Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

:: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::

elitemadzone.org :: AutoZone :: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14526 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::07.08.2009. u 08:32 - pre 179 meseci
Pozdrav,

medjunarodnu dozvolu izdaje iskljucivo AMSS kod nas, ali ta ekskluzivnost se vuce iz medjunarodnih sporazuma koje ispred drzave, jednim zaista davnim mesetarenjem, nastavlja bas taj AMSS. E taj legitimitet koji se crpi iz medjunarodnih sporazuma je osnova price o tome da se medjunarodna priznaje bilo gde preko, dok se nacionalna ne priznaje jer je interni dokument i vredi samo u toj drzavi. To sto neko gleda kroz prste ili cak i ne zna sta treba da gleda, to je potpuno pogresna stvar i nikako nije pravilo vec apsolutna greska. Cak stavise, ako vozilo nije registrovano, ono moze da se voziu stranim drzavama ukoliko je izvadjen zeleni karton jer je u medjunarodnim propisima iskljucivo zeleni karton potvrda validnosti voznje i nista drugo. Isto je i sa licnom kartom kao iskljucivo nacionalnim identifikacionim dokumentom sem ako bilateralnim sporazumima nije drugacije utvrdjeno, u odnosu na pasos kao dokument koji se doduse posebno verifikuje u svakoj drzavi ali je dokument od opste priznate medjunarodne vaznosti.

Iz svih tih razloga je i medjunarodna vozacka iskljucivo dokument koji daje licencu uprazljanju motornim vozilom u inostranstvu i nijedan drugi.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::07.08.2009. u 09:05 - pre 179 meseci
@MrBratko
He, pa onda si upoznat. :) Pa platio sam 50e, na licu mesta. Nisam hteo da rizikujem da me zezaju na granici, niti da gubim vreme tamo.

@lancia88, to sto medjunarodnu kod nas izdaje amss, znaci da je samo prepis koji ne vazi bez originala, a original vazi bez prepisa.
I u inostranstvu medjunarodnu izdaju razni klubovi, ne neka drzavna institucija. I tamo na pitanje da li je obavezna kada se putuje u inostranstvo, odgovaraju da nije obavezna, ali se preporucuje, narocito u "egzoticnim" zemljama.
Citat:
Cak stavise, ako vozilo nije registrovano, ono moze da se voziu stranim drzavama ukoliko je izvadjen zeleni karton jer je u medjunarodnim propisima iskljucivo zeleni karton potvrda validnosti voznje i nista drugo.

Da li ti kazes da mozes da vozis auto u inostranstvu bez saobracajne dozvole?
Zeleni karton je dokaz da je auto osiguran. Kako sa time mozes da vozis, bez saobracajne?

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 07.08.2009. u 10:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vilil1 dana 07.08.2009. u 10:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::07.08.2009. u 10:24 - pre 179 meseci
Pozdrav,

gde se tacno ne razumemo, oko citanja sta je napisano ili neceg drugog?

Citat:
lancia88: .... Cak stavise, ako vozilo nije registrovano, ono moze da se voziu stranim drzavama ukoliko je izvadjen zeleni karton jer je u medjunarodnim propisima iskljucivo zeleni karton potvrda validnosti voznje i nista drugo......


Gde to ovde vidis da mozes da vozis vozilo bez saobracajne dozvole?
Pise lepo i precizno:
NIJE REGISTROVANO a ne bez saobracajne.
U inostranstvu nikoga nije briga, a pritom i ne sme da ga bude briga da li je za vozilo placena dazbina prilikom registacije ili nije, njih iskljucivo zanima PRISUSTVO saobracajne dozvole kao dokument o vozilu i zeleni karton kao dokaz o postojanju osiguranja trecem licu. Od toga su izuzete one drzave sa kojima postoje drugaciji bilateralni ugovori o medjusobnom priznavanju osiguranja, a ciji spisak se uvek deklarise na zelenom kartonu/karti.

Apropo medjunarodne vozacke dozvole, kako vec napisah, ona je jedina validna preko granice a u precizno definisanim medjunarodnim ugovorima tacno je i detaljno pojasnjen postupak dobijanja te dozvole, te se smatra da je taj postupak i ispostovan sto cini nacionalnu vozacku dozvolu nepotrebnom. Eliminisanje nacionalnih vozackih dozvola je medjunarodnim ugovorima predvidjeno iz razloga problema sa jezikom, ali i zbog nepoznavanja nacionalnih propisa, rokova vazenja, zabrana, ogranicenja i slicnih stavki koje sublimira medjunarodna dozvola u jedinstven i jasan dokument. Kada u inostranstvu pogleda domacu dozvolu, ona ima, primera radi, dve kategorije ali razlicitih godina pecatirane. Ne treba nikome da tumaci da li je jedna vazeca u tom trenutku ili nije, isto kao i za ogranicenja i ostalo, ako stoji da mora da nosi vozac naocare, strani saobracajni policajac to treba i da ume da prevede?
How yes no.

