Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 105776 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?25.06.2009. u 07:16 - pre 179 meseci
Poštovani,

Zanima me jel neko ima iskustva sa šporetom za etažno grejanje ABC proizvod Užice, ako da kakva?

http://www.abcproizvod.rs/english/spor.htm

Tnx
 
Odgovor na temu

mehanizamm
Vranje

Član broj: 82537
Poruke: 88
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?25.06.2009. u 08:12 - pre 179 meseci
Ja imam taj sporet. Organizovao grejanje u decembru prosle godine i mogu da ti kazem da extra greje (svi mi govorili kako sam trebao da stavim alfa term20, al ja nisam poslusao. U abc sporetu staje oko 30 litra vode koja se greje dok kod alfu oko 16l pa ti vidi). Grejem jedno 120m2(prizemlje) + 60m2 e sad sam sporet mi greje nekih 40 m2 i u toj prostoriji imam jedan pomocni radijator od 1m koji retko kad ukljucujem. Sto se tice potroslje drva ok moze da proguta onoliko koliko mu stavis jer je loziste veliko i nemoraju da se cepaju drva na sitne parcice. U svakom slucaju moja ti je preporuka za njega..
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?25.06.2009. u 08:51 - pre 179 meseci
Hvala, super, reci mi jel unutra šamot ili je rađen od čeličnih ploča?
 
Odgovor na temu

mehanizamm
Vranje

Član broj: 82537
Poruke: 88
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?25.06.2009. u 16:51 - pre 179 meseci
Citat:
rale2rale: Hvala, super, reci mi jel unutra šamot ili je rađen od čeličnih ploča?

Ne ne ceo je čelični.. Dole gde bi trebalo da bude rešetka (a posebno se kupuje ako ti je potrebna) nalaze se cevi u kojima je voda i one su ti rešetke i tu leži žar i tako veće iskorišćenje ima vatra (taj princip je odrađen kod pravih kotlova bar ja što sam gledao).
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+7 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?25.06.2009. u 21:49 - pre 179 meseci
Citat:
mehanizamm: Ja imam taj sporet. Organizovao grejanje u decembru prosle godine i mogu da ti kazem da extra greje (svi mi govorili kako sam trebao da stavim alfa term20, al ja nisam poslusao. U abc sporetu staje oko 30 litra vode koja se greje dok kod alfu oko 16l pa ti vidi). Grejem jedno 120m2(prizemlje) + 60m2 e sad sam sporet mi greje nekih 40 m2 i u toj prostoriji imam jedan pomocni radijator od 1m koji retko kad ukljucujem. Sto se tice potroslje drva ok moze da proguta onoliko koliko mu stavis jer je loziste veliko i nemoraju da se cepaju drva na sitne parcice. U svakom slucaju moja ti je preporuka za njega..

Reci mi kako si zadovoljan sa kuvanjem i pecenjem na tom sporetu,posto vidim da ima i rernu?
 
Odgovor na temu

magnetista
Inzenjer
inzenjer
Ser

Član broj: 178139
Poruke: 45
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?06.10.2010. u 17:04 - pre 164 meseci
Koliko cesto treba da se lozi ABC pec s obzirom da ima 30 litara vide u kotlu?
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?06.10.2010. u 21:22 - pre 164 meseci
Citat:
Kosuth: Reci mi kako si zadovoljan sa kuvanjem i pecenjem na tom sporetu,posto vidim da ima i rernu?


Ja nisam zadovoljan odavanjem toplote na ploci,mislim da dobar neiskoriscen deo odlazi direktno u dimnjak zato sto nema nikakve prepreke,tako da jos uvek nisam uspeo ni kafu skuvati na njemu.Moj je concept mini bez relne pa ne znam samo da li uopste ima razlike u odnosu sa relnom.
 
Odgovor na temu

n.lazic
Nenad Lazic
Princess Cruises
Paracin

n.lazic
Član broj: 88484
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 174866340
Sajt: nenadlazic.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?07.10.2010. u 08:41 - pre 164 meseci
takodje imam ABC COncept 2 Mini, ugradio sam i tu reshetku, smanjuje mu kw-ate tako da je to usteda toplote, medjutim chescje mora onda da se lozi shto je bzv, jer si onda ko pored smederevca, dok je pun, greje ko lud...

shto se tiche dimnjaka
to je tachno
ne postoji nikakva klapna tako da je osnovano da jedan veci deo toplote ide u dimnjak, sto se vidi po stepenu zagrejanosti odvodnog chunka...

videcu da pozovem danas ABC da ih pitam da li moze neka klapna da se odradi na chunku i da li to imaju fabrichki. Jer stvarno lepo greje ali lepo i troshi...
'Imagine a school with children that can read and write, but with teachers who cannot, and you have a metaphor of the Information Age in which we live' - Peter Cochranes
 
