Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje u vezi pozadine slika

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pitanje u vezi pozadine slika

[ Pregleda: 3934 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 14:47 - pre 183 meseci
Imam foto aparat Sony DSC-W150 i sa njim bi trebalo da slikam nekih 200 komada odece.
Posto zelim da na slici bude samo taj komad odece i nista drugo, tj. pozadina da bude bela, da li to na neki nacin moze da se podesi u ovom aparatu i ako moze na koji nacin posto smo negde izgubili uputstvo?
Ukoliko nije moguce sta mi predlazete kao alternativu, jer ce suvise vremena trebati da jednu po jednu sliku obradjujem u nekom programu?
 
Odgovor na temu

mokelet
Beograd, Vozdovac

Član broj: 89322
Poruke: 299
*.ptt.rs.



+20 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 15:01 - pre 183 meseci
Stavi belu reflektujuću pozadinu i "spali" je blicem. Dakle, gledaj da usmeriš (ogledalom koje ćeš staviti ispred blica, tako što prisloniš jedan kraj skroz uz aparat izmežu objektiva i blica pod uglom od 45 stepeni) svetlo blica na plafon, a od plafona bi ta svetlost trebala da se odbije i da odozgo obasja predmet koji slikaš, kao i da ravnomerno obasja belu pozadinu iza tog predmeta. Gledaj da plafon ne bude suviše visoko.
A mogao bi da napraviš i "lightbox", zavisi koliko su ti veliki ti predmeti koje slikaš.
Evo nekih ideja:
http://www.pbase.com/wlhuber/light_box_light_tent
http://strobist.blogspot.com/2...diy-10-macro-photo-studio.html
http://www.ubergizmo.com/photo...able-phototop-studio_large.jpg

Iskombinuj nešto od ova dva (ili oba) pa u zavisnosti od rezultata odaberi ono što ti odgovara.
Pozdrav!
"Ima jedna vračarija za taj strav od vampiri. Kad se nekoj mlogo plaši, ja mu malko prebajem. Uznem jedno perce od crnu kokošku, jednu rženu slamku i malko bosiljak. Toj držim u ruku, a taj čovek što ga strav, on se krsti a ja bajem: "Otud ide crna kvačka, vodi crni piliki, dovede gi na crno bunjište, tuj čeprljaše i raščeprljaše, s kljunice iskljucaše, i raznesoše i odletoše."
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 17:20 - pre 183 meseci
Uz pomoć štapa i kanapa MOŽDA i može nešto da se dobije, ali - bez obziljnije opreme nema 'leba, nažalost.

Za "spaljivanje pozadine" je potrebno "malo" više snage u blicu od onoga što je i najbolji kompakt sposoban da isporuči.
Najlogičnije je za ovu svrhu iznajmiti opremu, odraditi posao i time zaraditi i sledeći posao.

Ako ne, onda lightbox ili light-tent koji će pokriti veličinu predmeta, a onda osvetljavanje fluorescentnom rasvetom iz dva ili čak tri ugla. Naravno, postoji i jeftinije rešenje, a to je osvetljavanje scene kroz paus papir, što može biti pristojna zamena za softbox.

Problem u celoj priči je iskustvo koje, ako ga nema, prolongira uspešan završetak operacije. Ako imaš vremena za vežbu, onda probaj... što da ne.

Dalje, ostaje pitanje za šta će taj materijal kasnije služiti? Ako je za web - može da prođe. Ako je za kataloge i komercijalnu upotrebu uopšte, e onda je zaista bolje da nekako dođeš do bolje opreme i nekog iskusnijeg, ko bi mogao da Ti pruži barem instrukcije.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 17:28 - pre 183 meseci
Ja sam totalni amater :) Slike mi trebaju za web.
Posto nemam ni rasvetu ni reflektujuću pozadinu znate li onda neki program koji to moze da odradi za vise slika odjednom?
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 20:07 - pre 183 meseci
Photoshop.

Instant rešenje ne postoji. Moraćeš svejedno da se dooobro pomučiš da dobiješ nešto upotrebljivo, jer - mnogo je lakše kada aparat isporuči fotku na kojoj je dovoljno uraditi 2-3 rutinska zahvata da ona bude potpuno upotrebljiva, a sasvim je druga situacija kada PS postane svrha samom sebi i na kraju ispade da skoro crtaš svoje fotke.

U svakom slučaju, počni polako da se zanimaš time i već ćeš ukapirati šta Ti konkretno pravi problem.
E kad to utvrdiš, dođeš na ovu temu i utipkaš podpitanje

Pozdrav
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 22:08 - pre 183 meseci
Već su ti rekli. To što ti treba se postiže tako što se ravnomerna bela površina koja je u pozadini mora posebno osvetliti nezavisno od predmeta koji fotografišeš. I mora biti snažno osvetljena (ali ne previše) a predmet slikanja treba biti normalno osvetljen.
 
Odgovor na temu

mima_cool

Član broj: 100948
Poruke: 309



+27 Profil

icon Re: Pitanje u vezi pozadine slika13.04.2009. u 22:14 - pre 183 meseci
Hvala na savetima, probacu sa nekom belom podlogom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pitanje u vezi pozadine slika

[ Pregleda: 3934 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.