS koja će ih obraditi i povući iz opticaja one koje su lošeg kvaliteta.
Mada, još jedan faktor utiče na kvalitet a to je naš odnos prema istima. Koliko puta sam video da u prodavnici sugrađani izvade iz džepa novac zgužvan kao da su ga krave žvakale i prospu ga na pult prodavcu...

Inace, ovako izgledaju mašine za sortiranje i preradu novca BPS 1040.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
79.101.144.*



+586 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 02:41 - pre 185 meseci
Citat:
dmauka: Samo mala ispravka.
Trgovci nemaju ništa sa NBS direktno. Trgovci svoj novac predaju ..... Mada, još jedan faktor utiče na kvalitet a to je naš odnos prema istima. Koliko puta sam video da u prodavnici sugrađani izvade iz džepa novac zgužvan kao da su ga krave žvakale i prospu ga na pult prodavcu...

Inace, ovako izgledaju mašine za sortiranje i preradu novca BPS 1040.



Stvarno, razliciti ljudi razlicito tretiraju novac :))



Treba imati uvek na umu da ne drze svi lovu u novcaniku ;)

PS Izvinjavam se zbog polueksplicitnih scena sexa
 
Odgovor na temu

ljuba.micic

Član broj: 136962
Poruke: 201
*.usrnet.canberra.net.au.



+6 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 09:10 - pre 185 meseci
Tachno da se Au dolari tesko cepaju ali se zato lako bushe ( cigaretama valjda ). Pre neki dan imao sam dve rupicaste novcanice od $20 ( dobijene od banke, zamenom evra ) i, poucen iskustvom kod kuce, sa zebnjom placao. Kasirke su ih nonsalantno primile bez obzira sto su rupe ( 2-3 mm ) bile vidno primetne....
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.flashnet.co.yu.



+10246 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 09:44 - pre 185 meseci
Problematika neprimanja pohabanih novčanica se zapravo oduvek svodila na lenjost i bahatost. Jer, još odavno u vremena postojanja SDK, svako pravno lice koje je obavljalo gotovinske transakcije je moglo da primljene pohabane novčanice prijavi blagajniku SDK, uz poseban formular. Dakle, kad se predavao pazar trebalo je napraviti dve blagajničke liste: za "obične" i za pohabane novčanice. I onda "što da se šef samoposluge muči" kad može lepo da naredi kasirkama da jednostavno ne primaju pohabane novčanice. Takav način ponašanja se naravno kasnije preneo i na pijace i svugde gde se barata gotovim novcem.

"Daj mi drugu novčanicu, ovo neće niko da mi primi" (naravno, "na ti")

Skoro sam na ovakvu opasku u pošti (zamisli bezobrazluk) odgovorio "to niko ni ne treba da primi". Ućutala se. Uzgred, u istoj pošti sam i kasnije čuo te opaske, ali nisu bile upućene meni.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 09:51 - pre 185 meseci
Ja sam jednom na bankomatu "popio" novčanicu kojoj je falilo parče sa strane. Smorio sam se ko kuvana čizma dok nisam uspeo nekom da je uvaljam. :)
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
195.178.47.*



+2 Profil

icon Re: Urnisane novčanice u opticaju19.12.2008. u 10:47 - pre 185 meseci
Svaka poslovna banka je u obavezi da primi cak i ostecenu novcanicu.
Od novcanice moze da nedostaje i do 45% povrsine, takva novcanica se zamenjuje regularno jer je ona za NBS kategorisana kao ostecena ali sa svojom vrednoscu.
Sve dok ne budete insistirali na zameni dotrajalih novcanica novijim, banke nece vracati novcanice na zamenu.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Urnisane novčanice u opticaju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 21014 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.