Odgovor na temu

zasun

Član broj: 231996
Poruke: 91
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?07.10.2010. u 16:42 - pre 164 meseci
Citat:
n.lazic: takodje imam ABC COncept 2 Mini, ugradio sam i tu reshetku, smanjuje mu kw-ate tako da je to usteda toplote, medjutim chescje mora onda da se lozi shto je bzv, jer si onda ko pored smederevca, dok je pun, greje ko lud...

shto se tiche dimnjaka
to je tachno
ne postoji nikakva klapna tako da je osnovano da jedan veci deo toplote ide u dimnjak, sto se vidi po stepenu zagrejanosti odvodnog chunka...

videcu da pozovem danas ABC da ih pitam da li moze neka klapna da se odradi na chunku i da li to imaju fabrichki. Jer stvarno lepo greje ali lepo i troshi...


Citat:
glackop: Ja nisam zadovoljan odavanjem toplote na ploci,mislim da dobar neiskoriscen deo odlazi direktno u dimnjak zato sto nema nikakve prepreke,tako da jos uvek nisam uspeo ni kafu skuvati na njemu.Moj je concept mini bez relne pa ne znam samo da li uopste ima razlike u odnosu sa relnom.


Ne vidim korist od te klapne. Ako prigušujete dimne gasove pomoću klapne, onda će šporet još slabije da greje zbog malog dotoka vazduha (kiseonika) do ložišta a i dim bi verovatno našao način i da zadimi prostoriju gde se loži.

Zašto ne koristite izmenjivače toplote dimnih gasova - umesto dela solundara a još bi bolje iskoristio toplotu dimnih gasova ako bi postojao ventilator koji bi duvao horizontalno pored izmenjivača toplote? Imam jedan takav izmenjivač bez ventilatora i postavljen je USPRAVNO (možda bi bilo bolje da je postavljen horizontalno jer ima veću horizontalnu površinu zračenja koji spontano ide na gore) i nisam zadovoljan jer pipanjem solundara pre i posle izmenjivača toplote nisam primetio značajnu razliku temperature tj. vrući dimni gas izlazi napolje.

 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?08.10.2010. u 09:47 - pre 164 meseci
Pozdrav!

Ja sam takođe imao pritužbi na grejanje na ploču, čak su mi u fabrici nudili nakon mojih žalbi da mi vrate novac i da dođu u BG po njega, ali sam problem rešio tako što sam na rešetku postavio uz bočne zidove šamotne cigle 4kom (faktički obložio zidove na rešetki) i time podigao ložište za nekih 12cm i sad greje super na ploču, žar se hvata i koncentriše između cigli što je dobro jer i same zidove čuva, a cigle akumuliraju toplotu, mogu da ubacim ugalj i kad dobar se žar uhvati na sat i po dodajem drva , ugalj u toku noći malo jače drvo ili uglja i drži žar do jutra... čak se i manje troši drva i uglja, takođe komad šamotne cigle nekih 2/3 (koju sam sekao i ostala mi kod sklapanja ložišta) sam ubacio na dimovodni odvod/prorez iznad ložišta tako da sam i tu reducirao odvođenje i smanjio izgranje ogreva.

Sve u svemu ovih 10-ak dana koje ložim od zahlađenja prezadovoljan sam kako sve funcioniše, mada na početku sam bio vrlo razočaran, čak sam se čuo prilikom mojih žalbi na početku sa direktorom/vlasnikom ABC Užice koji mi je i ponudio vraćanje novca, pa sam mu predložio nešto takvo da izvrše modifikaciju, mislim da su oni klasični kotao pokušali da prevedu u peć za kuvanje sa tim reducirom i dodavnjem staklenih vratanca, sad koliko uspešno...???

Inače meni kad sam kupovao šporet primarno je bilo da može na njemu da se kuva, da greje prostoriju gde se nalazi i da na spratu radijatori funkcionišu! sa ovim svim mojim ,,modifikacijama'' sad fercera extra!
 
Odgovor na temu

n.lazic
Nenad Lazic
Princess Cruises
Paracin

n.lazic
Član broj: 88484
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 174866340
Sajt: nenadlazic.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?08.10.2010. u 14:16 - pre 164 meseci
@rale2rale
ae napravi photo kako si unutra to stavio bash me interesuje


isto drugo, gledao sam tvoj topic jedan od ranije rale, kako si odradio cunak? da li si ostavio na 120 ili si odradio na 145

pazi meni je cunak odradjen na 145, ali i kada smanjim na onom reduciru vazduha na 1 (od 8) i dalje postize normalno temperaturu kotla od 70 tak stepeni na bukova drva dok je cunak usijan i dalje

to me navodi na pomisao da odradim reducir dimnjaka na 120 opet i da vratim onaj cunak stedisu, smanjio bih bar za 30 posto kako snagu kotla tako i potroshnju, i bash me kopka da probam

da napomenem 100 m3 kuca , izolacija 5 cm stiropor, prozori dihtuju, jedino tavan negde jeste negde nije izolacija.

