Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ogrebano novo auto, šta da se radi?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Ogrebano novo auto, šta da se radi?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 13935 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 08:21 - pre 185 meseci
Pozdrav,

Kupio sam novi automobil prošle nedelje bez kaska, i u subotu ga zaka+šim za neki betonski stub kod parkiranja. pa je iznad zadnjeg desnog točka skinuta farba, ništa strašno oko 10 cm ogrebotine slinuta crvena metalik farba i vidi se belan osnovna ispod, ali mi je totalno bez veze!

E sad pitanje jel postoji mogućnost da to nekako sam to sredimj ,gde da nađem tu metalik fau crvenu boju, da li sprej ili kantica, ili već šta da se radi!!!! tnx
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 08:50 - pre 185 meseci
Citat:
rale2rale: ali mi je totalno bez veze!

Strpi se dok udjes u auto, kad sednes posle to ionako ne vidis, a sve sto vidis ti je novo!
Ja nikad ne sredjujem auto okolo dok ne prodje zima - malo mene odnese sneg pa zagrebem negde, malo pesak i so koji se bacaju po putu ostete farbu... i onda tek u martu vidim sta sve ima i uzmem pa to sve sredim.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 08:51 - pre 185 meseci
Kako??? :-)
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 08:57 - pre 185 meseci
Citat:
pctel: Strpi se dok udjes u auto, kad sednes posle to ionako ne vidis, a sve sto vidis ti je novo!
Ja nikad ne sredjujem auto okolo dok ne prodje zima - malo mene odnese sneg pa zagrebem negde, malo pesak i so koji se bacaju po putu ostete farbu... i onda tek u martu vidim sta sve ima i uzmem pa to sve sredim.


To baš i nije dobra ideja, bolje to srediti odmah, nego čekati da još počne i so da ga nagriza.
 
0

hexter
BGD

Član broj: 154780
Poruke: 172
91.208.89.*



+64 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 09:32 - pre 185 meseci
@rale2rale

Zao mi je kad tako nesto cujem.
Ali samo jedno upozorenje: nemoj nista sam da radis, moze izgledati samo jos gore.
Farba kod novih automobila je jako kompleksna i ima vise slojeva ukljucujuci
i zastitni lak preko. Sam tesko da mozes bilo sta osim zamazivanja.
Odvezi auto kod ovlascenog servisera koji bi trebao da ima i limarsku radionicu.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?22.12.2008. u 16:37 - pre 185 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: To baš i nije dobra ideja, bolje to srediti odmah, nego čekati da još počne i so da ga nagriza. :)
Ne znam kako to mislis - ako mislis da ce da nagrize lim, pa on do lima nije ni zagrebao, vec do osnovne boje, a osim toga, zar se u 21. veku ne prave automobili sa pocinkovanim limom??
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.dynamic.sbb.rs.



+183 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?23.12.2008. u 20:12 - pre 185 meseci
To "pocinkovani" znači da je na limariju galvanski nanet mikronski sloj cinka, pa preko toga idu farba i lak. Ako je ogrebotina dovoljno duboka da ošteti i farbu i taj sloj cinka isto mu je kao da i nije pocinkovan. Zato se kod kupovine polovnih kola sa pocinkovanom karoserijom kaže da se samo gleda da nije udaran - pošto se na mestima gužvanja i češanja skida i zaštitni sloj cinka i auto je podložan koroziji.

EDIT: sad vidim u prvoj poruci da nije stiglo do golog lima. pctel je u pravu.
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?23.12.2008. u 22:21 - pre 185 meseci
Ok, u pravu sam, ali zar se cink ne seta po limu i tako pokriva ostecena mesta?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

ctrl alt del
BG

Član broj: 48501
Poruke: 534
*.eunet.yu.



+183 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?24.12.2008. u 07:51 - pre 185 meseci
Kako "šeta"?
 
0

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
194.106.174.*

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?24.12.2008. u 09:07 - pre 185 meseci
Cink je jako tanak sloj preko celicnog lima. Ako se taj sloj ogrebe i celik izlozi vazduhu pocece da korodira (manje ili vise, zavisi od kvaliteta lima). Ne moze cink da "seta" i pokrije delove koji budu otkriveni ...
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
0

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?24.12.2008. u 09:53 - pre 185 meseci
Oštećeno mjesto treba prelakirati ponovno, ali pri tome treba izbjegavati korištenje laka u spreju, jer će se nakon njega to mjesto još više razlikovati od ostatka karoserije. Najbolje je koristiti mali i tanki kist, s kojim se prvo nanese sloj temeljne boje, samo na oštečeno područje.

Iza toga dolazi metalic lak boja (može se koristiti i ona iz spreja), ali nanosi se sa ručno - sa kistom, nikako ne špricati. Nanošenje laka može se ponoviti više puta, dok se ne dobije ton što sličniji originalu. Kad se sve to osuši, ide završni sloj bezbojnog laka, a na kraju može se to mjesto dodatno ispolirati sa sredstvom za poliranje metalic lakova.
 
0

smfilip
Beograd

Član broj: 12580
Poruke: 1630



+4 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?24.12.2008. u 10:04 - pre 185 meseci
idi kod nekog limara, i ne razmisljaj mnogo, sam ces napraviti jos gore, ipak je to novo auto
 
0

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?24.12.2008. u 17:57 - pre 185 meseci
Citat:
ctrl alt del: Kako "šeta"?