Iz svih tih razloga nacionalni dokument prerasta u medjunarodni ovakvim resenjem, slicno kao i u inostranstvu, sto je skroz tacno. Iza svih izdavaca dokumenata stoji drzava, slicno kao i za garantovanje uloga u bankama, kao i za mnoge druge stvari koje ne rade drzavne institucije vec ovlascena druga lica.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::07.08.2009. u 12:19 - pre 179 meseci
Citat:
lancia88:
NIJE REGISTROVANO a ne bez saobracajne.
U inostranstvu nikoga nije briga, a pritom i ne sme da ga bude briga da li je za vozilo placena dazbina prilikom registacije ili nije, njih iskljucivo zanima PRISUSTVO saobracajne dozvole kao dokument o vozilu i zeleni karton kao dokaz o postojanju osiguranja trecem licu.

Da, jasno mi je, ne znam da li je to moguce. Ne znam da li bi mogao preci granicu a da ti vozilo nije registrovano. Znam da traze saobracajnu na uvid, a sta gledaju... Na osnovu cega pises?

Meni nikada niko nije trazio medjunarodnu dozvolu. Kada god mi policija u bilo kojoj zemlji trazi dozvolu, ja pruzim nasu. Osim u S jer tamo vozim sa njihovom dozvolom.
Citat:
Apropo medjunarodne vozacke dozvole, kako vec napisah, ona je jedina validna preko granice a u precizno definisanim medjunarodnim ugovorima tacno je i detaljno pojasnjen postupak dobijanja te dozvole, te se smatra da je taj postupak i ispostovan sto cini nacionalnu vozacku dozvolu nepotrebnom.

Pa, ima na prosloj strani post sa izvodom iz konvencije gde pise da je potrebna domaca dozvola.
Zaboravih, da li bi ti smeo da ides u inostranstvo bez domace dozvole, samo sa medjunarodnom?
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::07.08.2009. u 13:42 - pre 179 meseci
Pozdrav,

u inostranstvo krenes i...ostanes. Istekne jedna, istekne druga dozvola, to je ta prica. Nije vise vozilo registrovano, nije vise vazeca vozacka dozvola. Stvar koja se desava.
Da bi se sprecilo ovo drugo, postoje medjunarodni ugovori koji definisu koliko moze da vazi vozacka dozvola koja je licencirana kao medjunarodno vazeca, i to upravo tako da se preventira izdavanje medjunarodnog ekvivalenta za vreme kada prestaje vaznost originalnog nacionalnog dokumenta. Dakle, sad ostaje samo mogucnost da se nacionalna dozvola opere uz pantalone, izgubi, iscepa i slicno za vreme dok si u inostranstvu. Nemas je iz bilo kog od tih razkloga u momentu udesa recimo. Postupak je takav da dajes medjunarodnu dozvolu, ona ide u ambasadu u proveru, kada se potvrdi njen legitimitet, slobodan si od tog dela i polazes sva ostala prava koja su garantovana medjunarodnim sporazumima medju drzavama u slucaju udesa. Nemas medjunarodnu?
E to je vec prilicna komplikacija, uglavnom se resava preko konzulata sa brzim izdavanjem potvrde ali su sva ona prava diskutabilna, posebno kada je u pitanju osiguravajuce drustvo. Velike muke najcesce.

Opet, onaj prvi slucaj sa isticanjem registracije je uvek, ali bas uvek moguc. Pokriva se upravo onako kako sam naveo, osiguranjem i zelenom kartom, odnosno kupovinom domicilnog osiguranja za period koji nameravas da ostanes sa vozilom u toj drzavi. To isto vazi i za strance kod nas, ista stvar.

Nadalje je medjunarodna saradnja prosirena i na pomoc na putu, zdravstveno osiguranje i slicno, naravno posebnim komercijalnim ugovorima, ali na osnovu upravo pomenutih medjunarodnih ugovora o medjusobnom priznavanju osiguranja i licenci za vozace i vozila.

Na osnovu cega pisem?

Sta mislis, deluje li kao da ovo kupim negde sa interneta? :)
Naravno da pisem sa debelom osnovom kao i ostalo sto pisem i tvrdim, duboko sam u materiji vise od decenijeipo, a sve dalje bi zvucalo kao reklamiranje pa je nepotrebno.

Uzgred, ni meni uglavnom ne traze dokumenta, cak me retko zaustavljaju uopste ali to ne znaci da ne znam koja dokumenta treba da imam sa sobom uvek. Isto je i sa medjunarodnom dozvolom, potpuno isto.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: :: Novine oko putovanja - zeleni karton, medjunarodna dozvola, novi zakoni... ::

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14526 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.