23 C evo u sobi, 3 sata nisam pipao od kako je nalozen i josh uvek ima trecina od napunjenog ostala...

znachi da odradim reducir na 12 pa da stavim starog stedisu koji imam ili da narucim novog stedisu ali precnika 145...

misljenja?!

ps. stari nachin provere "vuche" dimnjaka, primakao sam sibicu otvoru, plamen je horizontalan, ABC vuce ko lud, a trebao bi kako sam negde citao da bude na 45 stepeni ugao. zbot toga i cela pricha sad da li da reduciram ili ne... poz
'Imagine a school with children that can read and write, but with teachers who cannot, and you have a metaphor of the Information Age in which we live' - Peter Cochranes
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?08.10.2010. u 14:54 - pre 164 meseci
Napraviću fotke za vikend, a čunak je 120, urađen je čeličnim limom kupa koja je šira od 145 na dnu a pri vrhu ulazi u 120 i da stavio sam štedišu iznad nje to sam zaborvio da kažem.
 
Odgovor na temu

n.lazic
Nenad Lazic
Princess Cruises
Paracin

n.lazic
Član broj: 88484
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 174866340
Sajt: nenadlazic.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?08.10.2010. u 16:00 - pre 164 meseci
pa je li ti "progutao" stedisa kilowate pa sad duze podize temperaturu kotao ali i slabije troshi,

ili ti je sa stedishom zanemarljivo sve, kakva su tvoja iskustva sad

takodje, kakvu kombinaciju drva i uglja koristish poshto ja velim bukova i banovici ili bukova i kostolac mozda za pocetak... dok ruski kameni ne bih da ne bi neshto "istopio" :)
'Imagine a school with children that can read and write, but with teachers who cannot, and you have a metaphor of the Information Age in which we live' - Peter Cochranes
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?10.10.2010. u 18:19 - pre 163 meseci
Kotao podigne temperaturu na nekih pocetnih 60'c za pola sata. Koristim prosušenu bukovinu u maju kupljenu i u avgustu testerisanu i iscepanu i ubacujem kolubaru ugalj koja nije baš suva.

Čini mi se da se manje troši vezano za štedišu, ali on po meni treba samo da pojača grejanje ne mestu gde je šporet.

Treća fotka pokazuje gde sam ubacio deo šamotne cigle u prorez za odvođenje dima i time smanjio cug, takođe ovo sad sa oblozenim šamotnim ciglama svih strana sam skoro ubacio, prošlu godinu sam izgurao sa obloženom levom stranom i i kontra strane a desna je bila bez cigala, čini mise sad da je to ipak bolja varijanta, iako sad manje troši , zato što onako ima više mesta za zar, pa ću ovo što vidite na slikma koliko sutra skloniti cigle sa desne strane.



[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 10.10.2010. u 19:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 10.10.2010. u 19:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao rale2rale dana 11.10.2010. u 09:09 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?10.10.2010. u 21:08 - pre 163 meseci
Pokusao sam i ja to sa tri cigle ali sam ih nakon 2-3 sata morao na vruce vaditi zato sto mi je temp.vode pala na 45c i nikako da se podigne,ima sad tu jos nesto sto se ne pominje a mislim da je veoma bitno koliki je broj radijatora,kod mene su 12+2 bojlera ili tacnije celoukupna duzina je oko 11 metara + ta dva bojlera,pa smatram da sam blizu njegovog maksimuma te su zato cigle bile kontraproduktivne.
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?11.10.2010. u 08:07 - pre 163 meseci
Ja imam ukupno 55 rebara ili 4 radijatora, cigle služe samo da se podigne vatra više prema ploči! Ako koristiš rešetku ona bi trebalo da vrši redukciju za one sa manjim brojem radijatora, tako da možda bi trebao da ga koristiš bez rešetke, nisam pametan??

Ovo sa šamotnim ciglama kod mene fercera, kažem prezadovoljan sam kako sve funkcioniše i toplotom gde se loži i kako radijatori greju! Inače nemam izolaciju na kući , zimus na -2'C sam ladno odao u gaćama po spratu , koliko dobro je grejalo!
 
