Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje i solarni kolektori

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje i solarni kolektori

[ Pregleda: 7777 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvele973
Cvjetko Ristic
Novi Sad

Član broj: 191784
Poruke: 10
82.117.202.*



Profil

icon Podno grejanje i solarni kolektori14.01.2009. u 13:00 - pre 185 meseci
Pozdrav svima.

Molio bih ko ima iskustva da malo detaljnije objasni kako bi funkcionisalo podno grejanje na koje bi se povezali solarni kolektori sa akumulacionim bojlerom...
Ja sam od jednog inženjera čuo da bih ja mogao da se grejem uz pomoć solarnih kolektora do 0 stepeni. Znači ja imam podno grejanje u celoj kući grejem nekih 85m2 to je prizemlje , izolovano... Trenutno se grejem na gas imam kondenzacioni kotao koji ima vođenje prema spoljnim uslovima i funkcioniše tako sto mu je zadata kriva po kojoj on greje vodu u sistemu kad je napolju 5 greje na 25, kad je 0 greje na 30, i tako temperatura vode ni kad je jako hladno nije predviđeno a ni potrebno da se diže na više od 40.

Dakle, mene zanima šta bi dobio sa solarnim kolektorima? Do koje bi stvarno spoljne temperature mogao da se grejem samo na solarno, jasno mi je da nemože stalno, šta sve moram da ugradim i ako neko ima predstavu o ceni takve investicije...?

Unapred hvala svima!
 
Odgovor na temu

Pinokio
Nenad Toplicanin
Krusevac

Član broj: 15292
Poruke: 92
93.86.96.*

Sajt: www.tehnokomerc.com


Profil

icon Re: Podno grejanje i solarni kolektori09.11.2009. u 03:55 - pre 175 meseci
ovo i mene inetersuje ...

znam samo da rrecimo Junkersovi kolektori dodju oko 12 ooodin m/2 a uz to ti trebai solearni kompet sa pumpm ,ventilima ,,itd koji je od 30 000 do 40 000

Bilo bi zaista interesantno da neko odgovori na tvoje pitanje vezano za mogucnost grejanja podnog sistema preko solarnih kolektora u zavisnosti od spolnih uslova..

Zanamo da temperatura u podnom grejanju ide do 30 stepeni ai kolika je izlazna temperatura vode iz kolektroa u zimskim uslovima to je glavno pitanje ????
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Podno grejanje i solarni kolektori09.11.2009. u 09:05 - pre 175 meseci
Pozdrav,

Kako je meni poznato uz solarne kolektore je uvek potreban i jedan rezervoar toplote(buffer)
jer je temperatura kolektora jako promenjljiva i zavisi direktno od trenutne jačine sunčevih zraka.
Uz to solarani kolektori moraju imati antifriz, kao i hladnjaci automobila, a to znači da se na ostali
sistem moraju spajati preko izmenjivača toplote.

Toliko za sada, sa tehničkim detaljima i linkovima ću se javiti kasnije.
 
Odgovor na temu

Pinokio
Nenad Toplicanin
Krusevac

Član broj: 15292
Poruke: 92
93.86.96.*

Sajt: www.tehnokomerc.com


Profil

icon Re: Podno grejanje i solarni kolektori10.11.2009. u 01:47 - pre 175 meseci
Citat:
branko_g: Pozdrav,

Kako je meni poznato uz solarne kolektore je uvek potreban i jedan rezervoar toplote(buffer)
jer je temperatura kolektora jako promenjljiva i zavisi direktno od trenutne jačine sunčevih zraka.
Uz to solarani kolektori moraju imati antifriz, kao i hladnjaci automobila, a to znači da se na ostali
sistem moraju spajati preko izmenjivača toplote.
.


Da li taj dodatnoi izmenjivac moze biti u samom bojleru ili mora biti dodatan kotao povezan na bojler.I da li je to onda isplativo ?? Grejati pun bojler vode zbog podnog grejanja ?? i da i postoje takvi bojleri sa dva izlaza jedan za podno grejanje a drugi za sanitarnu vodu ???

poz
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Podno grejanje i solarni kolektori10.11.2009. u 12:25 - pre 175 meseci
Citat:
Da li taj dodatnoi izmenjivac moze biti u samom bojleru ili mora biti dodatan kotao povezan na bojler.I da li je to onda isplativo ?? Grejati pun bojler vode zbog podnog grejanja ?? i da i postoje takvi bojleri sa dva izlaza jedan za podno grejanje a drugi za sanitarnu vodu ???


Solarni kolektori se u principu koriste kao dodatni izvori toplote. Kao "glavno grejanje" se koriste
kotlovi na gas, struju,naftu ili bio-masu.
S obzirom da im je efekat najveći preko leta uobičajno je da se koriste za zagrevanje sanitarne vode, a preko
zime samo kao potpora nekom klasičnom kotlu za centralno grejanje.

Izmenjivač toplote može biti ugrađen u sam Boiler/Buffer kao spiralni registri, ili kao kompaktni izmenjivač sa
metalnim lamelama.
Citat:
?? Grejati pun bojler vode zbog podnog grejanja ??

Pa kako drugačije?
Zimi imaš samo par sati sunca(ako uopšte imaš) preko dana kada ti ne treba grejanje, a uveče i preko noći ga nema
baš kad hoćeš da greješ. Taj Boiler/Buffer ti treba da preko dana akumuliranu toplotu koristiš onda kada
je potrebno.

Znači grejanje samo na solarne kolektore ne dolazi u obzir. Oni mogu biti samo deo jednog kopleksijeg sistema
koji bi se sastojao od "glavnog" kotla, boilera za sanitarnu vodu, buffera za centralno grejanje, grejnih krugova
koji svaki ima svoju pumpu, elektronike i senzora koji svim tim upravlja.

Da bih bio konkretniji skaniraću par hidrauličnih šema i prikačiti ovde(nešto kasnije).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje i solarni kolektori

[ Pregleda: 7777 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.