Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Virtualizacija operativnog sistema na mrezi.

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Virtualizacija operativnog sistema na mrezi.

[ Pregleda: 2035 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lege
Ucenik

Član broj: 211047
Poruke: 1
*.dsl.optinet.hr.



Profil

icon Virtualizacija operativnog sistema na mrezi.04.02.2009. u 21:49 - pre 185 meseci
Pozdrav svima.
Evo ja sam nov na forumu pa da se predstavim malo. Ime mi je Leon i radim kao profesor u jednoj privatnoj skoli u Rijeci. Prije par mjeseci dobili smo u knjiznici racunala koja su dostupna djeci da bilo kad mogu na njima radit. E sad posto djeca ko djeca svako malo nesto pokvare dosao sam na ideju virtualizacije, ideja je sljedeca.

Uz pomoc nekog alata(npr. VMware) se radi virtualizacija operativnog sistema sa servera. Kada se neki terminal upali treba da ga se pita koji operativni sistem on zeli da se pokrene. Tada se radi autentifikacija korisnika(korisnik ima svoju kvotu na server disku npr. 100mb), te se zahtjev za OS salje na server. Server tada salje povratnu informaciju(operativni sistem) korisniku(terminalu) koji je to trazio.
Server se vrti na LinuxDebian 4.0, koji je spojen u cluster. Zelim takoder da je registracija korisnika omogucena putem interneta.

Do sad imam nesto, ali ne znam kako ni gdje dalje.
1) Virtualizacija OS-a bi se radila uz pomoc programa VMWARE(nikad ga nisam koristio tako da ako ima tko kakav koristan link ili nekakvu literaturu vezanu bas uz ovo puno bi mi znacila:) ).
2) Autentifikacija korisnika bi se radila putem pgine(www.pgina.org) zbog LDAP-a i radiusa protokola koji sluze za to.
3) Za odabir koji sistem bi se pokretao ne znam sto da koristim, znam za Grub i Lilo...ali ne svidaju mi se niti jedno niti drugo.
4)Rekao mi je prijatelj da je registration form s LDAP/RADIUS bazom vec gotov al ga nemogu nigdje naci na netu, takoder je rekao da sve ovo sta ja radim vec gotovo nek malo progooglam...al evo da budem iskren nemogu nista konkretno naci a i nije mi bas sve jasno kako to sve spojit u jednu cjelinu. Zato molim Vas za pomoc, da me malo uputite(nacrtate) i pomognete.

Puno hvala na Vasim konstruktivnim komentarima i pomoci. :)

p.s. Ako sam krivo postao temu, molim moderatore da premjeste temu na adekvatno mjesto te se ujedno i ispricavam.
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Virtualizacija operativnog sistema na mrezi.11.05.2009. u 21:01 - pre 182 meseci
Ja bi to resio vrlo jednostavno.

Na tom Lin instalirate VMWare i na tom VMware instalirate, koliko vec, OS (Windows 2003/2008, Linux-e koje vec...)

Napravite User acounte na win, lin masini respektabilno. I posle je sve jednostavno shodno ogranicenjima user accounta useri ce se tako ponasati.

Sto se tice konekcije preko neta isto je veoma jednostavno samo ce morati da znaju IP servera.

Tako da oni nece da cackaju sam server vec virtuelne masine shodno svojim user ogranicenjima.

Nadam se da sam dobro razumeo sta zelite postici.

Ne razumem ovaj deo oko odabira grub/lilo?! Zlo i naopako ako vi klincima date da se zazaju sa OS servera! Lepo ovako imaju izolovane OS (Lin, WIn) pa i ako nesto "zajebu" nije frka.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Virtualizacija operativnog sistema na mrezi.

[ Pregleda: 2035 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.