To sam procitao na jednom hrvatskom forumu, pa ako su oni lagali mene, i ja lazem vas:
"i auto koji nije fabrički pocinkovan može da se naknadno zaštiti, u gepek se postavi cink ploča i dobro spoji sa čistim neofarbanim limom.
cink će sam da se pokrene, i sam će otići na mesto koje je podložno koroziji i "trudiće" se da pokrije to mesto.

ta prednost cinkovanja se obilno koristi na brodovima, izmedju ostaloga.

na fabrički pocinkovanim automobilima takodje cink se šeta i putuje na oštećena mesta, sve dok ga ima kao obloge."
http://www.oldschoolhr.com/forum/viewtopic.php?t=729
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
0

damg

Član broj: 32943
Poruke: 240
*.ptt.rs.



+3 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?29.12.2008. u 19:47 - pre 185 meseci
Svašta ljudi škrabaju po forumima, pa ne treba sve uzimati zdravo za gotovo.
Ne može cink nigde da se šeta. Mogu se "šetati" samo elektroni. Ta cink ploča će samo da primi elektrohemijsku reakciju na sebe umesto gvožđa, pa će ona da rđa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cathodic_protection
 
0

xspeed

Član broj: 49090
Poruke: 110
77.46.246.*



+1 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?30.12.2008. u 17:31 - pre 185 meseci
Idi u bilo koju prodavnicu gde prave boju za auto i neka ti naprave po broju tu farbu.Uzmi cetkicu to jest kist kao za likovno tanki i polako lepo to zatackaj.Ako to ne znas onda idi kod autolakirera naka ti on to uradi a ne kod limara kako ti neki to ovde predlazu.
 
0

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.zrlocal.net.



+26 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?30.12.2008. u 20:14 - pre 185 meseci
Na novom autu ne postoji nesto kao temeljna boja! kako si uspeo tako precizno da zagrebes da ne dodjes do lima a ostetis boju, svaka cast! To se po pravilu uspricava, pa po tom ispolira, i ne pozna se vise nikada da je radjeno. kod limara treba samo ako je ulubljenje, mada ako nije veliko moze da se gituje! Za sada do proleca naj bolje je da se nanese wosh ili ich prajmer, ako vec neces da radis odmah, inace sve kosta 50 eur. +-10
Podrav!!
 
0

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?31.12.2008. u 11:07 - pre 185 meseci
Pozdrav Dalibore, zakačio sam stub (pola metal pola beton) i kad sam čuo tup udar, povukao ručnu i izašao i video da se dodiruju i da nema šanse da ga izvučem bez daljnjeg struganja, ali sam opet nekako ispravio točkove i krenuo napred, ogreban jeste , na njemu je crvena f metalik farba, ispod je bela, i pod prstima možeš da osetiš neravninu na tom mestu, kažem ništa strašno nije neka velika površina, ali mi je baš bez veze, svega sam bio prešao 150 km sa njim do tada, ali s obzirom da je veće auto od prethodnog (jugić) nisam se baš snalazio tako lako prvih dana, sad je već bolje! :-) p.s. treba da mi stigne rođo, koji je ekspert za te stvari (autolakirer) kojega sam pitao šta da radim, on je samo rekao može da se popravi!!! sad će da vidimo!!! u svakom slučaju postovaću šta majstor bude odradio!
 
0

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.zrlocal.net.



+26 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?31.12.2008. u 19:39 - pre 185 meseci
Naravno da moze, za tu sitnicu nema smisla aktivirati komoru, kvarcna grejalica je idealna! Ja bih: Izmatirao okolnih 20-ak Cm sa p 80, potom grubo naneo mipa alu kit, a ako je hrdja (pu pu :) )vec krenula uklonio i nju pa naneo fiber-kit pre mipa-alu! Nakon toga car-system debeloslojni soft pa onda mipa-soft sa oznakom p98, i kao finish mipa p-99, pa zagladio sa smirglom p180, nakon toga tecni kit, obrada sa granulacijom p220, pa spric kit, uz obradu od pocetka to bi bilo pripremljeno za lakiranje, tj. uspricavanje! koje je vec druga prica,(sirenje vodenom p2000 i trajzakom pre i posle lakiranja) to je jedan dan do sada, i sutra poliranje koje traje cca 60min. NE POZNA SE NISTA!!!!
Pozdrav!!
 
0

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?05.01.2009. u 11:52 - pre 185 meseci
Pozdrav,
evo šta je urađeno, kupljena i izmiksovana farba crvena b76, rođak ispolirao mesto sa pastom i polirkom cc 5 min, zatim fenom za kosu zagrejavana površina za farbanje, onda vrlo tankom četkicom nanesena farba na mesta gde se videlo oštećenje (belo), Majstor kaže da nema potrebe da se dalje bilo šta radi , eventualno da se nanese sloj laka jer se uočava razlika između farbanog i prvobitne boje (presijavanje), da bi se prekrila razlika, po njegovim rečima oštećenje nije veliko i nije došlo do lima, e sad isto on kaže da postoji mogućnost da se to sve i bolje uradi ali ne u ,,poljskim uslovima'' i da je ovo sasvim ok što se tiče zaštite od korozije!
 
0

barons

Član broj: 199771
Poruke: 85
..7-r.retail.telecomitalia.it.



Profil

icon Re: Ogrebano novo auto, šta da se radi?05.01.2009. u 15:46 - pre 185 meseci
moj auto je sav izubijan i necu da ga opravljam sve dok ga ne budem hteo prodati.

Uzgred, kaze se ogreban nov auto, a ne "novo auto" jer auto je TAJ auto, a ne TO auto.
"Our enemies are innovative and resourceful, and so are we. They never stop thinking about
new ways to harm our country and our people, and neither do we." - George W. Bush
 
0

elitemadzone.org :: AutoZone :: Ogrebano novo auto, šta da se radi?
(Zaključana tema (lock), by bakara)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 13935 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.