Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skok padobranom?

elitemadzone.org :: MadZone :: Skok padobranom?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17974 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
*.artcommunication.co.yu.



+15 Profil

icon Skok padobranom?11.04.2009. u 17:33 - pre 182 meseci
Zna li neko ko to organizuje u beogradu? Interesuje me tandem skok (sa instruktorom) našao sam negde za 150€.Nisam nigde mogao da nadjem ko vrši obuku za samostalni skok kao ni koliko to košta i kakva je procedura...
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: Skok padobranom?11.04.2009. u 22:31 - pre 182 meseci
Imas objasnjenja na PP.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

dulsrules
belgrade

dulsrules
Član broj: 75681
Poruke: 168
*.artcommunication.co.yu.

Sajt: www.youtube.com/dulsrules


+31 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 00:36 - pre 182 meseci
A mozda jos nekoga zanima isto. Ne bi bilo lose da umesto na pm ostavis resenje ovde, na forumu.
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 00:57 - pre 182 meseci
slazem se
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 01:09 - pre 182 meseci
Verovatno, ali ne bih da ispadne da ikog reklamiram. Tako da, PP...

Uostalom, nije tesko ni naci to sve i preko google-a.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

bubalo

Član broj: 64632
Poruke: 44
79.101.220.*



+20 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 08:38 - pre 182 meseci
Ja ne mogu da razumem nekog da iskace iz ispravnog aviona i jos da plati za to.
 
Odgovor na temu

dejande
dejan dejanovic
beogrd

Član broj: 36677
Poruke: 250
77.46.222.*

Sajt: www.gay-serbia.rs


+16 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 08:57 - pre 182 meseci
poznavao sam decka kojem se nije otvorio padobran a iz razloga loseg pakovanja ... padobran su pakovali instruktori u toj skoli za padobranstvo .
tako da kada procitam ovako nesto ja se najezim.
razmislite svi dobro pre nego odlucite da napravite taj skok ... da li mozete da verujete drugome da je uradio sve za vashu bezbednost.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 09:59 - pre 182 meseci
Pre nekoliko godina sam se zanimao za skok padobranom. Taman kad se sakupila nasa mala 'hrabra' ekipica, stigla je vest da se u Smederevu nekom tipu nije otvorio padobran na svom prvom skoku. Bilo je o tome dosta reci na TV-u tih dana. Uzas.

Odjednom vise nismo bili tako hrabri, pa smo se zadovoljili popodnevnim fudbalom ;)


E sad, kad malo bolje razmislim, nije da ne verujem padobranima - ali bih dobro razmislio kom drustvu (citaj: kadrovima za obuku i kvalitetu opreme) bih prepustio svoj zivot. Prosto, iskustvo mi govori se da u svakoj ljudskoj delatnosti (cak u i zivotno vaznim) nabasa na ljude koji nisu dostojni posla kojim se bave.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 12:09 - pre 182 meseci
Kad sam je bio u vojsci neki od mojih kolega tamo su imali padobransku obuku. Jedan od njih je dobio padobran sa brojem 666, koji se nije otvorio. Srecom, uspio je da otvori pomocni i tako se spasio.
U principu nije veliki rizik ako imas malo iskustva i ne uhvati te panika, tako bar oni kazu.

Problem kod pocetnika (u vojsci) je bio sto prvi skok izvode sa male visine, od nekih cini mi se 600-700 metara ili nesto u tom rangu. Sto je manja visina, to manje vremena imas da se snadjes, ako nesto podje naopako. Pocetniku nije lako da pri prvom skoku ocjeni sta se desava, jer po iskakanju (ako mu se ne otvori padobran koji se kod tog prvog skoka otvara onom sajlom koja se kaci vec u avionu - dakle ne otvara ga sam skakac kad on hoce) on pocne da se prevrce i okrece i tesko mu je da ocjeni da li se padobran poceo otvarati, ili nije, ili je zaglavio ili mu se ucini u tom trenutku da vreme ide brzo/sporo i tome slicno. Onda neki u panici otvore i pomocni, koji se upetlja sa glavnim i izginu. A taj pomocni treba "odbaciti" od sebe da bi se otvorio, a u tom nasumicnom prevrtanju gdje imas samo nekoliko sekundi vremena nije bas tako lako kako zvuci, jer se moze i on upetljati itd...
Onda je tu problem pada na razno drvece, vjetar koji te vuce po zemlji preko svega i svacega jer nisi uspio da "ugasis" kupolu padobrana itd...

Tako su oni pricali kad se to sve zavrsilo...