Odgovor na temu

n.lazic
Nenad Lazic
Princess Cruises
Paracin

n.lazic
Član broj: 88484
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 174866340
Sajt: nenadlazic.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?11.10.2010. u 17:55 - pre 163 meseci
@rale2rale

ja koliko vidim ti imash onu reshetku reducir original, koja ti deli kuciste peci na pola, pa na njoj cigle el tako...

a cevi sa vodom koja se greje su ispod, odnosno ugradjene u "donju" resetku..




shto se mene tiche, ja skinuo ovu reducir resehetku, pa onako kako je od pocetka bilo, e sad... da li da stavim cigle dole na nju ili pak, nisam pametan..

ovo sa pregredjivanjem dimnog odvoda mislim da je glavna stvar i time si redukovao odlazak toplote, pa sad ti radijatori jache greju iako si na reducir reshetki...

inache kod mene je prizemna 100 m2 i 5 radijatora + bojler spirala


'Imagine a school with children that can read and write, but with teachers who cannot, and you have a metaphor of the Information Age in which we live' - Peter Cochranes
 
Odgovor na temu

rale2rale
Načelnik vazduplohovstva u agenciji za
svemirska istraživanja
Agencija za svemirska istraživanja
Republike Srbije
bgd

Član broj: 70884
Poruke: 251
79.101.39.*



+67 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?12.10.2010. u 08:13 - pre 163 meseci
Reducir rešetku koristiš kada ti je površina koju greješ ispod deklarisane šporeta mislim da je to 150m2, to što žar i vatra nisu na cevima koje su dole nema nekog uticaja jer se greju zidovi ložišta u kojima se nalazi voda pa ona po pricipu topla-hladna sama cirkuliše, sa ciglama jedino može biti da malo duže treba da se zagreje voda.

Sad ako hoćeš da možeš da kuvaš na ploči onda ova moja varijanta fercera, ali nisam siguran s obzirom na tvoju kvadraturu i broj grejnih tela, kako bi bilo optimalno, takođe ti je jako bitno kako ti je odrađeno grejanje, mislim na cevi koje su razvedene po kući, majstor koji je meni radio išao je u osnovi sa širim cevima mislim da je fi 27 pa je radijtore vezao sa manjim profilom koji već ide na radijatore, ali zahvaljujući tome, meni faktički i ne treba pumpa da tera vodu, pogotovo što nemam potopljenih radijatora, već kako se zagreje vod u kotlu ona sama kruži kroz sistem.
 
Odgovor na temu

n.lazic
Nenad Lazic
Princess Cruises
Paracin

n.lazic
Član broj: 88484
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 174866340
Sajt: nenadlazic.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?27.10.2010. u 15:35 - pre 163 meseci
rale2rale
drugachije kod tebe, kod mene je ABC Mini Concept ne moz da se tako postavi kao kod tebe...


e pa ono shto me muchi je,

abc vuche fino preko 14.5 cm chunka i otvora takodje 14.5 u dimnjaku

e sad

1. shta postizem ako reduciram taj otvor chunka na peci na 12 i
2. da li je alternativa ugraditi klapnu u chunku za redukciju prebrzog odlaska toplote u dimnjak(poshto abc mini nema trostepeni eko sistem strujanja vazduha kao neki od drugih abc kotlova)

e sad moze se takodje reci da onaj fabricki ugradjen mehanicki reducir vazduha (0-8) zavrshava posao i sprechava rasplamsavanje peci ali kod mene i kad je na 0 vuce ko ludo... :|?

i poslednje

3. da li reducir vazduha moze biti zamenjen za automatski na ovim ABC kotlovima ili pak je to neizvodljivo?!

ps. mogao bih da kontaktiram ove iz ABC pa da ih uputim na ovaj forum, shta mislite?!


'Imagine a school with children that can read and write, but with teachers who cannot, and you have a metaphor of the Information Age in which we live' - Peter Cochranes
 
Odgovor na temu

mitebo
sasa milic
limar,metalprom
zajecar

Član broj: 271871
Poruke: 83
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?31.10.2010. u 02:31 - pre 163 meseci
cao,svima.vidim da imate dosta problema oko ovih sporeta.ne znam da li ste resili probleme ali evo malih saveta.prvo sto se tice reduciranja odvoda iz sporeta do dimnjaka tj.cunka najbolje je prvo proveriti da li je to uopste potrebno.provericete tako sto podignete temperaturu vode u sporetu na primer na 50stepeni i onda zatvorite postojecu klapnu na sporetu za promaju vazduha.ako temperatura vode stoji duze vreme na 50c ili se kojim slucajem povecava onda ima potrebe za smanjenjem precnika cunka.ako temperatura pada onda je sve u redu.sto se tice stedise,svaki stedisa koji prigusuje protok vazduha nije napravljen kako treba,on sluzi samo da toplota koja odlazi u dimnjak greje na vecoj povrsini lima,sto podrazumeva vece iskoriscenje toplote.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etažno grejanje na šporet ABC proizvod Užice, iskustva!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 105776 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.