Medjutim oni su prije toga imali intenzivnu psiho-fizicku obuku gdje su vjezbali pravilan doskok da se ne bi lomili i gdje su i psihicki bili spremani i na problematicne situacije kao sto je neotvaranje glavnog padobrana. Vjerujem da ima i dobrih skola, a nesrece se desavaju i u najboljim, jer ginu i profesionalni padobranci, iz razno-raznih razloga, a ne samo amateri.

Ako je nekom to zelja (kao i meni) bolje da razmislja u pravcu kako da je ispuni nego sta sve drugo moze da se desi. Na kraju krajeva, nije problem traziti i da ga nauce kako se pakuje padobran, pa da sam sebi spakuje (pod nadzorom instruktora) ako nema povjerenja u druge.
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
77.46.184.*



+115 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 13:23 - pre 182 meseci
Bio sam (i ostao) pripadnik 63.Padobranske Brigade......tandem skok i solo skok su dve kategorije koje se razlikuju baš kao i nebo i zemlja.....postoji više centara u Srbiji gde se to može odraditi(kao što neko reče googlajte) i 100% je bezbedno jer se radi o ljudima koji imaju licence i jako veliko iskustvo....ko hoće da proba pravu stvar preporučio bih mu samostalan skok jer je to jedini pravi filing.....tandem skok je isto kao da sedneš na mesto suvozača u trkačkom autu......što se tiče obuke i bezbednosti pravila i propisi su jako strogi tako da ceo proces nadgleda instruktor.Princip je da uvek sam sebi pakuješ padobran uz nadzor instruktora koji kontroliše sve faze takovanja kao i sve faze samog skoka......
Citat:
bubalo: Ja ne mogu da razumem nekog da iskace iz ispravnog aviona i jos da plati za to.
bubalo:postoji jedna pošalica koja kaže da su avion izmislili kako bi se pametni vozili a budale skakale iz njega.......i kaže se da padobranac pogine onog trenutka kada postane siguran u sebe!....pozdrav!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 13:26 - pre 182 meseci
Napraviste bauka!
Pogine vise pesaka nego padobranaca
Buraz i snaja su Padavicari,normalno i deca.
Ja nazalost ne podnosim visinu.
Izuzetan je osecaj biti izmedju neba i zemlje
Citat:
bubalo: Ja ne mogu da razumem nekog da iskace iz ispravnog aviona i jos da plati za to.
Da dodje sposla kuci.
@Odin D.Neznam kad i gde si sluzio vojsku,ali buraz je pricao da su u jedinisi bili SAMO momci sa vise skokova.Vojni rok (pogotovu sadasnji) nije dovoljan da se prodje teoretska i trenazerska obuka
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
77.46.184.*



+115 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 14:03 - pre 182 meseci
.......broj skokova uopšte nije preduslov za služenje u padobranskoj brigadi.Kompletnu obuku prolaze svi pripadnici jer se sam način izvršenja skoka kao i uslovi za skok(oprema i naoružanje) bitno razlikuje od sportskih skokova..........veća je verovatnoća da nastradaš kao pešak na ulici nego kao padobranac-pod uslovom da se poštuje bezbednosna procedura........pozzzz!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 14:06 - pre 182 meseci
Citat:
Horvat I:
@Odin D.Neznam kad i gde si sluzio vojsku,ali buraz je pricao da su u jedinisi bili SAMO momci sa vise skokova.Vojni rok (pogotovu sadasnji) nije dovoljan da se prodje teoretska i trenazerska obuka


Ovi o kojima sam pricao bili su djaci vazduhoplovne vojne gimnazije koja je po pocetku rata bila preseljena iz Mostara u Bg. Dakle, srednjoskolci, treca godina u vreme tih skokova. Njima je obuka trajala 15 dana.
Onaj kome se padobran sa brojem 666 nije otvorio bio je iz genereacije prije njih, pa su tada svi strepili ko ce te godine da izvuce "srecni broj".
Ja nisam u to vreme sluzio vojsku, bio sam tamo nekim drugim poslom.

Mislim da je 15 dana sasvim dovoljno. Toliko je otprilike trajalo i kad sam ja htjeo da idem na neki kurs, ali sam dosao suvise kasno (bio je pocetak jeseni), jer se sezona zatvarala zbog vjetrova i tako toga, pa sam do sledece sezone pare koje sam za to ostavio potrosio na nesto drugo, pa poslije zaboravio na to i eto tako ostadoh do danas bez skoka.... Ali bice, bice, nisam odustao...
 
Odgovor na temu

vidan kv
Pavlovic Vidosav
Autoservis Srbo,vlasnik
Kraljevo

Član broj: 59792
Poruke: 1632
77.46.184.*



+115 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 14:27 - pre 182 meseci
Svojevremeno su aeroklubovi preko leta organizovali obuku u padobranstvu.....trajala je 15-20 dana s tim da su kandidati već dolazili dobro fizički pripremljeni.Sem fizičke pripreme deo obuke je i pakovanje padobrana,treniranje tehnika odvoja iz aviona i doskoka,postupci u prinudnim situacijama,meterologija,..........danas,zahvaljujući savremenim padobranima,vreme obuke je skraćeno na par dana........pozdrav!
....ο τολμών νικα!
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 14:30 - pre 182 meseci
Svaki ucenicki padobran, i svaki tandem padobran u klubu u kome ja skacem opremljeni su Cypres automatom. Cypres reaguje na brzinu kojom padate i visinu na kojoj ste (pritisak). Ukoliko se nadjete na 250m (na toliko je obicno podesen da se aktivira ako idete samostalno, nesto vise ako ste u tandemu) i idete brze nego sto bi trebalo sa otvorenom kupolom, Cypres preseca veze glavnog padobrana i otvara rezervni.
Cypres se (opravdano) hvali time da nije imao nijedan jedini otkaz! Automat kosta oko 1000€ i zajedno sa padobranom (4-5-6k €) se tretira kao avio prevozno sredstvo...

Necu da kazem da je nemoguce da vam se nesto lose desi dok skacete sa padobranom koji ima cypres, ali sanse da vam se padobran ne otvori su prakticno nepostojece.

Nemojte da skacete bez Cypres-a!
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 15:40 - pre 182 meseci
Vecina nesreca za koje sam saznao se desila zbog loseg secenja glavnog padobrana
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 678



+729 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 15:43 - pre 182 meseci
Imam jednog padobranca u penziji u kuci koji je takode bio pripadnik 63. padobranske brigade u Nis davne 67-68 godine.
Kaze da je ogromna razlika izmedju vojne kupole i sportskog pravougaonog padobrana.Sa vojnim padobranom je brzina poniranja veca
i ispada da zemlju dodirnes kao da skocis sa recimo prvog sprata i zato je potrebno znati pravilan doskok i bacanje na stranu.S druge strane
sa sportskim padobranom mozes doskociti na vrh prsta tj pete i mnogo je manja brzina pri doskoku.
 
Odgovor na temu

dejande
dejan dejanovic
beogrd

Član broj: 36677
Poruke: 250
77.46.222.*

Sajt: www.gay-serbia.rs


+16 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 16:10 - pre 182 meseci


Bračni par Svetlana Simić i Ljubiša Naumović, višestruki državni prvaci u padobranstvu, osuđeni su na uslovnu zatvorsku kaznu zbog pogibije padobranca Dejana Nenadovića (25), kome se prilikom skoka na aerodromu u Davidovcu kod Paraćina nije otvorio padobran! Vlasnike škole padobranstva „Skaj" Opštinski sud u Paraćinu osudio je na osam meseci zatvora, uslovno na tri godine, jer nisu ispoštovali procedure pre izvođenja padobranskog skoka posle kojeg je nesrećni Nenadović nastradao.

Tragedija na aerodromu u Davidovcu dogodila se 14. decembra 2003. godine, na 25. rođendan Dejana Nenadovića iz Beograda! Nenadović je sa još dvojicom padobranaca skočio takozvanu „vezanu trojku" iz aviona „utva 66", koji je klub „Naša krila" iz Paraćina pozajmljivao privatnoj školi „Skaj". Međutim, njegov padobran se prilikom skoka nije otvorio i Nenadović je poginuo! Istraga o tragediji vođena je nekoliko godina, a kada je optužnica podignuta, sredinom 2007. godine, utvrđeno je da su Simićeva i Naumović dozvolili Nenadoviću da skoči iako uređaj za automatsko otvaranje nije bio u funkciji, što je po svim pravilima obavezno kada je padobranac početnik.

Majka poginulog Slavica Nenadović nezadovoljna je uslovnom kaznom i kaže da će zatražiti od tužilaštva da uloži žalbu.

- Simićevu i Naumovića smatram odgovornim za loše pakovanje padobrana i za to što uređaj za automatsko otvaranje padobrana na određenoj visini nije bio povezan sa glavnim padobranom. Posebno me boli to što su njih dvoje na sudu tvrdili da je moj sin imao suicidne namere i da je skokom izvršio samoubistvo... Svetlana i Ljubiša su mom sinu dozvolili da skače iako nije imao padobransku dozvolu niti lekarsko uverenje. Čak me nisu ni obavestili o smrti mog sina. To su učinili njegovi drugovi koji su skakali s njim - rekla je majka poginulog Dejana.

Opštinski javni tužilac Ljubiša Branković kaže da će, kada bude dobio pisani otpravak presude, najverovatnije uložiti žalbu Okružnom sudu, s obzirom na to da je izrečena uslovna osuda za smrtnu posledicu.

- Po nama, izrečena sankcija nije primerena delu i mi ćemo sigurno uložiti žalbu. Istraga jeste trajala dugo, ali bila je obimna, a bilo je neophodno i angažovanje komisije veštaka iz Vazduhoplovnog opitnog centra Batajnica - kaže Branković, i objašnjava:

- Urađena su dva veštačenja. Prvo je radio veštak koji nije bio posebno stručan za tu problematiku i on je dao procenu da je u pitanju praktično samoubistvo, odnosno da je uzrok pada u propustu samog padobranca. Mi time nismo bili zadovoljni i tražili smo da se obavi komisijsko veštačenje. Sačinjen je tim stručnjaka iz različitih oblasti vezanih za padobranstvo, za pitanje tehničke ispravnosti opreme, za vazduhoplovne nesreće vezane za pogibije padobranaca. Obavljena je i rekonstrukcija događaja na aerodromu u Davidovcu, nakon čega je komisija dala pisani nalaz da je učinjen propust od strane odgovornih lica - rekao je Branković, i dodao da je Nenadović skakao padobranom koji su izradili Simićeva i Naumović. Žalbu će, kako se očekuje, uložiti i branilac okrivljenih.


p.s. ljudi pamet u glavu .... nekima je bitno samo da uzmu novac za taj skok a ako vam se nesto dogodi pocnu da se brane na fazon on je bio suicidan .
dejana sam znao , sin moje koleginice sve mogu reci za njega ali nikako da je imao suicidne ideje.
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
212.200.240.*



+101 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 16:18 - pre 182 meseci
Postoji mnogo tipova padobranskih nesreca, i naravno, moze iskonstruisati takva nesreca da vas ni automat ne moze spasiti... Kao u ostalom i u svakoj aktivnosti ma koliko bezbedna ili osigurana bila (vozenje u automobilu, prelazak ulice, boravak u skoli)...
Ipak, takve situacije su zaista vrlo retke i u 99% slucajeva su posledica ljudskog faktora a ne otkaza opreme.

Ono sto automat garantuje je da ce bez obzira na to da li ste vi onesvesceni, uplaseni ili ne znate sta da radite, otvoriti rezervni padobran na najbolji moguci nacin. Ukoliko izlazak i naduvavanje rezervnog padobrana nije nicim spreceno (npr. umotan glavni padobran), to je kraj potencijalne nesrece.

Skakanje padobranom ipak nije za svakoga (kao i bilo koja druga aktivnost), morate biti psiho-fizicki stabilni, i upoznati sa svim potencijalnim problemima ukoliko skacete sami.


Skokovi sa starim, vojnim, okruglim kupolama nemaju previse slicnosti sa danasnjim skokovima sportsim, 'krilo' padobranima. Osim manje brzine pri doskoku (zbog mogucnosti upravljanja krajevima preko konopaca), krilo padobrani su upravljivi padobrani, dok kod skokova sa okruglom kupolom nemate mogucnost promene pravca leta.


"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

trfgyuiktgufvh

Član broj: 173767
Poruke: 18
212.200.183.*



+7 Profil

icon Re: Skok padobranom?12.04.2009. u 18:21 - pre 182 meseci
Citat:
Međutim, njegov padobran se prilikom skoka nije otvorio i Nenadović je poginuo! Istraga o tragediji vođena je nekoliko godina, a kada je optužnica podignuta, sredinom 2007. godine, utvrđeno je da su Simićeva i Naumović dozvolili Nenadoviću da skoči iako uređaj za automatsko otvaranje nije bio u funkciji, što je po svim pravilima obavezno kada je padobranac početnik.

Nije mi jasno jel on poginuo zato sto nije reagovao jer mislio da ce se glavni automatski sam otvoriti (a on se zbog kvara automata nije otvorio) ili...?

Uopste, koliko strah, panika i tako to moze uticati na to da se desi nesreca? Jer ja sticem utisak da se glavni i pomocni padobran mogu umrsiti bilo kom bez obzira na njegovo psihicko stanje. Ili ne mogu..?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Skok padobranom?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17974 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.